Race Results for
Flying Fish Bikes TT Series
Pinellas County, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 08/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nathaniel glackin   20:13.00  26 male
2 Tito Vallejo   28:10.00  27 Merckx

Men - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Pyhel   20:51.00  38 Male
2 Matt McCourtney   Woodacre, CA21:0.00 291417  31 Male
3 Patrick Ellison   Tampa, FL21:14.00 288671  39 Merckx
4 Sven Folmer   Bradenton, FL21:25.00 271495  31 Male
5 Michael Davis   St Petersburg, FL24:13.00 220348  39 Merckx/Fixed
6 Kevin Walz   24:58.00  36 Merckx
7 Michael Weimar   Oldsmar, FL26:10.00 296248  36 Merckx/Fixed
8 David Stanford   Saint Petersburg, FL27:3.00 297323  39 Merckx
9 Steve Wilkin   28:30.00  36 Male

Men - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Badia   Tampa, FL20:4.00 218267  45 Male
2 Michael Mason   20:30.00  40 Male
3 Greg Pickren   Oldsmar, FL20:35.00 242627  48 Male
4 David Ayme   Bradenton, FL21:15.00 61532  45 Male
5 Kelby Roberts   Tampa, FL21:24.00 66431  41 Male
6 Richard Jansik   21:27.00  47 Male
7 Will Larson   Dunedin, FL22:55.00 196529  49 Merckx
8 Jeff Black   Riverview, FL23:15.00 299898  44 Male
9 Michael Hall   St Petersburg, FL23:44.00 128609  43 Male
10 Doug Schletz   25:34.00  40 Male
11 Richard Bernth   30:29.00  41 Merckx

Men - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Mather   Bradenton, FL22:21.00 191692  58 Male
2 Barry Cercone (1 - Cat5)   Seminole, FL26:51.00 293645  53 Merckx

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Schuler (1 - Cat5)   Seminole, FL21:41.00 264038  62 Male
2 Reece Jones   Safety Harbor, FL25:29.00 260394  64 Male
3 Mike Tomlinson   25:49.00  61 Merckx
4 Thomas Monkus   St. Petersburg, FL28:31.00 252148  64 Male
5 James Phillips   Saint Petersburg, FL34:1.00 72549  66 Male

Women - Cat 1/2/3/4 - 29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 whitney lassiter   24:45.00   

Women - Cat 1/2/3/4 - 30

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Sandra Pehl   24:58.00   

Women - Cat 1/2/3/4 - 31

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota21:56.00 184045   

Women - Cat 1/2/3/4 - 44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Carol Davis   St Petersburg, FL26:34.00 220636   

Women - Cat 1/2/3/4 - 54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Karen Monkus   St. Petersburg, FL26:36.00 252642   

Women - Cat 1/2/3/4 - 59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Patricia Hoffman   Palm Harbor, FL26:59.00 203910   

Women - Cat 1/2/3/4 - 68

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Van Hilliard   26:55.00   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee