Race Results for
South Eastern Regional Championship Series #8
Chattanooga, TN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/28/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490  616 CYCLE YOUTH DEVO
7 JONATHAN WOMACK     633 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  600 CYCLE YOUTH DEVO
2 Carson Beckett   Benton, KY 279043  632 WOOD N WAVE
3 Jerry Dufour   Birmingham, AL 276258  606 MCCALISTER RACING
4 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  601 EVEREDY ENDURANCE / THE BIKE SHOP
5 Bo Rieger   Springhill, TN 293463  634 

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Crosby Wheeler   Signalmountain, TN 293525  482 DAO
2 ELI KING     480 
3 Joshua Hix   Nashville, TN 291436  481 TEAM BIKERS CHOICE
4 TAYLOR BASS     478 
5 SLADE WAGEMAN     479 

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Berger   Ocala, FL 243846  108 GONERIDING.COM
2 JOE KARPUS     101 
3 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  149 
4 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075  172 
5 Kevin Niles   Orlando, FL 291865  111 BENT'S CYCLING / ENDURANCE FACTOR
6 JONATHAN REYNOLDS     194 
7 ROB HUTT     191 
8 JOEL STEFANINI     193 
9 JAVID GRUBBS     190 
10 ROBBIE WALKER     192 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Cowell   Tequesta, FL 279846  207 BLUEMAXX RACING
2 FRANK MARTIN     265 MARTIN RACING
3 Matthew Little   Yulee, FL 224869  212 
4 LEE CARMICHAEL     266 
5 Tim Vollack   Kodak, TN 185895  200 OUTLAST ENERGY
6 TIM MITCH     286 
7 Jason Hatcher   Cleveland, TN 102297  221 
8 Joseph DiChiacchio   Harrison, TN 296907  270 SCENIC CITY VELO
9 CHARLES SCHLARB     279 
10 Stuart Malley   Cumming, GA 293106  226 BOSTON SCIENTIFIC/NORTH STAR BICYCLES
11 Zachary Janes   Suwanee, GA 259303  284 
12 MATTHEW DONOVAN     201 TXT.SIGNAL.COM
13 Micah Reynolds   Knoxville, TN 291290  275 TVB RACE / TOMATO HEAD
14 jason BURNETTE     283 
15 BRANDON NEWMAN     288 
16 Jason Rogers   Atlanta, GA 149207  228 
17 GEORGE DUFOUR     287 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD FROBISH     311 OCOEE YURT CO.
2 Ted Burnell   Chattanooga, TN 5556  377 
3 Greg Park   Benton, KY 296382  374 WOOD N WAVE
4 Eddie Graybeal   Antioch, TN 277551  324 
5 TROY WILLIAMS     375 RIDE FOR READING
6 MIKE PILKINGTON     376 

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  406 TRI-CITIES ROAD CLUB
2 JOHN PASCALE     407 TEAM PERRI'S POOL CLUB
3 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  429 CYCLEWORKS
4 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  401 
5 STEVE COLLINS     402 OCONEE OUTFITTERS

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW BOYD     617 CAHABA CYCLES
2 KEVIN SATTERFIELD     675 
3 TAYLOR LADD     685 WOOD N WAVE
4 KURT RAMPTON     627 FASTER MUSTACHE
5 GARRETT GORDON     682 
6 NICHOLAS LEONARD     686 OHIO VALLEY VELO
7 KEVIN BOGARD     687 MURRAY STATE CYCLING
8 JESSE TEAGUE     690 
9 CHUCK GOMEZ     667 
10 ANDY SWEET     689 MOTOR MILE RACING
11 ADRIAN HRUSZKEWYLZ     628 FASTER MUSTACHE
DNF MIKE WEBER     683 KNOX VELO
DNF JAMES GOMBS     688 

Men - Cat 2 - Cyldesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Conner   Knoxville, TN 7569  80 SCO / MICRO METALS/BIKE ZOO
2 Mark Vickers   New Market, AL 247777  98 
3 KEVIN RICHARDSON     99 
4 Shawn James   Benton, KY 293483  96 WOOD-N-WAVE
5 Benny Protano   Hollywood, FL 84820  57 LAW OFFICE BEN PROTANO/JUNKMAN
6 Matthew Scalla   Mcdonald, TN 191869  63 SCENIC CITY VELO
7 TED RAPP     95 CUMBERLAND TRANSIT
8 Steven Jeffords   Hopkinsville, KY 293225  82 WOOD-N-WAVE
DNF DUFF BRUMLEY     87 SCOTT'S BIKE CENTER

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS BOOK     576 BIKERS CHOICE
2 TONY ANGEVINE     536 RIVER CITY BICYCLES
3 ADAM DEGARDEYN     592 OH GOODIE ICE CREAM RACE SQUANDRAN
4 FOYE TROUTE     516 KRYSTAL / SCV
5 FRED EDGEMON     583 
6 NIEL SCHARPHORN     575 
7 Steve Bivens   Evansville, IN 257617  577 OHIO VALLEY VELO
8 DAVE HOLMES     586 GARY FISHER / 29ER CREW
9 DOUG PARKER     502 HARPERS BIKE SHOP
10 RYAN ALLEN     574 TEAM JIB
11 SCOTT SMITH     595 
12 DAVID ALLISON     563 SCOTT'S BIKE
13 GREORGE TOLLETT     591 MOTOR MILE/SUV
14 CRAIG BRIMER     581 EAST RIDGE BICYCLES
15 GEORGE STRINGER     582 
16 GARY COLLINS     564 WOOD-N-WAVE
17 DREW MCINTOSH     542 TVB RACE / TOMATO HEAD
18 ROBERT MINGUS     588 RACER X
19 GREGORY CURL     587 MOUNTAIN MIST CYCLING
20 W JONATHAN HUNT     585 SWIFTNICK/ADDICTIVE
21 MATTHEW KICKLIGHTER     590 
22 SCOTT SIDENER     580 
DNF MICHEAL VIERTEL     593 INDUSTRY NINE/KRYSTAL
DNF STACY HUNT     584 
DNF MICHELLE MCKINNON     589 KRYSTAL CHIKS

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL FORD     787 KRYSTAL/SCV
2 Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  704 EVEREDY ENDURANCE
3 Scott Schlapman   Harvest, AL 144530  718 
4 SCOTT LUDWIG     798 STARBRITE CARWASH/MOAB
5 SEAN EIDEMILLER     712 
6 EDWARD FRAYER     773 VAN MICHAELS
7 Stephen Hackett   Carthage, TN 293309  720 STARBRITE CARWASH/MOAB
8 GREG RODRIGUEZ     794 LITTLE RIVER CYCLE
9 Stephen Russell   Carthage, TN 293304  719 STARBRITE CARWASH/MOAB
10 Tim Bell   Chattanooga, TN 302597  772 
11 Chip Purcell   East Brainerd 242389  702 SCV/KRYSTAL MTB
12 JOHN TOLSON     791 
13 RICHARD DIXON     775 OHIO VALLEY VELO
14 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  726 
15 JOE GRUBBS     774 
16 Joseph Swanson   Hernando, MS 244316  725 STANKY CREEK CYCLING
17 Mark Conkright   Grand Rivers, KY 278509  753 WOOD N WAVE
18 Eric Burke   Buford, GA 276572  737 FASTER MUSTACHE
19 SCOTT MOSCHKAU     788 BEST BICYCLE STORE
20 Kelly Von Canon   Chattanooga, TN 261500  796 MOTOR MILE RACING
21 FLIP AGUILERA     700 TEAM HOLY FRIJOLES B
22 MATT SMITH     771 ADDICTIVE CYCLES
23 LUTHER PRATER     795 
24 TRAVIS FOWLER     770 
25 RICHIE WILSON     799 WOOD N WAVE
26 CARTER REED     792 
DNF Matthew Stahl   Rome, GA 33761  793 ROME VELO
DNF SHANE WALLACE     790 LRCO
DNF JEFF GUY     797 
DNF aa aa     707 

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Tamplin   Cleveland, TN 292743  811 WHEELS
2 Clarke Phillips   Greenville, SC 215546  894 
3 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  805 PERRI'S POOL SERVICE
4 TOM SELL     887 
5 Todd Nix   Owensboro, KY 242343  810 OHIO VALLEY VELO
6 Kevin Bohanon   Paducah, KY 240198  873 WOOD-N-WAVE
7 PETER HUNT     888 
8 BILL HERREN     886 
9 EVERETT HAUSER     891 
10 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  858 GATR RACERS
11 Thomas Knopp   Signal Mtn, TN 59273  898 KRYSTAL/SCV
12 Paul Firnschild   Atlanta, GA 110687  847 RACEDAY CLIP-ON MULLETS
13 GREG ELROD     895 LITTLE RIVER CYCLES
14 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  807 STRACKACOBRA.COM
15 Scott Grissom   Tullahoma, TN 238363  814 COOKEVILLE BICYCLES
16 TIM FIQUETT     890 LRCO
17 RICKY PARK     892 
18 CHRIS RUTLEDGE     889 
19 SCOTT GENTILE     896 
20 LONNY PENDERGRASS     826 LITTLE RIVER CYCLES
21 William Feier   Canton, GA 203619  801 PACESETTER STEEL CYCLING
22 DANIEL MARKET     897 
23 MICHAEL PHEBUS     893 
DNF JASON TOMPKINS     866 OUTSPOKEN

Men - Cat 2 - Grand Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  YETI / COLUMBIA CYCLING CLUB
2 Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  KENDA/CYCLEWORKS/AMERICAN CLAS
3 Tom Pike   Biscayne Park, FL 268993  38 HOLY FRIJOLES
4 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305  15 COLUMBIA CYCLING CLUB
5 Stanley Wills   Brush Creek, TN 179899  14 STARBRITE CARWASH / MOAB
6 BOB KAY     41 ROCKY MOUNTAIN
7 Steve McAuley   Lancing, TN 190451  42 MIDDLE TENN VELO / OS NUTRITION
8 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408  39 
9 Van Council   Woodstock, GA 278492  17 VAN MICHAEL SALON
10 DAN BATCHELOR     37 BATCHELOR CHIROPRACTIC/ROSWELL

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  169 JITTERY JOES U25 P/B KUDZU.COM
2 Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  105 KENDA / KMC / HAYES
3 Omar Fraser   Vestavia Hills, AL 272675  162 CAHABA CYCLES
4 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  108 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
5 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674  111 KNOXVELO
6 Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  137 Kennesaw State Cycling Club
7 Aaron Chamberlain   Tucker, GA 277609  139 FASTER MUSTACHE
8 Christopher Rampton   Atlanta, GA 202992  109 FASTER MUSTACHE
DNF Malachi Peacock   Athens, GA 188717  167 PACESETTER STEEL
DNF TJ GAINES     172 WOOD N WAVE
DNF Tanner Hurst   Gallatin, TN 277734  170 TEAM BIKERS CHOICE

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Sibly   Decatur, GA 32594  262 AARON'S/NEW ENGLAND FINANCIAL/OUTBACK
2 Benjy Coil   Decatur, GA 85178  275 PACESETTER STEEL SERVICE
3 Jason Murrell   Ocoee, TN 243007  281 MOTOR MILE RACING/WASTE SERVICES
4 Justin Mace   Ooltewah, TN 278420  250 MOTOR MILE RACING
5 Peter Joski   Decatur, GA 192560  282 QUANTUM MECHANICS/APB
6 Cesar Jerez   Canton, GA 245888  238 DEDICATED ATHLETE
7 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028  258 KRYSTAL / SCV
8 Joseph Dabbs   Homewood, AL 218784  204 ORBEA/BOR
9 Perry Thomas   Ellijay, GA 99609  232 CYCLE SOUTH/NEW LEAF ADVENTURES
10 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722  280 SUCK CREEK CYCLE
11 Austin Crenshaw   Atlanta, GA 297670  289 QUANTUM MECHANICS/APB
12 Bradley Cobb   Lookout Mtn, TN 214593  293 MOTOR MILE RACING
13 Michael Biegalski   Oak Ridge, TN 140220  291 MELTING POT/KNOX VELO
14 Stephen Wilson   Benton, KY 140437  294 WOOD N WAVE
15 Frank Mullins   Greensboro, NC 204654  278 M.O.B. CYCLING
16 William Morehead   Jackson, TN 105869  222 JACKSON SPOKES
17 Lee Sebastian   Marietta, GA 230790  223 TEAM PIRATE
DNF Michael Hurley   Mountain Brook, AL 103698  288 
DNF Adam Penny   Fletcher, NC 85835  279 VELSPORTS RACINGO
DNF Jamie Pillsbury   Chattanooga, TN 225548  290 LYNSKEY/KRYSTAL
DNF Everett Baker   Johnson City, TN 2318  212 EVERREADY ENDURANCE
DNF Christopher McGee   Rome, GA 147396  292 ROME VELO P/B HARBIN CLINIC
DNF JASON HOWARD     287 SORBA CHATTANOOGA
DNF Michael Pisarri   Miami, FL 76890  277 AARON'S/NEW ENGLAND FINANCIAL/OUTBACK

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  315 
2 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  301 TERRAPIN BEER RACING
3 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  314 BONESHAKER
4 Keith Lucas   Custer, KY 209624  374 CKW RACING
5 Randy Kerr   Gadsden 18992  375 NEABC
6 Christopher Cundiff   Owens Cross Roads, AL 138418  376 ANTARUS/SCCC
7 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456  362 MELLOW MUSHROOM
8 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  306 COLUMBIA CYCLING CLUB / FESSLERF
9 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  321 starbritecarwash-moab
10 Robert Kuhn   Dunwoody, GA 19969  335 HUP United
11 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  308 KRYSTAL / SCV
DNF Butch Carter   Dickson, TN 169443  323 MTV / MOAB

Men - Pro - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  59 CHAMPION SYSTEM/CANNONDALE
2 Thomas Turner   Canton, GA 103410  22 OUTSPOKIN /SPECIALIZED
3 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  KENDA/KMC/HAYES
4 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  10 DEDICATED ATHLETE / I9 / SUSPENSION EXPE
5 James Williams   Bend, OR 186063  68 CANNONDALE FACTORY RACING
6 Nathanael Wyatt   Swannanoa, NC 127000  25 CAROLINA FATZ / PB / SANTA CRUZ BICYCLES
7 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  26 WOOD-N-WAVE / MAXXIS
8 Jacob Prater   Maryville, TN 28614  72 CYCLOGY
9 Troy Adams   Sylva, NC 157975  71 EVEREADY ENDURANCE PB / THE BIKE SHOP
DNF Christopher Brown   Chattanooga, TN 5048  69 PACESETTER STEEL / LITESPEED
DNF Sam Silvey   Chattanooga, TN 180012  73 PACESETTER STEEL / LITESPEED
DNF Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  70 CHAMPION SYSTEM/CANNONDALE

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Vollack   Kodak, TN 185894  500 OUTLAST ENERGY
2 Helen Jackson   Chattanooga, TN 288253  521 VANAGGIO / SPECIALIZED / SCV
3 BRIANNA BURNETTE     554 EAST RIDGE BICYCLES
4 Natalie Smith   Fort Payne, AL 285333  519 MELLOW MUSHROOM RACING
5 TRACEY SCOTT     556 
6 LAUREN REINMANN     553 KENNESAW STATE UNIVERSITY/THOMSON TECHNO
7 CINDY MEADOWS     555 KRYSTAL CHIKS
8 ELIZABETH LEE     552 
9 TOBEY DAVIS     541 
10 Kaylee Heron   Hendersonville, TN 287383  511 WOOD-N-WAVE

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  949 VANTAGGIO / SPECIALIZED
2 Grace Ragland   Huntsville, AL 277053  929 TEAM COPAXONE
3 JULIA RADMANN     950 OUTSPOKIN' BICYCKLES
4 Megan Protano   Hollywood, FL 254068  905 LAW OFFICE OF BEN PROTANO / JUNKMAN
5 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645  912 KNOXVELO
6 MOLLY GRAVES     940 
7 JACKIE LEDOUX     954 
8 Paula Lamberson   Limestone, TN 284624  908 
9 CELESTE SNEED     951 
10 Kristi Hawken   Chattanooga, TN 273987  917 SCV / KRYSTAL CHIKS
11 Alexandra Elliott   Auxvasse, MO 242494  914 WOOD-N-WAVE
12 BECKY KICKLIGHTER     952 
13 Hope Hays   Grand Rivers, KY 278508  916 WOOD-N-WAVE
14 Liz McNamara   Greenville, SC 256375  948 GWCT
DNF Linda Demma   Atlanta, GA 222546  924 Sorella cycling p/b BVM Engineering

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anina Aaron   Oak Ridge, NC 244684  407 KENDA / KMC / HAYES
2 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  400 VANTAGGIO / SPECIALIZED / SCV
3 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542  430 VANTAGGIO/SPECIALIZED
4 Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  404 VANTAGGIO
5 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  419 TEAM MED PLAN
6 Kiersta Tucker   Custer, KY 258820  438 
7 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  402 KENDA / KMC / HAYES
8 Emily Parker   Corryton, TN 243860  403 VANTAGGIO / SPECIALIZED / SCV
9 Namrita O'Dea   Atlanta, GA 231330  439 55NINE PERFORMANCE
10 Debbie Gillespie   Travelers Rest, SC 272883  436 GREENVILLE WOMEN'S CYCLING TEAM
11 JAYNE PRATER     442 
12 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407  440 VELO BELLA KONA/TN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFShimanoCUORESierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee