Race Results for
DINO Mountain Bike Series-Warsaw
Warsaw, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Williams   Clarksville, IN 292705   
2 Nate Bartlett      
3 Jason Sailors      
4 Tyler Wright      
5 Alan Gossard      
6 Austin Look      
7 Michael Hardert      
8 Blake Mezo      
9 Sebastian Freeman      
10 Jason Freeman      

Men - Clydesdale - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Meek      
2 Kevin McMahon      
3 Drew Ott      
4 Jim Spitler      
5 Todd Snyder      
6 Daniel Fariss      
7 Mark Clifton   Huntington, IN 294015   
8 Edward Wrenn      
9 Todd DeVries      
10 Tony Metzinger      
11 Dennis Hall      
12 R Curt Carr      
13 Mark Malaby      
14 Matthew Mooney      
15 Jerry Rusin      

Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Suoboda      
2 Nigel Graham      
3 Jake Bauer      
4 Zachary Teal      
5 Michael Smith      
6 Alexi Demopoulos      
7 Casey Keyler      
8 Matt Wildman      
9 Cooper Doup      
10 Mason Metzinger      
11 Luke Preston      
12 Sawyer Doup      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Schneider      
2 Brian Bailey      
3 Matthew Sipple   Chicago, IL 289663   
4 Andrew Abegg      
5 Chase Guthrie      
6 Eric Richardson      
7 Ryan Hahn      
8 Travis Schwering      
9 Jeremy Landis      
10 Nick Stanton      
11 Neil Jimenez   Chicago, IL 274900   
12 Benjamin Molenhouse   Fort Wayne, IN 291334   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hendey      
2 Tony O'Neill      
3 Seth Hildebrand      
4 John Martin   Fort Wayne, IN 118926   
5 Kevin Ricks      
6 Greg Bauer      
7 Shawn Cooper      
8 Roger Ruth      
9 James Brock      
10 Billie Jamison      
11 JT McNees      
12 Russell Nichols      
13 Sam Preston      
14 Kyle Brozek      
15 Brian Hoover      
16 Jaime Aguilera      
17 Joe Wood      
18 John Grider      
19 Matt Lucas      
20 Thomas McMahon      
21 Carl Bowling      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Bohnenkamper      
2 Kevin Burnette      
3 Dennis Catron   Indianapolis, IN 254290   
4 Les Yocum      
5 Greg Burnette      
6 John Carr      
7 Jon Ocock      
8 Todd Bradfield      
9 Troy McDaniel      
10 Mike Cross      
11 Christopher Brauch      
12 Andy Hyde      
13 Richard Feeley      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Kreiner      
2 Dennis Duncan      
3 Henry Heupel   Libertyville, IL 240131   
4 Keith Logey      
5 Dave Morgan      
6 Brian Sanders      

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Johnson   Fort Wayne, IN 257134   
2 Kody Hughes   New Whiteland, IN 258870   
3 Ryan Catron      
4 Benjamin Tonak      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McClain      
2 John Firak      
3 Cullom Radrillas      
4 Patrick Kulwicki      
5 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
6 Andrew Shaw      
7 Brian Richter      
8 Sasha Land   Bloomington, IN 207876   
9 Brian Rhodes   Louisville, KY 257754   
10 Jon Kauffman      
11 Phillip Barth      
12 Ryan Preske      
13 Andrew Slightom      
14 Adam Hackman   Lafayette, IN 293794   
15 David McClung      
16 Andrew Smith      
17 Shane Mills   Harlan, IN 277646   
18 Tyler Phend      
19 Brandon Hamilton      
20 Michael Stinfer      
21 Michael Gastol      
DNF Ethan Paul      

Men - Cat 2 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Kunkler   Mccordsville, IN 234617   
2 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
3 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   
4 Tim Mack   Bloomington, IN 262922   
5 Sonny Morocco   Indianapolis, IN 291591   
6 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
7 Travis Sims      
8 Jason Owen      
9 Greg Dougherty      
10 Chad Wright   Wheatfield, IN 230188   
11 Jason Mathis      
12 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
13 Carson Shadowen      
14 Nick Chapman      
15 Bret Bassi      
16 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014   
17 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
18 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420   
19 Thomas Keene      
20 Treber Brandon      
21 Lars McCain      
22 jacob koczergo   Fort Wayne, IN 278013   
23 Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   
24 Mike Minichiello      
25 Mike Johnson   Fort Wayne, IN 137503   
DNF Helge Pedersen   Chicago, IL 266161   
DNF Brandon May      

Men - Cat 2 - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Hill   Indianapolis, IN 276365   
2 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
3 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
4 Joseph Spurgeon   Westfield, IN 51703   
5 Michael Wheeler      
6 Joe Alligood   Rockford, IL 274955   
7 Jeffrey Brackett   Muncie, IN 47724   
8 Yngvar Brynildssen   Indianapolis, IN 5285   
9 Danny Gadd      
10 Jeffrey Carter      
11 Todd Flickinger      
12 Mark Chaffins      
13 Scott Kirkpatrick      
14 John Wheeler II      
15 Darren Lawson      
16 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
17 Scott Magee      
18 Drew Wing      
19 Darin Smith      
DNF Rich Doup      

Men - Cat 2 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Lapham      
2 Greg Kitchens      
3 Gary Dowell      
4 Eric Schroeder   Valparaiso, IN 228204   
5 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
6 Darrell Edwards   Fisherville, KY 225715   
7 Donald Stump   Fort Wayne, IN 225847   
8 Dennis Santay      
9 Robert Thomas      
10 Keith Caudill      
11 Martin Ruhl   Crawfordsville, IN 224019   
12 David Gardner      
13 Norman Graham   Louisville, KY 247403   
14 Ron Stevens      

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Edwards   Boulder, CO 213958   
2 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
3 Ernesto Calderin   San Francisco, CA 271646   
4 Blake Voges   Santa Claus, IN 256471   
5 Michael Hemme   Chicago, IL 153182   
6 cory swihart   Indianapolis, IN 277488   
7 Andy Ritter   West Lafayette, IN 267740   
8 Aaron Ritter   Williams, IN 238492   
9 Ben Biggerstaff   Boise, ID 277103   
10 Christopher Helgerson   Martinez, CA 260372   
11 Michael Best   Chicago, IL 157554   
DNF Aaron Hawkins   Fort Wayne, IN 244459   
DNF Nicholas Dornik   Champaign, IL 226696   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
2 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   
3 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350   
4 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
5 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
6 William Toler   Fort Wayne, IN 231247   
7 Michael Kennedy   Louisville, KY 256322   
8 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
9 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
10 Mike Blanz   Columbus, IN 3909   
11 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498   
12 Jon Pritchett   Nevada City, CA 292031   
13 Troy Johnson      
DNF Jeffrey Frame   Noblesville, IN 203366   
DNF Michael Feske   Bloomington, IN 41012   
DNF Brian Hill   Greenville, SC 264211   
DNF Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David McComb   Yoder, IN 172316   
2 Matthew Johnson   Warsaw, IN 139614   
3 David McDowell   Gifford, IL 156033   
4 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
5 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   
6 Anthony Silveus   Carmel, IN 106216   
DNF Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
DNF Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
DNF Blaine Heppner   Louisville, KY 256278   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   

Men - Pro - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jean-Luc Serriere   State College, PA 32201   
2 Chad Salla   Greenville, SC 228233   
3 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004   
4 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
5 Mitchell Kersting   Louisville, KY 237344   

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 1-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Thibodeau      
2 Elizabeth Thompson      

Women - Cat 3 - Senior - 1-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl O'Dore      
2 Sarah Martin      
3 Kristen Martin      
4 Angela Malcolm      
5 Amelia Nelson      
6 Cami Bowling      
7 Janet Lin      

Women - Cat 2 - Senior - 19-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Mowat      
2 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   
3 Staci Trolian      
4 Bette Gumerson   Indianapolis, IN 246245   

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AnnaJean Dallaire   Georgetown, IN 217836   
2 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   
3 Teri Meek   Lebanon, OH 282273   
4 Liz Baumgardt   Rockford, IL 274843   
5 Meredith Link   Unionville, IN 277070   
6 Mary Craighead   Fort Wayne, IN 254300   
7 Whitney Kroll   Lafayette, IN 196469   
8 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247   
DNF Angela Breeden   Bloomington, IN 255623   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee