Race Results for
Single Track Attack - MNSCS #6
Elk River, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/27/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   00:40:14.4  4444 Lifetime
2 Josh Foster   00:44:41.0  4422 Lifetime Fitness/Faster Foster
3 Zachary Smith   00:44:41.0  4447 Peace Coffee
4 Max Smothers   00:50:02.5  4448 Bicycle Sports
5 Calvin Sandberg   00:53:26.1  4493 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Baldini   00:34:47.0  4413 
2 Lucas Hieb   00:35:00.0  4432 
3 Connor Smith   00:35:24.9  4446 
4 Matthew Olson   Eden Prairie, MN00:35:34.0 370629  4441 
5 Logan Schlough   00:36:24.7  4445 Lifetime
6 Nick Bither   00:41:35.1  1478 
7 Micah Tanning   00:42:45.3  4485 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   00:35:38.8  4480 
2 Kellen Garrett   00:38:59.7  4426 
3 Curtis Bauer   00:41:02.6  4490 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Petroff   00:34:01.3  4457 
2 Daniel Hampton   00:34:23.9  4428 
3 Erik Kuronen   00:35:48.3  4461 
4 Chris Driscol   00:35:48.6  4419 Bicycle Sports
5 Andy Sullivan   00:38:53.4  4488 
6 Kyle Johnson   00:42:58.0  4438 
7 Philip Thomson   00:43:58.5  4467 
8 Lucas Carlstrom   00:46:50.7  4415 
9 Ryan Tapper   00:55:14.0  4451 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Barlage   00:32:37.1  4465 Team Part-Time Model Presented
2 Matt Leizinger   00:32:54.1  4466 Team Part Time Model
3 Josh Holst   00:33:42.0  4434 
4 Ryan Edge   00:34:53.1  4420 
5 Erik Hampton   00:34:58.6  4429 
6 Matt Settergren   00:35:48.9  4462 
7 Marcus Wetterlund   00:38:46.6  4489 
8 Ben Toskey   00:39:48.6  4453 team part time model presented
9 Frank Stanton   00:43:18.3  4449 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Horsmann   00:36:09.1  4436 
2 Ryan Fahrmann   00:39:01.5  4421 
3 Darren Tutt   00:42:48.2  4454 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Poquette   00:33:36.8  4473 
2 Justin Keough   00:34:46.1  1477 Wannabee Racing
3 Derek Broten   00:34:46.5  4472 
4 Jeremy Crawford   00:37:56.5  4417 
5 Nathan Olson   00:38:14.5  4442 
6 Jose Diaz   00:39:50.0  4418 
7 Brian Stanley   00:41:17.2  4479 
8 Drew Hendrickson   00:42:01.3  4475 
9 Michael Mohs   00:42:59.8  4459 
10 Jammie Hummel   00:43:10.8  4437 
11 Antonio Rivera   00:45:09.6  4443 
12 Robert Grogan   00:51:14.3  4469 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cogan   00:37:20.8  4416 
2 Bernie Seleski   00:37:41.4  4471 
3 Jeff Sieckert   00:44:58.9  4492 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Wateski   00:40:55.0  4458 
2 Scott Guse   00:43:11.9  4427 Okoboji Expedition Co.
3 Michael Kahn   00:45:21.4  4439 
4 Mark Weglinski   00:46:03.5  4455 
5 Ron Ingram   00:50:02.8  4487 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   00:35:15.3  4433 
2 Michael Cisek   00:38:21.7  4464 Freewheel Bikes
3 Mike Parker   00:38:22.6  4468 
4 Steve Hampton   00:41:23.0  4430 
5 Tim Gallagher   00:44:49.9  4424 
6 Dan Garrett   00:49:10.2  4425 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim White   00:38:59.3  4463 
2 Steve Weisbrod   00:58:15.1  4486 LCR

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Freese   01:33:50.5  2826 29nSNGL*
2 Andris Delins   01:37:54.5  2815 
3 Jonathon McBurney   01:49:08.8  2850 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Rupert   01:36:27.7  1483 
2 Shea Franken   01:22:59.4  2825 Bicycle Sports
3 Matthew Wenzel   01:24:13.8  2920 Maplelag/Paramount
4 Alex Price   01:26:46.1  2876 
5 Dylan Lvebbe   01:45:19.2  2901 Ski Hvt

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Bacso   Plymouth, MN01:33:01.2 296247  1401 
2 Trent Warner   Elk River, MN01:33:49.5 266006  1433 Maplelag
3 Judd Kranz   01:28:34.1  2842 
4 Tyler Boek   01:33:48.4  2922 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Onken   01:26:19.4  1423 
3 Aaron Deutchman   01:34:47.0  1443 Peace Coffee
4 David Rosen   01:36:12.9  1442 Continental
5 Aaron Burroughs   01:37:35.2  1403 Freewheel Bike
6 Mason Bacso   Plymouth, MN01:38:16.7 260595  1402 Gear west
7 Parker Roenfanz   01:40:15.5  1448 WSU
8 Ben Bacca   01:25:17.7  2943 
9 Tyler Johnson   01:25:53.6  2933 
10 Ben Jungbauer   01:27:55.9  2836 
11 Eric Boyles   01:28:13.3  2809 
12 Kevin Bender   01:36:30.2  2807 continental
13 Dustin Schwarze   01:36:52.3  2923 
14 Jason Hedlund   01:38:52.5  2932 
15 Nicholas Crigler   01:43:35.6  2924 
16 Lee Bengel   St Paul, MN01:45:01.3 190505  2808 
17 Alex Lund   01:49:40.2  2847 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Guettler   01:28:33.0  1411 
2 Tucker Hibbert   01:30:20.4  1438 T-Train
3 Scott Spoo   Woodbury, MN01:31:31.9 297802  1430 Wannabee Racing
4 Drew Wilson   01:31:49.7  1475 
5 Charles Lamb   01:34:11.5  1460 
6 Jesse Hagglund   01:52:47.8  1412 Summit Racing
7 Jeff Boshendorf   01:20:33.7  2882 Wannabee Racing
8 Kaleb Himli   01:20:34.3  2833 
9 Nick Slavicek   01:21:26.9  2864 
10 Jeremy Dirk   01:21:26.9  2816 Maplelag/Paramount
11 Nathan Goltz   01:22:21.1  2910 Synergy
12 Andrew Urban   01:22:48.8  2870 
13 Brendan Bellew   01:23:09.7  2806 
14 Rob Lutterman   01:24:19.7  2848 Wannabee Racing
15 Paul Warner   01:24:26.7  2871 
16 Adam Caughey   01:25:45.4  2899 Summit Racing
17 Tim Gut   01:25:45.9  2830 
18 Mike Rathlisberger   01:26:03.9  2860 
19 Christopher Bargsten   01:27:46.2  2936 LCR
20 Drew Lemler   01:31:30.6  2927 
21 Brooks Lockwood   01:34:06.9  2895 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Collins   01:26:57.1  1406 
2 Chris Ames   01:27:16.8  1471 Freewheel Bike
3 Ryan Sportel   01:30:20.9  1457 Freewheel
4 Bryan Rhody   Edina, MN01:32:37.4 282644  1481 Peace Coffee
5 Ben Lemler   01:32:39.1  1470 Synergy
6 Jamison Beisswenger   01:33:56.7  1446 Peace Coffe Racing
7 Gregorio Ramibez   01:34:36.7  1476 Dominican Rebuplic
8 Jason Scherman   New Market, MN01:35:07.8 296398  1427 Wannabee Racing
9 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN01:36:56.8 291373  1466 
10 Scott Thayer   01:38:44.0  1432 
11 John Oman   Chaska, MN01:38:51.3 287396  1422 WannaBee Racing
12 Adam Emanoff   01:39:08.9  1408 Bent Crank Racing
13 Tim Williams   Circle Pines, MN01:39:18.7 295831  1434 Wannabee Racing
14 Jason Lemkuil   02:00:04.7  1461 Finish Line Finders
15 Paul Cullen   01:19:53.8  2814 Maplelag/Paromount
16 Dan Knudsvig   01:20:25.7  2841 
17 John Shaffer   01:20:51.2  2863 
18 Steve Sturman   01:21:09.1  2892 
19 Steve Freese   01:22:31.4  2827 29nSNGL*
20 David Gustafson   01:23:12.3  2829 World Vision
21 Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:25:00.7 90485  2831 
22 Chad Klehr   01:25:50.7  2839 
23 Brandon Karasek   01:26:52.9  2837 
24 Joe Duffy   01:27:15.5  2817 29nSNGL
25 Justin Edge   01:29:15.4  2820 
26 Corey Edge   01:29:25.5  2819 
27 Isreal Lawstuen   01:30:06.1  2844 29nSNGL
28 Todd Hale   01:32:12.2  2880 
29 Mark Foslien   01:32:30.1  2822 
30 Thomas Fritz   01:33:17.9  2945 
31 Kelly Ness   01:36:09.1  2937 
32 David Bruning   01:38:43.1  2811 Bent Crank Racing
33 Gabriel Thompson   01:39:29.9  2867 
34 Isaac Mitchell   01:42:04.1  2929 
35 Tyler Ylonen   01:42:07.3  2874 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton McLagan   01:27:54.1  1435 Peace Coffee Racing
2 Cory Gross   01:29:35.5  1444 Penn Cycle
3 Brandt Elson   Breezy Point, MN01:30:40.8 208462  1407 hollywood/silver cycling
4 Jason MacDonald   01:32:15.8  1473 
5 Chris Van Ert   01:33:35.1  1447 Peace Coffee Racing
6 Nick Evanoff   01:35:10.9  1409 29nSNGL
7 Chad Peckels   01:36:54.3  1424 Bent Crank Racing
8 Shane Farrell   01:37:12.0  1410 29nSNGL
9 Jon Kern   01:38:06.8  1479 
10 Thomas Little   01:39:15.3  1472 Wookie Juice
11 Brad Emery   01:40:13.9  1462 Finish Line Finders
12 Joel Dowling   01:40:14.5  1452 
13 Alan Eastlund   01:41:06.5  1456 Peace Coffee
14 Jason Kerber   01:43:08.0  1455 Wannabee Racing
15 Erik Johnson   01:43:20.8  1469 
16 Cal Collins   01:47:29.7  1405 Wannabee Racing
17 Cory Mortensen   02:05:01.9  1467 Peace Coffee
18 Chad Griffin   01:16:53.6  2925 
19 Grant Larvick   01:21:12.1  2843 PENN CYCLE/FCCC
20 Jason Kempel   01:22:12.8  2906 LCR
21 Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:22:20.4 285970  2802 Freewheel Bike
22 Dan Knudsen   01:23:46.6  2900 29nSngl*
23 Mark Engebretson   01:24:16.9  2821 
24 Nick Pettis   01:24:50.6  2909 Wannabee Racing
25 Chris Iverson   01:26:02.2  2939 29 Single
26 Per Nelson   01:26:49.1  2913 
27 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:27:56.2 95633  2835 Freewheel Bike
28 Mike Campbell   01:28:43.5  2904 
29 Irfan Khan   Fridley, MN01:29:59.0 274577  2911 
30 Scot Hendricks   01:31:06.9  2887 LCR
31 Joseph Stuber   01:31:14.1  2893 
32 Brian Lawrence   01:31:55.9  2931 
33 Ryan Pederson   01:42:15.7  2903 
34 Josh Kinney   01:46:56.7  2905 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Sandberg   01:27:17.4  1439 Penn Cycle
2 Rick Ochs   01:30:47.3  1420 Summit Racing
3 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:30:55.7 236794  1480 Freewheel
4 Jim Jaglo   01:32:38.7  1441 LCR
5 Kent Karjala   01:34:16.9  1416 Kenwood Racing
6 Brian Longley   01:39:12.3  1459 Freewheel
7 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:39:30.0 288396  1425 
8 Todd Nesvold   01:39:35.1  1419 
9 Ton Tran   01:41:08.1  1463 Peace Coffee
10 Bo Bollom   01:42:58.6  1437 
11 Matt Stein   Northfield, MN01:43:16.2 221389  1449 Silver Cycling
12 Thomas Hanegraaf   01:44:13.6  1413 
13 Marc Harvieux   01:45:24.8  1414 Wannabee Racing
14 Eddie Karow   Stpaul, MN01:51:42.3 281195  1458 LCR
15 Brandon Reynolds   01:56:02.7  1484 
16 Randy Smothers   01:21:59.7  2866 Bicycle Sports
17 Mike Constant   01:22:02.7  2813 
18 Robert Gritman   01:22:33.6  2875 Bicycle Sports
19 Max Pizano   01:23:57.2  2859 
20 Curt Schlough   01:25:19.8  2862 lifetime
21 Sean Valentine   01:26:08.4  2883 Peace Coffee Racing
22 Spencer Lenz   01:27:49.5  2845 
23 Bill Franken   01:31:52.3  2824 Bicycle Sports
24 Dan Wistrcill   01:32:14.5  2938 Freewheel
25 Robert Herrmann   01:33:00.2  2879 Robert Herrmann
26 Kelly Bakke   01:56:22.2  2934 
27 Mike McCarthy   01:58:19.7  2917 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   01:29:50.6  1464 Loon State Cyclists
2 Peter Schow   01:34:05.3  1445 Penn Cycle
3 Dan Inderieden   01:35:52.6  1415 
4 Gene Oberpriller   01:36:44.3  1485 
5 Corey Stuhr   01:37:08.4  1431 
6 Cj Smith   01:39:38.6  1429 
7 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN01:40:51.7 105942  1454 Freewheel Bike
8 Scott McClure   01:40:55.5  1451 Velorochester
9 Tom McBurney   01:43:58.3  1417 Peace Coffee
10 Mike Anderson   01:47:52.4  1453 Freewheel
11 Ray Osowski   01:18:40.3  2857 
12 Grant Ladric   01:21:36.5  2897 
13 Thomas Rinehart   01:22:52.9  2926 Nicollet South Bike
14 Don Fox   01:23:59.1  2884 LCR
15 Steven Wenzel   Fargo, ND01:24:20.5 235023  2919 Maplelag/Paramount
16 Scott Buscher   01:24:33.6  2930 
17 Craig Wiklund   01:25:07.2  2872 
18 Mark Rosen   01:25:20.1  2861 
19 Stuart Benson   01:27:56.4  2907 
20 Bruce Brown   Indianola, IA01:29:19.1 263804  2940 MOB Racing
21 John Witzmann   01:31:39.8  2928 
22 Bob Mueller   01:31:57.6  2853 INSITES
23 Jerry Washatka   01:34:34.3  2908 
24 Drake Ryman   01:36:37.8  2944 
25 Jim Deschenes   01:38:46.5  2885 
26 Kevin Foster   01:40:05.2  2823 Lifetime Fitness/Faster Foster
27 Gary Smith   01:41:02.9  2865 Peace Coffee
28 Tom Lesage   01:43:57.0  2846 
29 Kevin Knutson   01:44:13.3  2878 Peace Coffee
30 Dan Price   01:52:32.6  2877 
31 Charles Knutson   01:56:50.0  2941 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Rathbun   01:35:06.9  1468 MCT Tonka
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN01:40:35.7 117486  1450 Bikery
3 Michael Larson   01:41:38.7  1436 LCR Larsons Cycle
4 Duane Phinney   02:00:30.3  1465 
5 Deuane Mattson   01:20:21.1  2890 Larson Cycle Racing
6 Nicholas Guettler   01:25:20.5  2828 
7 Steve Kapaun   Hudson, WI01:27:27.4 118725  2896 
8 Todd Trembley   Faribault, MN01:27:56.5 217961  2869 
9 Doug Hough   01:30:13.7  2881 
10 Mark Klingelhoets   01:30:59.6  2840 Wannabe
11 Norm Busse   01:31:12.4  2812 
12 Micheal Thompson   01:31:54.5  2868 Wannabee Racing
13 Bill Stuber   01:32:45.4  2898 Loon State
14 Gary Hakala   01:39:21.8  2912 Larsons
15 Byron Adams   01:40:10.2  2801 
16 Jim Kuzzy   01:40:36.4  2902 
17 Paul Mihalko   01:41:52.6  2852 
18 Bruce Parker   Edina, MN01:43:59.2 260693  2858 Freewheel Bike
19 Gary Nolan   02:08:19.9  2854 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN01:40:01.4 232145  1421 Kenwood Racing
2 Gary Gross   01:27:38.6  2916 Penn Cycle
3 Denny Barry   01:36:06.7  2804 Maplelag-Paramount Sports
4 Larry Marx   01:42:43.3  2921 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN02:05:19.3 279039  451 Peace Coffee
2 Jake Richards   Callaway, MN02:10:58.3 265418  453 Maplelag Resort-Paramount Spor
3 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN02:31:17.8 283629  467 Penn Cycle

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:58:08.4 211093  462 hollywood/silver cyling
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN01:59:38.0 210080  461 hollywood/silvercycling
3 Justin Rinehart   Mankato, MN02:03:23.5 149501  460 
4 Lars Ellefson   Park Rapids, MN02:05:56.1 280179  463 
5 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN02:08:13.3 295022  450 Penn Cycle
6 Nikolai Anikin   Duluth, MN02:09:02.9 261138  474 conti
7 Raymond Nickles   Maplewood, MN02:20:45.0 279231  459 LCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN01:58:10.1 14705  471 Hollywood Cycles
2 Andrew Sieben   Burnsville, MN02:04:38.7 258018  455 LCR
3 Devin Curran   Onalaska, WI02:05:52.6 211576  445 Spot Brand Hollywood Cycles T6
4 David Oachs   Woodbury, MN02:05:55.2 116923  475 Nicollet Bike
5 Matt Nelson   Minneapolis, MN02:05:56.4 245341  452 Peace Coffee Racing
6 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:07:51.6 211935  465 Flat City Cycling
7 Douglas Larsen   Hopkins, MN02:09:24.5 227467  466 LCR
8 Bruce Martens   Saint Paul, MN02:09:31.0 212731  478 Balance Cycling
9 Matt Zak   Eveleth, MN02:11:12.4 299300  457 Continental Ski & Bike
10 Eric Guse   St Louis Park, MN02:11:51.2 211199  446 Flat city cycling
11 Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:12:44.5 297439  456 Peace Coffee
12 Bart Rodberg   Duluth02:13:51.9 153722  479 Lake Superior Cycling Team
13 Matthew Horner   Savage, MN02:14:17.5 261909  448 LCR
14 Scott Sherman   Winona, MN02:15:57.9 126716  454 29nSNGL
15 Kevin Flanders   Minneapolis, MN02:47:16.8 207226  470 Peace Coffee

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Alexander   Minneapolis, MN02:12:33.3 193389  468 Kenwood Racing
2 Pat Dowling   St. Louis Park, MN02:19:01.6 44129  473 Flat City Cycling Club/Penn Cy
3 Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:21:23.8 135611  476 LCR

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:56:15.5 210366  59 Velo Rochester
2 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ01:59:37.8 135975  472 
3 Luke Nelson   Anoka, MN02:00:22.1 135538  64 Penn Cycle
4 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:03:09.9 182827  65 Velorochester
5 Paul Hanson   St Peter, MN02:05:51.5 118046  62 Nicollet Bike Shop
6 Tom Miller   Robbinsdale, MN02:05:53.8 125275  66 Penn Cycle / Nature Valley
7 James (Jay) Richards   Callaway, MN02:20:07.2 29711  60 Maplelag Resort-Paramount Spor

Women - Cat 3 - Junior - 1-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI00:39:18.9 288627  4460 Riverbrook Momentum
2 Taylor Horner   00:48:23.7  4435 LCR

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micole Hendricks   00:47:05.6  4491 LCR

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Bushendorf   00:41:34.9  4481 Wannabee Racing
2 Andrea Sathre   00:47:26.5  4482 Summit Racing
3 Mandi Hibbert   00:56:19.1  4476 T-Train

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   00:39:40.0  4450 WannaBee Racing
2 Dayna Olsen   00:44:47.4  4440 
3 Yvette Harvieux   00:45:38.3  4431 Wannabee Racing
4 Teri Holmes   00:47:55.6  4483 
5 Sarah Williams   00:48:47.9  4456 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   00:42:51.3  4414 
2 Mary Sue Snider   00:45:11.7  4470 LCR
3 Anne Parker   00:47:51.2  4484 Freewheel Bike
4 Andrea Smothers   01:03:54.2  4474 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   01:37:50.0  2834 LCR
2 Rebekah Nolan   01:40:42.4  2855 Minnetonka Cycle and Ski

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN01:35:56.8 245325  2918 Gopher Wheelman
2 Sarah Eby   01:38:18.2  2818 
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:42:47.4 316506  2873 
4 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:43:05.5 284628  2891 Sillver/Hollywood
5 Amy Johnson   01:44:17.5  2894 
6 Danielle Coffield   01:51:17.5  2935 
7 Lindsay Sherman   02:12:25.4  2942 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN01:31:51.5 238279  2810 Kris Brazil
2 Jodie Karjala   01:38:59.0  2838 Kenwood Racing
3 Angella Collins   01:51:14.7  2914 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN01:36:46.2 212052  469 
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:42:12.7 281920  477 Peace Coffee
3 Corey Coogan   Minneapolis, MN01:43:00.0 261947  458 Freewheel
4 Alison Tungseth   Stillwater, MN02:04:52.9 261843  464 Flat City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN01:54:27.3 294308  447 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN01:30:44.2 160568  63 Specialized
2 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN01:35:37.3 130424  67 Hidden Bay Sports/Revolution/C
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN01:38:32.4 57292  58 PENNCYCLE/NatureValley/FCCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFSpyShimanoCUORESierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee