Race Results for
Sanpete Classic Road Race
Spring City, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/29/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David CLINGER   Woodland Hills, CA 54978   
2 Michael BOOTH   Salt Lake City, UT 212282   
3 Cameron HOFFMAN   Clearfield, UT 57141   
4 John MCKONE   Park City, UT 23665   
5 Jesse GORDON   Salt Lake City, UT 182569   
6 John EDWARDS   Las Vegas, NV 10514   
7 Chase PINKHAM   Salt Lake City, UT 251593   
8 Sam KRIEG   Pocatello, ID 201431   
9 Spencer DEBRY   Sandy, UT 242242   
10 Scott PATTEN   Park City, UT 146288   
11 Peter KUNNEMANN   Salt Lake City, UT 19955   
12 Erik HARRINGTON   Salt Lake City, UT 263132   
13 Aaron OLSEN   Woodscross, UT 181440   
14 Kyle BROWN   Farmington, UT 119450   
15 zan TREASURE   Ogden, UT 143866   
16 Mike SOHM   Salt Lake City 219095   
17 Brent CANNON   Francis, UT 114698   
18 Scott GUZMAN-NEWTON    296738   
19 Patrick RAMIREZ   Salt Lake, UT 156874   
20 Jason TRAVIS   Park City, UT 35878   
21 Michael WILCOX   Salt Lake City, UT 78544   
22 David BROCKBANK   Salt Lake City, UT 277908   
23 Benjamin RABNER   Springville, UT 57351   
24 Robert SORENSON   Palo Alto, CA 33491   
25 Kevin VAN LOON   North Salt Lake , UT 184083   
26 Rodney SMITH   Salt Lake City, UT 52471   
27 Curtis DOMAN   Draper, UT 73704   

- Masters 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve KIRCHER   Las Vegas, NV 120963   
2 LOUIS AMELBURU   Las Vegas, NV 65992   
3 mike COOPER   Salt Lake City, UT 45203   
4 Gary PORTER   Roy, UT 60559   
5 Mark ZIMBELMAN   Provo, UT 91557   
6 Andrew LOCK   Midvale, UT 21418   
7 Darrell DAVIS   Salt Lake Cty, UT 8770   
8 Gary SWAIN   Orem, UT 248144   
9 Jamie LONGE   Holladay, UT 202145   
10 Jeff CLAWSON   Sandy, UT 103430   
11 Michel PROFSKY   Memphis, TN 67939   
12 James FERGUSON   Ogden, UT 200321   
13 Clyde DONE   Salt Lake Cty, UT 57760   
14 Jerald HUNSAKER   Midvale, UT 142960   
15 Michael MACDONALD   Salt Lake City, UT 146521   
16 Scott BALES   Springville, UT 198784   
17 Charles PALMER   Herriman, UT 156926   
18 Mark ENDRES      
19 Steve FERGUSON   Salt Lake City, UT 48264   

- Masters 35-39 B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam CATMULL   South Jordan, UT 220468   
2 Douglas SLIGTING   Riverton, UT 193271   
3 Terry STONE   Draper, UT 244823   
4 payton NISHIKAWA      
5 Shawn JORDAN   Roy, UT 263666   
6 Drew PURDY   West Valley, UT 222648   
7 Mark TWIGHT   Holladay, UT 250690   
8 Michael KRACHT   Park City, UT 271396   
9 Scott TOLY   Park City, UT 77879   
10 Thomas MOREAU      
11 John BERCAW   Salt Lake City, UT 202151   
12 Linde SMITH   Springville, UT 44274   
13 Doug HANSEN   West Jordan, UT 243640   
14 Alex LIZARAZO   North Ogden, UT 210566   
15 Marek SHON   Salt Lake City, UT 134530   
16 Teppo FELION      
17 Darren WIBERG (1 - Cat5)   Payson, UT 254184   
18 Dave HOGAN   Farr West, UT 265198   
19 Dennis BLUME      
20 Brett SCHNEIDER   Fairfield, CT 300648   

- Master Women 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bev RONNOW   Salt Lakecity, UT 280271   
2 Jo GARUCCIO   Sandy, UT 12889   
3 Cris KISER   Cottonwood, UT 287258   
4 rebecca OWEN      
5 Debbie MARKHAM      

- Master Men 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight HIBDON   Park City, UT 16081   
2 Gary SIMMONS   Layton, UT 199407   
3 Larry STROM (1 - Cat3)   Park City, UT 34447   
4 Shannon STORRUD   Park City, UT 242162   
5 Craig WILLIAMS      
6 Richard STUM      
7 Gary POWERS   Draper, UT 176500   
8 Henry EBELL   Fairview, UT 47978   

- Master Men 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andre GONZALEZ   Lehi, UT 91576   
2 Brandon CUTTINGHAM   Houston, TX 99593   
3 Jimmi ROBBINS   Carlsbad, CA 30054   
4 Mark SCHAEFER   Ogden, UT 66592   
5 Piotr STRZELEC   Draper, UT 57957   
6 Scott ALLEN   Sandy, UT 131004   
7 Kevin RADZINSKI   Salt Lake City, UT 143349   
8 Ryan JARRELL   West Linn, OR 203145   
9 Mika HYRA   Glenwood Springs, CO 193033   

- Junior 17-18 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 skyler HOWELL   Lehi, UT 299188   
2 josh DUSTIN      

- Junior 15-16 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krystal TAYLOR      

- Junior 15-16 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan WOLZ      
2 Tanner RADFORD   Springville, UT 300364   
3 Celtin JOHNSON      

- Junior 13-14 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clarissa JOHNSON   Bicknell, UT 296693   
2 Catrina JOHNSON   Bicknell, UT 296694   

- Junior 13-14 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam TROP   Draper, UT 263601   
2 Cameron DURMAN   Southjordan, UT 298529   
3 Ryan KINGSOLVER   Orem, UT 297852   
4 joshua MAZZOLENI   Payson, UT 299191   
5 Ian ALLGIER      
6 Dennis BLUME      

- Junior 10-12 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni KENNARD   Provo, UT 279908   
2 Harrison SLIGTING   Riverton, UT 280557   
3 George WEEKS   Salt Lake City, UT 296921   
4 Marshall MARKHAM      
5 Seth TAYLOR      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

- Cat 5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt MCGEE      
2 Scott KISER   Cottonwoodheights, UT 281191   
3 Bryan PAYNE   Plantation, FL 297418   
4 simon PARSONS      
5 chas BOUTSIKARIS   Salt Lake City , UT 201481   
6 Jeremy PETERSON   Cedar Hills, UT 276644   
7 brian NELSON   Layton, UT 268689   
8 Richie HARRIS   Murray, UT 279120   
9 Chris CLYDE   Sprinville Ut 281719   
10 Nick SELLS   Glenview, IL 295863   
11 Clemens MULLER-LANDAU      
12 Jordan PERRY      
13 Adam TAYLOR   Pleasantgrove, UT 280724   
14 Jonathan LOZON   Floyds Knobs, IN 291131   
15 Robert JONES   Mapleton, UT 261629   
16 Jared KEATE      
17 Ryan TANNER   Salt Lake City, UT 298172   
18 Jeff AUSTIN   Cedar Hills, UT 294094   
19 Brent WILLIAMS   South Jordan, UT 229675   
20 John DARMA      
21 Stephen ROGERS   Lehi, UT 281812   
22 Dwaine ALLGIER      
23 Darren WOLZ      
24 nathan BARNES   Herriman, UT 289318   
25 Liam O'DONNELL   Murray, UT 291424   
26 Christian RONNOW      
27 John WARD   North Ogden, UT 267584   
28 Stephen HIGGINS   Salt Lake City, UT 278950   
29 Eric TAYLOR      
30 Mike GREGG   Draper, UT 294771   
31 Travis FISHER   Kearns, UT 278062   
32 Mitch YOUNG      
33 Todd VINCENT   Orem, UT 273752   
34 Chris THREDGOLD      
35 Travis MARTIN   North Ogden, UT 294093   
36 Bryson CLYDE      
37 Michael TRUSSELL   West Jordan, UT 298346   
38 Jeff SHERROD      
39 Brent SELLS      
40 Dean PETERSON   Salt Lake City, UT 253800   
41 David Lance MARTIN      
42 David HENSON      
43 Dennis WARD      
44 Spencer LIVINGSTONE      

- Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah KAUFMANN   Park City, UT 204404   
2 Barbara SHERWOOD   Salt Lake City, UT 170187   
3 Joanna MILLER      
4 Anne VINCENTI   Salt Lake City, UT 295447   
5 Anna COX      
6 Shannon CLAWSON   Sandy, UT 288275   
7 Kris VINCENT   Lehi, UT 236122   
8 Kara HARRIS   Riverton, UT 274503   
9 Michelle WOLZ      
10 Lynsey SHELAR      
11 Candace HAYDEN   Salt Lake City, UT 293904   
12 Shanna MATHESON   Salt Lake City, UT 258348   
13 Tina ANDERSEN   Bicknell, UT 282232   

- Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James CRAWFORD   West Haven, UT 259282   
2 Mike HALES   Salt Lake City, UT 291052   
3 justin BINGHAM   Roy, UT 167381   
4 jason GOODFELLOW   Salt Lake City, UT 222317   
5 Cody HAROLDSEN   Salt Lake City, UT 230640   
6 Mark ALBRECHT   Draper, UT 279053   
7 Troy OLDROYD   South Jordan, UT 206309   
8 Zach BUTTERFIELD   South Jordan, UT 181987   
9 Alex WHITNEY   Salt Lake City, UT 223077   
10 Will HANSON   Draper, UT 276490   
11 Tim RUDE   Salt Lake City, UT 252966   
12 Joel RACKHAM   Pleasant View, UT 269471   
13 George KLONIZOS   Bountiful, UT 211771   
14 Alan STETTLER   Kaysville, UT 267903   
15 Ryan SCHOECK   Slc, UT 279845   
16 CHRIS COLGAN   Salt Lake City, UT 127202   
17 Casey RUFF   South Jordan, UT 231444   
18 Eric MARTIN   St. George, UT 266132   
19 Dave SELLERS   Salt Lake City, UT 210155   
20 Scott ANDERSEN   Bicknell, UT 201219   
21 Patrick DAVIS   Santa Rosa Ca 261196   
22 Casey SIMONS   Park City, UT 197038   
23 Zane FREEBAIRN   Slc, UT 272712   
24 Brock OLSEN   South Jordan, UT 228209   
25 Randall KLIMES   Salt Lake City, UT 294119   
26 Christopher PULLOS   Salt Lake City, UT 247618   
27 Brian KIERNAN   Highlands Ranch, CO 15218   
28 Ryan WOOLSTON   Sandy, UT 266873   
29 Don TROP   Draper, UT 223245   
30 Dennis TROP   South Jordan, UT 240550   

- Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin WILSON   Salt Lake City, UT 263234   
2 Cody RASMUSSEN   South Jordan, UT 240920   
3 Louis RIEL   Salt Lake City, UT 157566   
4 Mike PRATT   Draper, UT 28629   
5 Nick EKDAHL   Salt Lake Cty, UT 10617   
6 Cameron CANDELARIA   West Jordan, UT 198218   
7 Jack DAINTON   Park City, UT 8533   
8 Taylor EISENHART   Lehi, UT 237328   
9 Kirk MINOR   Riverton, UT 242779   
10 Julian FOWKES   Salt Lake City, UT 274402   
11 Bryce YOUNG   North Ogden, UT 274878   
12 CLINT CARTER   Salt Lake City, UT 220916   
13 Kris ARNOTT   Salt Lake City, UT 1965   
14 Jason HOUCHIN   Redwood City , CA 95081   
15 Todd TAFT   Salt Lake City, UT 207596   
16 Shane DUNLEAVY   Park City, UT 253994   
17 Carl MAJORS   Salt Lake City, UT 203097   
18 matt BRADLEY   Sandy, UT 258372   
19 Cameron ANDERSON   Salt Lake City, UT 209943   
20 JESS DEAR   Salt Lake City, UT 212596   
21 Cameron PATCH   Salt Lake City, UT 256779   
22 Jeremy CLAY   Manlius, NY 7089   
23 Jeremy COLLINS   Farmington, UT 131631   

- Cat 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole EVANS   Sandy, UT 201539   
2 Alisha WELSH   Tucson, AZ 276369   
3 Taylor WILES   Fairfax, CA 289582   
4 Laura HOWAT   Salt Lake City, UT 147582   
5 Margaret DOUGLASS   Salt Lake City, UT 60449   
6 Chantel THACKERAY   Murray City, UT 249124   
7 Kelsey WITHROW   Poulsbo, WA 208477   
8 Kirsten KOTVAL   Park City, UT 206135   
9 Alison FRYE   Salt Lake City, UT 247526   
10 BREANNE NALDER   Murray, UT 263791   
11 Nisie ANTACLE   Holladay, UT 171605   
12 Kelly DAILEY   Ogden, UT 207981   
13 Jamie JENKINS   Salem, UT 260965   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFOSMOCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee