Race Results for
NSC Velodrome Cyclocross P/B Behind-Bars Bicycle S
Blaine, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark LaLonde   Madison, WI 226412  Planet Bike
2 Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  Iowa City Cycling Club
3 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  Grandstay
4 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  Silver Cycling
5 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  11 Behind-Bars/LGR
6 Ezra Taylor   Minneapolis, MN 35083  31 Peacock Groove/DT Swiss
7 cody larson   Northfield, MN 298311  21 Unattached
8 David Meyer   Minneapolis, MN 117052  Freewheel Bike
9 Chris Ames     10 Unattached
10 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  13 FCCC
11 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  20 FCCC
12 David Schuneman   Duluth, MN 130941  18 Peace Coffee
13 Kolyn Kirkham   Minnetonka, MN 201621  29 Peace Coffee
14 Cory Gross   Saint Paul, MN 95958  30 Unattached
15 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  19 Curt Goodrich
16 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  16 Loon State Cyclists
17 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  28 Kenwood Racing
18 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964  FCCC
19 Shane Kullman   St Paul, MN 19986  26 Loon State Cyclists
20 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  14 Bikery
21 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  23 Behind-Bars/LGR
22 Joe Grinnell     22 Unattached
23 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  25 Behind-Bars/LGR
24 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN 253300  24 Unattached
25 Andrew Sherve   Minneapolis, MN 250622  27 Unattached
26 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  17 Ridley Factory Team
27 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  12 Bianchi/Grand Performance
28 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  Silver Cycling
29 Terra James   Minneapolis , MN 281803  15 Speedfix Racing
DNF James LaLonde   Chicago, IL 273642  Planet Bike

Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hackworthy   Hudson, WI 211784  127 Ridley Factory Team
2 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437  137 MBRC/Flanders
3 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  110 FCCC
4 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093  111 Silver Cycling
5 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  115 Grandstay
6 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN 283629  134 Ridley Factory Team
7 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769  114 Texas Roadhouse
8 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935  105 FCCC
9 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471  117 Bianchi/Grand Performance
10 Nikolai Anikin   Duluth, MN 261138  129 Conti
11 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943  113 Freewheel Bike
12 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976  119 Bianchi/Grand Performance
13 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235  136 Loon State Cyclists
14 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030  123 Synergy
DNF Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779  101 Silver Cycling
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  124 Gopher Wheelmen
DNF Brian Crosby   Lansing, MI 197944  131 Speedfix Racing
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  133 Grandstay
DNF Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  140 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  456 Planet Bike
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  465 Silver Cycling
3 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823  487 Ridley Factory Team
4 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166  467 Unattached
5 Tim Brandvold   Minneapolis, MN 193345  470 Silver Cycling
6 Linda Sone   Northfield, MN 224939  462 Planet Bike
7 David Oachs   Woodbury, MN 116923  474 Big Ring Flyers
8 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302  475 International Christian Cycling Club
9 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  451 Silver Cycling
10 chris alme   Saint Paul, MN 281584  463 Bianchi/Grand Performance
11 Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810  461 Birchwood/GIS
12 Ronald Williams   Duluth, MN 142191  455 Unattached
13 Caleb Goltz   Minneapolis, MN 281688  472 Synergy
14 Zach Johnson   Fargo Nd 284804  481 Great Plains Cycling Club
15 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867  494 Gopher Wheelmen
16 Mark Byrnes   Minneapolis, MN 212373  473 Behind-Bars/LGR
17 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974  489 Crossniacs
18 Bryan Butts   St. Paul, MN 200975  468 Crossniacs
19 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907  471 Category 6 Racing Squad
20 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881  477 U of M
21 Daniel Wheeler   St. Paul, MN 227791  478 Gopher Wheelmen
22 Stephen Vitvitsky   Minneapolis, MN 278937  459 Hup United
23 Sean Burns   Minneapolis, MN 205764  495 Kenwood Racing
24 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  483 Unattached
25 Kent Smith   Edina, MN 224926  490 Unattached
26 Chris Sur     466 Unattached
27 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324  488 Kenwood Racing
28 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510  485 Loon State Cyclists
29 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565  484 Ridley Factory Team
30 Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970  486 Freewheel Bike
31 Michael Constant   Champlin, MN 133193  492 Crossniacs
32 Alex Berge   Chicago, IL 250482  452 Unattached
33 Chris Rogers   Lauderdale, MN 236791  476 Balance
34 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  453 Hub Cycling League
35 Steven Rivers   Minneapolis, MN 30027  491 Hup United
36 David Gabrys   Minneapolis, MN 70955  458 Hup United
37 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  464 Crossniacs
38 Tyler Denniston   Minneapolis, MN 218615  460 Category 6 Racing Squad
39 Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498  482 Category 6 Racing Squad
40 Jeremy Christianson   Fargo, ND 228382  480 Great Plains Cycling Club
41 Taylor George   Apple Valley, MN 245466  469 Birchwood/GIS
42 Michael McKinney   Saint Paul, MN 253855  454 St Benedict-St Johns
43 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669  457 Bikery
DNF Asa Jacobs   Fargo, ND 294425  479 Great Plains Cycling Club
DNF Thomas Nelson   Minneapolis, MN 218018  493 Balance

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  251 FCCC
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  205 Silver Cycling
3 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  214 Birchwood/GIS
4 Kyle McKimpson   Minneapolis, MN 199201  209 Unattached
5 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  245 HBMHF
6 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  215 Unattached
7 Mark Lavin   Sioux Falls, SD 200831  254 Central Plains Cycling
8 Josh Peterson     223 IC3
9 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039  241 Unattached
10 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  218 Bianchi/Grand Performance
11 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  244 Unattached
12 Scott Sabol   Chanhassen, MN 245818  238 Great Plains Cycling Club
13 Ted Byram     256 Unattached
14 Kris Weum   Minneapolis, MN 297172  234 Bianchi/Grand Performance
15 spencer Salmon   Fargo, ND 299703  228 Great Plains Cycling Club
16 Jeffery Greenwood   Minnetonka, MN 135076  255 Kenwood Racing
17 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  212 Big Ring Flyers
18 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  220 Big Ring Flyers
19 Craig Hertz     247 Unattached
20 Dan Seymour     226 Unattached
21 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956  246 Loon State Cyclists
22 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806  235 Loon State Cyclists
23 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  213 Kenwood Racing
24 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  201 Birchwood/GIS
25 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083  203 Bianchi/Grand Performance
26 Joe Vail     210 Unattached
27 Jason Digman   Plymouth, MN 245677  227 Birchwood/GIS
28 Matt Hill   St Paul, MN 284824  242 Unattached
29 steve hirsh   Saint Paul, MN 290283  248 Birchwood/GIS
30 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  211 MNJRC
31 Joe Blegen     253 Gopher Wheelmen
32 Jacob Nelson     219 Unattached
33 Todd Bollom     239 Unattached
34 Chris Owens   Eden Prairie, MN 293953  240 Unattached
35 Brandon Parr     207 Unattached
36 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233  221 Bianchi/Grand Performance
37 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764  217 Unattached
38 Mario Macaruso     236 Freewheel Bike
39 Bret Zimmerman     252 Unattached
40 Gabriel Masiulis   St Paul, MN 248893  237 Gopher Wheelmen
41 Brandon Whittey   Minneapolis, MN 233842  222 Behind-Bars/LGR
42 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  206 FCCC
43 Scott Shore     229 Birchwood/GIS
44 Stephen Wilson     232 Unattached
45 John Groton     231 Unattached
46 Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081  208 Unattached
47 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  225 Freewheel Bike
48 Nathan Evenson     233 Birchwood/GIS
49 Jason Donlan   Waconia, MN 301995  224 Unattached
50 Cal Collins     249 Unattached
51 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767  243 Unattached
52 Brent Gale     216 Unattached
53 Tom McGoldrick   Deephaven, MN 233298  202 Unattached
54 Leif Wallin     230 Unattached
DNF Jeremy Williams     204 Unattached
DNF Mike Fischer     250 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  103 Grandstay
2 Jared Roy   Portland, OR 77759  128 Crossniacs
3 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700  116 Wheel & Sprocket
4 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784  125 Curt Goodrich
5 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  104 Bianchi/Grand Performance
6 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011  118 Crossniacs
7 Marty Netzel   Rochester, MN 195077  112 Specialized
8 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  120 Synergy
9 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  135 Bikery
10 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507  139 Curt Goodrich
11 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619  121 Hup United
12 Jason Snider   Wayzata, MN 33354  138 Silver Cycling
13 Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389  126 Curt Goodrich
14 Jeff Evanson   Medina, MN 255457  102 MBRC/Flanders
15 Todd Heiser   Savage, MN 92909  132 Silver Cycling
16 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428  130 Curt Goodrich
17 James Cullen   Hudson, WI 107902  109 MBRC/Flanders
DNF Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  106 Kenwood Racing
DNF Michael Pederson   St Paul, MN 27579  108 Hup United
DNF Kent Smith   Edina, MN 224926  122 Unattached

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  337 Curt Goodrich
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  338 Bianchi/Grand Performance
3 Robert Douglass   Hopkins, MN 50737  311 Tonka Cycle
4 Jeff Evanson   Medina, MN 255457  308 MBRC/Flanders
5 Gregory Goblirsch   River Falls, WI 77328  324 Ridley Factory Team
6 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088  339 Gopher Wheelmen
7 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903  313 Bikery
8 William Kuster   Anoka, MN 59499  323 Loon State Cyclists
9 Jeffrey Staloch (1 - Cat3)   Rochester, MN 76191  306 MBRC/Flanders
10 Robert Belz   Afton, MN 87690  307 Loon State Cyclists
11 Greg Mealhouse   Stillwater, MN 288188  316 Bikery
12 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  320 Bikery
13 Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333  333 Bent Crank
14 John Stamm   Afton, MN 149093  317 Loon State Cyclists
15 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  336 Ridley Factory Team
16 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355  321 Ridley Factory Team
17 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  331 FCCC
18 William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162  314 Loon State Cyclists
19 Bruce Anderson   Minneapolis, MN 117944  326 Unattached
20 Erik Johanson   Chanhassen, MN 302859  340 Ridley Factory Team
21 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  303 Big Ring Flyers
22 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204  312 Bikery
23 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  318 Gopher Wheelmen
24 Stuart Benson     310 Unattached
25 Timothy Power   Afton, MN 173958  315 Loon State Cyclists
26 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  334 Tonka Cycle
27 Mike Brumbaugh     304 Unattached
28 Brian Hirsch   Stillwater, MN 270224  328 Bikery
29 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN 288187  329 Bikery
30 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  302 Unattached
DNF D Marshall Jones (Cat3)   New Brighton, MN 49766  325 Loon State Cyclists

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  412 Silver Cycling
2 Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  422 MNJRC
3 Zachary Stilwell   Hudson, WI 253081  402 Vassago
4 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  418 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  305 Iowa City Cycling Club
2 Linda Cooper   Ankeny, IA 235018  319 Great Plains Cycling Club
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  335 Bianchi/Grand Performance
4 Corey Coogan   Minneapolis, MN 261947  322 Ridley Factory Team
5 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  309 Bianchi/Grand Performance
6 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  301 MNJRC
7 Terra James   Minneapolis , MN 281803  332 Speedfix Racing
8 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408  327 Verve Racing
DNF Kris Brazil   Faribault, MN 238279  330 Unattached

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812  415 Unattached
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  408 Silver Cycling
3 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  429 Curt Goodrich
4 Meredith Rambow     406 Unattached
5 Heather George   Apple Valley, MN 293715  401 Birchwood/GIS
6 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN 277897  420 Hub Cycling League
7 Lis Wilson     411 Unattached
8 Amy Campbell   Minneapolis, MN 263493  416 Silver Cycling
9 Desta Meyer   Inver Grove, MN 284628  414 Silver Cycling
10 Lynn Peterson     425 Unattached
11 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN 266416  413 Synergy
12 Lori Belz     430 Unattached
13 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  405 Silver Cycling
14 Alison Tungseth   Stillwater, MN 261843  404 FCCC
15 Tara Ords     426 Unattached
16 Manda Lo   Albuquerque, NM 235518  421 Velo Bella-Kona
17 Jenna Grady   Minneapolis, MN 297899  427 Birchwood/GIS
18 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  428 Gopher Wheelmen
19 Susan Greeley   Wyoming, MN 229140  409 Gopher Wheelmen
20 Alex Mertens     423 Unattached
21 Jenny Barba     424 Unattached

Women - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  407 Riverbrook Momentum
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230  403 Unattached

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  417 MNJRC
2 Nikki Reker     419 Unattached
3 Jessica Greeley   Wyoming, MN 301996  410 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOCUORESpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee