Race Results for
Dust Devil Mountain Bike Series - McDowell Mountai
Goodyear, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/10/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   

Men - Cat 2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
1 Erik Lantz      
1 Trapper Steinle   Littleton, CO 288416   
1 Michael Gallivan      
1 Mark Sessions      
2 Garrett Chott   Gilbert, AZ 286463   
2 Blake Marrou      
2 Steve Jenkins      
2 Jim Cox   Glendale, AZ 187634   
3 Nick Key      
3 Ryan Gust      
3 Eric Javier      
3 David Lash      
4 Rodrigo Rada      
4 Ken Koch   Dewey, AZ 255654   
5 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060   
5 Doug Bertrand      
6 Sean Aske      
6 Noel Garcia   Phoenix, AZ 177810   
7 Ryan Waldron   Phoenix, AZ 36946   
7 Jim Chott   Gilbert, AZ 286462   
8 Bryan Rypkawski      
8 Greg Carmichael      
9 Geordle Hackett      
9 Brian Willess      
10 Craig Gregory      
10 Mike Cargile      
11 Julius Charlie   Goodyear, AZ 275216   
11 George Sperry      
12 Brian Ward   Phoenix, AZ 107599   
12 Chris Fiedler      
13 Lomax Boyd      
13 Bill Morris      
14 Paul Broaderip      
15 Eric Gust      
16 Robert Ford      
17 Cliff Frink      

- Single Speed Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Sweinhagen      
2 Brandon Bogardus   Cavecreek, AZ 302461   
3 Paul Dellorco      
4 Travis Hosman      
5 Greg Miranda   Bend, OR 139346   
6 Robert Decot   Flagstaff, AZ 9024   
7 Mark Matwey      
8 Quincy Haarer      
9 John Lupo      
10 Nate James      
11 Jeff Ziemski      

- Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Mangels      
2 Todd Fernau      
3 Steve Van Coillie      
4 Jon Shouse      
5 James Tryonas      
6 Trevor Turcott      
7 Nicholas Brehm      
8 Paul Foulgen      
9 David Richardson   Tempe, AZ 29735   
10 Aaron Taylor      
11 Thomas Giesen      
12 Blair Burton      
13 Mark Chadwick      
14 John Mellin      

- Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Reedy   Holiday Island, AR 145891   
2 Tom O'Brien   Scottsdale, AZ 270662   
3 Rich Weis   Gilbert, AZ 57466   
4 Matt Conners   Scottsdale, AZ 196490   

- Marathon SS Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ament    232538   
2 Evan Smith      
3 Jonathan Sellwood      
4 Aaron Baltins      

- Marathon SS Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Gray      

- Marathon Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Petit      
2 Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   
3 Kevin Dunnellan   Scottsdale, AZ 92196   
4 Jim Sipe      
5 Tom Stack      
6 Ryan Oliphant      
7 Jason Mukavetz      
8 Steve Venable      
9 Rick Amos      
10 Jayson Cisak      

- Marathon Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ 210738   
2 Gianna Bianchi      

- KIDS 12 and Under

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Cain      
2 Alex Zamore      
3 Zach Fernau      
4 Merckencie Griffin      
5 Aj Zamora      
6 Izaak Wood      
7 Ethan Medd      
8 German Turincio      
9 Paige Ihnen      
10 Parker Gates      
11 Utah Ihnen      

- Junior CAT1 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Gross   Cave Creek 292354   
2 Zack Ward   Flagstaff, AZ 275241   

- Junior CAT1 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Wood   Mesa, AZ 256810   

- Junior 17-18 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Rees   Apache Jct, AZ 287405   
2 Ashland Holstine      
3 Jason Blaha      

- Junior 17-18 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   

- Junior 15-16 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Lively      

- Junior 15-16 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tylea Coplea   Chandler 196300   
2 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   
3 Chad Bejuin      
4 Conner Dalton      
5 Ryan Parkerson      

- Junior 13-14 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley   Peoria, AZ 271015   
2 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   
3 Denny Deotzmann      
4 Tyler Krener      
5 Juan Beltran      
6 Rene Diaz      
7 Ian Turner      
8 Amberto Rivera      
9 Jack Kenzler      
10 Wesley Shelberg      
11 Tyler Gneck      

- Junior 13-14 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Molvin      
2 Carly Carothers      

- Collegiate C Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Comerford      
2 Alejandro Grajal      
3 Charlie Just      
4 Kevin Reeves      
5 Mitch Maestas   Albuquerque, NM 299009   

- Collegiate C Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Garnello      
2 Madelyn Howe      

- Collegiate B Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Costello      
2 Sean Canterbury      
3 N/A   Tucson, AZ 269677   
4 C Kukulski      
5 Elliot Leonard   Albuquerque, NM 269505   
6 Patrick Bryce      
7 John Heine   York, PA 366285   
8 Makko Defilippo   Tucson, AZ 282533   
9 David Carlson      

- Collegiate B Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Devan      

- Collegiate A Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Nelson   Brookston, TX 24067   
2 Charles Katerba   Flagstaff, AZ 301782   
3 Austin Anlilo   Oakland, CA 262379   
4 Casey Hall   Flagstaff, AZ 301620   
5 Matthew Jones   Oro Valley, AZ 153282   
6 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ 253218   
7 Kyle Shour   Albuquerque, NM 234308   
8 Michael Seucebaugh   Carroll, IA 239743   
9 Brent Alumbaugh   Grand Junction, CO 242832   
10 Chris Smithwick   Erie, CO 166167   
11 Kevin Clegg   Tucson, AZ 103663   

- Collegiate A Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Forsman   Tucson, AZ 214920   
2 Josephine Nelson   Las Curces, NM 224375   

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 FIRST LAST      

- CAT3 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Copeland      
1 James Arrowood      
1 Joe Egosque      
1 Donald Baxley      
1 Chris McMichael      
1 Jay Stewart      
2 Kyle Matwey      
2 Jeff Shaffer      
2 Larry North      
2 Roland Mercado      
3 Kyle Bosk      
3 Chris Witt      
3 Brian Comstock      
3 Mike Youngberg      
3 Bud Deshler      
4 Bradley Bowen      
4 Aaron Kerth      
4 Steven Kelley      
4 Ralph Jennins      
4 Bill Garan      
5 Matthew Noble      
5 Luke Lewis      
5 Shawn Tringham      
5 Wayne Decker      
6 Steve Culpepper      
6 Jason Culpepper      
6 Eric Olson      
6 John Speidell      
7 Darren Hiebel      
7 Mark Phillips      
7 Mike Tisdale      
7 Doug Culpepper      
8 Phillip Roy      
8 Nate Laurie   Phoenix, AZ 168679   
8 Christophe Cambrelin      
8 James Baker   Phoenix, AZ 255957   
9 Terry Schmidtknecht      
9 Chris Zaharis   Mesa, AZ 197779   
10 Everardo Keeme      
10 Jonathan Robins      
11 Brannen Maples      
11 Ramon Garcia      
12 David Denitto   Phoenix, AZ 257745   
12 Tim Cowley      
13 Lukas Pinson      
13 David Roter      
14 Demetrios Anifantis      
14 Matt Grunselch      
15 Lance Carlson      
15 Roy Key      
16 Dq - Nathan Lentz      
16 Jeff Dalton      
17 Patrick Rice   Arizonacity, AZ 299715   
17 Michael Cowley      
18 Shawn Tegan      
18 Bill Branson   Scottsdale, AZ 257560   
19 Brandon Jordan      
19 Chris Carothers      
20 David Fuller   Phoenix, AZ 187603   
20 Dino Dromero   Gilbert, AZ 271477   
21 Adam Medd      
21 Jose Neira      
22 Jorge Delgado      
22 Steve Marshall      
23 Phil Maxwell      
23 John Mendoza      
24 Chris Hanson      
24 Lou Molvin      
25 Matt Bazzill      
25 Bill Lindberg      
26 Soren Isager      
27 George Smith   Las Vegas, NV 290041   
28 Lance Hauge      
29 Dave McDermott      
30 Bret Hood      
31 Bryan Jakobsen      
32 Brian Bullard      
33 Terry McAvoy      
34 Agustin Farias      

- CAT3 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cannon Cowley      
1 Aubry Tyczka      
1 Danielle Culpepper      
1 Zoe Cohen   Tucson, AZ 236915   
1 Konni Allen   Camp Verde, AZ 286734   
2 Jessica Boessneck      
2 Valerie Millis      
2 Carmile Leonard      
3 Beth Steen      
3 Nicole Burdette      
4 Rhea Stenemetz      

- CAT2 Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Shishido      
1 Kristen Bonkoski      
1 Kim Wack      
1 Kitty Farago   Mesa, AZ 141474   
2 Shannon Linder      
2 Norma Dukes      

- CAT1 Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Barrett   Mesa, AZ 185409   
1 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
1 Steve Hughes   Scottsdale, AZ 141111   
1 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ 175298   
1 Brian Trader      
2 Manny Ortiz   Waddell, AZ 230172   
2 James Gerber      
3 Jim Young   Phoenix, AZ 166458   
4 Luke Dale   Gilbert, AZ 252667   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee