Race Results for
Ris van Bethel
Bethel, CT
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/08/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat/1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ernest Tankus      
2 Barry Miller   Kutztown, PA 197897   
3 Matt Inconiglios   Stamford, CT 17360   
4 John-Paul Kaminski   Mahopac, NY 210742   
5 Hunter Pronovost   Cheshire, CT 99523   
6 Christopher Fisher   Leland Mi 11699   West Priority Health Cycling Team
7 Eneas Freyre   Norwalk, CT 146736   
8 Juan Pimentel   Maywood, NJ 82795   
9 Bryan Borgia   Weston, CT 222014   
10 Michael McGinley   Glastonbury, CT 59721   
11 Don Catlin   Fairfield, CT 60916   
12 CHAD DALLES   Aurora, CO 241549   
13 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   
14 Bryan Zieroff   Stamford, CT 181426   
15 Joshua Friedman   Pittsburgh, PA 119871   
16 Christopher Chapleau   Stratford, CT 172024   
17 Kyle Wolfe   Cambridge, NY 38789   
18 Curt Davis (1 - Cat1)   Sandy Hook, CT 48813   
19 Philip Riggio   Darien, CT 29879   
20 Marcus Dahllof   Newton, MA 191724   

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271   
2 Stephen Gray   Middletown, CT 45397   
3 William Pjontek   Albany, NY 28255   
4 Glenn Babikian   Sugar Loaf, NY 242851   
5 Gregory Pelican   Bethel, CT 56831   
6 Joe Straub   Middletown, NY 203530   
7 Gerard O' Shea   Clinton, CT 234576   
8 William Thompson   West Hartford, CT 35402   
9 Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904   
10 Thomas Butler   Delmar, NY 190793   
11 James Escobar   Saint Augustine, FL 51385   
12 Kevin Haley   Vernon, NJ 173214   
14 Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   
15 Christopher DiMattio   Wilton, CT 243973   
16 Patrick Littlefield   Point Lookout, NY 203742   
17 John Morgan   Madison, CT 54065   
18 Charles Litty   Southbury, CT 148424   
19 Richard Foley   Wallingford, CT 11947   
20 Mike Allaire   North Salem, NY 115222   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Gray   Middletown, CT 45397   
2 Robert Scott   Wappingers Falls , NY 32000   
3 Bryan Haas   Southbury, CT 108686   
4 Akira Sato   Tariffville, CT 31337   
5 Dave Kim   Chappaqua, NY 41767   
6 James Escobar   Saint Augustine, FL 51385   
7 Mike Andrews   Danbury, CT 200396   
8 Don Catlin   Fairfield, CT 60916   
9 Andreas Runggatscher   Monroe, NY 189842   
10 Charles Litty   Southbury, CT 148424   
11 Marcus Dahllof   Newton, MA 191724   
13 Luis Perez (1 - Cat3)   Wurtsboro, NY 200492   
14 Ian Strever      
15 Justin (Jess) Kane (2 - Cat3)   Woodbridge, CT 237560   
16 Zachary Staszak   New Fairfield, CT 256522   
17 Wesley Kline (3 - Cat3)   Emmaus, PA 283449   
18 Laurence Merling   Guilford, CT 24085   
20 David Bailey   Norwalk, CT 2266   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Kelley   Pawling, NY 133393   
2 Brett Walker   Salisbury, NH 239583   
3 Lee Davis   Patterson, NY 141046   
4 Guido Wollmann   New Haven, CT 273741   
5 eugene doherty   Mamaroneck, NY 255269   
6 John DeBitetto   Yorktown Heights, NY 89638   
7 Bart McDonough   Wilton, CT 250824   
8 Steven Suto   Oxford, CT 241325   
9 Justin Tyberg   Mahopac, NY 271400   
10 Bladdymir Coronel   Bloomingdale, NJ 103299   
11 Matthew Goedeke   Selkirk, NY 271259   
12 Rogelio Frutos   Sandy Hook, CT 189189   
13 Alex Salazar   Ringwood, NJ 224520   
14 Lyle Baron   West Haven, CT 201246   
15 Andrew Kalter   South Fallsburg, NY 85243   
16 Mark Salvagin   Middletown, NY 225016   
17 Kevin Porter   Norwalk, CT 85878   
18 Gregory McCoy   Cold Spring, NY 263593   
19 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
20 Bruce Schwartz   Armonk, NY 241442   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Harris   New Paltz, NY 225951   
1 Seamus Powell   Round Top, NY 242397   
2 Evan Thomas   New Milford, CT 268391   
2 Stephen Hoelter   Hurley, NY 135948   
3 Samuel Hornberger   Pearlriver, NY 288170   
3 Matthew Peter Montesano   Minneapolis, MN 277696   
4 William Buick      
4 Kyle Herlihy   Stamford, CT 278135   
5 Thomas Thornton   Greenwich, CT 241571   
5 Michael Kelly   Watertown, CT 94642   
6 Alex Sherwood      
6 Alexander Cotter   Norwalk, CT 290938   
7 Bill Muzzio   Sandyhook, CT 283493   
7 Alec Bernard   Westport, CT 278368   
8 Gary Quinlin   Branford, CT 290817   
8 Benjamin George   Newhaven, CT 287370   
9 Jeffrey Weaver   New Haven, CT 166319   
9 Timothy Inall   Ridgefield, CT 291111   
10 Edward Novak   Yorktown Heights, NY 226728   
10 Daniel Opoku   Hartford, CT 244153   
11 John Ercolani   Shelton, CT 69741   
11 Paul LeStage   Poughkeepsie, NY 68016   
12 Joseph Marinelli   Brighton, MA 277289   
12 Reid Evans   Pleasantvalley, NY 290800   
13 Trevor MacLean   Westport, CT 274283   
13 Thomas Thornton   Greenwich, CT 241571   
14 Michael Metcalf      
14 Wayne Zimmerman      
15 Brad Cilley   Concord, NH 84924   
15 Henry Chan   Fishkill, NY 290865   
16 Joshua Salit   White Plains, NY 252821   
16 Steve Wizz      
17 Paul Kolb      
17 JASON ONEILL   Chappaqua, NY 280574   
18 Brooks Rorke      
18 John Meyer   Elgin, IL 262425   
19 Matthew Knickerbocker   Bethel, CT 290747   
19 Frank navone   Newtown, CT 278759   
20 Andrew Lawson   Woodbridge, CT 257864   
20 Evan SimkoBednarski   Bayonne Nj 291796   

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Strober   Winston-salem, NC 229605   

Women - Cat 1/2/3/4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Shirley   San Francisco, CA 165715   
2 Ann Marie Miller   New York, NY 127444   
3 Beth Miller   Delmar, NY 239476   
4 Maria Quiroga   New York, NY 200041   
5 Heidi Reijm   Brooklyn, NY 250616   
6 Sarah Sauvayre   New York, NY 118465   
7 Elena Leznik      
8 Andrea Myers   Danbury, CT 228117   
9 Rebecca Blatt   Lakewood, CO 241201   
10 Nancy Ford   Greenwich, CT 189722   
11 Kimberly Edwards   Clinton, CT 263393   
12 Dominique Hall   Brooklyn, NY 230387   
13 Ellen Moses   New York, NY 200962   
15 Corinne Kamiel      
16 Erica Adelberg   New York, NY 242487   
17 Rebecca Hussey   Bethel, CT 240962   
18 Carola Berger   Redwood City, CA 184962   
19 Maria Dumouilin      
20 Bridget Petrillo   Branford, CT 240493   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee