Race Results for
Iron Cross Lite Cyclocross
Gardners, PA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/10/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Adams   Shippensburg, PA 218549   Charm City Cycling LLC
2 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   VIsitPa.com
3 Aaron Snyder (1 - Cat2)   State College, PA 204182   Scott
4 Christopher McGill   Brentwood, MD 23467   Backyard Bike club
5 Bradley Ford   Boyertown, PA 100183   South Mountain Cycles
DNS Daniel Chabanov (Cat1)   Brooklyn, NY 264739   Kissena Cycling Club

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Festa   Devon, PA 149744   Pawling Cycle & Sport
2 Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Kissena Cycling Club
3 Nathan Goates   Shippensburg, PA 114686   Lost Boys Racing inc.
4 Jake Colvin   Wallingford, CT 270420   North Haven Bike
5 Jake Davidson   Westminster, CO 272100   CycleSports/Fast Forward Racing
6 Robert Lochner   Pittsburgh, PA 278890   Iron City Bikes
7 Vincent Galatro   Princeton Junction, NJ 249760   Flying Penguins
8 Todd Schoeni   Pittsburgh, PA 212715   Steel City Endurance
9 Kevin Nealon   Durham, NC 170397   The Bike Rack
10 Chris Smead   Virginia Beach, VA 285289   Tri Power
11 Erik Mitchell   Phoenixville, PA 102406   Human Zoom Cycling
12 Anthony So   Philadelphia, PA 285872   Team Independence
13 Max Knee   Philadelphia, PA 258346   Team Independence
14 Cody Gunst   Hartford, WI 246370   Team Mars
DNF Bryan Billington   Falls Church, VA 239412   Toms Shoes
DNF Brian Swehla   Hydes, MD 270279   Wheel Wright Bikes
DNF Gerald Burkett   Middletown 97936   Phenix Velo
DNF Brian Hopkins   Mechanicsburg, PA 224793   Allegheny Cycling Association

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Trimble   New York, NY 251855   Kissena Cycling Club
2 Ray Cooper      CRCA
3 Todd Schoeni   Pittsburgh, PA 212715   Steel City Endurance
4 David ParsonsForesi   Raleigh, NC 284702   Unattached
5 Syd Lea   Taneytown, MD 97177   Sports TEAM The
6 Joel Ankeny   Elizabethtown, PA 287290   RGM Watches
7 Josh Hall   Arlington, VA 285283   Lanterne Rouge
8 Frederick Aric Shea      Lateral Stress Velo Inc.
9 Israel Mccullough   Dover, PA 301732   GungHo
10 Don Pagano   Carlisle, PA 162411   Yellow Breeches Racing
11 Kevin Dillard   Washington, DC 43577   Charm City Cycling LLC
12 Darren Hartman   Lewisberry, PA 272204   Mountainside Ski & Sport
13 Steven Brewer   Butler, PA 295586   Indiana University-PA
14 Charles Buczeskie   Chambersburg, PA 5361   Iron Forge Velo
15 Josh Carter   Pennsburg, PA 152410   Tri State Velo
16 gary sterner   Garner, NC 254220   Hup United
17 Richard Stem   Raleigh, NC 299933   Unattached
18 Andrew Smith   Silver Spring, MD 223989   Charm City Cycling LLC
19 Colin Bonnington      Bean's Bikes
20 Alven Williams   Herndon, VA 218447   Unattached
21 Travis Ohm      Unattached
22 jason yeager   Dallastown, PA 253393   Team Cycle Works
23 Adam Hicks      Unattached
24 Hans Bakermans   Boiling Springs, PA 2364   Yellow Breeches Racing
25 JR Petsko   Maidsville, WV 286867   Backyard Bike club
26 Bradley Bechtel      Unattached
27 Evans Rohrbaugh   Dallastown, PA 141704   Unattached
DNS Cody Gunst   Hartford, WI 246370   Team Mars
DNS Rick Neff   Moon, PA 271866   Allegheny Cycling Association
DNS Zaccari Scalzi      CycleSports
DNS Anthony So   Philadelphia, PA 285872   Team Independence
DNS Max Knee   Philadelphia, PA 258346   Team Independence
DNS Chad Savage      Beach Wood Bikes
DNF Jason Gerhart   New York, NY 270775   Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Shogren   Morgantown, WV 32526   Backyard Bike club
2 Kirk Reisinger   Schwenksville, PA 29503   Club Wissahickon
3 Michael Birner   Woodbine, MD 57561   Ben's Performance Bicycles Inc
4 Joseph Piccillo   Doylestown, PA 176980   Evolution Racing
5 Don Kessel (1 - Cat2)   Camp Hill, PA 218758   Holmes Cycling/BodyLogicTherapy
6 Bradley Ford   Boyertown, PA 100183   South Mountain Cycles
7 James Johnson   Frederick, MD 246981   Battlefield Velo Club
8 Barry Holman   Washington, DC 179265   Sports TEAM The
9 Norman Brach (1 - Cat3)   Sykesville, MD 4540   C3
10 Aaron Hofelt   Port Matilda, PA 262085   P-f'in-A Racing
11 Nils Johan Anestad   Quakertown, PA 133023   Evolution Racing
12 Thor Engblom   Frederick, MD 209411   National Capital Velo Club/Inova Health
13 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   Mountain Roads Racing
14 Kurt Hoff   Brooklyn, NY 164391   Sanctum Cycles
DNS Gregory Flood   Pittsburgh, PA 91839   Unattached
DNS Greg Johnson   Collegeville, PA 225600   Philadelphia Ciclismo

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Moats (1 - Cat3)   Shippensburg, PA 246115   YBR/Mountainside Racing
2 Shawn Downing   Baltimore, MD 45276   Chesapeake Wheelmen
3 Douglass Gray   Elizabethtown, PA 70634   First State Velo Sport
4 Kevin Breckenmaker   Hershey, PA 45117   Yellow Breeches Racing
5 Mark Wanco   New Cumberland, PA 238331   Hup United
6 James Carlisle   Frederick, MD 269385   Battlefield Velo Club
7 Patrick Leonard   Newtown, PA 152637   Evolution Racing
8 Dave Baumgardner   Newtown Square, PA 229186   Tri State Velo
9 Gary Kelley   Carlisle, PA 199117   Bean's Bikes

Men - Masters - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Perna   West Chester, PA 233751   Bean's Bikes
2 Nunzio Dibiasi   Elizabethtown, PA 9413   Yellow Breeches Racing
3 Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   Guys Racing Club

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Zaccari Scalzi      CycleSports

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shogren   Morgantown, WV 172363   Backyard Bike club
2 Sheldon Libbey      TEAM Fuji
3 Lee-Ann Beatty   Phoenix, AZ 246753   Hershey Cancer Institute-GPOA-Cannondale
4 Alaina Gurski (1 - Cat3)   Philadelphia, PA 148911   Philadelphia Ciclismo
5 Elizabeth Harlow   Baltimore, MD 236188   Charm City Cycling LLC
6 Christina Briseno   Leadville, CO 240618   Team Cyclelife
7 Jessica Kates Galatro   Princeton Junction, NJ 201343   Flying Penguins
8 Kimberly Dubeck   West Chester, PA 260688   Charm City Cycling LLC
9 Rebecca Frederick   Washington, DC 284761   Lateral Stress Velo Inc.
10 Amy McCullough      GungHo
11 Hom Melani      TEAM Fuji
12 esther schaftel   Baltimore, MD 254384   Team BBC
13 Kera Daily   Harrisburg, PA 252896   Mountainside Racing
14 Tara Walhart   San Francisco, CA 133103   Main Line Cycling
15 Julie Holman (1 - Cat4)   Washington, DC 302283   TEAM Fuji
16 Sandie Reynolds   York, PA 302364   Team Cycle Works
17 Linda Carlisle      Battlefield Velo
18 sarah gordon (2 - Cat4)   Washington , DC 302351   TEAM Fuji
DNS Cynthia Johnson   Washington, DC 207508   Artemis
DNS Amy Breyla   New Castle, DE 122825   C3
DNS cathy large (Cat4)   New Glarus, WI 268825   RPE/YBR/Iron Forge Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee