Race Results for
Root 66 Domnarski Farm 2009
Wake, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Naser   1:06:19  220 

Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Gilmour   Ludlow, VT1:48:16 175603  500 
2 Seamus Powell   Round Top, NY1:49:09 242397  702 
3 Bradford Perley   Brevard, NC1:52:48 192115  707 
4 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:53:06 38209  507 
5 Michael Bartlett   Sunderland, MA1:54:19 225390  509 
6 Benjamin Moore   Boulder, CO1:54:35 228791  703 
7 Nathan Ringquist   Westminster, MA1:56:29 140698  508 
8 Michael Loranty   Falmouth, MA1:57:15 177946  501 
9 Todd Wheelden   Kents Hill, ME1:59:40 83109  502 
10 Gregory Carpenter   Durango, CO2:00:08 191158  503 
11 John Peterson   Easton, MA2:03:44 170328  705 
12 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:05:03 190039  505 
13 John Foley   Fiskdale, MA2:14:10 121026  510 
14 Matthew Green   Hatfield, MA2:16:58 226152  504 
DNF Robert Stine     506 

Men - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Edward Martin   *1:15:41  751 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Fowler   0:57:23  
2 Nolan Garon   1:05:36  
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:13:20 311452  

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Lambert   0:53:30  203 
2 Graig Judge   Killingworth, CT1:04:33 263122  200 
3 Sean Walsh   1:08:46  201 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Simpson   Manchester, CT0:48:45 293901  304 
2 Eric Jarvi   Framingham, MA0:53:37 254949  305 
3 Craig Neal   Westhatfield, MA0:55:45 286245  303 
4 Christopher Reynolds   0:56:53  307 
5 Sean Nichols   0:57:45  306 
6 Eleidson Martins   1:05:05  309 
7 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:15:50 239350  302 
8 Norman Spring   1:17:35  311 
9 Kevin Hutchinson   Carver, MA 298355  301 
10 Jose Lopes Pereira   1:31:10  310 
11 Brian Hadix   *1:42:54  308 
DNF Alex Hutchinson   Grove City, FL 296956  300 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Gregory Gadowski   Dummerston, VT0:59:10 95816  403 
3 David Neal   1:00:49  401 
4 Marco Lambert   1:02:31  402 
5706 Armand Rodrigue   Carver, MA 30306  Armand 400

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lester Bethel   Acton, MA0:58:22 216971  531 
2 Claude Morneault   0:58:26  530 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Packard   Arlington, MA1:06:38 234154  14 
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:13:02 275070  11 
3 Lorenzo Dato   Nashua, NH1:20:40 282263  10 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edenilson Dasilva   South Kent, CT1:03:45 296124  610 
2 Clinton Angwin   White River, VT1:03:51 298713  615 
3 Richard Jones   Glen Cove, NY1:08:48 285692  611 
4 Jonathan Sawn   Granby, CT1:10:09 262054  613 
5 Josh Bean   East Kingston, NH1:15:23 293045  612 
6 Justin Albin   Townshend , VT1:33:32 295736  614 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gercy Barbosa   Newtown, CT1:01:09 296138  350 
2 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:07:43 224122  357 
3 Richard Person   Hudson, MA1:07:47 211432  353 
4 Maison Chen   Del Mar, CA1:08:45 127537  351 
5 Mark Nolan   1:11:18  352 
6 Matthew Boulay   1:12:30  354 
7 george shaw   Brookline, MA1:12:53 262494  355 
8 David Terrell   1:12:57  356 
9 Noah Meyerhans   1:20:50  358 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sylvain Loize   Barrington, RI1:03:40 228641  472 
2 Anthony Laskaris   Chelmsford, MA1:06:55 82626  475 
3 Will Raymond   1:07:19  474 
4 Alexis Arapoff   Stow, MA1:07:41 43811  471 
5 John Allen   East Berlin, CT1:08:20 239954  465 
6 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:08:28 282269  461 
7 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:09:14 8363  463 
8 Matthew Snow   Fairfield, CT1:10:13 112195  462 
9 Jorge Hernandez   1:14:25  476 
10 Dave Condon   1:16:11  467 
11 Kenneth Hamel   Coventry, RI1:16:30 120142  473 
12 Missing Name   1:17:06  464 
13 Frank Navone   1:19:30  460 
14 Dean Lisiewicz   Ashburnham, MA1:20:10 298306  468 
15 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:23:11 268805  466 
16 Tom Gumbart   1:24:34  470 
17 Armand Arekian   Averill Park, NY1:33:03 86411  469 
DNF Name Missing     425 
DNF Gerald Oleksak     464 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:07:06 202068  547 
2 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:11:33 146313  541 
3 Harold Green   Hatfield, MA1:14:46 226151  546 
4 Dana Wakeman   1:15:27  549 
5 Jim Boggs   1:17:15  544 
6 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:19:00 38948  542 
7 john weferling   East Longmeadow, MA1:21:50 272347  543 
8 Jay Mongillo   Branford, CT1:22:40 193624  548 
9 John Torrey   South Daytona, FL1:24:50 199705  545 
10 Jonathan Lach   1:26:30  550 
11 William Bonin   Hampton, CT1:27:00 156799  540 

Men - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Gilsinger   2:23:45  110 
2 Craig Mello   Seekonk, MA2:47:55 23978  111 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA2:34:54 264870  22 
DNF Aaron House   Great Barrington, MA 229608  20 
DNF Benjamin Chase   Newmarket, NH 281382  21 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Daigneault   Dudley, MA2:02:04 246346  714 
2 Gregory Whitney   Philadelphia, PA2:03:29 246360  710 
3 Eric Carlson   Bristol, CT2:04:08 233018  704 
4 Derek Brinkerhoff   Lakewood, CO2:06:18 182630  712 
5 David Maynard   Middletown, CT2:07:16 214503  716 
6 Anthony Clark   Feeding Hills, MA2:08:01 281380  701 
7 Adam LaRochelle   Granby, CO2:09:00 232919  708 
8 Paul Salpante   2:10:33  706 
9 Nathan Pepin   Seattle, WA2:13:46 249643  711 
10 Adam Roth   Portland, CT2:19:04 177466  700 
11 Scott Frison   Milford, CT2:27:56 260908  715 
12 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:31:34 41895  709 
DNF Jeff Landfried   Amherst, MA 245747  713 
DNF James Ford   Littleton, CO 157072  717 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Burton   Meriden, CT1:59:56 41606  656 
2 Juan Runster   2:00:56  661 
3 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:05:57 136666  655 
4 Michael Kelly   Watertown, CT2:08:46 94642  651 
5 Robert Carmen   Simsbury, CT2:13:12 111810  660 
6 Jacob Harris   Swanzey, NH2:13:25 249276  652 
7 Robert Cruz   Weymouth, MA2:14:02 144424  658 
8 Steven Jurczak   Stamford, CT2:14:18 107747  662 
9 Christopher Evans   Holyoke, MA2:16:08 197135  653 
10 Jake Colvin   Wallingford, CT2:19:33 270420  659 
11 Spike McLaughlin   West Greenwich, RI2:24:30 163305  650 
DNF Arthur Roti   Granby, CT 30703  657 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gunsalus   Dudley, MA2:00:12 146710  432 
2 Charles Beal   W Hartford, CT2:03:29 106073  434 
3 Brian Rutter   Belchertown, MA2:06:03 168738  431 
4 Royce Yeomans   Springfield, MA2:09:08 143685  429 
5 John Beaupre   Sutton, MA2:09:32 285799  435 
6 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:15:07 87557  437 
7 Todd Bearse   Pembroke, MA2:16:10 247459  426 
8 John Nobile   Guilford, CT2:19:03 26169  439 
9 Scott McConnell   Holyoke, MA2:28:48 279701  427 
10 Paul Nyberg   Goshen, CT2:32:56 82305  436 
11 Thomas Noble   Kennebunkport, ME2:38:18 149799  438 
DNF Michael Good   Wilmington, MA 141590  433 
DNF Gray Eldridge   Falmouth, MA 103758  428 
DNF Geoffrey House   Great Barrington, MA 70131  425 
DNF Wayne Cunningham   Wayland, MA 91485  430 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:05:36 210960  584 
2 Paul Curley   Taunton, MA2:06:09 8380  586 
3 Steve Arsenault   Keene, NH2:10:00 211263  583 
4 Christopher Logan   Keene, NH2:17:08 21464  585 
5 Gary Musgrove   Abington, MA2:34:03 230851  580 
6 Mark Stevens   South Deerfield, MA2:38:34 34090  581 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  582 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Portillo   0:45:04  390 

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:22:21 103270  275 
2 Mary Lynn Hadix   2:40:40  654 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Jones   0:47:04  391 
2 Rhonda McLaughlin   0:51:00  43 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Jaya   1:04:16  600 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Williams   0:58:44  100 
2 Lynette Wood   0:58:54  101 
3 Carla Heilman   1:20:00  102 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA1:22:34 254284  12 
2 ellen noble   Kennebunkport, ME1:25:37 282412  13 
3 Rachel Chambers   1:41:15  30 
4 Sadie St. Germaine   1:45:05  31 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Harkness   1:20:10  733 
2 Gabrielle Inglis   1:24:56  732 
3 Jocelyn Gaudi   1:28:28  731 
4 Kristen Lukach   Salem, MA1:34:54 268384  730 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:18:30 201114  50 
2 Marjorie Bowen   Burlington, CT1:22:34 270116  52 
3 Katie Rudy   Lake City, MN1:25:25 255417  53 
4 Heidi Chase   Newmarket, NH1:32:38 282789  51 
5 Alexandra Cruse   Marblehead, MA1:46:22 177646  54 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Bloodgoun   2:47:26  80 
2 Lydia Barter   N Brookfield, MA3:00:18 2763  81 
DNF Sandy Noble   Kennebunkport, ME 149798  82 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSpySierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee