Race Results for
The Bikery's Jackson Meadow Cyclocross
Marine-on-St Croix, MN
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/24/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1404.04Douglas Swanson   Minnetonka, MN10:52 102633  560 Grandstay
2411.54Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN11:07 9437  547 MBRC/Flanders
3419.04Matt Williams   Bend, OR11:30 207429  543 Grandstay
4426.54Jesse Rients   Shakopee, MN13:49 147524  556 FCCC
5434.04Daniel Swanson   St Louis Park, MN14:40 117942  544 Grandstay
6441.54Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN14:41 182827  559 Velo Rochester
7449.04Jacob Boyce   Duluth, MN15:05 227560  535 Specialized
8456.54Jay Henderson   Minneapolis, MN15:51 15779  530 Silver Cycling
9464.04Andrew Pierre   Minnetonka, MN16:02 170142  563 OrganicAthlete
10471.54Barry Tungseth   Stillwater, MN16:03 211935  533 FCCC
11479.04Matthew Allen   Minneapolis, MN17:45 200426  532 Behind-Bars/LGR
12486.54Rich Bergstrom   Minneapolis, MN18:20 193869  539 Gopher Wheelmen
13494.04Samuel Oftedahl   Shoreview, MN19:11 211093  552 Silver Cycling
14501.54Andrew Kruse (1 - Cat2)   Minneapolis, MN -1lap 160686  553 Speedfix Racing
15509.04Trevor Koss   Madison, WI -1lap 269759  546 IS Corp
16516.54Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN -1lap 151943  531 Freewheel Bike
17524.04Aric Hareland   Seattle, WA -1lap 172133  558 Synergy
18531.54Nicholas Vetter   St. Paul, MN -2laps 263471  540 Bianchi/Grand Performance
DNFJoshua Roeser   Buffalo, MN 160630  551 FCCC
DNFAlexander Meyer   Madison, WI 193722  537 Tonka Cycle

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1439.28Eric Oftedahl   Shoreview, MN46:14 210080  405 Silver Cycling
2447.65David Oachs   Woodbury, MN47:05 116923  413 Big Ring Flyers
3456.02Zach Johnson   Fargo Nd47:27 284804  408 Great Plains Cycling Club
4464.39Bruce Martens   Saint Paul, MN47:28 212731  416 Balance
5472.76Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN47:32 277887  401 Gopher Wheelmen
6481.13Bryan Butts   St. Paul, MN49:06 200975  414 Crossniacs
7489.50chris alme   Saint Paul, MN49:12 281584  403 Bianchi/Grand Performance
8497.87Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN49:22 82764  404 Loon State Cyclists
9506.24Kevin Reker   Little Canada, MN49:51 294964  409 FCCC
10514.61Jeff Ingham   Oakdale, MN50:35 218867  418 Gopher Wheelmen
11522.98Thomas Nelson   Minneapolis, MN51:23 218018  415 Balance
12531.35Joe Schlechter   Watertown, MN51:48 251565  410 Ridley Factory Team
13539.72Zachary Mohr   Minneapolis51:51 162653  417 Unattached
14548.09Shane Kullman   St Paul, MN52:27 19986  420 Loon State Cyclists
15556.46Daniel Cleary   Shorewood, MN53:09 143486  407 Loon State Cyclists
16564.83Michael McKinney   Saint Paul, MN53:52 253855  419 St Benedict-St Johns
17573.20Cody Scott   Mahtomedi, MN54:21 250669  402 Bikery
18581.57David Gabrys   Minneapolis, MN -1lap 70955  411 Hup United
19Justin Rumley    -1lap  406 Unattached
DNFTim Hayes   Gainesville, FL 208801  412 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.79Daniel Strese   Bloomington, MN32:30 247774  325 FCCC
2Craig Hertz   32:33  350 Unattached
3515.75Mark Lavin   Sioux Falls, SD32:35 200831  340 Central Plains Cycling
4517.23Brian Krueger   Merrill, WI32:46 224056  312 Great Dane VC
5518.71Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN33:06 233166  322 Unattached
6520.19Scott Sabol   Chanhassen, MN33:53 245818  365 Great Plains Cycling Club
7521.67dylan knutson   Salisbury, NC33:54 281816  318 Bianchi/Grand Performance
8523.15Charles Parsons   Minneapolis, MN34:02 242039  360 Unattached
9Chris Sun   34:07  338 Bikery
10526.11spencer Salmon   Fargo, ND34:10 299703  366 Great Plains Cycling Club
11527.59Jeff Colbeth   Lakeland, MN34:18 269987  321 Big Ring Flyers
12529.07Kris Weum   Minneapolis, MN34:30 297172  363 Bianchi/Grand Performance
13530.55Andrew Kromroy   St. Paul, MN34:45 197581  358 Unattached
14532.03montedirks dirks   Minneapolis, MN35:15 285560  347 Unattached
15533.51Robert Ogren   Bloomington, MN35:40 232145  307 Kenwood Racing
16534.99Randall Dietel   Minneapolis, MN35:58 230762  367 Behind-Bars/LGR
17536.47Matt Lovaas   Edina, MN36:05 221930  357 Silver Cycling
18537.95Anthony Mayer   Hudson, WI36:26 284048  342 Bikery
19539.43Mike Berger   Golden Valley, MN36:28 301976  319 Loon State Cyclists
20540.91Russ Vander Wiel   Maplewood, MN36:30 179806  356 Loon State Cyclists
21542.39Benjamin Schinke   Minneapolis, MN36:30 221927  355 Silver Cycling
22543.87Adam Rambow   Saint Paul, MN36:41 302222  302 Birchwood/GIS
23Ryan Marasel   37:03  327 Unattached
24546.83Daniel Boyles   Ramsey, MN37:30 278248  331 Behind-Bars/LGR
25548.31Thomas Hagerty   Shafer, MN37:30 63047  308 Behind-Bars/LGR
26Frank Rowe   37:30  335 Behind-Bars/LGR
27Jason Tischer   37:30  346 Unattached
28Stuart Benson   37:35  339 Unattached
29554.23Derek Haag   New Hope, MN37:49 269288  373 Gopher Wheelmen
30Nick McCulouch   37:52  361 Unattached
31Clay Austin   38:10  371 Unattached
32558.67Mark Halstrom   Sartell, MN38:11 282297  348 House of Pizza
33560.15Matt Hill   St Paul, MN38:56 284824  368 Unattached
34561.63Chris Owens   Eden Prairie, MN38:56 293953  354 Unattached
35Greg Thompson   39:44  323 Unattached
36564.59Ian Johnson   Minneaplois, MN39:50 300764  314 Unattached
37Erik Kuronen   40:01  313 Unattached
38Andy Powell   40:26  376 Unattached
39Matt Trok   40:30  375 Unattached
40Steven Bergman   40:51  370 Unattached
41Cal Collins   40:56  364 Unattached
42573.47Alessandro Cembran   Minneapolis, MN41:02 301767  374 Unattached
43Kevin Nyenhaus   41:12  344 Bikery
44576.43Mark Leppke   Minneapolis, MN41:21 267806  333 Behind-Bars/LGR
45Scott Shore   41:27  359 Unattached
46Aaron Hagen   42:27  309 Unattached
47580.87Jason Donlan   Waconia, MN42:35 301995  315 Unattached
48582.35Christopher Beaver   Madison, WI -1lap 300701  334 Unattached
49583.83David Will   Maple Grove, MN -1lap 265212  353 Loon State Cyclists
50Jerry Engen    -1lap  369 Unattached
51Jerry Montie    -1lap  345 Bikery
52588.27Gregory McCrea   Houston, TX -1lap 53217  311 
53Geoff Schodde    -2laps  343 Unattached
DNSBrian Hirsch   Stillwater, MN 270224  317 Bikery
DNSKarl Svedberg   Woodbury, MN 296081  329 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1310.71Daniel Casper   Northfield, MN11:31 214654  542 Grandstay
2329.21Craig Faulkner   Mendota Heights, MN12:27 244650  536 Crossniacs
3347.71Christopher Smith   Minneapolis, MN12:42 118619  554 Hup United
4366.21Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN15:51 46700  562 Team Wheel & Sprocket
5384.71Keith Bianchi   Saint Paul, MN17:37 188055  561 Bianchi/Grand Performance
6403.21Scott Robertson   Minneapolis, MN18:14 75507  555 Silver Cycling
7421.71Oliver Vrambout   Bayport, MN18:31 121438  534 Bikery
8440.21Dale Sedgwick   Minneapolis, MN -1lap 32038  564 Bianchi/Grand Performance
9458.71Jason Snider   Wayzata, MN -1lap 33354  557 Silver Cycling
10477.21Gregory LaVick   St. Paul, MN -1lap 20517  545 Synergy
11495.71Daniel Wheeler   St. Paul, MN -1lap 227791  538 Gopher Wheelmen
12514.21Scott Cave   Burnsville, MN -1lap 147556  549 Silver Cycling
13532.71Christopher Morris   Wausau, WI -1lap 55692  565 Great Dane VC
14551.21Mark Mlinar   Hutchinson, MN -3laps 48557  548 Bianchi/Grand Performance
DNFJared Roy   Portland, OR 77759  541 Crossniacs

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1364.45Gregory Goblirsch   River Falls, WI45:09 77328  483 Ridley Factory Team
2373.12Paul McKinney   Minneapolis, MN45:10 234427  494 Curt Goodrich
3381.79Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN47:00 147307  489 Crossniacs
4390.46John Thompson   Shoreview, MN47:29 63849  495 Bianchi/Grand Performance
5399.13Mark Engen   Winona, MN47:41 10813  472 RVCC
6407.80David Ludwigson   Stillwater, MN47:50 212903  471 Bikery
7416.47Jeff Evanson   Medina, MN48:04 255457  486 MBRC/Flanders
8425.14William Kuster   Anoka, MN48:38 59499  485 Loon State Cyclists
9433.81Dan Schueller   Brooklyn Center, MN49:02 213088  487 Gopher Wheelmen
10442.48Thomas Thornquest   Golden Valley, MN49:57 147521  497 Kenwood Racing
11451.15Paul Schoening   Plymouth, MN51:04 31734  491 Ridley Factory Team
12459.82Dan Inderieden   Minneapolis, MN51:10 218333  492 Unattached
13468.49David Herbert   Rochester, MN51:26 173959  479 Silver Cycling
14477.16William (Jay) Tegeder   Saint Paul, MN51:44 35162  481 Loon State Cyclists
15485.83Jeff Colbeth   Lakeland, MN51:44 269987  466 Big Ring Flyers
16494.50John Stamm   Afton, MN52:22 149093  474 Loon State Cyclists
17503.17Greg Mealhouse   Stillwater, MN52:31 288188  467 Bikery
18511.84Mark Rathbun   Elk River, MN52:35 149700  488 Tonka Cycle
19520.51Michael Cisek   Minneapolis, MN52:39 269355  490 Ridley Factory Team
20529.18Robert Belz   Afton, MN52:48 87690  469 Loon State Cyclists
21537.85Robert Ogren   Bloomington, MN53:30 232145  465 Kenwood Racing
22546.52Michael Lyner   Stillwater, MN -1lap 105204  470 Bikery
23555.19Todd Trembley   Faribault, MN -1lap 217961  477 FCCC
24563.86Tom Bengel   St Paul, MN -1lap 200781  484 Unattached
25572.53Timothy Power   Afton, MN -1lap 173958  475 Bikery
26581.20Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN -1lap 297849  478 Gopher Wheelmen
27589.87Brian Hirsch   Stillwater, MN -1lap 270224  468 Bikery

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Brian Gaines   Minneapolis, MN40:03 244626  352 Gopher Wheelmen
2565.00Michael Gaines   Minneapolis, MN42:02 244643  351 Gopher Wheelmen
3Elijah Rasmussen    -1lap  341 Bikery

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1467.50Merrill Lutsky   Northfield, MN34:30 294615  310 Silver Cycling
2528.75Zachary Stilwell   Hudson, WI34:30 253081  330 Vassago
3590.00Daniel Svedberg   Woodbury, MN39:23 278187  328 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.93Bianca Bergman   Saint Paul, MN52:13 281786  493 Bianchi/Grand Performance
2416.66Megan Lennon   Minneapolis, MN53:54 259658  480 Behind-Bars/LGR
3434.39Jessica Wittwer   Saint Paul, MN -1lap 245325  482 Gopher Wheelmen
4452.12Kris Brazil   Faribault, MN -1lap 238279  476 Unattached
5Jeanette Sample    -1lap  496 Verve
6487.58Linda Cooper   Ankeny, IA -1lap 235018  473 Unattached

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.28Jacklyn Carlson   Prior Lake, MN38:22 259941  303 Silver Cycling
2494.26Kristy Henderson   Minneapolis, MN38:24 264109  306 Silver Cycling
3502.24Amy Campbell   Minneapolis, MN40:01 263493  304 Silver Cycling
4510.22Hannah Sullivan   St Paul, MN40:32 187968  332 Gear West
5Meredith rainbow   40:59  301 Unattached
6Lori Belz   41:33  362 Unattached
7534.16Desta Meyer   Inver Grove, MN42:17 284628  316 Silver Cycling
8542.14Tina Raehsler   River Falls, WI42:33 213217  320 Big Ring Flyers
9550.12Alison Tungseth   Stillwater, MN -1lap 261843  324 FCCC
10Tara Olds    -1lap  326 Gopher Wheelmen
11566.08Cheryl Barker   Hudson, WI -1lap 264108  305 Gopher Wheelmen
12574.06Susan Greeley   Wyoming, MN -1lap 229140  337 Gopher Wheelmen
13Sue Nordgren    -1lap  372 Unattached
14Julia Twaddle    -1lap  349 Unattached

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessica Greeley   Wyoming, MN -1lap 301996  336 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee