Race Results for
All Hallows Cross
Hughesville, MD
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Nieters   Wilmington Vt 220150  75 
2 David Fuentes (1 - Cat1)   Herndon, VA 58598  76 
3 Keck Baker   New Kent, VA 211712  78 
4 Ron Huebner   Seattle, WA 145895  89 
5 Stephen Robinson     84 
6 Callum Ingram   Charlottesville, VA 268349  86 
7 Ian Marcuse   Richmond, VA 227992  79 
8 William Gowin   Washington, DC 178476  77 
9 Judd Milne     88 
10 Daniel Tille   Apo,  165701  80 
11 Russell Williford   Haughton, LA 229467  83 
12 Stephen Wahl     82 
13 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939  85 
14 Gregory Abbott   Washington, DC 151860  87 
15 Sean Yeager   Richmond, VA 39189  81 

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Welch   Arlington, VA 263741  29 
2 Russell Williford   Haughton, LA 229467  
3 Judd Walencikowski   Miami Fl 233689  23 
4 Stephen Wahl   Churchton, MD 228826  28 
5 Michael Morali   Cooksville, MD 251023  22 
6 Matthew Bartlett   Washington, DC 284185  20 
7 Bryan Billington   Falls Church, VA 239412  13 
8 Steve Fife     11 
9 Nathan Chenenko   Wayland, MA 263862  24 
10 Zachary Rogers   Haymarket, VA 219430  30 
11 Todd Bickling   Edgewater, MD 257925  
12 Ryan Dudek   Lafayette Hill, PA 269328  15 
13 Rich Siemer   Washington, DC 209157  16 
14 William Schieken   Washington, DC 260699  18 
15 Gregory Abbott   Washington, DC 151860  21 
16 Chris Carraway   Washington, DC 272503  
17 Sean Yeager   Richmond, VA 39189  12 
18 Peter Henry   Richmond, VA 43408  
19 Matthew Tucker   Washington, DC 285310  
20 Ryan Taylor   Fairfax, VA 292163  25 
21 Scott Mabry     27 
DNF Robert Georgantas   Gaithersburg, MD 241455  17 
DNF Ed Abreo     26 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Siedband   Brighton, MA 301560  138 
2 Lea Syd     100 
3 Brandon Smith   Richmond, VA 272378  145 
4 James Fogg   Kensington, MD 288852  143 
5 Andrey Doroshenko   Baltimore, MD 286579  117 
6 Craig Grube   Arnold, MD 255725  120 
7 Matthew Tucker   Washington, DC 285310  124 
8 Craig Daly   Ellicott City, MD 239945  115 
9 Thomas Moore   Arlington, VA 254028  105 
10 Robert Georgantas   Gaithersburg, MD 241455  140 
11 Joseph Wilczynski   Chevy Chase, MD 296994  118 
12 Brian Archer   Arlington, VA 283902  104 
13 Brad David     119 
14 Alex Mata     151 
15 Douglas Owens   Washington, DC 74008  133 
16 Peter Schultz     142 
17 Peter Peterson     144 
18 Michael Neary   Eldersburg, MD 299529  129 
19 Ryan Taylor   Fairfax, VA 292163  122 
20 Alven Williams   Herndon, VA 218447  153 
21 Guilherme Roschke   Silver Spring, MD 301032  131 
22 Timothy Chiang   Washington, DC 302986  141 
23 Ron Edwards   Washington, DC 288789  128 
24 Carter Schultz     149 
25 David Wiesenhahn   Springfield, VA 107437  108 
26 Rodges Ankrah   Hyattsville, MD 174807  154 
27 George Blankenship   Alexandria, VA 248929  114 
28 Ryon Staten     150 
29 Charles Irvin     137 
30 james briggs   North Huntingdon, PA 274597  146 
31 Uwe Steckhan     139 
32 Spencer Baker   California, MD 284943  103 
33 Thomas Jones   Edgewater, MD 301801  134 
34 Delano Steinacker     135 
35 David Stinson   Great Mills, MD 281983  109 
36 Wayne Lerch   Washington, DC 59419  126 
37 Tanner Browne     152 
DNF Michael Wynnyk   Bowie, MD 294856  148 
DNF Ryan Dudek   Lafayette Hill, PA 269328  136 

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Williamson   Powhatan, VA 38442  224 
2 Geoffrey Beaty   Oak Hill, VA 162124  212 
3 Anthony Monaco   Millersville, MD 269304  216 
4 Rich Siemer   Washington, DC 209157  214 
5 William Schieken   Washington, DC 260699  222 
6 Karl Kensinger   Arlington, VA 18948  226 
7 Ryan Douglas   Washington, DC 191602  217 
8 Andreas Gutzeit   Washington, DC 215952  213 
9 Joseph Kotun   Falls Church, VA 77079  211 
10 Paul Bayne   Annapolis, MD 242152  207 
11 Peter Henry   Richmond, VA 43408  234 
12 Thor Engblom   Frederick, MD 209411  206 
13 Patrick Dolan   Arlington, VA 286515  228 
14 Kenneth Woodrow   Cincinnati Oh 53598  204 
15 Chris Zungmaster     232 
16 Sean Yeager   Richmond, VA 39189  230 
17 Marc Frazer   Baltimore, MD 128378  227 
18 John Murray     225 
19 James Kline   Edgewater, MD 238700  200 
20 James Carlisle   Frederick, MD 269385  218 
21 Shawn Downing   Baltimore, MD 45276  238 
22 Alain Philippe   Lutherville, MD 239994  215 
23 Scott Mabry   Arlington, VA 231808  223 
24 Richard Zachary   Acton, MA 131498  221 
25 Mike Schiavo   Arlington, VA 221704  210 
26 James McNeely   Crofton, MD 238643  231 
27 Ed Abreo     239 
28 Sol Schott     209 
29 Kelvin Faik     233 
30 Ron Hickman     236 
31 Chris Schimek     237 
32 Rick Paskoski     235 
DNF William Browne   Waldorf, MD 88057  201 
DNF Lowell Mengel   Pensacola, FL 223973  203 
DNF Matt Carroll   Ashburn, VA 191682  219 

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Ellicott   Riverdale, MD 157667  258 
2 Ron Huebner   Seattle, WA 145895  261 
3 Stephen Robinson   Arlington, VA 30220  255 
4 Judd Milne   Reston, VA 113729  259 
5 Joe Fritsch   Olney, MD 12446  262 
6 Shawn Downing   Baltimore, MD 45276  251 
7 James Bronson   Gaithersburg, MD 48634  257 
8 Scott Cernich   Washington, DC 206727  256 
9 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519  254 
10 Todd Pittman   Ellicott City, MD 28242  263 
11 Jed Prentice   Takoma Park, MD 208680  264 
12 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939  250 
13 Sean McCormick   Minneapolis, MN 135714  252 
DNF Michael Birner   Woodbine, MD 57561  260 

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Lea   Taneytown, MD 20621  182 
2 James Carlson   Springfield, VA 96832  180 
3 James Wagner   Milton, DE 116012  181 

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Browne   Waldorf, MD 253942  87 
2 Nolan Yager   Bethesda, MD 301377  90 
3 Nicholas Engblom   Frederick, MD 300601  88 
4 Cooper Rice     89 

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Stinson     192 
2 Daniel Shanley     191 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Kuliecza   Richmond, VA 238481  53 
2 Elizabeth Harlow   Baltimore, MD 236188  51 
3 Kristina Adams     54 
4 Christina Briseno   Leadville, CO 240618  52 
5 Jean Woodrow   Arlington, VA 242058  50 
6 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622  55 
7 Brooke Henderson   Colorado Springs, CO 166286  56 

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allyson Tufano   Columbia, MD 293522  74 
2 Mary Alex   Lynchburg, VA 281412  81 
3 Natalie Dustman     84 
4 Melani Hom   Washington 301812  71 
5 Christine Wehlburg   Herndon, VA 220922  72 
6 Christina Huebner   Waterford, VA 301845  75 
7 esther schaftel   Baltimore, MD 254384  68 
8 Cathy Lorse     85 
9 Julia Bryan     80 
10 Doron Peterson     69 
11 Sarah Gowin     77 
12 Stacia Brooks     70 
13 Shanna Switzer     83 
14 Shannon Rogers   Haymarket, VA 253963  78 
15 Catherine Dawson     67 
16 Bridget Zolman   Mechanicsburg, PA 270554  79 
17 Jennifer Linko     76 
18 Jennifer Franko   Lafayette Hill, PA 284389  73 
19 Denise Clearwater   Arnold, MD 282839  66 
20 Nona Colburn     82 

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Svetlana Mack   Silver Spring, MD 272062  95 Artemis

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyBonk BreakerShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee