Race Results for
Green Acres CX Race
Lake Elmo, MN
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN59:45 9437  376 MBRC/Flanders
2 Jesse Rients   Shakopee, MN00:05 147524  369 FCCC
3 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:58 182827  372 Velo Rochester
4 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN02:09 211093  385 Silver Cycling
5 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN04:38 151943  358 Freewheel Bike
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN05:57 15779  258 Silver Cycling
7 Nikolai Anikin   Duluth, MN06:42 261138  366 Conti
8 Nicholas Vetter   St. Paul, MN06:43 263471  370 Bianchi/Grand Performance
9 Matthew Allen   Minneapolis, MN07:21 200426  363 Behind-Bars/LGR
10 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN07:33 193869  310 Gopher Wheelmen
11 Samuel Meier   Shoreview, MN08:07 240030  262 Synergy
12 Barry Tungseth   Stillwater, MN -1lap 211935  373 FCCC
13 Ben Popp   Lake Elmo, MN -1lap 77082  244 Synergy
14 Spencer Haugh   Dorchester, MA -1lap 214228  364 Behind-Bars/LGR
DNF Andrew Pierre   Minnetonka, MN 170142  380 OrganicAthlete

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN50:07 210080  284 Silver Cycling
2 Garrison Riegel   Chicago, IL50:32 285536  272 Johnny Sprockets
3 Linda Sone   Northfield, MN50:52 224939  274 Planet Bike
4 Daniel Wheeler   St. Paul, MN51:15 227791  302 Gopher Wheelmen
5 Bruce Martens   Saint Paul, MN52:00 212731  338 Balance
6 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN52:03 82764  309 Loon State Cyclists
7 David Schuneman   Duluth, MN52:07 130941  312 Unattached
8 cody larson   Northfield, MN52:24 298311  315 Unattached
9 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN52:55 277887  317 Gopher Wheelmen
10 Kyle Fleener   Lakeville, MN53:20 278169  339 Unattached
11 Brian Duncan   Saint Paul, MN53:33 261881  323 U of M
12 Gregory Rhodes   Bloomington, MN53:53 198160  307 Synergy
13 Jeff Ingham   Oakdale, MN54:31 218867  344 Gopher Wheelmen
14 Zach Johnson   Fargo Nd55:07 284804  289 Great Plains Cycling Club
15 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO55:21 224974  328 Crossniacs
16 Al Shuros   56:00  335 Unattached
17 Martin Rudnick   Minneapolis, MN56:27 298216  342 Behind-Bars/LGR
18 David Gabrys   Minneapolis, MN56:41 70955  306 Hup United
19 Alex Berge   Chicago, IL57:18 250482  337 N I Spin
20 Nils Boberg   Shoreview, MN57:40 284823  333 Ridley Factory Team
21 Jon Friedell   Minnetonka, MN58:01 194324  336 Kenwood Racing
22 Erik Paulsen   Excelsior, MN58:40 284912  332 Crossniacs
23 Frederick Gray   Minneapolis, MN50:13 246498  320 Category 6 Racing Squad
24 Peter Anderson   Saint Paul, MN51:41 227969  334 Crossniacs
25 Chris Molnar   Ann Arbor, MI51:50 221498  345 Unattached
26 Benjamin Scherer   Newhope, MN55:28 279641  319 Hup United
DNF Stephen Vitvitsky   Minneapolis, MN 278937  294 Hup United
DNF Zachary Mohr   Minneapolis 162653  308 Unattached
DNF Kevin Reker   Little Canada, MN 294964  318 FCCC

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN35:39 233166  259 Unattached
2 Matthew Petersen   Minneapolis, MN36:05 244920  276 Unattached
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN36:16 284245  249 HBMHF
4 Mark Lavin   Sioux Falls, SD36:20 200831  295 Central Plains Cycling
5 Daniel Strese   Bloomington, MN36:36 247774  247 FCCC
6 dylan knutson   Salisbury, NC37:12 281816  252 Bianchi/Grand Performance
7 montedirks dirks   Minneapolis, MN37:23 285560  256 Unattached
8 spencer Salmon   Fargo, ND37:50 299703  282 Great Plains Cycling Club
9 Josh Peterson   37:51  305 IC3
10 Kris Weum   Minneapolis, MN37:56 297172  281 Bianchi/Grand Performance
11 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN38:32 253300  296 Unattached
12 Brendan Bellew   New Prague, MN39:27 313010  304 Unattached
13 Nathan Goltz   39:32  300 Synergy
14 Ted Byram   39:51  311 Beer Powered Bikes
15 Matt Lovaas   Edina, MN39:56 221930  291 Silver Cycling
16 Mario Minelli   39:59  285 Unattached
17 Brandon Manske   Edenprairie, MN40:00 292551  292 IC3
18 Clayton Summitt   40:07  279 Unattached
19 Mark Hooley   40:12  280 Unattached
20 Per Nelson   40:26  301 Unattached
21 Andrew Barlage   Hopkins, MN40:32 301985  250 HBMHF
22 Joe Moyer   Rochester, MN40:32 220267  283 Unattached
23 Jonathan Sandberg   40:36  287 Unattached
24 Adam Rambow   Saint Paul, MN41:03 302222  251 Birchwood/GIS
25 Aaron Rutzick   42:11  270 Unattached
26 Daniel Boyles   Ramsey, MN42:25 278248  260 Behind-Bars/LGR
27 Michael Rhodes   43:06  271 Unattached
28 Paul Tocko   Prior Lake, MN43:24 217183  245 Synergy
29 Chris Schommer   Minneapolis, MN43:40 283567  286 Crossniacs
30 Fred Mayer   Minneapolis, MN43:55 261384  293 MBRC/Flanders
31 Ian Johnson   Minneaplois, MN43:55 300764  298 Unattached
32 Erik Kuroner   43:59  253 Unattached
33 Greg Bond   44:11  264 Unattached
34 Fred Snyder   44:34  331 Unattached
35 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN44:45 301767  269 Unattached
36 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN44:50 238013  326 MBRC/Flanders
37 Ryan Saathoff   45:31  265 Unattached
38 Norm Busse   35:56  275 Unattached
39 Nathan Evenson   36:07  268 Birchwood/GIS
40 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN36:27 288187  254 Bikery
41 Karl Svedberg   Woodbury, MN37:46 296081  288 Unattached
42 Mike Davis   37:54  314 Synergy
43 Gregory McCrea   Houston, TX30:43 53217  261 
DNF Michael Larson     277 Unattached
DNF Chris Sur     266 Unattached
DNF David Holm     329 Unattached
DNF Joe Vail     290 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN02:04 244650  346 Crossniacs
2 Jared Roy   Portland, OR04:01 77759  361 Crossniacs
3 John Struchynski   Fargo, ND04:34 161308  374 Great Plains Cycling Club
4 Todd Schmidt   Hopkins, MN06:12 31657  375 Loon State Cyclists
5 Cory Gross   Saint Paul, MN07:02 95958  383 Unattached
6 Guy Alvarez   Lino Lakes, MN08:12 155011  371 Crossniacs
7 Michael Phillips   Minneapolis, MN -1lap 200784  381 Curt Goodrich
8 Mark Mlinar   Hutchinson, MN -1lap 48557  378 Bianchi/Grand Performance
9 Matt Muyres   Bloomington, MN -1lap 160576  379 Synergy
10 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN -1lap 117428  382 Curt Goodrich
11 Todd Heiser   Savage, MN -1lap 92909  388 Silver Cycling
12 Scott Cave   Burnsville, MN -1lap 147556  387 Silver Cycling
13 Frederick Feirn   Shoreview, MN -1lap 54313  386 Specialized
14 Gregory LaVick   St. Paul, MN -1lap 20517  365 Synergy
15 Paul Thoresen   Minneapolis, MN -2laps 35511  384 Origin8
DNF Michael Pederson   St Paul, MN 27579  340 Hup United

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Goblirsch   River Falls, WI42:38 77328  357 Ridley Factory Team
2 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN43:32 147307  368 Crossniacs
3 Paul McKinney   Minneapolis, MN43:40 234427  377 Curt Goodrich
4 Robert Douglass   Hopkins, MN43:49 50737  353 Tonka Cycle
5 John Thompson   Shoreview, MN43:53 63849  362 Bianchi/Grand Performance
6 Mark Engen   Winona, MN44:41 10813  343 RVCC
7 Charles Townsend   Mendota Heights, MN44:55 46011  324 Bianchi/Grand Performance
8 Steve Laurel   Longmont, CO46:03 240886  327 FCCC
9 William Kuster   Anoka, MN47:06 59499  354 Loon State Cyclists
10 Dan Meyer   Lake Elmo, MN48:14 117486  348 Bikery
11 Robert Belz   Afton, MN49:29 87690  325 Loon State Cyclists
12 Peter Leugers   Minneapolis, MN49:41 302609  359 Unattached
13 Eric Swenson   Minneapolis, MN50:41 212056  360 Crossniacs
14 Robert Ogren   Bloomington, MN50:51 232145  347 Kenwood Racing
15 Jeff Colbeth   Lakeland, MN43:10 269987  273 Big Ring Flyers
16 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN43:27 297849  316 Gopher Wheelmen
17 Thomas Laughead   West Des Moines, IA44:49 253876  341 Unattached
18 Todd Trembley   Faribault, MN24:36 217961  330 Unattached
DNS D Marshall Jones (Cat3)   New Brighton, MN 49766  355 Loon State Cyclists

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Gaines   Minneapolis, MN42:40 244643  199 Gopher Wheelmen
2 Brian Gaines   Minneapolis, MN35:41 244626  200 Gopher Wheelmen
DNF Travis Cafhisch     197 Unattached
DNF Bjorn Holm     81 Unattached

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN37:55 266006  267 Maplelag/Paramount
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN37:58 294615  196 Silver Cycling
3 Zachary Stilwell   Hudson, WI37:58 253081  198 Vassago
4 Daniel Svedberg   Woodbury, MN43:52 278187  80 MNJRC

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN43:51 160568  356 Specialized
2 Bianca Bergman   Saint Paul, MN48:23 281786  367 Bianchi/Grand Performance
3 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN43:30 245325  303 Gopher Wheelmen
4 Maria Benson   Norwalk, CT46:54 240746  297 Synergy

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN42:05 302812  313 Unattached
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN43:03 264109  257 Silver Cycling
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN43:56 259941  246 Silver Cycling
4 Lis Wilson   44:19  255 Unattached
5 Amy Campbell   Minneapolis, MN35:36 263493  263 Silver Cycling
6 Lori Belz   35:49  322 Unattached
7 Patty Costello   Minneapolis, MN36:08 302062  321 Unattached
8 Emily Goltz   37:33  299 Synergy
9 Chelsea Strate   37:51  278 Unattached
10 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN41:10 266416  248 Synergy

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee