Race Results for
Michigan Double Cross-1
Waterford, MI
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 09/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Wissink   Walled Lake, MI00:58:00 119033  41 SPECIALIZED
2 Jeff Weinert   Lake Orion, MI00:58:01 37591  40 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT.
3 Tom Burke   Grand Rapids, MI00:58:41 179205  34 LATHRUP INDUSTRIES/ GIANT BICYCLES
4 Matthew Weeks   Rocky River, OH00:58:53 232237  46 TEAM LAKE EFFECT/BIKE AUTHORITY
5 Timothy Saari   Rochester Hills, MI00:59:10 197477  45 ESSEX BRASS
6 Eric Muehl   Mills River, NC00:59:17 246666  38 CYCLEFIT MULTISPORT
7 Vincent Roberge (1 - Cat1)   Redford, MI00:59:45 190250  47 TRAILS EDGE CYCLERY
8 Matthew Willing (1 - Cat2)   Weaverville, NC01:00:30 284687  37 MARS HILL COLLEGE
9 Matthew Ashley (2 - Cat2)   Clarkston, MI01:00:33 192357  31 FLYING RHINO CYCLING CLUB / TAILWIND
10 Jonathan Card   Sylvania, OH01:01:35 6078  35 JACKS BIKE/SATURN OF TOLEDO/CANE CREEK
11 Jay Moncel   Troy, MI01:01:58 166325  49 TREK FACTORY RACING
12 Anthony Marut   Painesville, OH01:02:18 235395  39 LAKE EFFECT RACING/BIKE AUTHORITY
13 Cory Stange   Millington, MI01:02:52 260216  44 CYCLEFIT MULTISPORT
14 Rich Stark   Ann Arbor, MI01:04:10 210510  33 PRIORITY HEALTH-ANN ARBOR ELITE
15 TERRENCE METZ   01:04:43  36 WOLVERINE/ROARING MOUSE
16 Mathew Baroli   Troy, MI01:05:35 163946  48 WOLVERINE/MICHIGAN YOUTH CYCLING
17 Mark Parmelee   Ortonville, MI01:07:36 264374  32 CYCLETHERAPY RACING
DNF Tony Wieczorek   Trenton, MI 240820  43 WOLVERINES / MICH YOUTH CYCLING
DNF Adam York   Okemos Mi 210584  42 TRAILS EDGE CYCLERY

Men - Cat 1/2/3/4 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Bannink   Rochester Hills, MI00:42:38 2498  651 PAINT CREEK BICYCLES/RUNGURU.COM
2 Wayne Cook   Clinton Twp., MI00:43:54 7671  655 TEAM FRASER/SPECIALIZED
3 John Osgood   Kimball, MI00:47:17 254343  650 TEAM SANDBAG
4 ROBERT SHANK     652 ANN ARBOR VELO CLUB

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Koehler   Birmingham, MI00:49:36 296282  242 TEAM BOSCO
2 Shawn McDonald   Rochester, MI00:49:53 181816  265 RBS CYCLING TEAM
3 ANDREW BROWN   00:49:58  253 DRAKES COFFEE
4 BEN ANDREW   00:50:21  251 MAPLE LEAF CYCLING CLUB
5 Mark Caffyn   Ortonville, MI00:50:37 252670  240 FLYING RHINO CYCLING CLUB
6 Clint Verran   Lake Orion, MI00:50:42 296234  256 PAINT CREEK BICYCLES
7 John Osgood   Kimball, MI00:51:05 254343  243 TEAM SANDBAG
8 Jason Melecosky   Oxford, MI00:51:24 275263  257 RBS CYCLING TEAM
9 Keith Feldt   Waterford, MI00:51:25 256165  241 FLYING RHINO CYCLING CLUB
10 Rick Doornbos   Woodridge, IL00:51:37 291548  245 VOODOO CYCLES / BILLYS BIKE SHOP
11 Adam Naish   Rochester, MI00:51:51 272572  247 RBS CYCLING TEAM
12 TOM PAYN   00:51:51  244 TEAM FRASER
13 Gary Burkholder   Parma, OH00:51:54 235538  264 SNAKEBITE RACING
14 JEFF ZIMMERMAN   00:52:15  262 CYCLE-FIT
15 DANIEL GEROW   00:52:29  246 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE&FIT
16 STEPHEN KILLAR   00:52:46  258 FLYING RHINO CYCLING CLUB
17 DOUG REED   00:53:09  267 REED CONSTRUCTION
18 Jurrien Davison   Ada, MI00:53:11 268249  263 HAP UNITED
19 GARY OLSON   00:53:39  248 FLYING RHINO CYCLING CLUB
20 Jan Gatowski   Beverly Hills, MI00:53:40 254326  250 FLYING RHINO CYCLING CLUB
21 RICHARD CLAY   00:54:30  266 FLYING RHINO CYCLING CLUB
22 Dominick Zaccone   Brighton, MI00:56:32 85167  259 MCG- TRAILS EDGE
23 Tom McArdle   Midland, MI00:56:44 210151  260 TRI CITY CYCLISTS
24 STEVE BUDAY   00:56:51  268 CLARKSTON
25 Derek Hill   Waterford, MI00:57:21 279612  239 CYCLETHERAPY RACING
26 Benjamin Christian   Novi, MI00:57:52 70790  252 TEAM GIANT-MI
27 CURT POTOCKI     254 TEAM SANDBAG BFB
28 Don Frey   South Euclid, OH 220494  261 SNAKEBITE RACING
29 Steven Balogh   Canton, MI 199551  255 CANTON
DNF JASON WOODS     249 CICLOSPORT RACING

Men - Cat 4/5 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Wachlarz   Royal Oak, MI00:29:50 259572  874 RECYCLED CYCLES
2 SHAWN SCHAFFERT   00:29:52  865 CANNONDALE MIDWEST RACING
3 MATTHEW BJURMAN   00:30:26  875 ANN ARBOR
4 Jeffrey Nixon   Bryan, OH00:30:36 186448  876 BRYAN
5 Douglas Jacobsen   Ann Arbor, MI00:30:53 226318  880 AAVC
6 VICTOR THOMPSON   00:31:26  877 FRCC
7 Randulph Arellano   Dearborn, MI00:31:31 254387  871 MCG RACING P/B TRAILS EDGE
8 MATTHEW SPRUIT   00:31:35  868 CSRA TEAM PBR
9 RYAN MCKINNIE   00:31:59  870 TWO WHEEL TANGO
10 Greg Johnson   Fenton, MI00:32:08 211378  881 FLYING RHINO CYCLING CLUB
11 PAUL STEIGERWALD   00:32:26  869 YPSILANTI MI
12 ROBERT SHANK   00:32:34  873 ANN ARBOR VELO CLUB
13 Adam Sulkes   Westland, MI00:33:26 191897  883 CYCLE TO FITNESS RACING GREYHOUNDS
14 Kurt Martin   San Francisco, CA00:33:45 294446  882 WOLVERINE SPORTS CLUB
15 RYAN RAMALES   00:34:33  878 TEAM FRASER
16 Chris Burnett   Ypsilanti, MI00:34:36 262341  879 WHEELS IN MOTION
17 JARED SMERECKI   00:34:48  867 CYCLETHERAPY RACING
18 JAMES FREED     872 DEXTER MI

Men - Cat 4/5 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce LeBlanc   Waterford, MI00:31:54 274004  985 FRCC
2 RUSSELL KISSEL   00:31:59  983 SIGNOUTFITTERS.COM
3 Michael Schultz   Farmington, MI00:32:04 60984  981 TEAM O2
4 David Chapman   Whitmore Lake, MI00:32:10 252496  979 HTFD
5 Robert Hair   Waterford, MI00:32:19 189247  989 FLYING RHINO CYCLING CLUB
6 Marc Dettman   Grand Rapids, MI00:32:20 215793  977 BISSELL / ABG CYCLING CLUB
7 JEFF HENCHER   00:33:51  980 INDEPENDENT
8 GREG ANDREW   00:34:07  982 TEAM SMARTCOVERAGE
9 James Holland   Brighton, MI00:34:21 97860  986 AAVC
10 BRYAN WISSMAN   00:34:29  978 CANNONDALE MIDWEST RACING
11 DENNIS WILLYARD   00:34:58  984 FLYING RHINO CYCLING CLUB
12 DAVID NIENSTEDT   00:35:50  991 PAINT CREEK BICYCLES
13 DAVID THOLEN   00:38:31  990 OAKLAND TWP MI
14 CHIP SHERBROOKE     988 COMMERCE MI
15 Jim Smalley   Lewisville, NC 195594  987 CYCLETHERAPY RACING

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Thompson   Ortonville, MI00:40:54 245538  307 FLYING RHINO CYCLING CLUB
2 Patrick Russell   Berkley, MI00:40:56 197649  303 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT.
3 Simon Bailey   Ann Arbor, MI00:41:12 160410  311 WOLVERINE / AMERICAN CYCLE & FIT.
4 Timothy DiFalco (1 - Cat3)   Royal Oak, MI00:41:37 9497  312 ROYAL OAK MI
5 Terry Ritter   Royal Oak, MI00:42:01 135609  302 TEAM GIANT
6 Ron Stack   Fenton, MI00:42:01 177087  306 CYCLE FIT SPORTS CLUB
7 Jim Hilditch   Canton, MI00:42:24 234565  313 TREEFORT BIKES
8 RAYMOND AUGER   00:42:56  308 MAPLE LEAF CYCLING
9 NATE LOMAN   00:43:02  309 TEAM LAKE EFFECT
10 Scott Fabijanski   Royal Oak, MI00:43:29 256573  305 WOLVERINE SPORTS CLUB
11 Robert Selle   Oakland Twp, MI00:43:52 102586  304 MPI-MAINSTREET
12 SEAN NEILL   00:44:51  314 SELF
13 Jarod Makowski   Troy, MI00:45:00 43115  310 TROY MI
14 Thomas Clark   Sterling Heights, MI00:45:40 262346  301 STERLING HEIGHTS MI

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Wolowiec   Davisburg, MI00:41:11 41215  558 FLYING RHINO CYCLING CLUB
2 Jeffrey Haney   Rockford, MI00:41:16 273412  556 BISSELL/ABG
3 Michael Seaman   Mt Pleasant, MI00:42:06 32045  559 SPECIALIZED
4 Joseph Brown   Grayling, MI00:42:34 157319  550 FLYING RHINO CYCLING CLUB
5 William Marut   Painesville, OH00:42:48 169120  557 LAKE EFFECT RACING/BIKE AUTHORITY
6 ROBERT WOZNIAK   00:43:07  551 FLYING RHINO CYCLING CLUB
7 Michael Belanger   St. Clair Shores, MI00:43:27 279343  553 TEAM DEAN AAVC
8 Kenneth O'Day   Ypsilanti, MI00:43:29 51473  555 SPECIALIZED TWT
9 Keith Riege   Lake Orion, MI00:44:12 29844  560 PAINT CREEK BICYCLES
10 RUDY SROKA   00:45:23  554 LAKE EFFECT RACING
11 Robert Wydra   Detroit, MI 179571  552 WOLVERINE SPORTS CLUB

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 OLIVER WISSMAN     653 CANNONDALE MIDWEST RACING

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT SROKA   00:55:36  656 LAKE EFFECT RACING

Women - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Schwartz   Grosse Pointe Woods, MI00:43:48 119057  144 FLYING RHINO CYCLING CLUB
2 MARNE SMILEY   00:46:25  147 ANN ARBOR
3 Kelly Paterson   Troy, MI00:46:38 241369  148 WOLVERINE/AMERICAN CYCLE & FITNESS
4 JULIE LEWIS SROKA   00:47:45  146 LAKE EFFECT
5 SANDIE DOMAGALSKI   00:47:54  145 FLYING RHINO CYCLING CLUB
6 JESS BRATUS     149 TWO WHEEL TANGO

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARJORIE LADZICK   00:37:04  491 ANN ARBOR
2 ADRIENNE ODAY   00:38:24  493 YPSILANTI MI
3 DAPHNE HIDAYETOGLU     495 WEST BLOOMFIELD MI
4 VANESSA STAUFFER     492 DEARBORN
5 MARY WOLOWIEC     494 FLYIN RHINO CYCLING CLUB

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINGER WISSMAN     654 CANNONDALE MIDWEST RACING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee