Race Results for
Zipp West Clay Classic
Carmel, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/23/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Masters 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 David Fishel      
1 William Stone      
2 Skip Higgins      
3 Charles South      
4 Neil Sutcliffe      
5 EUGENE SPIEGEL      

- Masters 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Ralph Pratt      
0 david tharp      
0 Brad Demott      
1 Mark Ellis      
2 Gary Palmer      
3 Bruce Gordon      
4 Dan Loescher      
5 David Wintin      
6 Timothy Casady      
7 JOHN WALLISA      
8 Allen Galloway      
9 Terry Molewyk      
10 Craig Reynolds      
11 Rich MacInnes      

- Masters 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Jeffrey Chambers      
0 Kurt Spoerle      
0 Paul Rivera      
0 Scott Hallberg      
0 John SChmitz      
1 Paul Wood      
2 Benjamin Weaver      
3 Dean Peterson      
4 Bill Plunkett      
5 John Kelly      
6 Mike Sherman   Carmel, IN 242842   
7 David Lewis      
8 Brent Vanlandingham      
9 Chad Martel      
10 Stan Huffman   Kettering, OH 217938   
11 Michael Slattery      
12 Michael McCullough      
13 Steven Boller      
14 John Freije      
15 Robert Brooks      
16 Myron Lewis      
17 Ramon Vasquez      
18 Jason Pope      
19 BRIAN GAVETTE      
20 Richard Dufour      
21 Tom Saccone      
22 James Kruse      
23 Tim Davis      
24 Scott Bond      
25 Sam Nichol      
26 Todd Belanger      
27 Craig Eigenbrod      
28 Damianos Maggos      
29 Bryan Boggs      
30 M. Shayne Dillinger      
31 Charles Benson      
32 Adam Beck      
33 WAYDE KLEIN      
34 Philip Wilkinson      

- Junior 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 RYAN ROBY      
0 Robert Berhing      
1 Luke Weber      

- Junior 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON BLODGETT      
2 Scott Gramke      

- Junior 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEAU BOGGS      
2 Bradley Christensen      
3 Ben Gavette      
4 Mack Jacobs      

- Junior 10-12 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rachel yuska      
2 REBECCA FOGEL      
3 Brady Klain      
3 Allyson russell      
4 Alexis Russell      

- Junior 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Hanley      
2 Isaac Goar      
4 thomas revard      
5 will revard      
6 Garren Gibbs      

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

- Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 CASEY ATCHLEY      
0 Brian Jackson      
0 CHADWICK LEWIS      
0 BEN MASON      
0 PHELGAR WASHINGTON      
0 Jerry Lee      
0 Jeremy wilson      
0 John Ryan      
0 jeff laux      
0 Kenneth Risher      
1 Nicolas Bordenave   Mount Prospect, IL 298479   
2 Jeff Rhodes      
3 Dustin Jones      
4 Gregory Cox      
5 JONAS DAHLSTROM      
6 Samuel Hartman      
7 JONATHAN PALAK      
8 Jim Zoellner      
9 Jason Peterson      
10 Rich Matas      
11 JOE LAUX      
12 ADAM PERLER      
13 Greg fraze470      
14 Andrew Shaw      
15 Troy Hege      
16 Mark Cline      
17 CHRIS MCGREW      
18 Justin Bush      
19 John SChmitz      
20 ERIK KISER      
21 Steve Godbey      
22 WIL KINSEY      
23 Jason Urbanski      
24 Yngvar Brynildssen      
25 BRIAN PILLAR      
26 Logan Vaught      
27 JIM FRAZIER      
28 Scott Mansberger      
29 SHAWN PARSLOW      
30 Gregory Vanduesen      
31 Charles Benson      
32 Paul Jansen      
33 JEFF ROBERTS      
34 david tharp      
35 JOHN BISHOP      
37 Franklin Mulich      
38 Will McDermott      
39 David Sperry      
40 David Rohrer      
41 Jake Getz      
42 KYLE GORIS      
43 PATRICK HIRSCHFELD      
44 Scott Perry      
45 Jeffery Gold      
46 Jason Pope      
47 MICHAEL SCOTT      
48 Chris dawson      
49 JEFFERY MCCOMB      
50 Larry Stevens      
51 MICHAEL GRITT      
52 Ryan Shean      
53 WILLIAM SCHIER      
54 Gregory Thorpe      
55 HERNAN VALENCIA      
56 MARK TOLER      
57 kevin Heber      
58 KENTARA MCKINNEY      
59 JEFF NOONAN      
60 Brian Wilson      
61 Johnnie Lewis      
63 JOE MCGUIRE      
64 Kenneth Harshbarger      
65 NICK LUNDGREEN      
65 Yong Choe      

- Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Geraint Parry      
0 Michael Langan      
0 David Fouts      
0 Charles Dell      
0 Spencer Carr      
0 jeff laux      
0 M. Shayne Dillinger      
1 Jason Peterson      
2 Chad Hiatt      
3 John Ryan      
4 David Enmark      
5 James Heth      
6 Cody Hardley      
7 JESSE JOHNSON      
8 Michael Slattery      
9 Andrew Truemper      
10 Peter Deucher      
11 Chris Jolivette      
12 Sam Stone      
13 jeff laux      
14 Andrew Otte      
15 Jason Pope      
16 Michael Buechler      
17 Brent Vanlandingham      
18 Andy Grote      
19 Mark Trousdale      
20 Brian Sullivan      
21 Jason Romain      
22 Jeffrey Ryan      
23 Scott Bond      
24 Eric Johnson      
25 Aaron Yancey      
26 Dave Aukerman      
27 Mitch Gabel      
28 Isaiah Newkirk      
29 Trent Walters      
30 Scott Spees      
31 John Martin      
32 Johnathan Freter      
33 Jaime Lopez      
34 Naveen John      

- Cat 1/2/3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Jocelyn Solorzano      
1 Jacqueline Kurth      
2 Stephanie Breslin      
3 Robin Bauer      
4 Jennifer Cvar      
5 Sierra Siebenlist      
6 Kate Ross      
7 Megan Somerville      
8 Erin Axley      
9 Terra Kier      
10 SALLY YUSKA      
11 Julie Bembenista      
12 Anne Young      
13 Rebecca Zink      
14 Anna Sklorenko      
15 Jenna Szymialis      

- Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Andrew Truemper      
0 Todd Cornelius      
0 Ross McEntarfer      
0 Paul Wood      
0 Richard Dufour      
0 Aaron Hubbell      
0 Johnathan Freter      
0 Rich MacInnes      
0 Russell Reed      
0 Mitch Gabel      
0 JESSE JOHNSON      
0 Adam Leibovitz      
0 Blake Voges      
0 Vic Emond      
0 Brett Lane      
0 Peter Deucher      
0 nathan snyder      
1 juan pablo dotti      
2 Andrew Crater      
3 Gregory Strock      
4 Jacob Rytlewski      
5 David Williams      
6 Christopher Uberti      
7 Philip Mooney      
8 John Grant      
9 emile abraham      
10 Chad Burdzilauskas      
11 Robert Bush      
12 Harry Clark      
13 Joseph Kukolla      
14 Andy Moskal      
15 Benjamin Weaver      
16 Alex Wieseler      
17 carlos calcerrada      
18 Derek Laan      
19 Karim Abdelkader      
20 Nathan Moorhouse      
21 Weston Luzadder      
22 Jason Fowler      
23 Guy East      
24 Gregory Christian      
25 Matt Jones      
26 Brad Schaeffer      
27 Erik Hamilton      
28 William Vazquez      
28 Isaiah Newkirk      
29 Charles Crouse      
30 Jason Smith      
31 Eric Anderson      
32 Alan Tripp      
33 Joey Iuliano      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee