Race Results for
Iron Horse Bicycle Classic - Road Race
Durango, CO
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/23/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Pro Cat 1/2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Colby   Dedham, MA 118320   
2 Alex Hagman      
3 phil zajicek   Tucson, AZ 90090   
4 greg krause   Littleton, CO 255940   
5 jonathan garcia   Fort Collins, CO 220711   
6 Dan Bowman   Durango, CO 149353   
7 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755   
8 Kevin Nicol   Lafayette, CO 46845   
9 Nico Toutenhoofd   Boulder, CO 130154   
10 Mike Allen   Fruita, CO 122097   
11 Ben Kneller      
12 Sam Jurekovic   Bedford, NH 89561   
13 Rotem Ishay      
14 Ian Tuttle   Mill Valley, CA 216565   
15 Ned Overend      
16 Chris Case   Boulder, CO 103284   
17 Ian Burnett   Durango, CO 191725   
18 Robin Eckmann   Boulder, CO 254025   
19 mark Schwab   Boulder, CO 162985   
20 Brad Winn   Portland, OR 258852   
21 paul thomas      
22 Neil Coleman      
23 Daniel Murray   Telluride, CO 187114   
24 Chris Wherry   Durango, CO 52790   
25 jesse dekrey      
26 Matt Shriver   Durango, CO 110703   
27 Ben Hoffman   Durango, CO 262675   
28 Joey Thompson   Durango, CO 185428   
29 Zachary Tittensor   Highland, UT 217116   
30 Chris Carr   Golden, CO 246610   
31 Hugh Selby   Los Alamos, NM 102615   
32 Trevor Connor   Boulder, CO 160019   
33 Lee Rosenthal   Durango, CO 152244   
34 scott nagelkerke   Manitou Springs, CO 69605   
35 Kevin Kirkwood   Scottsdale, AZ 47269   
36 Caley Fretz   Boulder, CO 178443   
37 TRAVIS MCCABE   Tucson, AZ 268330   
38 Alister Ratcliff   Durango, CO 193797   
39 Scott Guzman-Newton      
40 Lance Sulzen      
41 Darian Founds   Colorado Springs, CO 177692   
42 Matt Anderson      
43 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
44 Brian Flaherty   Grand Junction, CO 175171   
45 Peter Brown   Tucson, AZ 46885   
46 Dave Kerr   Albuquerque, NM 18988   
47 Frank Mapel      
48 Eric Burkhart   Midland, TX 127652   
49 Drew Miller   Flagstaff, AZ 52030   
50 Steve Porter   Mentor, OH 9155   
51 Danny Bennett   San Simon, AZ 49417   
52 Mark Kessler      
53 Rory Lewis   Colorado Springs, CO 267107   

- Master Women 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabina Kuss      
2 Martha Iverson   Durango, CO 80010   
3 Debra Van Winegarden      
4 barbara dutton      
5 Maurine Sweeney      
6 nancy ray      
7 Deborah Martin-Wille (1 - Cat4)   Flagstaff, AZ 196287   
8 Ruthanne Polidori   Merrimack, NH 6818   
9 Linda Womack      

- Master Women 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Finsterwald   Basalt, CO 83503   
2 Beverly Zimmermann      
3 margie Williams      
4 Rebecca Kauffman   Durango, CO 18612   
5 Diane Shaline      
6 Leslie Shainline      
7 Emily Deitz      
8 Julie DeWerd   Albuquerque, NM 57080   
9 Linda Paris      
10 Terryl Peterson      
11 Betsy Richards      
12 Cynthia Post (1 - Cat3)   Plano, TX 186569   
13 Nancy Fortin      
14 Susan Geraghty      
15 Anne Fox      
16 Sue Lloyd      
17 Jackie Smith      
18 mary white   Tucson, AZ 275911   
19 Katherine Farago   Mesa, AZ 141474   
20 Susan Schenk      
21 janet park      
22 Sue Rawley   San Diego, CA 29246   
23 Dawn Kristensen      
24 Marte Lightstone      
25 Claudia Goodell      
26 toni milyard      
27 JoAnn Weaver      
28 Kera Baggot      
29 Annette French-Bearden (1 - Cat4)   Granbury, TX 287776   
30 Janice Wright (2 - Cat4)   Albuquerque, NM 288016   
31 Maripat Glover      
32 Rebecca Marchand      

- Master Women 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Kowalski      
2 Christine Irelan   Colorado Springs, CO 293959   
3 Christine Snider      
4 Gretchen Selby   Los Alamos, NM 290894   
5 Nicole Alexander   Marquette, MI 208899   
6 alessandra gil      
7 Stacey Nennninger   Albuquerque, NM 275180   
8 Melanie Russek      
9 Sarah Slaughter      
10 Anne O'Neill      
11 Amy Colyar      
12 Lisa Ford      
13 Geneva Templeton      
14 Nancy Agro      
15 Jana Freeburn      
16 Jill Langendorf      
17 carolyn feller      
18 Anne Ellefson      
19 Amy Baker   Kihei, HI 275476   
20 Jeanie Marizza      
21 Jen Robinson      
22 Tracy Szabo      
23 Marty Rahmeier      
24 Meredith Mapel      
25 Karen Lewis   Phoenix, AZ 287950   
26 Melissa Perkes      
27 Dana DesPlanques      
28 Gina Ott      
29 Trenna Adams      
30 Mindy Glover      
31 Jennifer Charrette   Ridgway, CO 161386   
32 Kathy Stevenson      
33 Michelle Cyr      
34 Alicia DeLacey      
35 Jenny Schillinger      
36 Natasha Kolb   Riorancho, NM 288896   
37 Elizabeth Howe      
38 Sarah Charley      
39 Lori Shannon      
40 Paige Lentz      
41 Noreen Cary      
42 Stephanie Roberts      
43 Kerry Kells      
44 Tyan Garrett      
45 Jill Jackson      
46 Sandy K   Albquerque, NM 287482   
47 Ellen Stein      

- Master Men 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Pederson      
2 charles forsman   San Francisco, CA 1365   
3 Domenic Malvestuto      
4 Michael Patterson   Old Lyme, CT 180955   
5 freddy mccubbin      
6 Don Mapel      
7 Ernst Christen      
8 Walt Axthelm   Durango, CO 2153   
9 Bernard Maughan   Oklahoma City, OK 237092   
10 Richard Gilpin      
11 alan stockland stockland   Ogden, UT 50066   
12 James Burpee      
13 Paul Allaire      
14 John Pritchard      
15 Tom Phillips   Hebron, CT 28072   
16 charles hyatt      

- Master Men 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Montgomery   Woodland Park, CO 45701   
2 jeffrey warren      
3 Walter Kingsbery      
4 hal mclean      
5 Michael Ernst      
6 Jim Mitchell      
7 Steven Simms      
8 Geoffrey Ames (1 - Cat4)   Chicago Il 76163   
9 Edgar Riecke      
10 Dennis Simpson      
11 Keith Peters   Ojai, CA 27851   
12 tommy roberts      
13 dwight hibdon   Park City, UT 16081   
14 James Rottman      
15 Brent Brown      
16 Will Murray      
17 Steve Tiles      
18 Art Bollen      
19 Michael Raber   Evergreen, CO 8455   
20 richard dutton      
21 Chip Chilson   Aspen, CO 50904   
22 darrall huber      
23 Ed Chamberlin      
24 Bruce Liddiard   Durango, CO 187209   
25 Rick Abbott   Boulder, CO 213837   
26 Eric Erdman      
27 Steven Oltmans      
28 Michael Shainline      
29 David Lehmann      
30 Nathaniel Cobb   Los Ranchos, NM 129825   
31 Walt Berling      
32 leonard garrambone      
33 Bruce Honisch      
34 Bruce Runnels      
35 kenneth stamm      
36 Ron Dent      
37 Stuart Edgerly      
38 Richard Easton      
39 Gregory Smith      
40 Richard Blackford   Ouray, CO 3841   
41 David Thomson II      
42 Richard Bagienski   Durango, CO 176501   
43 Daniel Baker      
44 Richard Elliott   Littleton, CO 201254   
45 Bob James      
46 Nick Brothers      
47 Paul Cornell   Scottsdale, AZ 121871   
48 Thomas Teegarden      
49 Scott Thompson      
50 Steve Colford   Durango, CO 87172   
51 Buck Smith      
52 Fred Owen      
53 Woody Browne      
54 John Barry III      
55 Gary Masner      
56 Eric Gertler      
57 Jack Irving      
58 John Belcher      
59 Peter Kelley      
60 Richard Sertich      
61 Tom Cohn      
62 thomas mccullough      
63 Gary Winckel      
64 Gary McCarrell      
65 Michael Hammer      
66 Roger Singer      
67 jose navarro      
69 Michael Schenk      
70 Douglas Wolfe      
71 John Madden      
72 JIM COLOFF      
73 Larry Redman      
74 Glen Doyon      
75 Pete Dericks      
76 Robert Milne      
77 todd barbey   Durango, CO 113412   
78 Tom Gorton      
79 ron lee      
80 Jack Mason      
81 Albert Naudin      
82 Kevin Skelly      
83 Terry West   Placitas, NM 272349   
84 jim Cox      
85 Marc Balocco      
86 Mike Ulrich      

- Master Men 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Danaher      
2 Victor Rudolph      
3 Dan Grygier   Highlands Ranch, CO 255333   
4 Greg Brumley      
5 Gary Sharp      
6 chris beaudin   Manitou Springs, CO 3045   
7 Mitchel Carrier      
8 Blake Ward      
9 Pete Baker      
10 Andrew Monson      
11 James Hickman      
12 Don Bartow   Driggs, ID 5961   
13 Dan Armijo      
14 Chris DeFrates      
15 JOE BURTONI   Durango, CO 5632   
16 Dale Kneller   Durango, CO 257034   
17 Joe Ehasz   Albuquerque, NM 271547   
18 Deck Shaline      
19 Andrew Ferguson      
20 R. Wrinkle (1 - Cat4)   Cedar Park, TX 227579   
21 Raymond Cook   Las Vegas, NV 286418   
22 Mike Moher      
23 Jerry Bastian      
24 gerry geraghty      
25 Trent Hovenga      
26 Silvio Menezes   Albuquerque, NM 148850   
27 Joel Richards      
28 bob mcghee   Austin, TX 23465   
29 Jeffrey Blagg      
30 Daniel File   Lake City, CO 164043   
31 Tim Crossen      
32 Andy Fox      
33 steve ilg   Durango, CO 17342   
34 Terry Heckmaster      
35 John McManus   Durango, CO 93502   
36 Steven Slaughter   Grand Junction, CO 180987   
37 Mike Daniel      
38 David Readerman      
39 James House      
40 Scott Russell      
41 Emil Gercke   Goleta, CA 8138   
42 Tom Bleskan      
43 Chris Hard   Salt Lake City, UT 140878   
44 robert johnson      
45 TODD O'TOOLE      
46 Michael Espinosa   Albuquerque, NM 274312   
47 Eric Sipos   Tucson, AZ 273751   
48 stephen carr      
49 Alex McLean      
50 Kurt Anderson      
51 clifford Yost      
52 Tim Waugh      
53 Kjetil Rod (2 - Cat4)   Fairfax, VA 288138   
54 Brett Sletten      
55 Trent Peterson      
56 Gregory Gerwin      
57 Douglas Kinnear (3 - Cat4)   Hastings, NE 259532   
58 Brian Matas      
59 rich smith      
60 greg shaw      
61 mark nixon      
62 Aaron Countryman      
63 Lance Terry      
64 Darren Croke      
65 Brian Rens      
66 Gary Vance      
67 John Baxter      
68 erich schneider      
69 Guido Kemp      
70 Jeffrey Recker      
71 Dave Henritze      
72 Steven Harmon      
73 Vince VanderMey      
74 Kevin McDowell      
75 Lance Snyder      
76 Jeff Whitlock      
77 David Ellis      
78 Joe King   Madison, WI 190745   
79 Deano Sakos      
80 James Eich      
81 Peter Barbour      
82 Jim Hirz (1 - Cat3)   Casper, WY 90856   
83 John Romero      
84 Steve Kruchell      
85 REx hegyi      
86 BRAD ROY      
87 Jeff Romero   Albuquerque, NM 273967   
88 David Smith      
89 Robert Walker      
90 Tom Barrett      
91 Brett Shaw      
92 Mark Oliger      
93 Leonard Goodell      
94 james horn      
95 Luther Propst      
96 Gary Shoemaker      
97 Robbie Thomas      
98 Gary Keck      
99 Robert Lutz      
100 Steven Paul      
101 Dean Kottmann      
102 francois nanin      
103 Jon Farinholt      
104 Mike Kelly      
105 jeffrey jackson      
106 Del Duncan      
107 Gregg Martin      
108 Paul Graf      
109 Clem Romero      
110 Scott Bjorlin      
111 Greg Jerome      
112 Kelly Strader   Houston, TX 169122   
113 Joe Leonetti      
114 Dan Junick   Sandia Park, NM 229241   
115 Gregory Bruns      
116 David Nelson      
117 Mac McKeel      

- Master Men 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Sewell   Grand Junction, CO 162550   
2 Matthew Segur   Golden, CO 224161   
3 Al Senft   Albuquerque, NM 32168   
4 Marco Vasquez   Castle Rock, CO 56261   
5 Mark Sevenoff      
6 Tim Kelley      
7 Joel Mischke   Basalt, CO 77727   
8 Jason Quenzler   Durango, CO 82358   
9 Jonathan DeLacey   Durango, CO 98950   
10 Keith Ashmore   Durango, CO 75512   
11 henry fischer      
12 Keith Gravel      
13 Scott Mercier   Grand Junction, CO 66628   
14 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV 80417   
15 dean Howard      
16 Chris Latshaw   Durango, CO 170947   
17 ron muhlhauser      
18 tom ober      
19 Eric Thompson   Fort Collins, CO 279361   
20 Jonathan Jakle      
21 Mark Mages   Ignacio, CO 220355   
22 Gregory Albrecht      
23 Jeff Traynor (1 - Cat4)   Indian Hills, CO 129176   
24 Luke Angel      
25 Mike Engelhardt      
26 Aran Johnson      
27 dylan johns (1 - Cat3)   Aspen, CO 82369   
28 Doug Higley      
29 Geoff Hickcox      
30 Eric Malone      
31 Rich Siemer   Washington, DC 209157   
32 David Tabar (2 - Cat4)   Durango, CO 275924   
33 Michael Martin      
34 Tony Cady      
35 Zach Little (3 - Cat4)   Oceanside, CA 265681   
36 Garick Maez      
37 Steven Owen      
38 T.J. Cowern      
39 Eric Burris   Durango, CO 227564   
40 Lance Webster   Dolores, CO 37523   
41 David Twinam   Littleton, CO 177128   
42 Michael Zerbib      
43 Matt Burton      
44 Mark Dixon      
45 william gattis      
46 Matt Phillips   Montezuma Creek, UT 28602   
47 Frederick Van Hook   Tucson, AZ 228880   
48 PJ Wharton      
49 Kenneth Altshuler      
50 Michael Henderson      
51 Scott Meadows      
52 Kirk Golba      
53 Travis Oliger      
54 Jay Heim      
55 Duffy Brook      
56 Dan Herr   Corrales, NM 286376   
57 craig cayo      
58 rob bergstrom      
59 kent chou      
60 Dwayne Otto   Muenster, TX 26937   
61 Michael Benhorin      
62 kevin cole      
63 Jaime Dispenza      
64 Thomas Propst (4 - Cat4)   Fort Collins, CO 216285   
65 John Kibodeaux   Rio Rancho, NM 273212   
66 John Lloyd   Yuma, AZ 6832   
67 Garry Baker      
68 Greg Laugero (5 - Cat4)   Denver, CO 286597   
69 Alan Herman      
70 Tim Rahmeier      
71 Jamey Schwartz   Longmont, CO 9227   
72 Eric Edgerton      
73 Miller Schuck      
74 Michael French      
75 Michael Aronson      
76 Wolfgang Foerg   Galeton, PA 1449   
77 William O'Brien      
78 John Constan      
79 Christopher Weber      
80 Gregory McGee      
81 David Hammer      
82 David Jorgens      
83 Keith Bone      
84 Markus Zimmer   Scottsdale, AZ 272346   
85 Charley Downing      
86 Sean Faherty      
87 Peter Ludke      
88 Joel Gerber      
89 Sam Shumate      
90 Steve Ross      
91 Kevin Brown      
92 Kerry Winchell      
93 Jerry Jensen      
94 JIMMY CARPENTER JR      
95 Jaret Shaffer      
96 scott crawford   Buckley, WA 8513   
97 Michael Parrish      
98 Jon Marsh      
99 Michael Menzel      
100 TOM O'MALLEY      
101 Robbie Douangpanya   Albuquerque, NM 81013   
102 Scott Bristol      
103 Matt Nixon      
104 Michael McCallum      
105 Donald Crawford   Duluth, MN 1108   
106 Tungsten Alcazar      
107 Todd Stewart      
108 Greg Post (6 - Cat4)   Plano, TX 186570   
109 Ray Vickers      
110 Scott Gallagher      
111 Jason Pomerantz      
112 James McKee   Phoenix, AZ 23598   
113 Michael McMaude      
114 Michael Simmons   602-228-9391 288546   

- Junior Women 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joan Walker      
2 Hannah Madden      

- Junior Men 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhys Rathbun   Monument, CO 201819   
2 Howard Grotts   Durango, CO 264839   
3 Gino Pastore      
4 Hunter Dudley      
5 Sepp Kuss      
6 Elias Husoy   Fairfax, VA 288136   
7 Elliott Saslow      
8 Cully Brown      
9 Haakon Sigurslid      
10 Seth Janus      
11 Andrew Cunningham      
12 James Shahan      

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

- Cat 4/5 Men 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Koch   Grandjunction, CO 281921   
2 Joey Eisinger      
3 Ian Mullikin      
4 Paul Friehauf   Grand Junction, CO 76453   
5 shaun motley      
6 steve reiter      
7 Ross Holbrook   Shickshinny, PA 597   
8 David Palazzo      
9 Don Klinetobe      
11 Sean Karre      
12 Thomas Hraha      
13 Gibb Kentz      
14 Lou Vito      
15 Dave Grant      
16 Dave Goedecke   Pinetop, AZ 13493   
17 David Hassinger   Boise, ID 210582   
18 Andrew Schill   Durango, CO 226153   
19 tchad leeds      
20 Brandon McNellis      
21 stephen parziale      
22 Dustin LaRosa   Littleton, CO 288583   
23 Mike Armstrong   Basalt, CO 59890   
24 Stefan Andermann   Santa Fe, NM 275749   
25 George Burpee   Fair Haven, NJ 214236   
26 Gene Hilton   Farmington, NM 16244   
27 Reece Adragna      
28 Chase Orrick   Durango, CO 243827   
29 Michael Elmer      
30 Chris Law      
31 Chris Fichtl   Los Alamos, NM 289379   
32 Kyle Chubbuck   San Jose, CA 224578   
33 Robson Glasscock      
34 Sean Hassinger   Boise, ID 251816   
35 Simon Farrell      
36 Thomas Suplizio      
37 Michael Scott      
38 Ryan Stensen      
39 Zach Kahn      
40 John Mannix      
41 David Wilson   Santafe, NM 278883   
42 Michael Ramsey   Midland, TX 247554   
43 Eric Rydholm      
44 Adam Hochevar      
45 Doug Gordon   Parker, CO 271155   
46 Kevin Suppinger      
47 Ryan Wincell   Lake Havasu City, AZ 260147   
48 Mike Moreland   Morrison, CO 245717   
49 andrew jones      
50 Shea Wilfong      
51 David Finocchio      
52 Tyler Fenton      
53 Ken Gauthier   Pittsfield Ma 221507   
54 Morgan Masner      
55 James Hansman      
56 James Barnes      
57 James Dorr   Fort Collins, CO 137965   
58 Jurgen Montgomery      
59 Andrew Mapes      
60 Beau Savage      
61 scott Kemball-Cook   Centennial, CO 195814   
62 Amir Alrubaiy      
63 igor serbinin      
64 Alex Brown      
65 Keith Miller      
66 Ross Douglas      
67 Randy Gilbride      
68 Jason White   Draper, UT 289765   
69 Daniel Baker      
70 david shelton      
71 Aaron Sanchez      
72 Christopher Martin   Littleton, CO 433054   
73 Gary Van Guilder      
74 David Peterson      
75 Colin Cassidy      
76 Kevin Holwerda Hommes      
77 Ian MacKenzie      
78 Jed MacKenzie      
79 Greg Koeka      
80 Greg Deem      
81 Steve Crosby      
82 John Humphries      
83 Dennis Martin      
84 Byron McGee   La Plata 287784   
85 steven Bolton      
86 Thomas Holland   Norman, OK 284207   
87 Steven Morozowich      
88 Tyler McLaughlin   Fruita, CO 253259   
89 Lee Harding   Edgewood, NM 121235   
90 daryl nowak   Tallahassee, FL 7981   
91 john spitler      
92 Michael Donegan      
93 Paul Kosnik      
94 sean boyd      
95 Andrew Scarborough      
96 Brian Ellis      
97 Zach Ball   Norman, OK 248140   
98 ERIC PETERSON      
99 Daniel Berghoff      
100 Matthew Jimerson      
101 Rick Rowland      
102 Erik Hofseth      
103 paul reich   Telluride, CO 240692   
104 Nicholas Jones      
105 Steven Jackson      
106 Chip Swanson      
107 Rolf Munson      
108 anthony konkol      

- Cat 4 Women 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sarah weems      
2 Laurie Zuehlsdorff      
3 Tracy Bedard      
4 Willa Johnson      
5 Carly Grimes      
6 Ashlie Angel      
7 Holly Sharp      
8 Clare Bastable      
9 Erin Borg   Tucson, AZ 265677   
10 Rachel Warren      
11 Gabriela Bergstrom      
12 Megan Raymond      
13 Heather Enos   Colorado Springs, CO 291366   
14 Sarah Doane      
15 Sarah Warren      
16 Traeana Tripoli      
17 Holly Bell   Carrollton, TX 8281   
18 Stephanie Anderson      
19 Robin Fitzpatrick      
20 Kelsey Deery      
21 Jessica McClay      
22 Lacey Scott      
23 Jessica D'Amato      
24 Amy Gouley      
25 Brie Hawley   Fortcollins, CO 288749   
26 Katie Blitzer      
27 Anna Harper      
28 Claudia Schroeter   Longmont, CO 272487   
29 Karen Provencher      
30 Briana Fitzgerald      
31 Jasmin DesRosier      
32 Nicole Trezza      
33 Holly Costanza      
34 Tanya Lawyer      

- Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rory Kelly   Boulder, CO 257655   
2 Yannick Eckmann   Boulder, CO 254024   
3 Jason Anderson   Aspen, CO 259703   
4 jimi gibson   Arvada, CO 198314   
5 Shad Schreiner   Colorado Springs, CO 241806   
6 David Welsh   Tucson, AZ 142434   
7 Evangelos Gatseos   Denver, CO 260213   
8 Frederick Dreier   Golden, CO 224450   
9 Alex Howard   Durango, CO 230625   
10 kenny wehn   Durango, CO 37549   
11 bill Stalhuth   Boulder, CO 61804   
12 Dylan Norton   Aurora, CO 153276   
13 Wade Newsom   Carbondale, CO 171286   
14 Nathan West   Lone Tree, CO 276131   
15 brendan shafer   Durango, CO 162645   
16 Jordan Sher   Denver, CO 214172   
17 Bruce Polderman   Oneonta, NY 5292   
18 Mike Warren   Los Alamos, NM 272632   
19 keith brodhagen   Phoenix, AZ 257201   
20 Erich McAlister   Durango, CO 81886   
21 Tony Farrar      
22 chris mccullough      
23 brice smith      
24 Brad Anderson   Salt Lake City, UT 59603   
25 Eric Truman   Parker, CO 225629   
26 Jafar Tabaian   Seattle , WA 6177   
27 Dylan Netter      
28 Tim Wetherill   Santa Fe, NM 37847   
29 Randy Ellis   Arvada, CO 272326   
30 Richard Biocca   Tucson, AZ 210759   
31 Derek Salley   Colorado Springs, CO 278851   
32 Darrick Sommers   Yukon, OK 240710   
33 Steve Martins   Torrance, CA 51015   
34 Levon Kalemkiarian    2431156   
35 Christopher Chase   Marquette, MI 241064   
36 Robert Montgomery      
37 Grady James   Durango, CO 200442   
38 mike szabo      
39 chad cheeney      
40 michael catterall   Golden, CO 260202   
41 Michael Robinson   Crested Butte, CO 251817   
42 Chris DiBartolo   Denver, CO 82348   
43 Brian Robinson   Silver City, NM 30169   
44 Shawn Hanka   Salt Lake City, UT 14920   
45 vic miera   Las Vegas, NV 280155   
46 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
47 Carl Kloos   Aspen, CO 212524   
48 Lee Roufa      
49 Josephus Le Roux   Colorado Springs, CO 262553   
50 Mario Plaza   Bellvue, CO 51363   
51 matt sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
52 Barry Schmidt   Loveland, CO 205158   
53 Ken Lanham      
54 Riley Burgoon      
55 john wilger   Albuquerque, NM 248832   
56 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO 193033   
57 Taylor Hansen   Queen Creek, AZ 266465   
58 N/A   Colorado Springs 1   
59 joe mastoras      
60 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
61 larry price      
62 Daniel Teodoru      
63 Chris Cleavelin   Calipatria, CA 4401   
64 andrew couch      
65 Levi Kroschel      
66 Frank Sotomayor   Santa Fe, NM 280028   
67 Steve Saletta      
68 Thomas Christensen   Scottsdale, AZ 290246   

- Cat 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mara Abbott   Boulder, CO 198735   
2 Marisa Asplund   Durango, CO 209181   
3 Alisha Welsh   Tucson, AZ 276369   
4 Melissa McWhirter   Scottsdale, AZ 223966   
5 Amy Dombroski   Boulder, CO 246803   
6 Susannah Gordon   Parker, CO 235360   
7 Terrie Clouse   Monument, CO 242221   
8 Lisa Tumminello   Steamboat Springs, CO 184590   
9 Tiffany Cromwell      
10 Shantelle Pierce   Flora Vista, NM 110511   
11 Tracey Jacobs   Boulder, CO 229069   
12 Mindy Caruso   Albuquerque, NM 274426   
13 tiffany pezzulo   Salt Lake City, UT 89443   
14 Marilyn McDonald      
15 Holly Borowski   Boulder, CO 188263   
16 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
17 Diana Gibson (1 - Cat2)   Boulder, CO 289682   
18 Luisa Bryce (2 - Cat2)   Denver, CO 255727   
19 Barbara Wetherill   Santa Fe, NM 264481   
20 Sue Stokes   Breckenridge, CO 251217   
21 michelle steiner      
22 Jona Bollinger   Telluride, CO 198740   
23 Molly Hummel (3 - Cat2)   Durango, CO 103205   
24 Gabriela Ferrat   Golden, CO 112632   
25 Tanya Bettis   Albuquerque, NM 279739   
26 lesley carroll   Denver, CO 276628   
27 Sarah Sturm   Durango, CO 275320   
28 christy roberts      
29 Anne Spalding   Grand Junction, CO 120990   
30 Erin Dunham (4 - Cat2)   Boulder, CO 277011   
31 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   
32 Megan Cassidy   Ft. Collins, CO 241805   
33 Monique Hein (5 - Cat2)   Lyons, CO 187615   
34 Megan Myrick   Raleigh, NC 240853   
35 Alisabeth Thurston-Hicks   Canon City, CO 89516   
36 CARLA FLORES   Pueblo, CO 48199   
37 Maria Osborne   Boulder, CO 247585   
38 Cindy Sanchez   Tucson 231145   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee