Race Results for
2009 Ohio State TT
Versailles, OH
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/21/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- MASTERS 65-69 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEON BURKE      
2 JULES STURBOIS      
3 JOZSEF RASKAY      

- MASTERS 60-64 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOB KIRK      
2 GEORGE LIOLIOS      
3 GLEN CAROFF      
4 TERRY BORK      
5 NEIL SUTCLIFFE      

- MASTERS 55-59 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD WILEY      
2 Ben Vanwye      
3 MICHAEL MADISON      
4 LEE HOWARD      
5 Patrick McMullen   Cleves, OH 204734   
6 JOHN DALLMAN      
7 BRUCE THOMAN      
8 JOHN SAFIAN      
9 MARK BALLENGER      

- MASTERS 50-54 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LINDA EDWARDS      
2 MARY BILL      

- MASTERS 50-54 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL WAITE      
2 RUDY SROKA      
3 Derek Wilford      
4 RALPH ANTOLINO JR      
5 RICK HALL      
6 MARSHALL LEININGER      
7 Rick Toler      
8 Dale Eads      
9 MARTY WITHROW      
10 JOHN VAN ZILE      
11 DAVID BUCKNER      
12 Richard Jones   Hilliard, OH 231365   
13 ALAN ZAFFIRO      

- MASTERS 45-49 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheri Noer      
2 MARY BETH BALLENGER      

- MASTERS 45-49 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRANCIS MANFRED      
2 PETER WIMBERG      
3 JOHN GAGNET      
4 GLEN ALDEN      
5 JOHN SADAGHIANI      
6 ED MINER      

- MASTERS 40-44 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBARA WALKER      

- MASTERS 40-44 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT SPOERLE      
2 MICHAEL ORILEY      
3 BRIAN AKERS      
4 COREY GREEN      
5 VINCE CLUNE      
6 JIM KRUSE      
7 RON BARNHART      
8 TREY WALKER      
9 BRIAN DIFFENBACHER      
10 TODD BELANGER      
11 MATTHEW UNGERLEIDER      
12 WILLIAM A JIVIDEN JIVIDEN      

- MASTERS 35-39 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John DILS      
2 BRYAN HELLARD      
3 Justin Forbes      
4 DAVID RIEMENSCHNEIDER      
5 PHILLIP CASTO      

- MASTERS 30-34 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW MILLARD      

- JUNIORS 17-18 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID FIELDS      

- JUNIORS 15-16 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kipp Silber   Dayton, OH 287701   

- JUNIOR 13-14 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT SROKA      
2 Logan Pitcher      
3 JONATHAN PATTON      
4 ERICK MADIS      
5 landon WILLIAMS      

- JUNIOR 10-12 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stella Rockwood      

- JUNIOR 10-12 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN DIFFENBACHER      
2 RYAN MADIS      
3 Dylan Rockwood      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 FIRST NAME LAST NAME      

- Cat 5 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE BAILEY      
2 KAYLA EDINGTON      

- Cat 5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVEN ROSINSKI      
2 MARK RUCKER      
3 LUKE SUNDERMEIER      
4 BENJAMIN LAWRENCE      
5 STEVEN WILLIAMS      
6 ERIC MCKENNA      
7 PETER RISCH      
8 PAUL BEDELL      
9 John Weber   Richmond, IN 254981   
10 BOB DEAN      
11 SEAN COONEY      
12 JAMIE WILLIAMSON      
13 BILL BRICKEY      

- Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARLENE BARTON      
2 MARY WIENHOLTS      
3 EVELYN EWING      

- Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Abney   Pittsburgh 266636   
2 WILLIAM CAMPBELL      
3 GARY HALL      
4 M. Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052   
5 ADAM BARTON      
6 BRENDAN KIEFER      
7 Donald Bill   Miamisburg, OH 203552   
8 BRYCE SCHIDE      

- Cat 3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE SROKA      
2 NANCY HENDERSON      
3 WENDY SMITH      

- Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER BAUGHMAN      
2 SCOTT SPEES      
3 ANDREW HAGUE      
4 VALENTIN TODOROW      
5 ROB RHODES      
6 MATT BRANNAN      

- Cat 1/2 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANE EVELY      
2 SAMANTHA HOUSE      
3 DIANA SHOWE      
4 EMILY WALLING      

- Cat 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Martin      
2 MATTHEW WEEKS      
3 Brian Batke      
4 JON CARD      
5 GARY PAINTER      
6 JOHN MURDOCK      
7 RAY HUANG      
8 JAMES MATSON      
9 ANTHONY SMITH      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee