Race Results for
Red Barn CX Classic
Taylors Falls, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN 214654  155 Grandstay
2 David Schuneman   Duluth, MN 130941  157 Peace Coffee
3 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  72 FCCC
4 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  160 Loon State Cyclists
5 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964  103 FCCC
6 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  127 Ridley Factory Team
7 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  158 Behind-Bars/LGR
DNF Aaron Koehler   Edina, MN 252392  126 Unattached
DNF Terra James   Minneapolis , MN 281803  11 Speedfix Racing
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  162 Gopher Wheelmen

Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  205 Texas Roadhouse
2 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769  204 Texas Roadhouse
3 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437  220 MBRC/Flanders
4 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  214 Flat City Cycling Club Inc.
5 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426  213 Behind-Bars/LGR
6 Brian Crosby   Lansing, MI 197944  207 Speedfix Racing
7 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560  225 Specialized
8 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943  201 Freewheel Bike
9 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827  223 Velo Rochester
10 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471  210 Bianchi/Grand Performance
11 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935  200 Flat City Cycling Club Inc.
12 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN 211093  222 Silver Cycling
13 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743  227 Kenwood Racing
14 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030  208 Synergy
15 Andrew Kruse (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686  211 Speedfix Racing

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  168 Planet Bike
2 David Oachs   Woodbury, MN 116923  184 Big Ring Flyers
3 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823  178 Ridley Factory Team
4 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887  187 Gopher Wheelmen
5 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  107 Silver Cycling
6 Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881  183 U of M
7 Bryan Butts   St. Paul, MN 200975  176 Crossniacs
8 Andy Reichert   Minneapolis, MN 49810  151 Birchwood/GIS
9 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302  185 IC3
10 Linda Sone   Northfield, MN 224939  172 Planet Bike
11 chris alme   Saint Paul, MN 281584  170 Bianchi/Grand Performance
12 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO 224974  174 Crossniacs
13 Marc Wiken   Woodbury, MN 38193  180 Bent Crank
14 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867  109 Gopher Wheelmen
15 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764  152 Loon State Cyclists
16 Greg Rohde     179 Unattached
17 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  173 Unattached
18 Joe Schlechter   Watertown, MN 251565  171 Ridley
19 Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  177 Silver Cycling
20 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510  175 Loon State Cyclists
21 Peter Nelson   Madison, WI 179581  153 Unattached
22 Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669  169 Bikery
23 Chris Molnar   Ann Arbor, MI 221498  182 Unattached
24 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416  150 Hub Cycling League
25 Tim Hayes   Gainesville, FL 208801  191 Behind-Bars/LGR
26 Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969  186 Crossniacs
27 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195  181 Silver Cycling

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166  26 Unattached
2 Daniel Strese   Bloomington, MN 247774  72 FCCC
3 Aaron Kadera     47 Unattached
4 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  10 Bianchi/Grand Performance
5 Gregory Rhodes   Bloomington, MN 198160  63 Synergy
6 Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  58 Birchwood/GIS
7 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039  69 Unattached
8 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  Great Dane VC
9 Gregory Gentle   Somerset, WI 109631  77 Silver Cycling
10 montedirks dirks   Minneapolis, MN 285560  46 Unattached
11 Clayton Summitt     42 Unattached
12 Alfred Lajon   Minneapolis, MN 251968  39 Unattached
13 Seth Haskell   Minneapolis, MN 302673  40 Unattached
14 David Olheisen     18 Unattached
15 Chris Sur     60 Unattached
16 Matt Lovaas   Edina, MN 221930  Silver Cycling
17 Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083  102 Bianchi/Grand Performance
18 Kris Weum   Minneapolis, MN 297172  73 Bianchi/Grand Performance
19 Ryan Sporter     56 Unattached
20 Eric LeBow   Shoreview, MN 279272  27 Wanabee Racing
21 Josh Collins     67 Unattached
22 Todd Sample     76 Unattached
23 Matt Hill   St Paul, MN 284824  70 Unattached
24 Michael McKinney   Saint Paul, MN 253855  74 St Benedict-St Johns
25 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  Birchwood/GIS
26 Aaron Rutzick     65 Unattached
27 Anthony Mayer   Hudson, WI 284048  61 Bikery
28 Jacob Nelson     45 Unattached
29 Jason Digman   Plymouth, MN 245677  50 Birchwood/GIS
30 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764  44 Unattached
31 Thomas Hagerty   Shafer, MN 63047  66 Behind-Bars/LGR
32 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN 179806  49 Loon State Cyclists
33 Mark Engebretsen     75 Unattached
34 David Upgaard     55 Gopher Wheelmen
35 Mike Berger   Golden Valley, MN 301976  48 Loon State Cyclists
36 john adleman   Minneapolis, MN 300963  38 Unattached
37 Matt Engen     59 Unattached
38 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  Unattached
39 frank rowe     Unattached
40 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI 288396  52 KORC
41 Mark Weinberger   White Bear Lake, MN 77742  Gopher Wheelmen
42 Stephen Wilson     57 Unattached
43 Nathan Evenson     68 Unattached
44 Jason Donlan   Waconia, MN 301995  36 Unattached
45 Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081  71 Unattached
46 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767  54 Unattached
47 Michael Rhodes     62 Unattached
48 Brian Hirsch   Stillwater, MN 270224  51 Bikery
49 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  17 

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN 244650  206 Crossniacs
2 Marty Netzel   Rochester, MN 195077  215 Specialized
3 Christopher Smith   Minneapolis, MN 118619  218 Hup United
4 Brian Koeneman (1 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700  203 Wheel & Sprocket
5 Jared Roy   Portland, OR 77759  209 Crossniacs
6 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784  216 U/A
7 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN 155011  228 Crossniacs
8 Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507  230 Curt Goodrich
9 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557  221 Bianchi/Grand Performance
10 Jason Snider   Wayzata, MN 33354  232 Silver Cycling
11 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  229 Bikery
12 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  226 Kenwood Racing
13 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN 159664  231 G.S. Circo Azzurro
14 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  219 Synergy
15 James Cullen   Hudson, WI 107902  202 MBRC/Flanders
16 Scott Cave   Burnsville, MN 147556  212 Silver Cycling
17 Craig Kilbane   Deephaven, MN 253244  234 Unattached
18 Douglas Nixon   Minnetonka, MN 235471  233 Unattached

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul McKinney   Minneapolis, MN 234427  163 Curt Goodrich
2 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN 147307  123 Crossniacs
3 William Kuster   Anoka, MN 59499  164 Loon State Cyclists
4 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011  101 Bianchi/Grand Performance
5 Mark Engen   Winona, MN 10813  156 RVCC
6 Steve Laurel   Longmont, CO 240886  167 FCCC
7 John Thompson   Shoreview, MN 63849  112 Bianchi/Grand Performance
8 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903  117 Bikery
9 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088  121 Gopher Wheelmen
10 Jeffrey Staloch (1 - Cat3)   Rochester, MN 76191  110 MBRC/Flanders
11 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  154 Big Ring Flyers
12 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700  166 Tonka Cycle
13 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  161 Bikery
14 Greg Mealhouse   Stillwater, MN 288188  120 Bikery
15 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  64 Unattached
16 John Stamm   Afton, MN 149093  128 Loon State Cyclists
17 Robert Belz   Afton, MN 87690  124 Loon State Cyclists
18 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056  122 Crossniacs
19 Scott Duffus   Monona, IA 285286  114 Bike Tech Racing Club
20 steve hirsh   Saint Paul, MN 290283  125 Birchwood/GIS
21 D Marshall Jones (2 - Cat3)   New Brighton, MN 49766  100 Loon State Cyclists
22 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN 288187  119 Bikery
DNF Tom Bengel   St Paul, MN 200781  105 Bianchi/Grand Performance
DNF Timothy Power   Afton, MN 173958  118 Loon State Cyclists

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643  43 Gopher Wheelmen
2 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626  41 Gopher Wheelmen

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615  21 Silver Cycling
2 Zachary Stilwell   Hudson, WI 253081  14 Vassago
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187  35 MNJRC
4 Tristan Manderfeld   Sauk Rapids, MN 269090  19 Loon State Cyclists

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568  113 Specialized
2 Corey Coogan   Minneapolis, MN 261947  165 Ridley Factory Team
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  116 Bianchi/Grand Performance
4 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361  111 CycleSmart
5 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317  106 Bianchi/Grand Performance
6 Megan Lennon   Minneapolis, MN 259658  159 Behind-Bars/LGR
7 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558  104 MNJRC
8 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  108 Unattached
9 Alexandra Kerl   Minneapolis, MN 240408  115 Verve Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812  53 Unattached
2 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941  12 Silver Cycling
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109  31 Silver Cycling
4 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062  34 Unattached
5 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN 277897  28 Hub Cycling League
6 Terra James   Minneapolis , MN 281803  11 Speedfix Racing
7 Meredith Rambow     Unattached
8 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525  37 Curt Goodrich
9 Desta Meyer   Inver Grove, MN 284628  20 Silver Cycling
10 Tina Raehsler   River Falls, WI 213217  24 Big Ring Flyers
11 Alexandra Lacey   Saint Paul, MN 210133  Unattached
12 Sandra Gress   Minneapolis, MN 295440  23 Synergy
13 Alison Tungseth   Stillwater, MN 261843  33 FCCC
14 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  32 Silver Cycling
15 Manda Lo   Albuquerque, NM 235518  29 Velo Bella-Kona
16 Susan Greeley   Wyoming, MN 229140  16 Gopher Wheelmen
17 Julia Twaddle     30 Unattached

Women - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  13 Riverbrook Momentum

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Reker     22 U/A
2 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763  25 MNJRC
3 Jessica Greeley   Wyoming, MN 301996  15 Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOCUOREShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee