Race Results for
Big Ring Flyers YMCA
Hudson, WI
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  823 Grandstay
2 David Thompson   St Paul, MN 187479  804 Gear West
3 Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  834 Trek
4 David Schuneman   Duluth, MN 130941  833 Peace Coffee
5 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  806 FCCC
6 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  811 Behind-Bars/LGR
7 Randall Dietel   Minneapolis, MN 230762  803 Behind-Bars/LGR
8 Aaron Kadera     802 Gopher Wheelmen
9 Jacob Huot     812 Unattached
10 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  819 Behind-Bars/LGR
11 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  808 Silver Cycling

Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  661 Texas Roadhouse
2 Dave Hackworthy   Hudson, WI@1:28 211784  679 Ridley Factory Team
3 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN@2:05 9437  672 MBRC/Flanders
4 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN@2:37 283629  657 Ridley Factory Team
5 Matt Williams   Bend, OR@2:57 207429  664 Grandstay
6 Matthew Allen   Minneapolis, MN@3:15 200426  655 Behind-Bars/LGR
7 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN@3:47 182827  671 Velo Rochester
8 Pat Lemieux   Saint Paul, MN@4:41 210769  660 Texas Roadhouse
9 Barry Tungseth   Stillwater, MN@4:43 211935  663 Flat City Cycling Club Inc.
10 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN@4:43 151943  665 Freewheel Bike
11 Daniel Swanson   St Louis Park, MN@5:28 117942  677 Grandstay
12 David Meyer (1 - Cat2)   Minneapolis, MN@5:39 117052  678 Freewheel Bike
13 Jay Henderson   Minneapolis, MN@8:30 15779  680 Silver Cycling
14 Spencer Haugh   Dorchester, MA -1lap 214228  656 Behind-Bars/LGR
15 Joshua Roeser   Buffalo, MN -1lap 160630  662 Flat City Cycling Club Inc.
16 Paul Hanson   St Peter, MN -1lap 118046  666 Nicollet Bike
17 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN -1lap 193869  659 Gopher Wheelmen
18 Andrew Kruse (2 - Cat2)   Minneapolis, MN -1lap 160686  670 Speedfix Racing

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Kluck   Sioux Falls, SD 198417  919 Specialized
2 Nicholas Vetter   St. Paul, MN@0:30 263471  916 Bianchi/Grand Performance
3 David Oachs   Woodbury, MN@0:57 116923  904 Big Ring Flyers
4 Jordan Cullen   Hudson, WI@1:29 229280  910 Planet Bike
5 Ronald Williams   Duluth, MN@1:30 142191  906 Unattached
6 Nils Boberg   Shoreview, MN@1:33 284823  925 Ridley Factory Team
7 James Buddenbaum   Bloomington, MN@1:50 185684  901 Silver Cycling
8 Andy Reichert   Minneapolis, MN@1:57 49810  903 Birchwood/GIS
9 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN@1:57 277887  915 Gopher Wheelmen
10 Tim Stone   Minneapolis, MN@2:04 200623  922 Kenwood Racing
11 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO@2:06 224974  911 Crossniacs
12 Owen Thoele   Minneapolis, MN@2:20 211174  928 Category 6 Racing Squad
13 Andrew Frye   Minneapolis, MN@2:40 243510  909 Loon State Cyclists
14 Jeff Ingham   Oakdale, MN@2:40 218867  918 Gopher Wheelmen
15 Marc Wiken   Woodbury, MN@2:47 38193  923 Bent Crank
16 Michael Smith   North Oaks, MN@2:57 220757  914 Gopher Wheelmen
17 Bryan Butts   St. Paul, MN@3:07 200975  921 Crossniacs
18 cody larson   Northfield, MN@3:23 298311  907 Unattached
19 Matt Stein   Northfield, MN@3:23 221389  912 Silver Cycling
20 David Gabrys   Minneapolis, MN@3:35 70955  920 Hup United
21 Justin Rinehart   Mankato, MN@3:57 149501  902 Specialized
22 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN@4:21 236794  924 Freewheel Bike
23 Steven Rivers   Minneapolis, MN@4:38 30027  927 Hup United
24 Jon Friedell   Minnetonka, MN@5:14 194324  931 Kenwood Racing
25 Frederick Gray   Minneapolis, MN@5:27 246498  913 Category 6 Racing Squad
26 Jeremy Ames   Minneapolis, MN@6:00 285970  917 Freewheel Bike
27 Paul Schoeller   Oakdale, MN@7:13 219547  929 AUC
28 Aaron Pidde   Bloomington, MN -1lap 133195  930 Silver Cycling

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Kadera     721 Gopher Wheelmen
2 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  744 FCCC
3 chris alme   Saint Paul, MN 281584  703 Bianchi/Grand Performance
4 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245  726 HBMHF
5 Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216  760 Behind-Bars/LGR
6 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  719 Unattached
7 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  706 Bikery
8 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  766 Big Ring Flyers
9 Bendan Bellow     708 Angry Catfish
10 montedirks dirks   Minneapolis, MN 285560  701 Unattached
11 Jacob Huot     763 Unattached
12 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039  717 Unattached
13 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  723 Birchwood/GIS
14 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  725 Unattached
15 Chris Sun     743 Unattached
16 Steve Gallo     722 Unattached
17 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  757 Kenwood Racing
18 Joe Moyer   Rochester, MN 220267  716 Unattached
19 Ken Kadera     720 Gopher Wheelmen
20 Matt Hill   St Paul, MN 284824  736 Unattached
21 Bruce Anderson   Minneapolis, MN 117944  750 Unattached
22 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  732 Birchwood/GIS
23 Michael Larson     768 Unattached
24 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  729 Unattached
25 Grant Larvick     709 Unattached
26 Anthony Mayer   Hudson, WI 284048  705 Bikery
27 Jacob Nelson     751 Unattached
28 Erik Kuroner     749 Unattached
29 Cal Collins     765 Unattached
30 Brandon Whittey   Minneapolis, MN 233842  759 Behind-Bars/LGR
31 Frank Rowe     741 Unattached
32 Stephen Wilson     758 Unattached
33 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN 238013  724 MBRC/Flanders
34 Chris Schommer   Minneapolis, MN 283567  761 Crossniacs
35 Isaac Giesen   Red Wing, MN 278942  742 Unattached
36 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  727 Big Ring Flyers
37 Larry Warrington     746 Unattached
38 Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081  734 Unattached
39 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  753 
40 Eric Fredrickson     762 Unattached
41 Scott Shore     730 Unattached
42 Justin Coyne     747 Unattached
43 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  753 Unattached
DQ Mike Berger   Golden Valley, MN 301976  707 Loon State Cyclists

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650  669 Crossniacs
2 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  653 Grandstay
3 Marty Netzel   Rochester, MN 195077  674 Specialized
4 Jared Roy   Portland, OR 77759  676 Crossniacs
5 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007  658 Crossniacs
6 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428  668 Kenwood Racing
7 Tim Brandvold (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 193345  673 Silver Cycling
8 Daniel Kaukola (1 - Cat1)   Bakersfield, CA 151072  654 Unattached

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Parenteau   Hudson, WI 54884  831 Unattached
2 Dag Selander   Hudson, WI 93949  843 Ridley Factory Team
3 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  816 Bianchi/Grand Performance
4 Robert Douglass   Hopkins, MN 50737  836 Tonka Cycle
5 Mark Engen   Winona, MN 10813  826 RVCC
6 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN 147307  837 Crossniacs
7 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088  827 Gopher Wheelmen
8 Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609  832 Unattached
9 Sean Burns   Minneapolis, MN 205764  844 Kenwood Racing
10 Robert Belz   Afton, MN 87690  825 Loon State Cyclists
11 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  828 Curt Goodrich
12 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  821 Crossniacs
13 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  838 Big Ring Flyers
14 John Stamm   Afton, MN 149093  841 Loon State Cyclists
15 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  822 Ridley Factory Team
16 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  842 Tonka Cycle
17 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI 61542  829 CVCC
18 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  840 Unattached
19 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204  839 Bikery
20 Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  810 Kenwood Racing
21 William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN 35162  824 Loon State Cyclists
22 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849  813 Gopher Wheelmen
23 D Marshall Jones (1 - Cat3)   New Brighton, MN 49766  814 Loon State Cyclists

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  739 Gopher Wheelmen
2 Marcus Warrington     745 Unattached
3 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  740 Gopher Wheelmen

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Stilwell   Hudson, WI 253081  704 Vassago
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  714 Silver Cycling
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  735 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568  818 Specialized
2 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  815 Bianchi/Grand Performance
3 Megan Lennon   Minneapolis, MN 259658  801 Behind-Bars/LGR
4 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  817 Bianchi/Grand Performance
5 Amber Schult (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 264023  820 Specialized
6 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408  835 Verve Racing

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  748 Silver Cycling
2 Terra James   Minneapolis , MN 281803  713 Speedfix Racing
3 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  767 Curt Goodrich
4 Hannah Sullivan   St Paul, MN 187968  738 Gear West
5 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN 277897  754 Hub Cycling League
6 Amy Campbell   Minneapolis, MN 263493  710 Silver Cycling
7 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941  702 Silver Cycling
8 Liz Wilson     728 Unattached
9 Amanda Romsa   Minneapolis, MN 241572  769 Unattached
10 Tina Raeschler     731 Big Ring Flyers
11 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  712 Silver Cycling
12 Chelsea Strate     737 Unattached
13 Alison Tungseth   Stillwater, MN 261843  733 FCCC
14 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108  752 Gopher Wheelmen
15 Manda Lo   Albuquerque, NM 235518  755 Velo Bella-Kona

Women - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  715 Riverbrook Momentum

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  711 MNJRC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee