Race Results for
Buck Hill Birch Bump - MNSCS #7
Burnsville, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/10/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   00:40:21  4531 Peace Coffee
2 Josh Foster   00:41:28  4506 Lifetime Fitness/Faster Foster
3 Max Smothers   00:48:35  4532 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Baldini   00:29:43  4494 
2 Zach Schuman   00:30:02  4529 
3 Lucas Hieb   00:31:06  4515 
4 Matthew Olson   Eden Prairie, MN00:31:14 370629  4522 
5 Marcus Warrington   00:35:24  4534 SPH/Wheelhouse Cycles
6 Cody Halterman   00:36:57  4558 
7 Ethan Furois   00:37:44  4538 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   00:33:54  4512 
2 Ryan Gallagher   00:35:01  4508 
3 Curtis Bauer   00:37:45  4560 
4 Kenny Anderson   00:40:38  4564 New Mart

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Bacso   Plymouth, MN00:27:42 260595  4566 Gear west
2 Michael Petroff   00:31:08  4557 
3 Erik Kuronen   00:32:37  4547 
4 Nicholas Amys   00:35:08  4559 
5 Chris Driscol   00:35:24  4503 Bicycle Sports
6 Lucas Carlstrom   00:40:12  4497 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Barlage   00:28:36  4541 Team Part-Time Model Presented
2 Josh Holst   00:29:58  4517 
3 Ryan Edge   00:30:58  4504 
4 Eric Chin   00:35:04  4565 
5 Marcus Wetterlund   00:36:12  4536 
6 Jason Othoudt   00:36:38  4563 
7 Frank Stanton   00:38:58  4543 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Weber   00:38:27  4546 
2 Mitch Mohs   00:38:57  4521 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Poquette   00:31:11  4562 
2 Justin Keough   00:32:35  4555 Wannabee Racing
3 John Knudson   Edina, MN00:33:06 122893  4519 
4 Jon Sigerud   00:34:48  4530 
5 Nathan Olson   00:35:13  4523 
6 Mike Mohs   00:36:25  4520 
7 David Primm   00:36:38  4526 
8 Jeremy Crawford   00:38:29  4500 
9 Jose Diaz   00:38:56  4548 
10 Brian Stanley   00:40:40  4533 
11 Jammie Hummel   00:44:16  4542 
12 Danny Deetz   00:48:43  4551 
13 Antonio Rivera   00:49:49  4527 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cogan   00:34:13  4499 
2 Bernie Seleski   00:36:51  4549 
3 Glenn Margolf   00:39:13  4550 
4 Daniel OMalley   00:44:24  4524 
5 Janis Delins   00:44:55  4502 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Franken   00:34:26  4507 
2 Eric Finney   00:35:24  4505 
3 Jim Ehlers   00:37:18  4556 
4 Scott Guse   00:42:48  4513 Okoboji Expedition Co.
5 Michael Kahn   00:44:31  4545 
6 Dean Bacso   00:45:59  4567 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   00:31:43  4516 
2 Thomas Charland   00:38:21  4498 WannaBee Racing
3 Tim Gallagher   00:39:57  4509 
4 Dan Garrett   00:45:05  4510 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Weisbrod   01:02:36  4553 LCR

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN01:00:12 284823  3039 MNJRC
2 Josey Weik   Wrenshall, MN01:06:07 297766  2994 ski hut
3 Andris Delins   01:08:57  2957 
4 Duncan Weisbrod   01:15:19  3020 LCR (Larson Cycle Racing)
5 Jacob Stevenson   01:18:49  3065 
6 Daniel Svedberg   01:20:08  3062 MNJRC

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   01:06:14  1487 Summit Racing
2 Lincoln Kirchoff   00:58:39  3027 
3 Shea Franken   01:00:40  2964 Bicycle Sports
4 Zachary Stilwell   Hudson, WI01:03:01 253081  3030 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN01:10:38 266006  1556 Maplelag
2 Alex Strange   01:12:44  1564 Wannabees
3 Judd Kranz   01:03:38  3048 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Rosen   01:12:53  1565 Continental
2 Kenny Smith   01:21:16  1563 
3 Aaron Burroughs   01:22:53  1488 Freewheel Bike
4 Erik Kuronen   01:23:02  1588 
5 Kevin Leiferman   01:01:40  3034 Summit Racings
6 Brandan Ostroot   01:02:05  3037 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Guettler   01:08:33  1491 
2 Charles Lamb   01:09:57  1584 
3 Nathan Kremer   01:10:22  1495 Summit
4 Drew Wilson   01:10:22  1574 
5 Scott Spoo   Woodbury, MN01:11:59 297802  1573 Wannabee Racing
6 Kaleb Himli   00:55:52  2972 
7 Brendan Bellew   00:56:28  2948 
8 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN00:59:19 298060  2955 Wannabee Racing
9 Jeremy Dirk   00:59:32  3018 Maplelag/Paramount
10 Eric Applen   00:59:39  3015 VeloRochester
11 Adam Carignan   00:59:49  3008 
12 Matt Settergren   01:00:10  2986 
13 Rob Lutterman   01:01:10  2977 Wannabee Racing
14 Adam Caughey   01:01:13  3047 Summit Racing
15 Jesse Hagglund   01:02:04  2969 Summit racing
16 Tim Gut   01:03:07  2968 
17 Drew Lemler   01:03:10  2975 
18 Kit J Grayson   01:03:58  3033 
19 Derek Van De Velde   01:05:36  3046 
20 Gus Aramayo   01:07:36  3035 
21 Kevin Gonzales   01:07:39  3042 LCR
22 Danny Kueffer   01:08:21  3010 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Collins   01:05:14  1490 
2 Ryan Sportel   01:07:50  1552 Freewheel
3 Joe Surla   01:08:15  1553 Wannabee Racing
4 Jason Scherman   New Market, MN01:08:33 296398  1551 WANNABEE RACING
5 Tim Williams   Circle Pines, MN01:10:28 295831  1557 Wannabee Racing
6 Ben Lemler   01:10:30  1497 Synergy
7 John Oman   Chaska, MN01:13:09 287396  1548 WannaBee Racing
8 Evan Pengelly   01:15:39  1578 
9 Adam Emanoff   01:16:33  1582 Bent Crank Racing
10 Brandon Manske   00:57:49  3032 
11 Mark Foslien   00:58:17  2961 
12 Paul Cullen   00:58:45  3019 Maplelag/Paromount
13 Fred Kueffer   00:58:47  3011 
14 Steve Sturman   00:59:36  3036 
15 Micah Lux   01:01:12  3058 
16 Andrew Worth   01:03:07  2997 Wannabee Racing
17 Eric Uschold   01:03:48  3059 Summit Construction
18 Terrence McNamara   01:04:38  3053 Bicycle Sports
19 Corey Edge   01:04:46  3021 
20 Isaac Giesen   01:05:00  3051 SPH
21 Isaac Mitchell   01:05:44  3068 
22 David Bruning   01:07:20  2954 Bent Crank Racing
23 Justin Edge   01:07:26  2960 
24 Thomas Fritz   01:07:47  3064 
25 Aaron Blumke   01:08:48  3050 
26 Gabriel Thompson   01:12:37  2990 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Van Ert   01:08:44  1554 Peace Coffee Racing
2 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN01:09:01 159664  1586 GSCA
3 Andrew Dahl   01:09:15  1581 BPB
4 Ben Rogowski   01:09:19  1550 Freewheel Bike
5 Eric LeBow   Shoreview, MN01:11:47 279272  1496 Wannabee Racing
6 Clayton McLagan   01:12:22  1499 Peace Coffee Racing
7 Steven Roe   Rochester, MN01:13:33 296450  1570 Eriks Bike Shop
8 Brandt Elson   Breezy Point, MN01:13:44 208462  1560 hollywood/silver cycling
9 Bruce Klehr   01:13:48  1494 wannabee racing
10 Thomas McDonald   01:14:30  1498 peace coffee racing
11 Thomas Little   01:14:42  1589 Wookie Juice
12 Jason Walters   San Antonio, TX01:18:56 218465  1579 
13 Cal Collins   01:21:00  1489 Wannabee Racing
14 Cory Mortensen   01:41:31  1583 Peace Coffee
15 Jeremy Ames   Minneapolis, MN00:58:12 285970  2946 Freewheel Bike
16 Dan Knudsen   00:59:51  2973 29nSNGL*
17 Chris Iverson   01:00:09  3067 29 Single
18 montedirks dirks   Minneapolis, MN01:00:56 285560  2958 
19 Mark Engebretson   01:01:36  3063 
20 Nick Pettis   01:02:22  3061 Wannabee Racing
21 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:04:10 95633  3049 Freewheel Bike
22 Mike Campbell   01:05:03  3028 
23 Larry Warrington   01:05:26  2993 SPH / Wheelhouse Cycles
24 Todd Amunrud   01:06:31  3022 
25 Drew Hendrickson   01:21:44  2971 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Hartney   Afton Mn01:07:25 15314  1591 BPB
2 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:09:51 236794  1569 Freewheel
3 Rick Ochs   01:10:41  1546 Summit Racing
4 Todd Nesvold   01:15:46  1500 
5 Eddie Karow   Stpaul, MN01:16:08 281195  1566 LCR
6 Ton Tran   01:16:17  1575 Peace Coffee
7 Tim Kuntz   01:16:55  1572 Colorado Single Track
8 Brian Longley   01:17:48  1562 Freewheel
9 Brandon Reynolds   01:25:26  1587 
10 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:27:17 288396  1549 
11 Robert Gritman   00:59:03  2966 Bicycle Sports
12 Randy Smothers   01:00:17  2989 Bicycle Sports
13 Darwin Reicks   01:00:28  3017 
14 Sean Valentine   01:00:53  3029 Peace Coffee Racing
15 Leo Bickelhaupt   01:01:43  3013 Wannabee Racing
16 David Shulman   01:02:28  2987 
17 Jerry Bilek   01:02:30  2950 
18 Bill Franken   01:03:02  2963 Bicycle Sports
19 Spencer Lenz   01:05:41  2976 
20 Lee Nesbitt   Prescott, WI01:06:23 25921  3023 KORC
21 Frank Bobick   01:13:53  2951 Peace Coffee
22 Kelly Bakke   01:14:07  3052 
23 Tony Lema   01:15:17  3066 
24 Mike McCarthy   01:24:13  3000 Gateway Cycle

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Jones   01:13:10  1580 P.O.S.
2 Dan Inderieden   01:14:00  1493 Bent Crank Racing
3 Scott McClure   01:15:30  1568 Velorochester
4 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN01:19:02 105942  1571 Freewheel Bike
5 Gene Oberpriller   01:19:03  1585 Holywood Silvercycling
6 Marc Harvieux   01:23:20  1492 WannaBee Racing
7 Ladric Grant   00:57:36  3024 
8 Ray Osowski   00:59:01  2983 
9 Thomas Rinehart   00:59:53  3057 Nicollet South Bike
10 Craig Wiklund   00:59:59  2995 
11 Ted Siefkes   01:00:36  3056 Silver Cycling
12 Scott Buscher   01:01:12  3041 
13 Don Fox   01:02:00  3055 LCR
14 D Mark Nystrom   Apple Valley, MN01:05:42 198070  2982 n/a
15 Kevin Foster   01:10:20  2962 Lifetime Fitness/Faster Foster
16 Drake Ryman   01:11:08  2985 
17 Jerry Washatka   01:11:32  3045 
18 Gary Smith   01:17:32  2988 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   01:10:47  1486 Summit Racing
2 Gary Friedell   01:13:40  1577 Keenwood
3 Todd Trembley   Faribault, MN01:00:41 217961  2992 
4 Nicholas Guettler   01:01:34  2999 
5 Steve Stilwell   01:02:06  3031 
6 Tom Bengel   St Paul, MN01:02:29 200781  2949 
7 Micheal Thompson   01:05:38  2991 Wannabee Racing
8 Mark Klingelhoets   01:05:53  3040 Wannabe
9 Christopher North   01:06:01  3014 Wannabee Racing
10 Norm Busse   01:06:17  2956 
11 David Carignan   01:09:27  3009 
12 David Hallaway   01:11:23  2970 Bicycle Sports
13 Bruce Parker   Edina, MN01:23:34 260693  2984 Freewheel Bike
14 Gary Nolan   01:28:42  2980 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN01:16:26 232145  1547 kenwood Racing
2 Gary Gross   01:01:04  2967 Penn Cycle
3 Denny Barry   01:06:20  2947 Maplelag-Paramount
4 Craig Swanson   01:13:43  3016 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Onken   Plymouth, MN01:20:34 254914  484 
2 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN01:20:46 295022  488 Penn Cycle
3 Matthew Allen   Minneapolis, MN01:22:51 200426  496 lgr/behind bars

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Tri   Rochester, MN01:15:53 80524  500 29er Crew
2 David Oachs   Woodbury, MN01:15:59 116923  498 Nicollet Bike
3 Devin Curran   Onalaska, WI01:16:45 211576  480 Spot Brand Hollywood Cycles T6
4 Kevin Supple   Robbinsdale, MN01:18:46 297439  494 Peace Coffee
5 Bruce Martens   Saint Paul, MN01:19:38 212731  489 Balance Cycling
6 Tim Stone   Minneapolis, MN01:20:15 200623  493 Kenwood Racing
7 Andrew Sieben   Burnsville, MN01:22:07 258018  486 LCR
8 Matt Nelson   Minneapolis, MN01:22:10 245341  483 Peace Coffee Racing
9 Andrew Jordan   Woodbury, MN01:22:17 295752  487 LCR
10 Richard Fiske   Shakopee, MN01:24:59 211816  481 Kenwood Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:19:03 98534  491 
2 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN01:20:14 117428  492 Kenwood Racing
3 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN01:22:43 147521  497 Kenwood Racing
4 Pat Dowling   St. Louis Park, MN01:26:46 44129  499 Flat City Cycling Club/Penn Cy

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:10:43 210366  69 Velo Rochester
2 Eric Thompson   Shoreview, MN01:14:13 150540  74 Lees-McRae College
3 Jesse Rients   Shakopee, MN01:14:29 147524  73 Penn Cycle/Nature Valley
4 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:17:21 15779  72 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:17:22 182827  75 Velorochester

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI00:37:16 288627  4544 Riverbrook Momentum

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   00:34:17  4511 
2 Samantha Bushendorf   00:40:54  4495 Wannabee Racing
3 Andrea Sathre   00:50:08  4554 Summit Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   00:38:16  4540 WannaBee Racing
2 Yvette Harvieux   00:38:18  4514 WannaBee Racing
3 Sarah Williams   00:45:03  4537 Wannabee Racing
4 Teri Holmes   00:46:35  4552 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   00:40:25  4496 
2 Anne Parker   00:50:18  4525 Freewheel Bike

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Nolan   01:12:14  2981 Minnetoka Cycle and Ski
2 Sophia Marchiando   01:15:31  3054 Hollywood Cycles

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan   Minneapolis, MN01:03:51 261947  3012 Freewheel
2 Sarah Eby   01:07:00  2959 
3 Jacklyn Carlson   Waconia, MN01:10:07 259941  3025 Silver Cycling
4 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:13:26 284628  3043 Sillver/Hollywood
5 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:16:18 316506  2996 
6 Kristy Henderson   01:25:08  3007 Hollywood/Silver Cycling

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN01:04:24 238279  2953 Kris Brazil
2 Angella Collins   01:15:45  3060 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN01:13:15 212052  490 
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:16:23 281920  502 Peace Coffee

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN01:15:04 57292  68 PENNCYCLE/NatureValley/FCCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFSpyShimanoSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee