Race Results for
Power Pedal - XC
Bryan, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Fleming   Damon, TX1:13:8.00 264099  205 Dallas Bike Works/Orbea
2 Jeffrey Shoemake   Houston1:13:18.00 111415  201 EnviroInks.com/Bike Route
3 Payson McElveen   Durango Co1:16:43.00 276372  204 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
4 Mike Aguayo   Spring, TX1:16:53.00 282793  203 Team Bike Lane/WCCRT
5 Ian Fleming   Damon, TX1:18:11.00 264098  206 Cycle Progression
6 Christopher Chepil   Austin, TX1:19:54.00 202641  210 Ozone
7 Colin Hill   `1:30:0.00 283831  208 Team BikeLand
8 Robert Malinak   College Station, TX1:31:16.00 22258  202 Woodland Cycling Club
9 Brandon Ewers   The Woodlands, TX2:36:36.01 231387  209 bikeland development
DNS Nick Brown   DNS  207 Pink Unicorns

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Wetherald   Logan, UT2:24:19.00 188971  Solar Eclipse
2 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:25:17.00 228026  Larson Cycle
DNS Faizal Glenn   Austin, TXDNS 258427  Team Hotel San Jose
DNS Wiley Mosley   Austin, TXDNS 163464  Specialized Riders Club
DNF Ronald Strange   Pearland, TXDNF 248703  Bay Area Schwinn
DNF Jorge Munoz Jr   Laredo, TXDNF 263553  Hill Country Bicycle Works

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Easton Isaacks   23:31.00  577 Bike Barn
2 Mauricio Garcia   24:10.00  578 
3 Eduardo Guzman   25:17.00  579 
4 William(Will) Roberson   25:44.00  571 Bike Barn
5 Cody Petree   26:0.00  583 CMC/BikeWorld
6 Parker Larson   27:23.00  580 CMC/BikeWorld
7 Cole Durdin   28:11.00  576 Ron Carter Sion
8 Noah Given   Kerrville, TX28:17.00 293234  575 Hill Country Bicycle Works
9 Garrett Brown   31:3.00  584 
10 Ty Robertson   32:46.00  582 CMC/BikeWorld
11 Dawson Layne   39:28.00  572 Bikeland Dev. Factory Team
12 Jake Chapman   39:50.00  581 
DNS Beau Boswell   DNS  574 
DNS Bryce Gray   DNS  573 BikeLane

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Cote   Justin, TX17:45.00 293949  546 Bicycles Inc./Trek
2 Luke Fleming   Damon, TX18:52.00 264100  551 Solar Eclipse
3 Jack Molthen   Katy, TX19:41.00 237478  552 Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Parker Given   Kerrville, TX21:18.00 293228  548 Hill Country Bicycle Works
5 Morgun Brown   24:57.00  556 
6 Ryker Elskin   27:11.00  555 
7 Harrison Hooker   29:36.00  553 CMC/BikeWorld
8 Peter Bond   31:57.00  554 CMC/Bikeworld
9 Dylan Layne   34:37.00  550 Bikeland Factory
DNS Keirnan Green   Austin, TXDNS 285887  547 Austin PARD
DNF Bennett Johnson   DNF  549 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Castillo   Austin24:44.00 289300  500 Austin PARD
2 Anthony Robbiano   25:38.00  421 CMC/Bike World
3 Max Molthen   Katy, TX25:58.00 237477  416 Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Aaron Kuntz   27:16.00  420 CMC/BikeWorld
5 Cody McArthur   28:30.00  422 CMC/Bike World
6 Willis Whitaker   29:40.00  498 
7 Jonah Boatman   30:43.00  496 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
8 Aaron Walker   38:53.00  425 
DNS Thomas Dentler   DNS  499 
DNS Christopher Willemsen   Round Rock, TXDNS 287900  497 Team NRC/Kona

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westley Wrightson   26:20.00  493 i cycle
2 Taylor Worley   Spring, TX26:30.00 290860  492 WCCRT/Bikeland
3 Steven Robbiano   27:54.00  495 CMC/BikeWorld
4 Payman Noori   28:3.00  427 
5 Nate Singer   28:20.00  494 CMC/Bike World
6 Francis Rayas   31:50.00  491 
7 Luis Rivera   New York, NY32:37.00 278746  426 CMC/BikeWorld

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan McGlothlin   22:47.00  404 David Cycles
2 Patrick Grossman   23:33.00  418 Big Ring Racing
3 Colin Castro   23:38.00  411 Big Ring Racing
4 Alex Garza   23:40.00  401 Team Sage Cycles
5 Cody Truitt   23:57.00  417 Houston Fit AR
6 Jason McLemore   24:7.00  409 
7 Mark Young   24:35.00  402 
8 Anthony Brand   24:36.00  413 Big Ring Racing
9 Nicholas Chirico   24:55.00  412 
10 Pat Egan   25:37.00  410 Big Ring Racing
11 Justin Taylor   26:52.00  419 Big Ring Racing
12 Josh Vasquez   27:50.00  424 
13 Gabriel Chisholm   27:51.00  406 
14 Andy Howard   28:10.00  415 Big Ring Racing
15 Sean Davis   28:49.00  403 Big Ring Racing
16 Paul Loesch   30:15.00  423 Big Ring Racing
17 Jesus Gomez Jr   30:21.00  407 
18 Adrian Beaulieu   31:4.00  405 TriPsyclones
19 Eric Clifton   32:17.00  446 Big Ring Racing
20 Ricardo Videtta   33:5.00  414 Big Ring Racing
21 Aaron Anzalone   41:16.00  408 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Paquette   Houston, TX24:9.00 295606  442 Bikeland Development
2 Esteban Sanz   24:32.00  432 Aupa Zaragoza!
3 Israel Zapata   24:41.00  447 I Cycle
4 Chris Janda   25:23.00  439 David's Cycles
5 William Lockridge   26:38.00  434 
6 Kyle Davidson   27:38.00  443 Bikeland Factory Developmental
7 Jaime Freeman   27:59.00  448 
8 Chris Quick   28:10.00  440 Texas Prohealth Racing
9 Chris Vandivere   Houston, TX28:20.00 205782  436 Bikelane
10 Hector Garcia   Laredo, TX28:22.00 71465  438 Dominion
11 Raul Lurado   29:16.00  449 
12 Santiphap Hongkham   30:25.00  435 
13 Carlos Barrios   30:58.00  433 Ecoven
14 Chris Schiller   31:3.00  441 
15 Adam Hampton   33:24.00  444 Sugar Cycles - 180
16 Dan Williams   43:34.00  445 
DNS Scott Milner   DNS  431 
DNS Brett Boswell   DNS  437 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Gorsha   22:56.00  466 EnviroInks& Bike Route
2 Bert Whitaker   25:22.00  460 
3 Scott Shoaf   25:57.00  472 HFAR
4 George Melder   27:12.00  473 
5 Jeff Boatman   27:32.00  456 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
6 David Orr   27:49.00  457 
7 William Miller   27:57.00  468 David's Cycles
8 Martin Rojas   28:10.00  459 
9 Juan Garcia   29:23.00  470 Wolf
10 Joel Jimenez   30:53.00  322 
11 Timothy Logan   31:44.00  463 
12 Joe Gabriel   31:56.00  471 
13 Jeffrey Rape   32:23.00  469 
14 Tim O'Neil   39:5.00  474 
DNS Joseph Cote   Justin, TXDNS 290662  462 Bicycles Inc./Trek
DNS James Gheida   DNS  461 
DNS Kevin Herring   Missouri City, TXDNS 270016  467 Sugar Cycles - 180
DNS Stephen Dentler   DNS  464 Bike Barn Houston
DNS John Dowling   DNS  458 spider riders
DNF Jeffrey King   DNF  465 Cypresswood Racing Team

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz   Laredo, TX28:13.00 255731  483 Gold's Gym Laredo
2 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX28:34.00 277658  999 CALICO
3 Joe Kuntz   28:41.00  485 CMC/Bikeworld
4 Chris Robin   29:42.00  486 
5 Jose de la Rocha   32:2.00  484 Matrix/RBM
6 Michael Robin   32:23.00  487 Robin's Roost
7 Richard Shaw   32:26.00  482 
DNS Larry Gurley   DNS  481 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Shea   Austin Tx1:27:37.00 286395  341 Austin Parks
2 Christopher Garza   1:35:38.00  342 Southern Elite/Sun&Ski

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Rowan   Durango, CO1:17:25.00 283821  225 Team NRC/Kona
2 Brandon Barber   Houston, TX1:19:22.00 284774  224 Austin Bikes
3 Thomas Knight   1:25:10.00  216 Leave it blank
4 Higinio Sanchez   1:27:36.00  217 Lone Star
5 Joshua Stone   Houston, TX1:29:9.00 283648  222 Texas A&M Cycling
6 Alan Czepinski   1:33:15.00  221 
7 Cameon Paulik   1:39:13.00  227 
8 Aaron Smith   1:46:39.00  218 Dixie Chicken
9 Ryan Hammons   1:52:22.00  219 Pepe's Tacos
10 Adam Flynn   2:5:42.00  220 Mama's Pizza
DNS Christopher Rice   DNS  223 Bikesport/Ion
DNS Max Supkis   Cypress, TXDNS 280454  226 
DNF Cody Foster   The Woodlands, TXDNF 218986  343 Southern Elite

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ramos   Houston, TX1:17:38.00 308180  270 Cyclone Cycles
2 Nathan Barnett   Houston, TX1:19:7.00 293264  265 Bikelane
3 John Layne   Waco, TX1:20:5.00 297626  261 Bikeland Dev. Factory Team
4 Trevor Rosson   Austin, TX1:21:32.00 291909  262 Team NRC/Kona
5 Philip Pessoa   Houston, TX1:22:11.00 121359  257 Environink.com
6 Derek Delpero   Austin, TX1:22:15.00 283697  256 Team NRC/Kona
7 Rey Vera   Keller, TX1:23:36.00 279173  258 Bicycles Inc//Trek
8 Daniel Durdin   Pearland, TX1:23:56.00 282919  268 Texas Pro Health
9 Mack McKinney   Dallas, TX1:24:31.00 301751  269 Matrix/RBM
10 Jonathan Toner   1:25:1.00  272 TBD Racing
11 Thomas Clements   1:25:27.00  263 David's Cycles
12 Ty Roberts   1:27:40.00  264 Spin City Cylcing
13 Erik Streight   Houston, TX1:33:54.00 178201  274 West End
14 Heath Johnson   1:35:30.00  259 
15 David Toledo   1:58:43.00  260 BVMBA
16 Eduardo Castillo   2:13:39.01  273 
17 Paulo Loera   2:25:50.00  271 
DNS Dustin Payne   Austin, TXDNS 248131  266 Team NRC/Kona
DNS Corey Moser   Austin, TXDNS 286047  267 Team Hammerhead Bicycles

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwayne Marchant   Spicewood, TX1:26:23.00 188559  321 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
2 Mark Roberson   Katy, TX1:26:56.00 257392  301 M7 Racing
3 Roger Terry   1:27:38.00  316 Spin City
4 Jim Thomas   San Antonio, TX1:29:2.00 272107  304 GT Dirt Coalition
5 Bill Duckworth   Houston, TX1:29:34.00 125976  309 David's Cycles
6 Blake Roberts   Pflugerville, TX1:30:11.00 265914  320 Austin Flyers
7 Gordon Richardson   Houston, TX1:31:15.00 268739  302 Bikesport/Ion
8 Chris Koob   Round Rock, TX1:33:38.00 269160  305 Team NRC/Kona
9 James Isaacks   Baytown, TX1:38:51.00 17432  318 Bike Barn/Subaru/Gary Fisher
10 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX1:41:16.00 145515  323 Matrix/ Richardson Bike Mart
11 John Oldfield   1:42:18.00  308 
12 Chris Canales   1:47:28.00  319 Ron Carter Toyota/Scion
13 Roel Chapa   Arlington, TX1:49:12.00 291206  314 Bicycles Inc. / Trek
14 Floyd Romero   2:1:41.00  313 Arbor Hills Drop Circle
15 Ted Garza   2:11:39.00  317 Southern Elite/Sun & Ski
DNS Charles Huckabee   Kingwood, TXDNS 16993  311 Sugar Cycles-180
DNS Paul Sedillo   Houston, TXDNS 163905  303 Bikesport
DNS John Conwell   Houston, TXDNS 273029  306 Northwest Cycles
DNS Gary Milam   DNS  307 Pepper Racing
DNS Theodore Rymal III   The Woodlands, TXDNS 271895  312 Bikelane
DNF Shawn Harris   Tomball, TXDNF 220914  394 Team Bike Lane
DNF Bruce Johnson   DNF  310 
DNF Eddie del Pino   DNF  315 Team TBD

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Sanchez   Bedford, TX1:33:49.00 288037  348 Bicycles Inc./Trek
2 Charles Meienberg   1:35:58.00  347 EnviroInks.com
3 Brian Gandy   1:40:38.00  349 
4 David Stanush   1:47:39.00  346 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Adl   Houston, TX2:38:25.00 277431  31 Team NRC/Kona
2 Eric Sutton   Sugar Land, TX2:53:54.00 272155  32 Houston Bicycle Company

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Spiegel   Austin, TX2:43:27.00 211101  63 bikeland factory dev
2 Garth Norman   Houston, TX2:49:52.00 271660  62 Lonestar
DNS John Cantu   San Antonio, TXDNS 256425  61 Sage
DNS Steve Etherton   Austin, TXDNS 271761  64 Cycle Progression

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Zettner   San Antonio, TX1:13:46.00 186298  104 Team Sage Cycles
2 Alex Arumi   Austin, TX1:15:36.00 1984  112 Cycle Progression
3 Jeff Perkins   San Marcos, TX1:16:19.00 27743  113 Cycle Progression
4 Fred Gray   Spring, TX1:18:47.00 187011  105 Bikelane
5 Paul Allan   Hosuton1:20:38.00 276016  109 Bikeland Developmental
6 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX1:21:4.00 255458  102 Gary Fisher/Subaru/Bikebarn
7 Don Losawyer   Arlington, TX1:27:15.00 275430  110 PACC
DNS Dent Laney   Houston, TXDNS 202524  107 Sugar Cycles-180
DNS David Mackey   Magnolia, TXDNS 205028  108 Team Bike Lane
DNS Nick Gonzales   Houston, TXDNS 164295  106 Team Bike Lane
DNS Frederick Willemsen   Round Rock, TXDNS 243606  103 Team NRC/Kona
DNS David Svahn   Friendswood, TXDNS 200298  101 Bay Area Bicycle Shop
DNF Tim Kane   San Antonio, TXDNF 290666  111 Team Sage Cycles

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Stewart   Houston, TX1:18:50.00 167097  146 Bikesport/ION
2 Greg Rueb   Georgetown1:19:59.00 142796  142 Spin City Cycling
3 Alan Johnson   Dallas, TX1:22:29.00 157600  141 Matrix/RBM
4 Paul Forderhase   Austin, TX1:23:28.00 73177  143 Ozone
5 Kevin Highfield   Spring, TX1:23:42.00 218694  145 Southern Elite/Sun &Ski Sports
6 Spencer Jewell   Waco, TX1:26:2.00 110566  147 Sage Cycles
7 George Heagerty   San Antonio, TX1:27:54.00 72892  149 USA Cycling
8 Robert Coreale   Houston, TX1:28:11.00 7789  144 Bike Barn Texas
9 Rick Morris   Provo, UT1:35:26.00 177354  148 Team Sage Cycles

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Howell   Austin, TX1:31:22.00 169633  157 Team NRC/Kona
DNS Desmond Rolf   La Marque, TXDNS 105398  156 Bikesport/Ion

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine(Katie) Roberson   37:51.00  591 Bike Barn
2 Briana Roberson   1:1:55.00  592 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Alexandra Koob   DNS  561 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colby Larson   50:58.00  541 CMC/BikeWorld

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Ginsbach   Huntsville, TX31:43.00 319824  504 
2 Samantha Friedman   33:16.00  506 Big Ring Racing
3 Erin Vanzant   34:11.00  507 
4 Mary Gilmer   36:38.00  502 
5 Kristen Kjellberg   37:25.00  501 Texas A&M
6 Emmylou Layne   38:42.00  503 Bikeland Factory
7 Lindsey Barnes   51:49.00  508 Sage Cycles
DNS Jessica Saxe   Houston, TXDNS 282308  505 Bike Barn

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bambi Truitt   30:40.00  518 Houston Fit AR
2 Desire Gamez   34:9.00  517 Ulldecona
3 Danielle Stephens   34:20.00  516 
4 Chloe Beadnell   35:10.00  519 ARIA Chiropractic Clinic

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aphra Bond   53:30.00  526 CMC/Bikeworld

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX1:54:46.00 259584  386 Solar Eclipse

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Ficker   1:44:32.00  361 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clare Schoene   Houston, TX1:59:27.00 269519  371 Sugar Cycles

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Stanovich   Richardson, TX2:41:35.00 188676  395 Matrix/RBM
DNS Carla Jennings   Austin, TXDNS 237027  392 Team NRC/Kona
DNS Caryn Sedillo   Houston, TXDNS 202486  391 Bikesport/Ion
DNS Tami Given   DNS  393 Hill Country Bicycle Works

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ1:42:10.00 267760  186 Sugar Cycles - 180

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX1:29:10.00 280868  161 Team Hammerhead Racing Company Inc.

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Moritz   Houston, TX1:33:47.00 203939  172 
2 Cynthia Stewart   Baytown, TX1:42:16.00 194836  173 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
3 Kathy Johnson   Dallas, TX1:51:15.00 157466  171 Matrix RMB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUOREUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee