Race Results for
Hudson Riverfront Cyclocross
Hudson, WI
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/03/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN57:08 103032  639 Texas Roadhouse
2 Pat Lemieux   Saint Paul, MN58:26 210769  641 Texas Roadhouse
3 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN58:45 9437  650 MBRC/Flanders
4 Jesse Rients   Shakopee, MN59:08 147524  617 FCCC
5 Ezra Taylor   Minneapolis, MN00:06 35083  632 Unattached
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:22 15779  547 Silver Cycling
7 Kyle Fry   01:38  627 MCDR
8 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:10 211935  638 FCCC
9 Kent Throlson   Minneapolis, MN02:16 179235  643 Loon State Cyclists
10 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:36 182827  640 Unattached
11 Daniel Swanson   St Louis Park, MN -1lap 117942  644 Grandstay
12 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN -1lap 151943  637 Freewheel Bike
13 Harry Anderson (2 - Cat1)   Duluth, MN -1lap 111210  651 Specialized
14 Spencer Haugh   Dorchester, MA -1lap 214228  630 Behind-Bars/LGR
15 Samuel Meier   Shoreview, MN -1lap 240030  645 Synergy
16 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN -1lap 193869  620 Gopher Wheelmen
17 Matthew Allen   Minneapolis, MN -2laps 200426  629 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Oachs   Woodbury, MN46:46 116923  633 Nicollet Bike
2 Jordan Cullen   Hudson, WI46:48 229280  587 Planet Bike
3 Trevor Koss   Madison, WI47:46 269759  597 IS Corp
4 Zach Johnson   Fargo Nd49:01 284804  555 Great Plains Cycling Club
5 Nicholas Vetter   St. Paul, MN49:04 263471  515 Bianchi/Grand Performance
6 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO49:30 224974  510 Crossniacs
7 Bryan Butts   St. Paul, MN49:50 200975  585 GSCA
8 Ron Williams   49:57  503 Speedwagcycles.com
9 Caleb Goltz   Minneapolis, MN50:20 281688  618 Synergy
10 Daniel Cleary   Shorewood, MN50:46 143486  593 Loon State Cyclists
11 Marc Wiken   Woodbury, MN51:11 38193  604 Unattached
12 Alex Berge   Chicago, IL51:16 250482  603 Unattached
13 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN51:59 277887  616 Gopher Wheelmen
14 Joe Schlechter   Watertown, MN52:35 251565  606 Ridley Factory Team
15 Tom Everson    -lap  554 Cars R Coffins
16 Aaron Pidde    -lap  621 Silver Cycling
17 Cody Scott   Mahtomedi, MN -lap 250669  598 Bikery
18 Jeremy Christianson    -lap  556 Great Plains Cycling Club
19 Tyree Williams    -lap  609 Unattached
20 Gabriel Masiulis   St Paul, MN -3laps 248893  623 Gopher Wheelmen
DNF Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764  592 Loon State Cyclists
DNF Zachary Mohr   Minneapolis 162653  607 Unattached
DNF Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  548 FCCC

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Ames   29:21  544 Unattached
2 Asa Jacobs   Fargo, ND30:34 294425  511 Great Plains Cycling Club
3 Brian Krueger   30:39  520 Great Dane VC
4 Joshua Klauck   30:50  562 Category 6 Racing Squad
5 Chris Alme   30:58  509 Bianchi/Grand Performance
6 Garrick Holey   31:04  527 Unattached
7 Matt Huseboe   31:12  514 Unattached
8 Bib 502   31:21  502 Unattached
9 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881  519 U of M
10 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN31:46 233166  524 Unattached
11 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN31:50 224416  536 Hub Cycling League
12 Matt Leizinger   Minnetonka, MN31:55 284245  582 HBMHF
13 Alfred Lajon   31:55  518 Unattached
14 Seth Harkell   32:00  521 Unattached
15 Andrew Barlage   Hopkins, MN32:06 301985  516 Unattached
16 Vince Meyer   Lakeland, MN32:15 293688  535 Big Ring Flyers
17 Randall Dietel   Minneapolis, MN32:33 230762  560 Behind-Bars/LGR
18 Scott Sabol   Chanhassen, MN32:38 245818  523 Great Plains Cycling Club
19 Daniel Strese   Bloomington, MN32:44 247774  548 FCCC
20 Brooks Lockwood   32:59  557 Unattached
21 Ted Bryan   33:10  561 Unattached
22 Chris Iverson   33:25  564 Unattached
23 Kevin Poovtuti   33:29  528 Unattached
24 Jason Tisden   33:36  530 Unattached
25 Stuart Benson   33:37  531 Unattached
26 Dylan Knutson   33:44  549 Bianchi/Grand Performance
27 Jeffery Renman   33:44  584 Unattached
28 John Adleman   33:53  517 Unattached
29 Erik Kurohen   34:01  578 Unattached
30 Russ VanderWiel   34:06  558 Loon State CyclistsC
31 Benjamin Metzger   34:11  575 Bianchi/Grand Performance
32 Andrew Miller   34:19  553 Unattached
33 Anthony May   34:29  525 The Bikery
34 Steve Kaplan   34:40  576 Unattached
35 Robert Ogren   35:02  579 Kenwood Racing
36 Mike Berger   35:09  513 Loon State Cyclists
37 Steve Stilwell   35:24  567 Unattached
38 Ian Johnson   36:17  522 Unattached
39 Sham Zindl   36:25  529 Unattached
40 Paul Tocku   36:29  580 Synergy
41 Stephen Wilson   36:31  534 Unattached
42 Michael Chauss   36:38  505 Bikery
43 Jonathon Heyesen   36:52  563 Loon State CyclistsC
44 Matt Hill   37:37  559 Unattached
45 Rich Tudor   38:05  504 Unattached
46 Clay Austin    -1lap  589 Unattached
47 Kris Swartiton    -1lap  569 Unattached
48 Jason Donlan    -1lap  541 Unattached
49 Donald Jach    -1lap  571 Unattached
50 Gregory McCrea   Houston, TX -2laps 53217  551 Unattached
DNF Andrew Kromroy     583 Unattached
DNF Kendall Mcfarland     577 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN00:09 244650  614 Crossniacs
2 Daniel Casper   Northfield, MN00:13 214654  611 Grandstay
3 Cory Gross   Saint Paul, MN02:19 95958  649 Unattached
4 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN02:34 46700  636 Wheel & Sprocket
5 Oliver Vrambout   Bayport, MN02:37 121438  602 Bikery
6 Wallace Alexander   Minneapolis, MN -1lap 193389  635 Kenwood Racing
7 Christopher Smith   Minneapolis, MN -1lap 118619  648 Hup United
8 Jared Roy   Portland, OR -1lap 77759  601 Crossniacs
9 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN -1lap 155011  647 Crossniacs
10 Michael Phillips   Minneapolis, MN -1lap 200784  634 Curt Goodrich
11 Scott Robertson   Minneapolis, MN -1lap 75507  646 Curt Goodrich
12 Frederick Feirn   Shoreview, MN -1lap 54313  625 Specialized
13 Daniel Wheeler   St. Paul, MN -1lap 227791  624 Gopher Wheelmen
14 Gregory LaVick   St. Paul, MN -1lap 20517  642 Synergy
15 Daniel Strese   Bloomington, MN -2laps 247774  548 FCCC
16 James Cullen   Hudson, WI -2laps 107902  588 MBRC/Flanders
17 Chad Macy   Victoria, MN -2laps 147601  626 Loon State Cyclists
DNF Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  652 Fisher

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McKinney   Minneapolis, MN45:41 234427  631 Curt Goodrich
2 Gregory Goblirsch   River Falls, WI47:34 77328  612 Ridley Factory Team
3 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN48:12 147307  619 Crossniacs
4 Mark Engen   48:42  608 RVCC
5 Roger Parenteau   49:03  565 Unattached
6 Paul Schoening   Plymouth, MN49:24 31734  596 Ridley Factory Team
7 William Kuster   Anoka, MN50:02 59499  599 Loon State Cyclists
8 Charles Townsend   Mendota Heights, MN50:16 46011  568 Bianchi/Grand Performance
9 David Bucholz   51:43  586 Unattached
10 Dan Meyer   Lake Elmo, MN -1lap 117486  543 Loon State Cyclists
11 Dan Inderieden    -1lap  595 Bent Crank Racing
12 Jeff Colbeth   Lakeland, MN -1lap 269987  591 Unattached
13 Robert Ogren   Bloomington, MN -1lap 232145  579 Kenwood Racing
14 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI -1lap 180532  590 Unattached
15 Timothy Power   Afton, MN -1lap 173958  615 Loon State Cyclists
16 DMarshall Jones    -2laps  594 Loon State Cyclists
DNF Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  622 Bianchi/Grand Performance
DNF Avery Dahl     628 Big Ring Flyers
DNF Michael Bobelak      Unattached
DNF Fred Carter      Columbia

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN31:58 284823  552 Ridley Factory Team

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Meyer   Madison, WI30:28 193722  512 MCT
1 Zachary Stilwell   Hudson, WI32:36 253081  566 Vassago
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN32:50 294615  540 Silver Cycling
1 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  550 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone (1 - Cat3)   Northfield, MN46:55 224939  610 Planet Bike
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN48:13 160568  600 Specialized
3 Corey Coogan   Minneapolis, MN50:21 261947  605 Ridley Factory Team
4 Maria Benson   51:12  539 Synergy
5 Tina Raehsler    -1lap  537 Big Ring Flyers
6 Jacklyn Carlson   Waconia, MN -1lap 259941  545 Silver Cycling
7 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN -1lap 240408  613 Verve Racing

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Lennon   Minneapolis, MN35:13 259658  507 Behind-Bars/LGR
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN35:52 264109  546 Silver Cycling
3 Beckie Alexander   35:58  570 Curt Goodrich
4 Jacklyn Carlson   Waconia, MN36:49 259941  545 Silver Cycling
5 Terra James   Minneapolis , MN36:51 281803  506 Speedfix Racing
6 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN -1lap 277897  572 Hub Cycling League
7 Emily Goltz    -1lap  526 Unattached
8 Desta Meyer   Inver Grove, MN -1lap 284628  532 Silver Cycling
9 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN -1lap 185483  581 Silver Cycling
10 Lisa Wilson    -1lap  533 Unattached
10 Sara Simma    -1lap  573 Unattached
10 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN -1lap 266416  538 Synergy
10 Cheryl Barker    -1lap  542 Gopher Wheelmen
10 Megan Kelly    -2laps  574 Gopher Wheelmen

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN35:30 290558  501 MNJRC
2 Jessica Greeley   Wyoming, MN -1lap 301996  508 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee