Race Results for
Wheel & Sprocket Criterium
Neenah, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 12/31/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 3-4 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Curtis   Appleton, WI 225335  154 Team Wheel & Sprocket
2 Ric Damm   Ripon, WI 205672  149 Ripon College
3 Grant Stevens   Cedarburg, WI 125520  142 Team Extreme
4 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  152 Team Wheaton Franciscan Healthcare
5 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  156 Team Beans & Barley
6 Patrick Callahan   Milwaukee, WI 214543  160 Cafe Hollander RDC
7 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  150 Brazen Dropouts/Cronometro
8 N/A   Chicago, IL 243692  167 Team Chiropractic Partners
9 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  123 Unattached
10 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  147 Unattached
11 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  148 Team Wheel & Sprocket
12 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378  132 Janesville Velo Club
13 Timothy Riley   La Crosse, WI 230962  158 Team Wheel & Sprocket
14 Dave Bednarek   Fond Du Lac, WI 259829  124 Unattached
15 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191  153 Lakes Area Physical Therapy
16 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  146 Lakes Area Physical Therapy
17 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  151 Team Wheaton Franciscan Healthcare
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  126 Unattached
DNF John Svanda   Neenah Wi 278789  127 Team Wheaton Franciscan Healthcare

Men - Masters Category 1-2-3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  173 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  162 Lakes Area Physical Therapy
3 David Kay   Appleton, WI 130383  164 Great Dane Velo Club
4 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  163 Lakes Area Physical Therapy
5 Peter Coons   Neenah, WI 47172  183 Team Wheel & Sprocket
6 Chad Dean   Madison, WI 74509  180 5Nines Cycling
7 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  170 Great Dane Velo Club (GDVC)
8 Todd King   Neenah, WI 179503  182 Team Wheel & Sprocket
9 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  178 Team Wheel & Sprocket
10 Mark DesJardin   Appleton, WI 160662  176 Team Wheaton Franciscan Healthcare
11 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  157 Team Geargrinder
12 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  184 Unattached
13 Kevin Pomasl   Wausau, WI 261266  171 Team Wheaton Franciscan Healthcare
14 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  168 LAPT CC
15 Chip Pieper   Whitefish Bay, WI 297721  159 Team Geargrinder
16 Ric Damm   Ripon, WI 205672  149 Ripon College
17 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  166 Team Chiropractic Partners
18 Eric Knuth   Madison, WI 203995  165 Brazen Dropouts/Cronometro
19 Anthony Phillips   Hartland, WI 231191  153 Lakes Area Physical Therapy
20 John Robertson   Sherwood, WI 59327  161 Unattached
21 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  155 Team Beans & Barley
22 Jason Landretti   Fitchburg, WI 86309  137 Great Dane Velo Club
23 James Moore   Greenville, WI 208911  101 River Valley Cycling Club- RVCC
24 Jeff Kapheim   Appleton, WI 48002  181 Team Wheel & Sprocket
25 Jim Winter   Delafield, WI 48859  185 Lakes Area Physical Therapy
26 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  169 LAPT CC
27 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  151 Team Wheaton Franciscan Healthcare
28 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  152 Team Wheaton Franciscan Healthcare
29 N/A   Chicago, IL 243692  167 Team Chiropractic Partners
DNF Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  174 River Valley Cycling Club- RVCC

Men - Masters Category 4-5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeramey Werbelow   West Bend, WI 287594  99 Team Extreme
2 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927  119 SilverCycling
3 Jeff Parker   Cedarburg, WI 188011  114 Team Extreme
4 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  115 Team Extreme
5 John Svanda   Neenah Wi 278789  127 Team Wheaton Franciscan Healthcare
6 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  118 Team Extreme
7 John Grisa   Brookfield, WI 244444  122 Team Wheaton Franciscan Healthcare
8 Will Hollrith   Grafton, WI 279925  105 Team Extreme
9 Scott Ertl (1 - Cat4)   Cedarburg, WI 265813  103 Team Extreme
10 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  106 Team Geargrinder
11 Michael Geitner   Mukwonago, WI 233888  97 Team Extreme
12 Dave Genske     134 Unattached
13 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  123 Unattached
14 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  128 Unattached
15 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  116 Team Extreme
16 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  126 Unattached
17 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  121 Team Beans & Barley
18 John Brown     125 unattached
19 Russ Buege (2 - Cat4)   Denver, CO 225976  112 Lakes Area Physical Therapy
20 Jorge Reyes   Saukville, WI 290649  104 Extreme Ski & Bike
21 Miguel Piarulli     113 Unattached
22 Sean Strosahl     129 Unattached
23 Dave Bednarek   Fond Du Lac, WI 259829  124 Unattached
24 Jim Giese   Grafton, WI 256979  117 Team Extreme
25 Tom Bruce     110 Unattached
26 Charles Keuler (3 - Cat4)   Springfield, MO 272085  102 Ozark Cycling Club
27 Dale Kittleson   Janesville, WI 239378  132 Janesville Velo Club
28 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  100 TEAM GEARGRINDER
29 Michael Mandli   Germantown, WI 225464  120 Lakes Area Physical Therapy
1000 James Buckley   De Pere, WI 226361  131 Colavita Racing

Men - Junior 15-18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  87 ABD Cycling Team
2 Paul Kumm   Fort Collins 267392  88 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  86 Kenosha Velosport Inc
4 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  84 Baraboo Sharks
5 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  94 Unattached
6 Ethan Rhoades   Fond Du Lac, WI 297796  85 Unattached
7 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  82 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Men - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  87 ABD Cycling Team
2 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  84 Baraboo Sharks
3 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  86 Kenosha Velosport Inc
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  82 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
6 Eric Moore     83 River Valley Cycling Club
7 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  92 Baraboo Sharks
8 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  91 Unattached
9 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  90 Baraboo Sharks
10 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  93 Baraboo Sharks

Men - Elite 4-5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels     130 Unattached
2 Antonio Valenti   Delavan, WI 292580  143 Team Pegasus
3 John Svanda   Neenah Wi 278789  127 Team Wheaton Franciscan Healthcare
4 Evan Kilpatrick     138 Unattached
5 Sean Strosahl     129 Unattached
6 Paul Kumm   Fort Collins 267392  88 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  121 Team Beans & Barley
8 John Brown     125 Unattached
9 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  144 Unattached
10 Dave Genske     134 Unattached
11 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  139 Unattached
12 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336  87 ABD Cycling Team
13 Ryan Pokorney     109 Unattached
14 Adam Fillmore     141 Unattached
DNF Charles Keuler   Springfield, MO 272085  102 Ozark Cycling Club
DNF Roy Brooks   Urbana, IL 295607  140 Unattached
DNF Marcus Traber   Milwaukee, WI 294792  145 Unattached

Men - Elite 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Zink   San Diego, CA 263275  191 Proctor Cycling Team
2 Greg Cullen   Menasha, WI 53729  187 Team Wheel & Sprocket
3 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  184 Unattached
4 Alan Ziolkowski   Milwaukee, WI 203666  188 Cafe Hollander RDC
5 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  189 UP Ophthalmology
6 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  172 Lakes Area Physical Therapy
7 Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  175 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 John Reynders   Seattle, WA 255625  179 Team Beans & Barley
9 Robert Schallhorn   Hartland, WI 240346  156 Team Beans & Barley
10 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  186 Team Geargrinder
11 Bruce Breitrick   Port Edward, WI 148216  147 Unattached
DNF Jeff Rudy   West Bend, WI 248401  133 Team Wheel & Sprocket
DNF Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  155 Team Beans & Barley
DNF Eric Knuth   Madison, WI 203995  165 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Justen Stracy   Spring, TX 136599  194 Team American Classic

Men - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Crater   Greenville , SC 70612  199 Unattached
2 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  195 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  197 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Kevin Berger   Madison, WI 246306  193 Team Wheel & Sprocket
5 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700  190 Team Wheel & Sprocket
6 Brian Rach   Chilton, WI 257820  202 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
7 Marc Howe     177 Team Geargrinder
8 Kevin Pomasl   Wausau, WI 261266  171 Team Wheaton Franciscan Healthcare
9 Brian Zink   San Diego, CA 263275  191 Proctor Cycling Team
10 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  201 Team Wheel & Sprocket
11 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  198 Team Wheel & Sprocket
12 Lyle Hanson (1 - Cat2)   Madison, WI 219950  192 Great Dane Velo Club
13 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  163 Lakes Area Physical Therapy
14 Eric Bean   Seattle, WA 164426  196 ISCorp Cycling Team
15 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  186 Team Geargrinder
16 Timothy Stumpf   Appleton, WI 34505  203 Unattached
17 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  168 LAPT CC
18 David Kay   Appleton, WI 130383  164 Great Dane Velo Club
19 Richard Olson   Milwaukee, WI 52494  169 LAPT CC
20 Chris Halverson   Madison, WI 188913  173 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
21 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  170 Great Dane Velo Club (GDVC)
22 Timothy Clark   Denver Co 225833  200 Colavita Racing
DNF Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  172 Lakes Area Physical Therapy
DNF Mark DesJardin   Appleton, WI 160662  176 Team Wheaton Franciscan Healthcare
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  179 Team Beans & Barley
DNF Peter Coons   Neenah, WI 47172  183 Team Wheel & Sprocket

Women - Women Category 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  107 Chiropractic Partners
2 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  95 Team Beans & Barley
3 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  98 Team Wheel & Sprocket
4 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  89 Unattached
5 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  96 MadCity Velo Club

Women - Women - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Riessen   Madison, WI 197110  136 Great Dane Velo Club
2 Yvonne Schumacher   Mukwonago, WI 241694  111 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
3 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  107 Unattached
4 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  108 Team Chiropractic Partners
5 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  135 Cafe Hollander RDC
6 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  95 Team Beans & Barley

Women - Junior 10-14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  89 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerSpyUSACDFShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee