Race Results for
South Eastern Regional Championship Series #10
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/02/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM PARTIN     640 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Byron Rice   Durham, NC 288002  621 
2 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  601 EVEREDY ENDURANCE / THE BIKE SHOP
3 Sean Martz   Mebane, NC 297457  639 SJ FSR
4 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  600 CYCLE YOUTH DEVO
5 Jerry Dufour   Birmingham, AL 276258  606 MCCALISTER RACING
6 RYAN CHET     638 
7 JORDAN LEWIS     642 
8 QUINN HARRIS     643 CYCLES DE ORO

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Muir   Cary, NC 266256  491 INLAND DEVELOPMENT
2 TYLER BASS     478 
DNF KURI WALPOIR     490 

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  149 
2 JOE KARPUS     101 
3 JASON DUVALL     143 
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  172 
5 Austin Berger   Ocala, FL 243846  108 GONERIDING.COM
6 COREY DURICK     147 
DNF PATRICK BRUNNER     144 CUMBERLAND TRANSIT

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Miller   Asheboro, NC 283694  227 SKELETON CREW RACING
2 FRANK MARTIN     265 MARTIN RACING
3 ANDY BAKER     251 PACELINE BICYCLES
4 TIM VOLLACK     200 OUTLAST ENERGY
5 ROBBY GANEY     291 
6 SCOTT LITTLE     212 
7 STUART MALLEY     226 BOSTON SCIENTIFIC/NORTH STAR BICYCLES
8 JASON HATCHER     221 
9 MATTHEW DONOVAN     201 TXT.SIGNAL.COM
DNF DWAYNE HUFFMAN     290 
DNF JASON ROGERS     228 
DNF DAVID HUTCHERSON     292 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD FROBISH     311 OCOEE YURT CO.
2 Robert Niemeyer   Winston Salem, NC 269013  351 SKELETON CREW RACING
3 DAVID SAGE     388 
4 STEVE PERRY     382 
5 JON HARRIS     387 CYCLES DE ORO
6 David Harlowe   Greensboro, NC 283785  350 SMG RACING
7 Johnny Denton   Gastonia, NC 270049  384 
DNF Kenneth Perkins   Decatur, GA 169065  383 ADAMSON & PERKINS APPRAISAL INC.
DNF ERIC PARTIN     386 
DNF RANDY BASS     385 

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  406 TRI-CITIES ROAD CLUB
2 TOM FORKNER     435 VO2 SPORTS
3 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  401 
4 JOHN PASCALE     407 TEAM PERRI'S POOL CLUB
5 Stephen Jackson   Dawsonville, GA 209721  412 NORTHSTAR BICYCLES

Men - Cat 3 - Junior - 9*10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490  616 CYCLE YOUTH DEVO

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bayard   Columbia, SC 294935  697 CYCLE CENTER
2 JUAN CASTRO     613 DEDICATED ATHLETE
3 Joseph Grimes   Boone, NC 242647  668 
4 Anthony Hutton   Silver Springs, FL 247858  609 OYMBIKE.COM
5 CURTIS ARMSTRONG     694 
6 Kevin Satterfield   Easley, SC 275103  675 
7 MATTHEW RYERSON     612 DEDICATED ATHLETE
8 MARK RYAN     695 CYCLE THERAPY
9 Matthew Kogel   Augusta, GA 295921  672 

Men - Cat 2 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BOBBY MOORE     85 BIKERS CHOICE
2 JOSHUA HENNESSEY     60 
3 Benny Protano   Hollywood, FL 84820  57 LAW OFFICE BEN PROTANO/JUNKMAN
4 Matthew Scalla   Mcdonald, TN 191869  63 SCENIC CITY VELO

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889  599 SYCAMORE CYCLES
2 DREW MCINTOSH     542 TVB RACE / TOMATO HEAD
3 Scott Smith   Knoxville, TN 285396  595 
4 Foye Troute   Hixson, TN 35970  516 KRYSTAL / SCV
5 Anthony Angevine   Chattanooga, TN 176673  536 RIVER CITY BICYCLES
6 Donald Parker   Corryton, TN 277622  502 HARPERS BIKE SHOP
DNF Julia Tellman   Brevard, NC 256147  432 SYCAMORE CYCLES
DNF JOHN FENNELL     598 

Men - Cat 2 - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  704 EVEREDY ENDURANCE
2 DAVID SIMPSON     757 
3 KIP PORTERFIELD     758 
4 BRAD PHILLIPS     759 
5 Mike Hensley   Lexington, NC 296078  735 
6 SEAN EIDEMILLER     712 
7 ERIC BILODEAU     732 
8 MICHAEL TENNYSON     786 
9 GORDAN JENKS     703 
10 ERIC RIETZEL     733 
11 Chip Purcell   East Brainerd 242389  702 SCV/KRYSTAL MTB

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  805 PERRI'S POOL SERVICE
2 Steve Tamplin   Cleveland, TN 292743  811 WHEELS
3 MARK HAYES     852 CENTRAL CAROLINA RACING
4 Jerry Hawkins   Walnut Cove, NC 261358  823 
5 Scott Grissom   Tullahoma, TN 238363  814 COOKEVILLE BICYCLES
6 MIKE POE     851 MELLOW MUSHROOM
7 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  847 RACEDAY CLIP-ON MULLETS
8 GUY EARLEY     825 
9 William Feier   Canton, GA 203619  801 PACESETTER STEEL CYCLING

Men - Cat 2 - Grand Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  TREK
2 Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  KENDA/CYCLEWORKS/AMERICAN CLAS
3 MARTIN VISSER     34 
4 John Elsner   Valrico, FL 213724  BENT'S CYCLERY

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory Rimmer   Friendsville, TN 235910  167 CYCLE YOUTH
2 Matt St Marie   Brevard, NC 211728  152 SYCAMORE CYCLES
3 Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  105 KENDA / KMC / HAYES
4 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  108 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
5 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674  111 KNOXVELO
6 Colin Watkins   Brevard, NC 209776  149 THE HUB / BLACK MOUNTAIN GEAR
7 Malachi Peacock   Athens, GA 188717  132 PACESETTER STEEL
8 Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  137 Kennesaw State Cycling Club

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  242 KHS / KENDA / CY
2 Jason Murrell   Ocoee, TN 243007  281 MOTOR MILE RACING/WASTE SERVICES
3 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594  262 AARON'S/NEW ENGLAND FINANCIAL/OUTBACK
4 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  258 KRYSTAL / SCV
5 PAUL RUHLING     299 
6 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  204 ORBEA/BOR
7 Everett Baker   Johnson City, TN 2318  212 EVERREADY ENDURANCE
8 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  238 DEDICATED ATHLETE
9 Adam Penny   Fletcher, NC 85835  279 VELSPORTS RACINGO
10 Benjy Coil   Decatur, GA 85178  275 PACESETTER STEEL SERVICE
DNF Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  232 CYCLE SOUTH/NEW LEAF ADVENTURES

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Olsson   Colfax, NC 226661  300 GVC/CYCLES DE ORO
2 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  301 TERRAPIN BEER RACING
3 Rick Pyle   Charlotte, NC 243883  363 KENDA
4 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  315 
5 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  306 COLUMBIA CYCLING CLUB / FESSLERF
6 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  336 DEDICATED ATHLETE
7 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  321 starbritecarwash-moab
8 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  308 KRYSTAL / SCV
9 SCOTT WAGNER     368 DRT RACING
DNF William Kesler   Salisbury, NC 257408  352 CYCLE THEROPY

Men - Pro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Koerber   Arden, NC 77102  31 GARY FISHER / 29ER CREW
2 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  10 DEDICATED ATHLETE / I9 / SUSPENSION EXPE
3 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  KENDA/KMC/HAYES
4 Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  65 CSC
5 Troy Adams   Sylva, NC 157975  EVEREADY ENDURANCE PB / THE BIKE SHOP
6 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  26 WOOD-N-WAVE / MAXXIS
DNF Marshall Hance   Asheville, NC 190877  46 GARY FISHER / 29ER CREW
DNF Greg Gibson   Big Bear Lake, CA 111046  30 UNION COLLEGE
DNF David Hall   Myrtle Beach, SC 14690  18 TERRAPIN BEER
DNF Martin Cox   Gainesville, FL 185995  67 ENDURANCE FACTOR/BIKE ROUTE/SC
DNF Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  48 CHAMPION SYSTEM/CANNONDALE

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLISON FORKNER     560 VO2 SPORTS
2 Stephanie Vollack   Kodak, TN 185894  500 OUTLAST ENERGY
3 Erin Deemer   Winter Park, FL 284899  516 OUT SPOKEN BIKE SHOP
4 LAUREN REINMANN     553 KENNESAW STATE UNIVERSITY/THOMSON TECHNO

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Belinda Williams   Land O Lakes, FL 133865  900 UBC / SWAMP
2 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  921 VANTAGGIO / SPECIALIZED
3 Grace Ragland   Huntsville, AL 277053  929 TEAM COPAXONE
4 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645  912 KNOXVELO
5 Megan Protano   Hollywood, FL 254068  905 LAW OFFICE OF BEN PROTANO / JUNKMAN
6 Kim Bishop   Kingsport, TN 237805  919 TRI-CITIES ROAD CLUB

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  400 VANTAGGIO / SPECIALIZED / SCV
2 Anina Aaron   Oak Ridge, NC 244684  407 KENDA / KMC / HAYES
3 Shelly Allen   Land O Lakes 90693  431 RIDE-N-ROLL
4 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  402 KENDA / KMC / HAYES
5 Emily Parker   Corryton, TN 243860  403 VANTAGGIO / SPECIALIZED / SCV
6 Shannon Mathis   Nashville, TN 186727  445 VANTAGGIO / SPECIALIZED
7 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  419 TEAM MED PLAN
8 Jessica Ingram   Asheville, NC 219300  447 TEAM VELOSPORTS
9 Jennifer Horn   Atlanta, GA 271357  446 Sorella Cycling p/b BVM Engineering
10 Bonnie Kleffman   Fort Mill, SC 272951  448 Giordana / Cliff Bar

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFShimanoBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee