Race Results for
GHORBA Big Ring Challenge
Coldspring, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/04/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vasey   Flower Mound, TX1:53:40.00 277676  316 Infinity Cycilng Team
2 Joshua Tschuor   Crosby, TX1:54:41.00 252112  308 Team Bike Lane
3 Joe Graff   Austin, TX2:55.00 13835  305 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
4 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX2:2:28.00 202642  306 Totally Spoked
5 Brandon Ewers   The Woodlands, TX2:2:31.00 231387  303 bikeland development
6 Christopher Chepil   Austin, TX2:2:54.00 202641  313 Ozone
7 Trevor Rosson   Austin, TX2:3:13.00 291909  302 
8 Kelley Simmons   2:3:33.00  311 Bike Lane
9 David Wittoesch   Cypress, TX2:5:45.00 290383  310 
10 Jason Krempin   Austin, TX2:7:9.00 270946  312 ozone
11 Chris Labod   2:14:23.00  307 
12 Michael Lutomski   Manhattan Beach, CA2:20:35.00 153753  309 GHORBA.org
13 Bonnie Bain   The Woodlands, TX2:25:44.00 269722  315 Team Bike Lane /MOAT
14 Guillermo Alvarez   La Porte, TX2:25:45.00 284487  301 UH Cycling
DNS Bryan Leuenberger   Austin, TXDNS 221765  304 team hotel san jose
DNF Shaun Bain   The Woodlands, TXDNF 255789  314 Team Bike Lane

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sager   Ogden, UT2:20:35.00 31059  21 Team Jamis
2 Scott Henry   Austin, TX2:21:57.00 254  19 Team Hammerhead Bicycles
3 Mitchell Comardo   Sugar Land, TX2:22:35.00 141179  22 Gary Fisher 29er
4 Bryan Fawley   Denton, TX2:24:2.00 198394  20 Park Place/Dallas Metal/Team Cap Carter
5 Raymond Hall   Tulsa, OK2:28:41.00 149104  14 918XC Racing
6 Rick Wetherald   Logan, UT2:29:5.00 188971  Solar Eclipse
7 Greg Parham   Durango2:29:11.00 211265  11 Team NRC/Kona
8 Kevin Koen   Cypress, TX2:30:58.00 157452  Team Bike Lane/Momenta Training Systems
9 Sean Sindt   Austin, TX2:31:50.00 235943  15 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Keith Hargis   Dallas, TX2:32:39.00 125961  10 RBM/Matrix
11 Kevin Fish   Austin, TX2:32:55.00 189245  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
12 Wiley Mosley   2:34:1.00  
13 Craig Kunz   Austin, TX2:35:30.00 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
14 Mason Quintana   Austin, TX2:36:10.00 187231  17 Austin Bikes
15 William Ross   Austin, TX2:37:40.00 40280  12 Cycle Progression
16 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:39:5.00 187774  16 Bicycle Sport Shop
17 Matthew Davis   Fort Worth2:39:13.00 157395  13 MAD DUCK
DNF Jimmy Clarke   Cypress, TXDNF 202026  Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNF Chris Renshaw   Tulsa, OKDNF 154710  918XC.com
DNF David Hanes   Boerne, TXDNF 252465  Ride Away Bicycles
DNF Dan Teaters   Green Bay , WIDNF 214818  18 Beans & Barley

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Given   Kerrville, TX26:12.00 293228  816 Hill Country Bicycle Works
2 Colton Sacket   Troy, TX26:13.00 266357  817 Hill Country Bicycle Works
3 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX27:1.00 272556  810 Hill Country Bicycle Works/FCB
4 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX27:3.00 291057  814 Hill Country Bicycle Works
5 William Roberson   Katy, TX27:26.00 297864  811 Bike Barn
6 logan maxey   Royse City, TX31:40.00 288879  818 The Bike Hub
7 Steven Dearman   31:41.00  822 
8 Axel Flores   31:42.00  826 Solar Eclipse
9 Eduardo Guzman Jr   31:43.00  825 
10 Parker Watson   34:21.00  820 Hill Country Bicycle Works
11 Kyle Dearman   37:6.00  821 
12 Noah Given   Kerrville, TX37:7.00 293234  815 Hill Country Bicycle Works
13 Adulfo Amador   37:8.00  829 
14 Collin Ward   37:16.00  830 Austin Parks & Recreation
15 Joshua Khim   38:6.00  823 
16 Peter Watson   38:12.00  819 Hill Country Bicycle Works
17 Mateo Benitez   40:43.00  828 
18 Mack Grant   44:35.00  813 Austin PARD
19 Dawson Layne   47:53.00  827 
20 Kade Priem   1:3:50.00  824 
DNS Ben Fisher   DNS  812 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX22:27.00 263553  846 Hill Country Bicycle Works
2 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX22:32.00 237375  840 Hill Country Bicycle Works / FCB
3 Clayton McGrath   Spring Branch, TX22:37.00 271341  851 Hill Country Bicycle Works
4 Alexander Ward   Austin, TX23:26.00 281860  845 Austin PARD
5 Luke Fleming   Damon, TX24:22.00 264100  848 Solar Eclipse
6 Jacob Grant   Austin, TX24:53.00 281727  842 Austin PARD
7 Keirnan Green   Austin, TX24:58.00 285887  844 Austin PARD
8 Hayden Price   25:35.00  852 APARD
9 Michael Dearman   25:43.00  847 
10 Bowen Novaez   33:30.00  850 Team Hammerhead
11 logan strenk   33:38.00  843 
12 Joseph Nederman   35:29.00  853 
13 Dylan Layne   42:42.00  854 
14 Steve Guzman   31:28.00  849 Pedalmasher
DNF Joey Cote   DNF  841 BS Racing

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX41:12.00 237374  870 Hill Country Bicycle Works / FCB
2 Jacob Sacket   Troy, TX41:13.00 264681  872 Hill Country Bicycle Works/WBC
3 Mason Shea   Austin Tx41:49.00 286395  873 Austin Parks
4 Alexander Scott   Denton, TX43:46.00 243589  878 Hill Country Bicycle Works
5 Jacob Mathis   43:47.00  880 Waco Bicycle Club
6 Damian Castillo   Austin43:48.00 289300  877 Austin PARD
7 Evan Williams   44:29.00  876 Austin PARD
8 Christopher Willemsen   Round Rock, TX45:6.00 287900  871 Team NRC/Kona
9 Nicholas Roberson   46:49.00  879 Bicycles Inc/Trek
10 Timothy Tirado   Bellaire, TX47:9.00 256782  875 Bicycle World and Fitness
11 Thomas Hernandez   47:41.00  874 Tri-Christ

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loegan Owen   42:10.00  914 Bikeland
2 Trenton Hair   42:11.00  916 
3 Eric Labod   42:16.00  911 
4 Taylor Worley   Spring, TX44:9.00 290860  917 WCCRT/Bikeland
5 westley wrightson   44:42.00  912 i cycle
6 Peter Cook   46:26.00  915 WBC Bike Club
7 Sebastien Lutomski   48:39.00  913 Team GHORBA
DNS Aaron Fisher   DNS  910 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Stoffer   38:3.00  609 Team McAllen Racing
2 Sean Duckett   39:0.00  608 The Lazy Elevators
3 Baylor Blessing   Pocatello, ID39:3.00 296379  605 Team Biketown
4 Robi Rousset   40:56.00  610 
5 Ryan McGlothlin   42:35.00  604 performance bicycles
6 Chris Masters   46:52.00  611 
7 Bryan Atwood   48:38.00  606 bicycle world
8 Luis A Murillo   49:13.00  607 bikeland
9 mark bautsch   53:28.00  601 
10 jay jackson   46:54.00  603 sun & ski sports
DNS bobby gloria   DNS  602 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Adams   38:46.00  659 Team Bike Lane
2 Andrew Smith   Austin, TX38:57.00 291982  658 
3 Paul Mathis   40:4.00  665 Waco Bicycle Club
4 Jeremy Paquette   Houston, TX40:17.00 295606  670 Team BDR
5 Sean Stokke   40:26.00  668 enviroinks.com
6 John Layne   40:33.00  648 
7 Lance Hyde   40:35.00  655 OMW Racing
8 Gabe Haarsma   40:56.00  673 HFAR
9 Robert Trujillo   40:57.00  669 
10 Ryan Campos   41:46.00  653 Team Sage Cycles
11 Mike Meiers   42:12.00  660 EnviroInks.com
12 Colin Hill   `42:26.00 283831  656 Texas Cycle Stable/Niner
13 Jeff Weatherly   Granbury, TX42:27.00 290334  651 Bicycles Inc./Trek
14 Frankie Benitez   42:52.00  672 
15 Shane Cauley   44:42.00  671 
16 Alan Rodriguez   Houston, TX45:48.00 365553  654 Cuervos
17 Alan Scott   46:8.00  364 no knuckle crew
18 Adulfo Amador   Baytown, TX46:19.00 157719  675 
19 Dan Obenour   46:51.00  664 
20 Chris Vandivere   Houston, TX46:53.00 205782  661 Bikelane
21 Jonathan Witherspoon   47:30.00  650 
22 Steve Mertz   48:24.00  643 HFAR/OUCH
23 Scott Beard   Tomball, TX48:36.00 241296  657 Woodlands Cycling Club
24 Chris Quick   49:23.00  641 Quickster Grafix
25 Daniel Brewster   49:58.00  667 Enviroinks.com
26 Chris Schiller   51:43.00  642 
27 joshua hulett   52:24.00  645 www.dirtanddiesel.com
28 philip perez   52:28.00  647 
29 Anthony Faulkner   53:6.00  666 sun & ski/No Knuckle MTB Club
30 bryan snoddy   58:11.00  649 texas mountain bikers
31 Eduardo Guzman Sr   58:32.00  663 
32 Frank Besch   59:19.00  644 no spoon
33 suri pullemla   1:2:54.00  652 bicycle world
34 gerald strenk   1:4:24.00  646 
DNS marc stanley   DNS  662 mine
DNS holger frehde   DNS  640 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Larson   40:16.00  698 
2 Donald Nederman   40:39.00  707 M7 Racing
3 Curtis Wehrman   Kingwood, TX41:27.00 288541  700 Texas Cycle Stable/Niner Bikes
4 John Dowling   42:28.00  704 spider riders
5 Anthony Chalupa   42:44.00  696 
6 Matthew Wurth   Houston, TX43:15.00 39085  438 CYCLONE CYCLES
7 Kevin Herring   Missouri City, TX44:3.00 270016  695 Sugar Cycles - 180
8 Doug Phillips   Mc Kinney, TX44:23.00 294742  702 First Fidelity Title
9 Michael McMurtray   45:41.00  699 Team NRC/Kona
10 Sean Gore   48:56.00  708 Southern Elite/Sun&Ski
11 william grant   50:5.00  691 daves cycles
12 ron palm   50:7.00  692 daves cycles
13 Earl Silver   50:8.00  706 
14 Dan Moore   51:56.00  701 team hairless mice
15 william brown   53:3.00  694 texas pro health racing
16 Chris Luke   54:5.00  710 
17 Andrew Clark   55:42.00  709 Castell Racing
18 Winston Rodriguez   60:12.00  703 
DNS Joseph Cote   Justin, TXDNS 290662  690 BS Racing
DNF William Rustam   DNF  697 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerard Bulhon   45:37.00  747 
2 Luis Torres   Houston, TX45:52.00 191663  748 
3 Matthew Tyler   46:43.00  744 Planetary Cycles
4 jeff van oonk   47:3.00  740 teambp
5 Michael O'Toole   48:13.00  751 
6 Richard Shaw   48:16.00  742 
7 Jim Dallas   50:2.00  743 
8 Jorge Munoz   Laredo, TX51:47.00 255731  750 Gold's Gym Laredo
9 Rick Westervelt   Austin, TX55:58.00 283484  741 
10 Scott A Smith   56:10.00  746 
11 John Parten   Giddings, TX58:43.00 42968  749 Bicycles Inc.
DNS Jesse Valdez   DNS  745 Cycle Progression

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Hendry   Spring, TX2:5:0.00 268871  548 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
2 Luke Allen   Abilene, TX2:6:1.00 237533  544 Hill Country Bicycle WorksBike Town
3 Nick Thorpe   Canyon Lake, TX2:7:13.00 257258  543 Team NRC/Kona
4 Daniel Parks   Dallas, TX2:9:47.00 237869  540 Mirage Cycling Team
5 Colin Roberson   Fort Worth, TX2:12:46.00 286774  545 Bicycles Inc./Trek
6 Benjamin Pennington   Highlands, TX2:39:10.00 271575  547 Southern Elite/Sun&Ski
7 Collin Vandivere   Spring, TX4:5:43.01 269458  546 woodlands cycling club
DNF Christopher Garza   DNF  541 Southern Elite/Sun&Ski
DNF Tanner Novaez   Selma, TXDNF 209110  542 Team Hammerhead

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Gore   1:56:9.00  326 Austin Bikes
2 JEFF MINOR   Okc, OK1:56:46.00 277207  330 Schlegel Bikes
3 Scott Schroen   Bentonville, AR1:58:43.00 185741  335 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
4 Patrick Barrett   Santa Monica, CA1:59:34.00 234133  325 Team NRC/Kona
5 Luke Yantis   Austin, TX2:3:49.00 291841  320 Austin FlyersBicycle Sport Shop
6 Joshua Stone   Houston, TX2:4:16.00 283648  322 Texas A&M Cycling
7 Ryan Odom   2:7:16.00  334 Sage Cycles
8 Enrique Williams   2:8:35.00  321 Bicycle World & Fitness
9 Christopher Mayes   Liberty Hill, TX2:9:14.00 287031  324 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Stephean Sanchez   2:9:43.00  332 Plantary Cycles
11 Christopher Woods   Mission, TX2:9:44.00 288884  337 Team McAllen
12 Russel Schmidt   2:12:47.00  327 Tender Gooch Racing
13 Casey Stoddard   2:18:22.00  323 The Bicycle World
14 Chris Lorance   2:18:26.00  331 Ouch My Shoulder
15 Carlos Moreno   Houston, TX2:19:30.01 189471  336 Bay Area Cycling
16 Christopher Rice   2:21:25.00  328 Bikesport/Ion
17 Dustin Alderson   Winston Salem, NC2:23:41.00 277003  339 Texas A&M
18 Joseph Wheeler   2:31:57.00  333 bicycle world
DNS Zachary Pennington   DNS  329 Sun & Ski/Southern Elite
DNF Chester Blessing   College Station, TXDNF 283840  338 Texas A&M

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Norman   Houston, TX1:55:57.00 271660  355 Lonestar
2 Mike Aguayo   Spring, TX1:55:58.00 282793  352 Team Bike Lane/WCCRT
3 Jason Maloney   Housotn, TX1:58:30.00 293259  354 Bikelane
4 Nathan Barnett   Houston, TX2:2:25.00 293264  358 Texas Cycling Stable
5 John Martin   Houston, TX2:2:47.00 287196  353 BikeSport/ION
6 Dennis Lozano   Austin, TX2:6:15.00 258019  359 Team NRC/Kona
7 Corey Moser   Austin, TX2:7:48.01 286047  350 Team Hammerhead Bicycles
8 Chris Williams   2:7:56.00  366 Rogue Posse
9 Daniel Durdin   2:10:42.00  365 
10 Paul Sanders   2:16:23.00  356 Team Physical Therapy
11 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:17:46.00 232048  363 Ozone
12 William Shields   Houston, TX2:19:7.00 266269  351 Goodwin Sports & Dishes
13 Ben McHenry   2:35:29.00  362 
14 Patrick Phillips   3:11:19.00  361 
DNF Glennon Simmons   Austin, TXDNF 285840  357 
DNF jeff kastendieck   DNF  360 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ramos   Houston, TX2:1:0.00 308180  405 Cyclone Cycles
2 Bryan Kreitz   Austin Tx2:3:16.01 115405  391 
3 Dan Pawlik   Austin, TX2:3:21.00 166733  401 Team NRC
4 Dustin Payne   Austin, TX2:6:23.00 248131  393 Team NRC/Kona
5 Gary Osborne   2:7:20.00  402 ODIN Telesystems
6 Shannon Henry   2:7:58.00  403 OMW
7 Emmanuel Gambert   Houston, TX2:8:38.00 275762  395 
8 Matthew Denton   Round Rock, TX2:8:40.00 272240  396 Real T Team / Tortoise Racing
9 James Webb   Kyle, TX2:11:7.00 199834  394 Team NRC/Kona
10 Ted Clements   2:11:22.00  398 David's Cycles
11 Alessandro de Souza   2:12:16.00  406 Texas Cycling Stable/Niner Bikes
12 Scott Marlowe   2:17:15.00  397 Rockwall Cycling
13 Jamie Bell   2:18:30.00  400 Bicycles Inc/Trek
14 Eric Novaez   Austin Tx2:19:43.00 195939  399 Team Hammerhead
15 Erik Streight   Houston, TX2:24:46.00 178201  407 West End
DNS Brian Darby   Houston, TXDNS 240502  392 Bikesport/Ion
DNF Jimmy Boyle   DNF  404 Sun & Ski Sports/Southern Elite

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dr. Douglas Webb   Houston, TX2:2:50.00 257223  453 Texas Pro-Health Racing
2 Tim Kane   2:2:51.01  452 Team Sage Cycles
3 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX2:4:12.01 255458  455 Gary Fisher/Subaru/Bikebarn
4 Jason Grimes   Hurst, TX2:4:21.00 209149  435 Team OA/Mad Duck
5 Scott Long   Keller, TX2:4:22.00 144572  433 Longshot Racing
6 Gary Hanna   2:8:38.00  444 Team NRC/Kona
7 Drew Richman   San Antonio, TX2:9:36.00 271035  447 Peak Fitness Racing
8 Quentin Dyson   2:10:45.00  457 M7 Racing
9 Jim Thomas   San Antonio, TX2:13:7.00 272107  446 GT Dirt Coalition
10 Philip Horton   2:13:11.00  436 Team OA
11 KC Walker   2:13:23.00  441 soundpony
12 Mychael Khim   2:14:20.00  432 Champions Cyclery
13 Mark Roberson   Katy, TX2:15:21.00 257392  430 M7 Racing
14 Leonard Roberson   2:16:29.00  445 Bicycles Inc./Trek
15 Brian Thornton   Houston, TX2:17:9.00 194604  456 Team Gainey
16 Matt Long   Spring, TX2:17:42.01 218600  437 WOODLAND CYCLE RACE TEAM
17 Nick Miller   Houston, TX2:19:8.00 187792  451 Team Bike Lane
18 Philip Teitel   Houston, TX2:19:11.00 255092  448 P -n- J -n- J
19 Dan Hickman   2:20:14.00  450 OMW Racing
20 Mark Fraske   Austin, TX2:20:23.00 194267  458 Bike Lane
21 Clarence Lamb   Houston, TX2:21:24.00 238070  434 Triontherun
22 Bill Duckworth   Houston, TX2:27:42.00 125976  431 David's Cycles
23 Henry Reeve   Houston, TX2:28:22.00 183455  439 Bikesport/Ion
24 Veljko Roskar   Houston, TX2:31:11.00 177285  440 GHORBA.org
25 Gregg Kalba   Houston, TX2:42:46.00 183946  454 Team West End
26 Ted Garza   2:46:5.00  442 Southern Elite/Sun & Ski
27 Joseph Trevathan   DNS  443 Spider Riders

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Allen   Abilene, TX2:5:43.00 237532  478 Hill Country Bicycle Works
2 James Isaacks   Baytown, TX2:8:37.00 17432  481 Bike Barn/Subaru/Gary Fisher
3 Theodore Rymal III   The Woodlands, TX2:13:58.00 271895  475 
4 Frederick Willemsen   Round Rock, TX2:15:40.00 243606  471 Team NRC
5 Bill Prater   2:20:7.00  470 Bay Area Cycles
6 Robert Sparacino   2:21:0.00  476 cinotrio Racing
7 Jelle Schuur   2:21:12.00  472 David's Cycles
8 J Kelly Strader   Houston, TX2:28:46.00 169122  480 YettiCross.Com
9 Raul Flores   San Antonio, TX2:29:18.00 258154  479 Solar Eclipse
10 Roel Chapa   Arlington, TX2:31:47.00 291206  477 Bicycles Inc. / Trek
11 Floyd Romero   2:48:15.00  473 Arbor Hills Drop Circle
DNS Jesus Mendiola   Mission, TXDNS 288224  474 Bike Masters

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Fraser   Abilene, TX2:6:7.00 79400  519 Biketown
2 Lawrence Colvin   2:8:16.00  515 FWMBA
3 Richard Bonner   Austin, TX2:14:4.00 194228  514 Team AT&T Brain&Spine
4 David Parks   2:15:26.00  520 Mirage
5 Jeffrey Sechelski   Houston, TX2:15:32.00 192611  518 Bikesport/ION
6 Charles Meienberg   2:18:20.00  516 Bicycle World & Fitness
7 eric dickson   2:18:39.00  525 niner nats
8 Michael Sparks   Abilene, TX2:19:2.00 33561  522 VT bike stuff
9 Michael Coe   2:20:58.00  524 Ed's Body Shop
10 Michael Lukk   2:21:9.00  527 WCCRT Bikeland
11 Rick Kieffer   Austin, TX2:22:17.00 268863  521 Team Ciao!/AAR
12 Frank Hearn   The Woodlands, TX2:22:28.00 183237  526 Team BikeLane
13 Russell Leverman   Burleson, TX2:22:53.00 290934  523 Havoc Energy
14 David Webb   Houston2:23:17.00 165236  528 Hairy Leg
15 Brian Gandy   2:25:7.00  529 
16 Steven Upperman   Pearland, TX2:27:15.00 157030  517 Texas Pro Health
17 David French   Houston, TX2:28:10.00 287899  513 Sugar Cycles
18 William Arsenault   Carlsbad, CA2:30:5.00 110056  512 
19 Stanley Ford   Crowley, TX2:37:32.00 286295  511 
20 Mark Hargis   Grapevine, TX2:40:7.00 140813  530 Bicycles Inc./Trek
DNS David Smith   Houston, TXDNS 33108  510 GCCA

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX2:14:55.00 194212  30 Hill Country Bicycle Works/FCB

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA2:27:34.00 292509  Velo Club La Grange
2 Chris Drummond   Oklahoma City, OK2:32:31.00 269465  42 Team NRC/Kona
3 Jesse Moran   Mansfield, TX2:33:42.00 195071  49 PACC
4 Joshua Clark   Fort Worth, TX2:35:29.00 153682  47 Colonel's Army
5 Michael Wilder   Albuquerque, NM2:39:28.00 260481  50 PACC
6 Ian Fleming   Damon, TX2:41:37.00 264098  44 Cycle Progression
7 Andrew Neilson   Houston, TX2:42:3.00 235610  46 Sugar Cycles - 180
8 Dominic Adl   Houston, TX2:42:4.00 277431  40 Team NRC/Kona
9 Geoff Mann   Houston, TX2:49:50.00 281192  51 Houston Bicycle Co.
10 Kyle Johnson   Austin, TX2:52:48.01 165778  41 Matrix/RBM
DNF Joseph Garcia   Kyle, TXDNF 262008  48 Team NRC/Kona
DNF Brian McGrath   Austin, TXDNF 252726  45 Sugar Cycles-180

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toby Smith   Denton, TX2:32:27.00 185914  69 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
2 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:32:31.00 4168  72 Park Place Dealerships
3 Christopher Warren   Houston, TX2:32:52.00 218977  62 Bikesport/ION
4 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:35:44.00 254112  71 Real T Team / Tortoise Racing
5 Clint Fontenot   Conroe, TX2:36:5.00 282583  68 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
6 Joshua Henderson   Austin, TX2:37:51.00 15780  74 Cycle Progression
7 Jeff Turner   Richardson, TX2:38:48.00 177873  63 Dallas Bike Works
8 Robert Biard   Austin, TX2:40:24.00 260814  66 Team Hotel San Jose
9 Travis Justilian   Austin, TX2:41:22.00 220479  61 Cycle Progression
10 Dwayne Otto   Muenster, TX2:45:21.00 26937  76 Mad Duck
11 Troy Fraske   Houston, TX2:45:36.00 236760  75 Bikelane Race Team
12 Steve Etherton   Austin, TX2:46:52.00 271761  67 Cycle Progression
13 Jon Cotton   The Colony, TX2:49:2.00 265213  70 Real T Team / Tortoise Racing
14 Justin Cremer   Houston, TX2:49:8.00 85848  79 Bikesport / ION
15 ryan scott   Fort Worth, TX2:53:56.00 275643  77 Bicycles Inc./Trek
DNS Eric Warden   Flower Mound, TXDNS 112874  60 Bicycles Inc./Trek
DNF Tony Phongsy   Houston, TXDNF 219736  80 Bike Barn / Gary Fisher / Subura
DNF Alex Bernard   Houston, TXDNF 156895  73 Souterhn Elite
DNF Jerod Walker   Plano, TXDNF 122903  78 
DNF Sergio Angulo   Austin, TXDNF 184663  65 Team Hammerhead Bicycles
DNF Karl Kupecz   Austin, TXDNF 215061  64 Velossimo presented by Jack & Adams

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX1:53:39.00 271193  140 Team Bike Lane/WCCRT
2 Wallace Groda   Santa Fe, TX1:53:40.00 14246  134 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
3 Freddy Moore   Kyle, TX1:57:36.00 178627  143 Team NRC/Kona
4 Peter Stewart   Houston, TX1:57:41.00 167097  144 Bikesport/ION
5 Paul Sacket   Troy, TX1:58:3.00 243590  113 Hill Country Bicycle Works
6 David Mackey   Magnolia, TX1:59:19.00 205028  116 Team Bike Lane
7 Nick Sheen   Austin, TX1:59:20.00 209161  136 Cycle Progression
8 Boyd Wallace   Garland, TX1:59:44.00 163030  126 Dallas Bike Works
9 Paul Allan   Hosuton1:59:49.00 276016  111 Bicycle World & Fitness
10 Daniel Gifford   Houston, TX2:16.00 280446  130 Team Bike Lane
11 John Larson   Mckinney, TX2:1:29.00 194312  127 Dallas Bike Works/Hooters
12 Michael Rossi   Houston, TX2:2:51.01 107218  124 Bikesport/Ion
13 Mark Landeck   Seabook, TX2:3:26.00 188556  115 Texas Pro Health Racing
14 Craig Fitzgerald   Spring, TX2:3:58.00 11748  141 Team Bike Lane
15 Kelly Kerby   Austin, TX2:4:24.00 139799  142 Hammerhead Bikes
16 Mike Norman   Fort Worth, TX2:5:36.00 278106  128 Cyclesmith/Dallas Bike Works
17 Holt Harlan   Houston, TX2:5:37.00 15091  123 Bikesport/ION
18 Derek Russey   Dripping Springs, TX2:5:38.00 148416  120 Livestrong/Mellow Johnny's
19 Mike Healey   Round Rock, TX2:6:14.00 225669  135 Team Hammerhead Bicycles Racing Inc.
20 Alex Arumi   Austin, TX2:6:38.00 1984  133 Cycle Progression
21 Richard Kinsey   San Antonio, TX2:7:29.00 157782  114 Bicycle Heaven
22 Richard Hughes   Houston, TX2:7:30.00 86942  118 Bike Barn - CFS
23 Martin Palacios   Dallas, TX2:11:34.00 146849  138 Dallas Bikeworks/Team Hooters
24 Mark Lochridge   Houston, TX2:13:9.00 21416  137 Bikesport
25 Dac Calderhead   Houston, TX2:16:47.00 142035  117 Bikesport
26 Dent Laney   Houston, TX2:17:6.00 202524  122 Sugar Cycles-180
32 Chris Campbell   San Diego, CADNS 171242  110 Bicycle Sport Shop
32 Brian Freeze   Houston, TXDNS 12361  129 Team Tilson Homes/RPM Sports
33 David Svahn   Friendswood, TXDNS 200298  112 Bay Area Bicycle Shop
34 Bob Cowley   Austin, TXDNS 204749  131 Team Sage Cycles
DNF William Moritz   Houston, TXDNF 161036  119 Team Lone Wolf
DNF Jay McKeown   Houston, TXDNF 23636  139 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Fred (Robbie) Robinette   Park City, UTDNF 96459  145 Team Hotel San Jose
DNF Jeff Hoskins   DNF  125 Team NRC/Kona
DNF Richmond Frasier   Boerne, TXDNF 58520  121 Freedom Cheverolet/Joe's Pro Bikes

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Highfield   Spring, TX2:23.00 218694  183 Southern Elite/Sun &Ski Sports
2 Randy Wolf   Grapevine, TX2:1:28.00 192283  176 Mad Duck
3 Martin Soetaert   Austin, TX2:1:57.00 33420  186 Team AT&T Brain&Spine
4 Robert Grant   Newfoundland, NJ2:5:2.00 13909  175 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
5 Greg Rueb   Georgetown2:6:56.00 142796  171 Spin City Cycling
6 Paul Forderhase   Austin, TX2:7:4.00 73177  178 Ozone
7 Tony Sturdivant   San Angelo, TX2:7:16.00 269518  184 Concho Bike
8 Robert Coreale   Houston, TX2:7:23.00 7789  185 Bike Barn Texas
9 John Fleming   Damon, TX2:8:58.00 273864  180 Solar Eclipse
10 Rick Morris   Provo, UT2:14:33.01 177354  189 Team Sage Cycles
11 Michael Kolat   Lake Jackson, TX2:15:23.00 88139  190 
12 John McCauley Jr   Fort Worth, TX2:17:45.00 81857  181 Bicycles Inc/Trek
13 Michael Floores   Houston, TX2:18:52.00 11872  179 Team NRC/Kona
14 Willie Rivera   San Antonio, TX2:20:40.00 174442  177 GT Dirt Coalition
15 Luis Gonzalez   Houston, TX2:21:25.00 172879  173 Bikesport/Ion
16 Jerome Baumeister   Houston, TX2:24:56.00 2941  174 Bikesport
17 David Rilling   Houston, TX2:25:22.00 245588  172 NWCC
18 Scott Schaefer   Houston, TX2:28:39.00 126923  187 Southern Elite/Sun & Ski
19 William Hoenig   2:57:11.00  188 Team Mad Duck
DNS Todd Fox   Southlake, TXDNS 12174  170 MAD DUCK
DNF Ronald Leazer   Bossier City, LADNF 243607  182 

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marvin Hester   Garland, TX2:9:3.00 188938  211 Hooters
2 Bill Moreman   Arlington, TX2:10:45.00 84650  213 Bicycles Inc./TREK
3 Frederic Schmid   Waco, TX2:20:38.00 109257  217 Bicycles Outback
4 Desmond Rolf   La Marque, TX2:32:2.00 105398  216 Bikesport/Ion
5 Peter Bielinski   Houston, TX2:32:47.00 154163  218 Hairy Legs
6 Bohumil Kral   Beaumont, TX2:36:40.00 129177  212 
DNF Richard Suggs   NacogdochesDNF 138422  210 NRC/Pedal Masher
DNF John Howell   Austin, TXDNF 169633  215 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Allen   37:8.00  922 Hill Country Bike WorksBike Town
2 Emily Mathis   37:10.00  923 Waco Bicycle Club
3 Avery Dyson   38:41.00  924 
4 Katherine(Katie) Roberson   39:11.00  920 Bike Barn
5 Emma Dyson   40:56.00  925 
6 Lindsey Strenk   46:25.00  926 
7 Ixzel Amador   51:11.00  927 Los Amadores
8 Briana Roberson   58:56.00  921 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   27:7.00  942 Waco Bicycle Club
2 Lillian Frasier   Boerne, TX28:36.00 263801  940 Hill Country Bicycle Works
3 Claire Allen   Abilene, TX30:50.00 282254  941 Hill Country Bicycle WorksBike Town

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Jaimes   Austin, TX50:34.00 282302  960 Austin PARD
2 Abby Straud   53:29.00  961 

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Martinez   Austin, TX50:51.00 290037  970 Austin PARD
2 Brandy Hanna   1:1:56.00  971 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Bubel   47:4.00  764 
2 Andrea Shields   Houston, TX53:1.00 279296  761 
3 Eileen DeGuia   League City, TX53:40.00 284001  763 UH
4 Rachel Pearson   55:11.00  765 
5 Vicky Pabon   Houston, TX58:29.00 260836  762 U of H
DNS Natalie Kurz   DNS  760 

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charity Goswick   46:12.00  777 
2 Colleen Quindlen   Austin, TX47:17.00 288150  771 Team NRC/Kona
3 Amy Farley   48:52.00  776 
4 Celeste Luke   49:43.00  779 
5 Laurie Hanna-LeBert   50:20.00  773 Team NRC/Kona
6 Danielle Stephens   55:21.00  775 
7 Allison Hargis   1:2:2.00  774 RBM/Matrix
8 Leslie Danaher   1:2:11.00  778 
9 vanessa bissey-beard   1:29:11.00  772 bike lane
DNS Lora Decker   DNS  770 The Anthills

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debra Gifford   51:50.00  792 
2 Diane Jamail   1:3:37.00  791 ghorba
3 Toanne Choo   1:5:34.00  794 
DNS Carla Rowland   DNS  790 

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX2:21:43.00 263300  593 Team NRC/Kona
2 April Cunningham   Alamosa, CO2:32:0.00 195908  591 Solar Eclipse
3 Lucy Brown   Houston, TX2:47:35.00 259584  590 Solar Eclipse
4 Nadina Junuzovic   Austin Tx3:22:9.00 281770  592 Austin PARD

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charissa Luman   2:22:41.00  564 Sage Cycles
2 Luan Roberts   Idaho Springs, CO2:29:41.00 284509  560 UH
3 Cindy Abbott   2:32:48.00  561 Camp Balcones Springs
4 Shannon Bell   3:12:29.00  563 
DNS Meena Krishnan   San Marcos, TXDNS 275213  562 Team NRC / Kona

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Darby   Houston, TX2:14:10.00 242173  575 Bikesport/Ion
2 Tracy Jones   Houston, TX2:14:12.00 289166  570 Bikesport/Ion
3 Ashley Edwards   2:21:50.00  577 
4 Clare Schoene   Houston, TX2:23:7.00 269519  571 Sugar Cycles
5 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX2:23:8.00 143436  572 Team Rockwall Cycling
6 Tommie Richardson   Austin, TX2:31:37.00 290358  573 Team Hammerhead Bicycles
7 Jillian Horn   2:50:58.00  576 Cougar Cycling
8 Marina Aguiar   3:24:9.01  574 META training

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Joy   Austin, TX2:21:58.00 249798  583 Team NRC
2 Kimberly Kieffer   Austin, TX2:25:21.01 269016  580 Team Ciao!/AAR
3 Alicia Roberson   2:35:38.00  584 Bicycles Inc./Trek
DNS Monica Trevathan   DNS  581 Spider Riders
DNS Carla Jennings   Austin, TXDNS 237027  585 Team NRC/Kona
DNS Nancy Coe   DNS  582 Ed's body shop

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX2:15:14.00 185730  232 Solar Eclipse
2 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ2:27:26.00 267760  231 Sugar Cycles - 180
3 Megan Steward   Boerne, TX2:27:26.00 194211  230 Hill Country Bicycle/FCB

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX2:7:49.00 280868  241 Team Hammerhead Racing Company Inc.
2 Julia Jenkins   Houston, TX2:24:7.00 206021  240 Bike Sport / ION

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX2:4:19.00 271764  250 Cycle Progression
2 Sara Krause   Austin, TX2:7:50.00 185228  252 Team NRC/Kona
3 Alexandra Robinette   Austin, TX2:8:50.00 149261  253 Team Hotel San Jose
4 Kathleen Karpinski   Austin, TX2:31:52.00 241074  251 Austin Bikes/Revenant

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX2:15:58.00 290337  262 Bicycles Inc/Trek
2 Kathy Johnson   Dallas, TX2:32:6.00 157466  260 Matrix RMB
3 Steffi Penco   Hollywood Fl2:42:28.00 185913  261 

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hodge   Houston, TX2:4:48.00 16383  271 Gary Fisher/Sub/Bike Barn
DNS Janis Moreman   Arlington, TXDNS 84651  270 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaCUOREUSACDFOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee