Race Results for
Circuit de Francis J Clarke
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Shirley   San Francisco, CA 165715   
2 Evelyn Stevens   San Francisco, CA 272861   
3 Ann Miller   New York, NY 127444   
4 Andrea Myers   Danbury, CT 228117   
5 Amanda C Braverman   Washington, CT 210995   
6 cecelia Pleva   New York, NY 249462   
7 Lisa Force   Jersey City, NJ 249622   
8 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   
9 Katherine Papillon-Rodrigue   Granby, CT 256220   
10 Sarah Sauvayre   New York, NY 118465   
11 Colleen Conway   New York, NY 258039   
12 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005   
13 Mimi Boyle      
14 rebecca Blatt   Lakewood, CO 241201   
15 Beth Seman   Bristol, CT 276736   
16 Joanne Ross   Redding, CT 72721   
17 Laura Summers   Southington, CT 41711   
18 Megan Searfoss   Ridgefild, CT 286061   
19 Xieyue Fan   Atherton, CA 273441   
20 Corinne Karmiel   Brooklyn, NY 272120   

- Pro/Cat/1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721   
2 Eneas Freyre   Norwalk, CT 146736   
3 Peter Hurst   Norwalk, CT 148404   
4 Bryan Borgia   Weston, CT 222014   
5 Christopher Fisher   Leland Mi 11699   West Priority Health Cycling Team
6 John Funk   South Kent, CT 12562   
7 matthew Baldwin   Redding, CT 83283   
8 Barry Miller   Kutztown, PA 197897   
9 Kyle Wolfe   Cambridge, NY 38789   
10 Anthony Alessio   Beacon Falls, CT 146429   
11 Ronald Fantano   West Haven, CT 61424   
12 Edward Angeli   Southington, CT 91227   
13 hunter pronovost   Cheshire, CT 99523   
14 Reed Albergotti (1 - Cat2)   San Francisco 228853   
15 Gregory Olsen   New York, NY 210766   
16 Anthony Santomassimo   Poughquag, NY 155321   
17 Chad Dalles   Aurora, CO 241549   
18 Joshua Friedman   Pittsburgh, PA 119871   
19 Austin Moran   Redding, CT 120637   
20 Esteban Sequera   Milford, CT 272680   

- Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric pearce   Chelmsford, MA 27519   
2 Stephen Gray   Middletown, CT 45397   
3 Abdul Kabia   Hartsdale, NY 18392   
4 Scott Bodin   Nanuet, NY 45094   
5 Rick Magee   Bethel, CT 22126   
6 Ian Farrar   Greenwich, CT 51922   
7 Christopher DiMattio   Wilton, CT 243973   
8 Jim Escobar   Saint Augustine, FL 51385   
9 Turgut Balikci   Greenwich, CT 170477   
10 Matthew Snow   Fairfield, CT 112195   
11 Ricardo Hernandez   Stratford, CT 198656   
12 Rick Spear   Westport, CT 60296   
13 Martin Hodge   Lexington, MA 64038   
14 Patrick Cunningham   New Hartford, CT 237439   
15 Thomas Toal   Norwalk, CT 62870   
16 Alvaro Betancur   White Plains, NY 74124   
17 Kevin Fitzmaurice   Middlebury, CT 11761   
18 Morris Sachs   Greenwich, CT 218461   
19 Patrick Littlefield   Point Lookout, NY 203742   
20 David Parker   Wading River, NY 236021   

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

- Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Burns   Westport, CT 210112   
1 Seamus Powell   Round Top, NY 242397   
2 max Caspecha   Westport, CT 272981   
2 Evan Thomas   New Milford, CT 268391   
3 Christopher Kiss   Bethany, CT 250880   
3 Kyle Herlihy   Stamford, CT 278135   
4 samuel Hornberger   Pearlriver, NY 288170   
4 Kurt von Holzhausen   Westport, CT 210112   
5 Andrew Lawson   Woodbridge, CT 257864   
5 Harnan Tola   White Plains, NY 257346   
6 FRANK Navone   Newtown, CT 278759   
6 Ray Prybylski   Yorktown Heights, NY 231246   
7 Brad Hardy   Westport, CT 288436   
7 Thomas Thornton   Greenwich, CT 241571   
8 Greeg Giddes   Easton, CT 289942   
8 Jonathan Tarbox   Windsor, CT 282269   
9 Brooks Rorke      
9 Justin Henderson   Berlin, NH 279191   
10 John Ercolani   Shelton, CT 69741   
10 Jerome Jousse   Armonk, NY 271077   
11 Gessy Barbosa      
11 Timothy Inall   Ridgefield, CT 291111   
12 Chip Welsh      
12 Gary Quin;lin   Branford, CT 290817   
13 David Spadaro   Norwalk, CT 243289   
13 Tom Krol   Northhaven, CT 285423   
14 FRANK O'REILLY      
15 Reid Evans   Pleasantvalley, NY 290800   
16 JeanMarie Bergeal   New York, NY 292337   
17 Andrew Kaplan   Westport, CT 257807   
18 Paul Lapin      
19 Eric Policarpio      
20 Henry Chan   Fishkill, NY 290865   

- Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jeffrey weaver   New Haven, CT 166319   
2 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
3 John O'Fallon   Redding , CT 253617   
4 Brett walker   Salisbury, NH 239583   
5 Lee Davis   Patterson, NY 141046   
6 Guido Wollmann   New Haven, CT 273741   
7 Pedro Sanchez   New Rochelle, NY 223238   
8 David Bailey   Norwalk, CT 2266   
9 Stephen Lindholm   New York, NY 251043   
10 Justin Tyberg   Mahopac, NY 271400   
11 eugene doherty   Mamaroneck, NY 255269   
12 Steven Suto   Oxford, CT 241325   
13 Jay Vincent   Bethel, CT 223649   
14 Steven Levine   New Milford, CT 177280   
15 Roger bilharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
16 Aleksey Ursov   Westfield 247637   
17 Bob Ludecke   Milldale, CT 215502   
18 Michael Dimson   Bedford, NY 254486   
19 Kurt Weber   Sandy Hook, CT 225320   
20 Roland Merk   Roxbury, CT 265200   

- Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Peppo   New York, NY 231787   
2 Bryan Haas   Southbury, CT 108686   
3 Akira Sato   Tariffville, CT 31337   
4 David Kim   Chappaqua, NY 41767   
5 Antony Slokar   Brooklyn, NY 209852   
6 Stephen Gray   Middletown, CT 45397   
7 Kevin Yarde   Springfield, MA 171134   
8 hammean Walker   Bronx, NY 187485   
9 Esteban Sequera   Milford, CT 272680   
10 Andrew Nasca   Beacon, NY 275314   
11 Rishabh Phukan (1 - Cat4)   Middletown, CT 276104   
12 John Moralles   Norwalk, CT 158221   
13 Jim Escobar   Saint Augustine, FL 51385   
14 Scoot Glenney   Avon, CT 209743   
15 Sam Dodge   New Milford, CT 245578   
16 Rick Magee   Bethel, CT 22126   
17 Ian Farrar   Greenwich, CT 51922   
18 Douglass Crane   Norwalk, CT 108078   
19 Matthew Snow   Fairfield, CT 112195   
20 Timothy Durrin   Greatbarrington, MA 285883   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpyOSMOBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee