Race Results for
Lake Mary Criterium
Lake Mary, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 02/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Durango   Medellin Colombia14:36.1 275539   
2 Yosvany Falcon   Miami, FL14:36.2 208086   
3 Daniel Chavez (1 - Cat1)   Spring Hill, FL14:36.3 185066   
4 Hector Pastorino   14:36.3   
5 Allison Anjos   Boca Raton, FL14:36.5 153443   
6 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL14:36.8 247860   
7 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN14:36.8 122674   
8 Philip Elliott   Palm Beach, FL14:36.9 51741   
9 Gabriel Larrea   Miami, FL14:37.0 195499   
10 Karel Sumbal   Jacksonville, FL14:37.0 225841   
11 Alexander Gil   Hialeah, FL14:37.0 228635   
12 Glenn Schneider   Lake Worth, FL14:37.1 31697   
13 Robert Bush   Louisville, KY14:37.1 233613   
14 Rudy Robaina   Jupiter, FL14:37.4 199035   
15 Ben Page   Gainesville, FL14:38.1 269509   
16 Gary Stern   Indialantic, FL14:38.5 153379   
17 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL14:38.6 235127   
18 Brian Lancaster   Winter Garden, FL14:38.7 20254   
19 Jeff Kopp   Jacksonville, FL14:38.8 225369   
20 Oscar Henao   Dania Beach, FL14:38.8 288710   
21 Juan Carlos Valera   Deland, FL14:39.0 212434   
22 Hilter Jarama   West Palm Beach, FL14:39.1 71369   
23 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL14:39.1 24653   
24 Pavel Stuchlik   Capecoral, FL14:39.5 257031   
25 Andrew Holland   Naples, FL14:39.9 228841   
26 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL14:39.9 98426   
27 Scott Dacunha   Lake Worth, FL14:40.3 197876   
28 Jean Morales   Weston, FL14:41.5 209705   
29 Sean Coleman   Land O Lakes, FL14:42.7 121299   
30 Ryan Saylor   Gainesville, FL14:42.7 31413   
31 Yip Tsang (2 - Cat1)   Davie, FL14:43.0 204595   
32 Chad Spicer   Orlando, FL14:43.6 64976   
33 Ivan Franco   Miami, FL14:43.7 51178   
34 Todd Hull   Jacksonville, FL14:44.0 82561   
35 Cleve Blackwell   Greenville, SC14:44.7 144020   
36 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL14:46.0 15755   
37 Joshua Servi   Longwood, FL14:47.6 239632   
38 Kurt Phillips   Lakeland, FL14:47.9 49190   
39 Kevin Parker   Plant City, FL14:47.9 185996   
40 Adam Baskin   Clermont, FL14:50.0 88669   
41 Darrell Cunningham   Orlando, FL14:50.4 8354   
42 Gunter Hermanni   Miami, FL14:50.8 163923   
43 Tony Scott   East Point, GA14:52.4 127452   
44 diego guzman   14:52.6   
45 David Alexandrou   Lutz, FL14:52.8 122403   
46 Miguel Luis   Hialeah, FL14:53.1 138708   
47 Ryan Ellner (1 - Cat2)   Jupiter, FL14:53.6 207235   
48 N/A    , 14:53.7 372   
49 Shawn Gravois   Sarasota, FL14:53.9 230009   
50 Todd Sanders   West Palm Beach, FL14:54.2 47280   
51 Curtis Juteram   Minneola, FL14:54.3 63944   
52 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL14:54.4 193955   
53 James Wright   Orange Park, FL14:56.1 68129   
54 Joel Chavez   Tampa, FL14:56.3 177305   
55 Andrew Miller   Jacksonville, FL14:56.6 152659   
56 Curtis Long   Atlantic Beach, FL14:57.2 108976   
57 Eric Keim   Delray Beach, FL15:04.5 139798   
58 Nate Adler   North Palm Beach, FL15:06.4 203360   
59 Thomas Moloney   Tampa, FL15:12.1 174879   
60 Henry Willis   Orlando, FL15:23.1 187343   
61 Robert Sweeting   Asheville, NC15:23.5 205722   
62 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL15:23.5 127568   
63 Adam Giles   Orlando, FL13:10.1 46452   
64 Raul Bello   Pembroke Pines, FL13:24.5 185881   
65 Shawn Hebb   Winter Park, FL14:41.1 126663   
66 David Munoz   Orlando, FL14:48.6 241035   
67 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL11:28.1 171783   
68 Clint Bridier   Jacksonville Beach, FL12:04.3 159220   
69 Craig Duxbury   Orlando, FL12:04.7 10305   
70 Santiago Rosell   Altamonte Springs, FL15:15.2 218212   
71 Garrett White   Broomfield , CO09:37.6 202202   
72 lazaro mencia   Orlando, FL09:37.7 268717   
73 Carlos Soler   Longwood, FL09:37.7 104661   
74 Pedro Medina   Orlando, FL09:37.8 177274   
75 Christopher Deluise   Athens, GA09:38.4 166521   
76 Ronaldo Tavares (2 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL09:38.6 235207   
77 David Reilly   Ladera Ranch, CA09:39.7 98951   
78 Stephen Selby   Lake Mary, FL09:41.1 58557   
79 Mark Proffer   Celebration, FL09:42.8 215288   
80 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL06:46.7 85222   
81 Michael Starr   Cocoa Beach, FL35:02.3 62201   
82 Steven Carrell   Norcross, GA24:57.6 6251   
83 Ken Schofield   Juno Beach, FL22:52.0 207006   
84 Arthur Critser (3 - Cat2)   Huntsville, AL15:05.8 47541   

Men - Cat - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Auter   31:31.0   
2 Micheal Townsend   31:32.3   
3 Brad Granda   Boynton Beach, FL31:33.0 265371   
5 coulton hartrich   Juno Beach, FL31:33.3 286536   
6 Luis Torres   Orlando, FL31:33.4 287136   
7 Kurt Hoehn   Orange Park, FL31:33.8 281872   
8 Chad Wilkins   Apopka, FL31:35.3 274115   
9 Mark Lim   Tamarac, FL31:35.4 198209   
10 William Patterson   Melbourne, FL31:35.6 255355   
11 Casey Braga   Longwood, FL31:37.1 282133   
12 clifford holstein   31:37.3   
13 Randall Jacques   Fort Lauderdale, FL31:40.0 287319   
14 Eric Brewer   Orlando, FL31:44.0 286798   
15 timothy cielo   Port St Lucie , FL31:23.7 270890   
16 Chris Lentjes   Boca Raton, FL31:34.1 288785   
17 nicholas miller   31:41.1   
18 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL31:49.6 182031   
19 jason timberlake   32:01.3   
20 Drake Grable   Altamonte Springs, FL33:04.4 287622   
21 Kriss Churchman   33:17.8   

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL22:28.8 256024   
3 James Mertens   Vero Beach, FL23:41.8 269208   
4 Kamil Stuchlik   22:35.2   
5 Nicholas Alfert   23:02.8   
6 Dominique McConnell   Orlando23:04.0 286748   
7 Zoe Mullins   Winter Garden, FL24:27.4 290669   
9 Ann Weigel   Mckinney, TX22:24.2 288493   
10 gabriel Valera   24:06.9   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL22:21.9 282133   
2 Jay Major   Miami, FL22:22.0 220750   
4 Justin Pfaff   Alachua, FL22:24.6 237816   
5 Ty Mader   Orange Park, FL22:25.4 289218   
6 Max Thilen   Weston, FL22:28.0 279347   
7 Christopher Alonzo   Clermont, FL25:02.1 272822   
9 Victoria Nelson   Clermont, FL25:15.2 286684   
11 Michael Nelson   24:10.2   
12 Miguel Bryon   Miami, FL00:00.0 290219   

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL32:33.4 238203   
2 Amir Merali   Miami, FL32:33.7 234586   
3 Neal Shepherd   Palm Coast, FL32:33.8 244277   
4 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL32:33.8 271372   
5 Ryan Burns   Lebanon, TN32:34.5 250492   
6 Jay Major   Miami, FL32:34.5 220750   
7 Lucas Wardein   Naples, FL32:34.5 233364   
8 Ricardo Gil   Doral, FL32:34.6 273617   
9 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL32:34.9 287211   
10 Bradley Gordon   Longwood, FL32:35.5 280638   
13 ruben delcristo   Miami, FL32:37.3 272424   
14 Richard Newman   Weston, FL32:39.5 288697   

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McGuire   Miami, FL32:33.2 239823   
2 Steven Rusnak   Seminole, FL32:33.4 230108   
3 john zuluaga   Miami, FL32:33.9 257825   
4 David Ballagh   Clermont, FL32:34.1 220117   
5 Arturo Bencosme   Madeira Beach, FL32:34.2 238204   
6 Ian McGauvran   Longwood, FL32:34.2 289108   
7 Blake Bessette   Boca Raton, FL32:34.3 275304   
8 Alexander Spook   Tallahasssee, FL32:35.3 257179   
9 Brandon Upson   Deltona, FL32:40.7 250358   
10 Henry Willis   Orlando, FL32:42.9 187343   
11 Brandon Forman   Lakemary, FL32:43.6 287441   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Long   Atlantic Beach, FL39:52.4 108976   
2 Philip Elliott   Palm Beach, FL39:52.4 51741   
3 Brian Lancaster   Winter Garden, FL39:52.6 20254   
4 Curtis Tolson   Louisville, KY39:52.9 46006   
5 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL39:52.9 24653   
6 Carlos Soler   Longwood, FL39:53.0 104661   
7 Jesse Morse   Harker Heights, TX39:53.1 56909   
8 Chad Spicer   Orlando, FL39:53.3 64976   
9 Vance James   Lakeland, FL39:53.5 47935   
10 Julio Rojas   Pompano Beach, FL39:53.5 175402   
11 Didier Fresne   Lutz, FL39:53.7 289531   
12 Jeff Kopp   Jacksonville, FL39:53.8 225369   
13 Chris Hoch   Coconut Creek, FL39:53.9 272990   
14 Joseph Hamilton   Orlando, FL39:53.9 103846   
15 Bradley Jefferson   Tampa, FL39:54.0 199943   
16 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL39:54.2 202293   
17 Tony Scott   East Point, GA39:54.2 127452   
18 Ken Tabaczka   Fern Park, FL39:54.9 76697   
19 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL39:54.9 98426   
20 David Alexandrou   Lutz, FL39:55.0 122403   
21 David Reilly   Ladera Ranch, CA39:55.1 98951   
22 Charles Lisa   Deerfield Beach, FL39:55.2 21322   
23 Chris Bishop   Lakeland, FL39:55.4 144608   
24 Ross Williams   Lakeland, FL39:55.4 38289   
25 Kurt Phillips   Lakeland, FL39:55.5 49190   
26 Karl Fele   Coconut Creek, FL39:56.1 203776   
27 Curtis Juteram   Minneola, FL39:56.5 63944   
28 Ray Reinders   Trinity, FL39:56.7 248260   
29 Buddy Dolan   Ocoee, FL39:57.2 222832   
30 Tim Molyneaux   Clermont, FL39:57.2 53461   
31 Ryan Saylor   Gainesville, FL39:57.9 31413   
32 Mark Proffer   Celebration, FL39:58.1 215288   
33 Robert O'Malley   Clermont, FL39:58.7 26458   
34 Darrell Cunningham   Orlando, FL39:58.7 8354   
35 Lance Brannigan   Maitland, FL39:59.2 233229   
36 Kevin Parker   Plant City, FL39:59.3 185996   
37 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL39:59.3 52228   
38 Mark Dolin   Janesville, WI39:59.5 9724   
39 Ward Bates   Maitland, FL39:59.8 2871   
40 Graham White   Altamonte Springs, FL40:00.1 271587   
41 Joseph Hess   Orlando, FL40:00.7 178122   
42 Michael Keenan   Orange Park, FL40:01.1 261241   
43 Alex Yarnall   Delray Beach, FL40:01.6 268644   
44 Mario Cuevas   Parkland, FL40:01.7 279442   
45 Kendall Frederick   Orange Park, FL40:02.1 247340   
46 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL40:02.2 171783   
47 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL40:02.4 59026   
48 Andrew Brittingham   Fleming Island, FL40:02.7 4891   
49 Ramon Benitez   Glenwood, MD40:02.7 3304   
50 Michael Graham   Tampa, FL40:02.8 13862   
51 Robert Alfert   Orlando, FL40:02.8 221609   
52 James Wright   Orange Park, FL40:02.9 68129   
53 Mauricio Valenzuela   Pompano Beach, FL40:03.4 287133   
54 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL40:03.8 85222   
55 Lance Fagerberg   Louisville, KY40:03.9 11159   
56 Gunter Hermanni   Miami, FL40:04.0 163923   
57 Steven Carrell   Norcross, GA40:09.0 6251   
58 Vince Sumrall   Lake Mary, FL40:09.2 205582   
59 Kenneth Helms   Hobe Sound, FL40:12.2 15755   
60 Craig Duxbury   Orlando, FL40:17.1 10305   
61 Carlos Martin   Tampa, FL40:23.1 60937   
62 Ward Bates   Maitland, FL40:27.7 2871   
63 Stephen Selby   Lake Mary, FL40:30.4 58557   
64 Eric Brewer   Orlando, FL40:08.6 286798   
66 Jon Meyer   Deltona, FL37:43.9 248178   
67 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL39:47.3 243218   
68 Jaime Rodriguez   Orlando, FL40:49.4 288273   
69 Julie Bishop   Lakeland, FL23:52.0 217819   
70 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL23:52.2 60596   
72 John Kern   Orlando, FL23:50.8 61561   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Jerabek   Jacksonville, FL42:19.8 46930   
2 Peter Aldridge   Fort Lauderdale, FL42:20.2 222215   
3 Todd Sanders   West Palm Beach, FL42:20.3 47280   
4 Ramon Benitez   Glenwood, MD42:20.4 3304   
5 Curtis Tolson   Louisville, KY42:20.4 46006   
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL42:20.4 207006   
7 Ralph Risco   Jensen Beach, FL42:20.5 216328   
8 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL42:20.6 239227   
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL42:20.7 196540   
10 Eddie Mullally   Tarpon Springs, FL42:20.7 84627   
11 John Faulk   Jacksonville, FL42:20.9 115188   
12 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL42:21.1 246899   
13 Charles Lisa   Deerfield Beach, FL42:21.1 21322   
14 Michael Chiarella   Clearwater, FL42:21.4 253573   
15 John Salsbury   Jacksonville, FL42:21.5 69352   
16 Peter Carlos   Coconut Grove, FL42:21.7 142009   
17 Steven Kurth   Palm City, FL42:21.7 101266   
18 Graham White   Altamonte Springs, FL42:21.8 271587   
19 Lance Brannigan   Maitland, FL42:22.0 233229   
20 Lance Fagerberg   Louisville, KY42:22.0 11159   
21 Ken Janata   Windermere, FL42:22.0 179100   
22 Allen Jones   Palm Harbor, FL42:22.2 65436   
23 Russell Kitz   Hobe Sound, FL42:22.3 194652   
24 Paul Harris   Apopka, FL42:22.6 215188   
25 Andrew Newman   42:22.8   
27 Dan Linnehan   Orlando, FL42:23.3 192731   
28 Julius Aulisio   Lakeland, FL42:23.3 187514   
29 Martin Bates   Odessa, FL42:23.7 2867   
30 Pleasant Lewis   Winter Garden, FL42:24.1 60596   
31 Rodrigo Castro   Longwood, FL42:24.5 237588   
32 Steven Griffith   Boca Raton, FL42:24.6 195918   
33 Carlos Martin   Tampa, FL42:24.6 60937   
34 Julio Pires   Lehigh Acres, FL42:24.8 274077   
35 Mike Felling   Weston, FL42:24.9 65965   
36 Craig Doucet   Leesburg, FL42:25.4 286999   
37 Timothy Bascombe   Sea Ranch Lakes, FL42:25.4 215898   
38 Robert Stewart   Jacksonville, FL42:25.9 120593   
39 Daniel Pantel   Palm City, FL42:26.0 110389   
40 Tracy Mullins   Winter Garden , FL42:26.1 247173   
41 Scott Gross   Orange Park, FL42:26.2 47481   
42 Kirk Wilstermann   Palm City, FL42:26.6 179226   
43 todd brandenburg   Clermont, FL42:26.8 288647   
44 Kevin Braley   Stuart, FL42:27.3 4610   
45 James Wright   Orange Park, FL42:28.1 68129   
46 Thomas Schneider   Jacksonville, FL42:28.3 152459   
47 Paul Hardison   Saint Augustine, FL42:28.5 212835   
48 Jorge Michelana   Miami Lakes, FL42:28.7 242143   
49 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL42:29.0 193955   
51 Alan Badia   Tampa, FL42:29.8 218267   
52 Michael Rigby   Apopka, FL42:31.7 29871   
53 Tony Hill   Middletown, RI42:52.0 16174   
54 Thomas Teather   Merritt Island, FL42:58.5 60123   
55 James Hays   St Augustine, FL42:24.9 53331   
56 Michael Odom   Land O Lakes, FL42:34.0 288644   
57 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL42:53.2 198843   
58 edward zeilman   42:54.4   
59 Drake Grable   Altamonte Springs, FL42:50.2 287622   
60 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL26:00.9 68653   
61 Armand Patregnani   Parkland, FL11:19.2 254968   

Men - MR - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL36:59.9 221360   
2 Bill Clifton   Palm City, FL36:59.9 164838   
3 Manuel Aguilera   Wellington, FL37:00.1 61905   
4 John Butler   Jupiter, FL37:00.5 51372   
5 Oriol Cruzeta   Miami, FL37:00.6 51346   
6 Stephen Witham   Green Cove Springs, FL37:01.0 186816   
7 Daniel Green   Windermere, FL37:01.1 98922   
8 Jeffery Golden   Kissimmee, FL37:01.1 131332   
9 Robert Lecznar   New Port Richey, FL37:01.3 238352   
10 David Butcher   Lake Mary, FL37:01.7 141566   
11 Dan Green   La Crescenta, CA37:02.3 273895   
12 John Posson   Winderemere, FL37:03.0 279697   
13 Jerry Kyckelhahn   Palm City, FL37:03.3 167298   
14 Robert Tyler   Winter Garden, FL37:08.9 108046   
15 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL37:08.0 182031   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Londono   Plantation, FL19:15.9 258604   
2 Sean Lynch   Deltona, FL19:16.1 244744   
3 Darren Dowling   Sarasota, FL19:16.1 219566   
4 David Wright   Temple Terrace, FL19:16.2 192735   
5 Jamie Knight III   Fort Meade, FL19:16.2 217004   
6 Calixto Bello   Miami, FL19:16.2 280626   
7 Ken Vida   Lithia, FL19:16.3 60148   
8 Eric Stubbs   Gainesville, FL19:16.3 255870   
9 Humberto Pages   19:16.3   
10 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL19:16.5 280726   
11 Jose Hernandez   Orlando, FL19:16.5 281175   
12 Chris Burrowes   Port St. Lucie, FL19:16.5 179310   
13 Elizandrez Acosta   19:16.6   
14 Karl Fele   Coconut Creek, FL19:16.7 203776   
15 Blake Bessette   Boca Raton, FL19:16.7 275304   
16 Ken Tabaczka   Fern Park, FL19:16.8 76697   
17 Neal Shepherd   Palm Coast, FL19:17.0 244277   
18 Anthony Vasilas   San Diego, CA19:17.4 197167   
19 Brent Hall   Lakeland, FL19:17.5 247826   
20 Jesse Morse   Harker Heights, TX19:17.5 56909   
21 Colin Rice   Orlando, FL19:17.9 226235   
22 chuck holstein   Lecanto, FL19:18.0 263775   
23 Craig Creeden   Longwood, FL19:18.7 211913   
24 Douglas Pitts   Inverness, FL19:18.8 105325   
25 Derek Phillips   Lakeland, FL19:18.8 275079   
26 Jon Meyer   Deltona, FL19:18.8 248178   
27 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL19:18.8 261127   
28 Juventino Leos   Longwood, FL19:19.9 257829   
29 james stahlschmidt   Tampa, FL19:20.3 258140   
30 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL19:20.5 271372   
31 Robert Cutts   Orlando, FL19:20.7 140720   
32 Buddy Dolan   Ocoee, FL19:21.1 222832   
33 Grady Gosselin   Lithia, FL19:21.1 218024   
34 Brandon Upson   Deltona, FL19:21.7 250358   
35 Todd Barczak   Winter Park, FL19:22.1 218682   
36 Steven Kurth   Palm City, FL19:22.7 101266   
37 Carlos Martin   Tampa, FL19:23.3 60937   
38 Didier Fresne   Lutz, FL19:24.3 289531   
39 John-Paul Russo   Oakland, FL19:25.0 219827   
40 Walter Rentz   Orlando, FL19:25.0 208965   
41 Alexander Spook   Tallahasssee, FL19:25.2 257179   
42 Paul Hardison   Saint Augustine, FL19:25.8 212835   
43 Ken Janata   Windermere, FL19:26.2 179100   
44 Guillermo Suarez   Tampa, FL19:27.4 283294   
45 Christopher Marino   Tallahassee, FL19:28.0 197202   
46 Kirk Wilstermann   Palm City, FL19:28.8 179226   
47 Peter Carlos   Coconut Grove, FL19:30.9 142009   
48 Donaldo Cuadra   Miami, FL19:31.0 204035   
49 Roger Montes   Brooklyn, NY19:34.0 203753   
50 Aaron Fulton   Jacksonville, FL17:41.4 182266   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bush   Windermere, FL40:11.8 192903   
2 Dan Valdes   Plantation, FL40:12.0 202522   
3 Francisco Hernandez   Orlando, FL40:12.2 285509   
4 Willy van Gent   Pompano Beach, FL40:12.3 228800   
5 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL40:12.4 202293   
6 Luiz Ferreira   Winter Garden, FL40:12.5 250785   
7 Jack Gottlieb   Parkland, FL40:12.5 214680   
8 Chris Hoch   Coconut Creek, FL40:12.6 272990   
9 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL40:12.9 239227   
10 Scott Cugno   Boca Raton 40:12.9 154900   
11 Oscar Garcia   Orlando, FL40:12.9 282138   
12 Lucas Wardein   Naples, FL40:13.0 233364   
13 David Ballagh   Clermont, FL40:13.1 220117   
14 Brenton Swartz   Baltimore, MD40:13.2 275734   
15 Sean O'Neill   Miami, FL40:13.2 276271   
16 Alex Yarnall   Delray Beach, FL40:13.3 268644   
18 Mark Campbell   40:13.6   
19 Chad Bessette   Boca Raton, FL40:13.8 275998   
20 Scott Wood   Fort Lauderdale, FL40:13.9 139002   
21 Nat Bricker   Gainesville, FL40:14.2 287860   
22 Chase Powell   Tampa, FL40:14.4 288252   
23 Rodney Urquhart   Tampa, FL40:14.5 258985   
24 John Manwaring   Oviedo, FL40:14.5 261036   
25 George Droke   Pegram, TN40:14.6 235543   
26 James McConnell   Orlando, FL40:14.9 176305   
27 Fernando Acevedo   Miami, FL40:14.9 277949   
28 Tyler DeWitt   Longwood, FL40:15.1 255924   
29 john zuluaga   Miami, FL40:15.4 257825   
30 Ed Collins   Tampa, FL40:16.1 236044   
31 Michael Stover   Wesley Chapel, FL40:16.3 259210   
32 Christopher Olson   Saint Johns, FL40:16.4 220713   
33 Andrew Renne   Fort Lauderdale, FL40:17.9 272615   
34 John Gibson   Fleming Island, FL40:18.0 249400   
35 Joel Leffler   Coral Springs, FL40:19.3 152167   
36 Geoff McConnell   Panama City Beach, FL40:19.9 243218   
37 Mark Brooks   Ormond Beach, FL40:20.5 194742   
38 Tracy Mullins   Winter Garden , FL40:28.4 247173   
39 Ryan Burns   Lebanon, TN40:30.2 250492   
40 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL40:33.3 238203   
41 Armand Patregnani   Parkland, FL40:44.1 254968   
42 Patrick Schlager   Lawrence, KS40:56.4 103813   
43 Michael Suver   Tavares, FL36:38.5 271441   
44 Pete Jones   Gainesville , FL36:40.1 280789   
45 Mark Isaacs   Deland, FL39:59.6 235380   

Men - Cat 5 - U35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Asher   31:31.1   
2 Daniel Ciuro   Melbourne, FL31:31.9 273311   
3 Ian McGauvran   Longwood, FL31:31.9 289108   
4 Adam Mayer   Deerfield, FL31:33.1 286454   
5 Justin Sanak   Orlando, FL31:33.6 288272   
6 Dimitrios Papadimitriou   Largo, FL00:00.0 290122   
7 Kurt Hoehn   Orange Park, FL31:33.8 281872   
8 Adam Shipanock   31:34.3   
9 James Harter   Winter Garden, FL31:35.7 288143   
10 Christopher Lago   Lantana, FL31:35.9 286629   
11 Neal Piper   Winter Park, FL31:36.2 249831   
12 Casey Braga   Longwood, FL31:37.3 282133   
13 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL31:39.6 287211   
14 Brandon Forman   Lakemary, FL31:41.2 287441   
15 David Kramer   31:42.2   
16 Alex Jensen   Tampa, FL31:42.2 287067   
17 Greg Hodges   Clearwater Fl31:58.6 242262   
18 David Lilly   Orlando, FL31:42.2 235819   
19 Stephen Adams   Ocoee, FL32:01.0 273871   
20 Sean Strickland   33:04.2   
21 Rolando Hernandez   Tampa, FL07:58.9 286862   
22 jorney rodriguez   Brandon, FL04:02.0 290423   

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ciara Hopkins   Clermont, FL22:30.0 257184   
8 Brittany Nelson   24:29.1   

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Michelle Blake   Orlando, FL22:23.8 233167   
8 Kailea Blazek   Clermont, FL22:33.0 272819   
10 briana luthman   Cocoa, FL22:50.1 282753   

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Ashlyn Gerber   Sanford, FL32:36.7 197753   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA40:51.1 185441   
2 Jacqueline Kurth   Palm City, FL40:51.2 182253   
3 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL40:51.3 68653   
4 Tracy Tolson   Louisville, KY40:51.5 201741   
5 Julie Bishop   Lakeland, FL41:17.5 217819   
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL41:17.7 274388   
7 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL41:18.5 126302   
8 Heather Davis   Fletcher, NC41:19.2 239644   
9 Kimberly Vaughan   Odessa, FL41:20.0 242810   
10 Ashlyn Gerber   Sanford, FL41:24.9 197753   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Blake   Orlando, FL41:09.2 233167   
2 Sundi Faith   Naples, FL41:09.3 288651   
3 Jennifer Duquette   Lakemary, FL41:21.4 278731   
4 Veronica Menin   41:22.8   
5 Diane Pantel   Palm City, FL41:23.1 80008   
6 Shannon ODonnell   Pompanobeach, FL41:23.4 286588   
7 Ciara Hopkins   Clermont, FL41:25.7 257184   
8 Chastity LaRiche   Tampa, FL41:23.2 287120   
9 Cynthia Manning   Orlando, FL41:10.3 287064   
10 Julie Pitts   Inverness, FL41:37.1 272986   
11 Deborah Brazill   25:41.0   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREShimanoSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee