Race Results for
Shiloh Cyclery Showdown
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 09/27/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Conrad Skinner   5.06.71  701 
2Benjamin Johansen   5.16.62  732 Shiloh Cyclery
3Sam Zander   5.24.22  706 
4TJ Smith   10.44.16  565 Hurricane Racing

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam Wilson   4.20.73  730 Momentum Bikes
2538.91Mitch Davis   Maple Valley, WA4.29.76 244772  201 Team TAI
3Sam Taguchi   5.05.38  733 

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1steve westenhiser   4.14.98  106 
2David Rorabaugh   4.31.37  757 DWB/RecycledCycles/GeorgetownBrewing/Bon
3Chris Brannen   4.43.06  713 Project 529

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chad Parson   4.08.63  729 Fanatik
2Jim Shaver   4.30.03  473 Quimper Trails Assn.
3Dan Allyn   4.47.60  173 
4Stephen Rogers   5.46.63  556 Mountain Cycle / G force racing
5Cody Pillsbury   6.06.54  579 
6Kim Floyd   6.08.37  584 Team Pink
7590.00Bob Hollander   Normandy Park, WA6.28.77 229583  320 Bike 4 Life Skills

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kole Wetherell   3.37.68  203 Project 529
2Danny Kruse   3.43.81  85 Dakine / Evil Bikes / Hurricane / Shiloh
3Kevin Littlefield   3.47.57  317 
4577.50Bret Gilkey   Woodinville, WA3.56.98 294889  132 
5590.00Joseph Rager   Amboy, WA4.15.17 292284  131 Rager Racing // www.trail-tools.com

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bryce Timm   3.09.54  570 ODI Grips Steel MX
2David Richmond   3.43.87  73 Arrow

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.75Rhys Ewing   Ashland, OR3.29.28 286964  695 Downhill Coalition / Lifecycle
2Dory Schjelderp   3.32.64  734 
3499.35Wood Skinner   Hermiston, OR3.32.87 294580  702 
4503.65Blake Bryant   Sequim, WA 295176  Division 2 Mike's Bikes
6Anthony Leorardresi   3.35.78  633 Syndrome Racing
7Brian O'Leary   3.35.84  691 Ghetto Syndicate Racing
8Carson Storch   3.36.93  698 Bend Cyclery
9Trevor Parson   3.37.08  451 Fanatik Bike Co
10Jonathan Allyn   3.37.32  170 
11529.44Jack Hill   Eugene, OR3.37.54 293720  305 Downhill Coalition / Lifecycle
12Travis Moroz   3.44.30  141 
13Zac Mulder   3.55.96  705 
14Manuel Frias   3.57.06  693 
15546.64Byron Boots   Sequim, WA4.01.53 295173  750 Mom and Dad
16Scott Dekarrz   4.05.00  582 Renegade Ride
17Robert Gaede   4.13.11  670 none
18559.54Hayden McLaughlin   Hillsboro, OR4.21.99 295179  310 Momentum
19Zack Zander   4.26.39  835 
20Nick Anzalone   4.27.83  687 
22max piltz   4.41.14  587 alpine hut
518576.74Scott Punt   Mount Shasta, CATag Wheels 295635  SMX Optics Sixsixone
43221Gun Foucault   Liberty Lake, WA724 283808  Accent Win Wheelsports East

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Meddings   3.25.77  694 Life cycle
2Jesse Ransavage   3.26.09  609 Pro riders Kyle Thomas Racing
3Weylin Rose   3.27.00  617 Team Western Riders
4513.31Ethan Fortney   Tenino, WA3.28.43 295116  314 western riders/ oneal
5Galen Burkhart   3.29.57  612 
6520.08Tory Klonius   Olympia, WA3.34.37 295120  292 western riders/ azonic oneal/ livewire a
8Shane Conwell   3.37.86  539 Western Riders
9526.85Alex Zbarazky   Seattle, WA3.40.46 283841  103 DWB/Recycled Cycles/661/Bones over metal
10Michael Smith   3.42.05  700 Transition bike co.
11533.62Nathan Storrs   Pullman, WA3.43.21 293402  472 BDP the picnic
12Mac Laws   3.45.01  828 
13David Hobbs   3.49.12  749 Whitefish MTN resort
14Kyle Muhonen   3.54.64  121 
15Ryan Fairclough   3.58.82  665 
16Scott Dekarrz   4.05.00  582 Renegade Ride
17Tyler Randolph   4.15.14  696 
18557.32Daniel Jaffe   Seattle, WA4.15.28 190943  154 Recycled Cycles
19Matthew scott   4.17.18  150 Grump Ventures
20Steven Hartzel   6.28.58  735 Hurricane Racing
DNFalastair cox   Portland, ORdnf 277324  748 Stumpgarden Racing/ Ride-This.com
33727Cole Pruitt   214  Cove Flow Pow Gloves

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1393.78Ian Dore   Bellingham, WA3.31.54 294769  808 
2405.32Chance Hopkins   Troutdale, OR3.31.68 299443  731 Momentum Bikes
3Greg Schutt   3.41.13  626 C.O.G. Racing
5David Richmond   3.46.54  73 Arrow
6Ted Davis   3.47.04  155 DWB/recycled cycles/Bones over metal
7451.49Pip Masion   Seattle, WA3.47.42 228032  153 DWB/Recycled Cycles
8Ari McLaren   3.48.39  677 McLaren Racing
9474.58Jason Linse   Camas, WA3.50.32 295168  164 trailtools.com
10James Poelker   3.51.56  712 Green Line 6 / Norco / 661
11Todd Rogers   3.53.27  177 Mountain Cycle / Gravity Force Racing
12Ben Hall   3.53.68  149 Grump Ventures
13Greg Schutt   3.59.98  626 C.O.G. Racing
14532.29Joseph Rager   Amboy, WA3.59.98 277946  129 Rager Racing
15Kevin McCarthy   4.00.25  728 Delphi Racing
16Brandon Peterson   4.05.21  682 Schweitzer Mountain
17Jeff Malvern   4.05.82  644 
19Charlie Shivel   7.15.91  699 
20Nelson Dan   8.41.03  328 Recycled Cycles/DWB
DNFMike Garcia   Kirkland, WAFox Racing 198977  TLD Team Mukai
45182Rod Hasty   718  Ballistic Tribe503.com

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.05Mike Estes   Beaverton, OR3.39.23 263896  138 Paparazzi Racing
2478.75Jason Gibb   Redmond, WA3.43.11 288609  631 Transition Bikes / Seattle Bike Supply
3John Billard   3.46.18  667 
4Vince Wetherell   3.50.84  204 
5Jim McCracken   3.50.93  630 Dirt Corp
6513.57Todd Olson   Welches, OR3.53.81 163220  96 Shiloh Cyclery
7522.28Ronnie Minden   Vancouver, WA3.55.03 150635  75 
9530.98Jason Edens   Bothell, WA4.06.65 109036  629 DWB
10539.69Carl Ledbetter   Mercer Island, WA4.11.91 20680  529 Project 529
11Mike Rinnan   4.35.53  720 
12Stewart Gilbert   4.41.84  726 
13John Munera   5.42.36  676 
680John Woods   drop n zone  Transition Team Plunder
40370Todd McCarthy   Portland, OR74 295169  E-13 661

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Kieffer   Puyallup, WA4.01.35 19075  350 Team Psycho / Arrow Racing
2George Smith   Longview, WA4.51.97 258930  813 Foes/No Fear/ 661/ Gamut

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1306.01Evan Powell   Boulder, CO2.40.42 243877  688 Yeti/Fox/Regional
2321.80Caleb Doane   Grants Pass, OR2.41.27 295235  577 Legion of Dirt
3337.59Evan Gilsdorf   Sammamish, WA2.44.18 247503  722 Downhill Zone Racing
4353.38Michael Nash   Auburn, CA2.46.16 277198  552 
6369.17Adam Ransavage   North Bend, WA2.49.12 292601  269 Dirt Corps
7384.96Austin Aldrich   Bend, OR2.49.13 295627  697 Allride Academy
8400.75Andrew Widman   Bellingham, WA2.49.78 293148  102 Fanatik Bike Co.
9416.54Evan Geankoplis   Goldriver, CA2.50.64 290045  663 
10Derek Batcholder   2.51.41  681 
11448.12Willie Hobbs   Whitefish, MT2.58.34 280487  747 
12463.90Conner Mishalanie   Kirkland, WA2.59.12 264407  588 Team Mukai/TLD/Foxs racing shox
13479.69Colin McAdoo   Lake Oswego, OR3.36.81 281395  721 POW gloves/SRH/661
DNFLuciao Warl   Team Mukia  Atomlab gr Fluidride/Evil

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1319.29Alex Hansen   Astoria Or.2.39.55 247034  771 Project 529
2330.31Jason Sams   Bellingham, WA2.45.08 294576  183 Drop n Zone / Prospect street café
3Joshua Kaha   2.46.34  591 
4352.37Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA2.50.83 228041  234 Downhill Zone Racing
5363.39Aaron Nachtrab   Lake Oswego, OR2.51.08 261482  685 Team Robot
6374.42Teague Card   Sierra Madre, CA2.51.44 276752  668 The path M/G
7385.44Matt Orlando   Gig Harbor2.53.71 295526  515 Fanatik Bike Co.
9396.47Matt Weis   Medford, OR2.55.98 112482  92 
10407.49Bryan Kieffer   Puyallup, WA2.56.07 100849  264 Team Psycho
13418.52Patrick Hunter   Bellingham, WA3.01.82 293359  679 Fanatik / Plunder
15429.55Mitchell Angus   Portland, OR3.04.74 223328  727 
17440.57Patrick Funk   Lake Oswego, OR3.06.11 230741  743 Team Robot
18451.60Andrew Frink   Redmond, WA3.06.66 244580  498 Mojo Wheels racing
19462.62Andrew Martin   Tacoma, WA3.06.78 278048  290 
20473.65Chris Angus   Elizabeth City, NC3.07.48 213388  723 U.S. Coast Guard
21484.68Colin Tobin   Bellingham, WA3.11.32 280742  215 Punder / Fanatik Bike co
22495.70Jesse Huntington   Redmond, OR3.12.14 277769  715 
24506.73Travis Erickson   Seattle, WA3.13.60 228147  83 Go huck yourself
25Bernie Rihn   3.16.13  710 
26528.78Nick Beale   Spokane Valley, WA3.18.73 280935  215 Wheelsport East
67539.81Ben Anderson   Beaverton, ORDivision 26 277058  E-13 Stump garden racing
280550.83Eben Kiehl   Redmond, WATroy 287787  Fox Shox Team Mukai
692561.86Michael Wieser   Boise, IDbuttfurr 227734  Tucanosgri Velo
814572.88Lloyd Smith   Portland, ORSpy 249176  661 Foes
DNFR.D. Watters   Bellingham, WAFANATIK 286366   D
DNFJames Vukelich   Vancouver, WARoyal 285213  Foothill Trek
25597Casey Smith   530 295322  life cycle Downhill coalition
31294William Floyd   470  The bike H Team Pink

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.91Troy Hoff   Snohomish, WA2.49.41 226989  736 
2409.42Nathan Marsh   Bonney Lake, WA2.49.89 199663  231 Project 529/SRAM/SCB
3421.93Tyler Bates   Seattle, WA2.50.66 181028  323 GHY Bikes
4Jimmy Strautman   2.54.17  684 Fanatik / Logos
5446.95Aaron Lee   Vancouver, WA2.55.21 180827  104 
6459.46Matthew Patterson   Snoqualmie, WA2.55.82 231152  199 Dirt Corps / Transition / Nema
7471.97John Pitton   Bellingham, WA3.00.30 214418  272 Fanatik / Logos
8484.48Jeff Rees   Spokane Valley, WA3.01.43 93452  82 Wheelsport East
9496.99Brian Happ   Portland, OR3.04.56 268174  554 
10509.50Edward Jones   Astoria, OR3.15.22 102579  600 Trek / Syncros / POW
11522.01Bari Stockton   Carson, WA3.22.20 279345  507 Transition bike co.
12Jason Heggenes   3.28.57  824 Half Link Bicycle
13Tristyn Duerr   3.36.25  424 Dirt Corps
14Ari McLaren   3.48.39  677 McLaren Racing
15Ben Hall   3.53.68  149 Grump Ventures

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.53Jason Moon   Kelso, WA2.46.49 230746  93 Boone Dog Bikes
2392.22Brad Watt   Cornelius, OR2.47.59 199561  838 
3408.91Darrell Jamieson   La Center, WA2.54.63 230745  99 Project 529
4425.60Jerry Southworth   Ravensdale, WA3.08.18 283597  143 
6442.29Andrew Voight   Seattle, WA3.20.61 269429  179 DWB/Recycled Cycles/Bones over metal/Exc
136458.98Mark Brent   Seattle, WAexercise space 261906  recycled c Bones over Metal

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1289.52Michael Sylvestri   Truckee2.27.50 288977  664 Santa Cruz all ride academy
4297.95Bartley McDaniel   Pacific, WA2.34.32 95886  Fluidride/EVIL
5306.39Kevin Aiello   Rancho Santa Margarita, CA2.35.08 245409  435 GT Bikes
6Alexander McGuinnes   2.35.43  45 Team Krunk Shox
8323.26James Johnston   Roseburg, OR2.36.06 104533  51 Monkeyhouse
9331.69Nick Tuttle   Mount Vernon2.36.68 182596  719 Ghy Bikes
10340.13Phillip Wiering   Beaverton, OR2.36.84 228668  Fluidride/EVIL
11348.57Kyle Thomas   Bellevue, WA2.37.24 262613  58 Transition Bikes
12357.00James McNeill   Huntington Beach, CA2.37.77 215571  669 The Path
14Keith Thopson   2.40.08  44 Wheelsport East
16373.87Graeme Pitts   Nevada City, CA2.41.10 232939  709 Kirt voreis allride academy
17Logan Biggeli   2.41.60  675 Team KHS
18390.74Jared Hobbs   Portland, OR2.44.27 104216  758 Fluidride/EVIL
19399.18Simon Lawton   Seattle, WA2.46.31 20586  Fluidride/EVIL
20407.61Jerry Knight   Seattle, WA2.47.60 252778  11 Fluidride/EVIL
21416.05Benjamin Kubas   Eugene, OR2.48.47 97230  18 P.O.C. Racing/Canfield Brothers Bicycles
22424.48Naish Ulmer   Hood River, OR2.50.49 175253  672 KHS factory Spy Optics
23432.92Sean Murphy   Wallace, ID2.51.47 163662  437 Bike Hub
24441.36Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR2.53.56 230753  36 Team Robot
25449.79Joel Armstrong   Vancouver, WA9.08.75 1916  673 River City Bikes
678458.23John Swanguen   San DiegoTroy Lee Designs 175203  ODI Intence
DNFLars Sternberg   Ferndale, WAFox Racing 185351  Dakine Transition
DNFBryan Crum   Spokane, WAUtopia 114586  Royal Wheelsport East
DNFBrad Owen   Intense  Southridge ODI
DNFBryn Atkinson   dnf  10 Crankbrothers/Intense
22789Luke Strobel   Issaquah, WA181052  Rocky Moun team maxxis

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Westenhiser   11.32.09  708 

Women - Cat 3 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Davis   Maple Valley, WA5.00.60 269817  618 Team TAI
2Rachel Delateur   Tumwater, WA5.26.88 9108  547 GL6/Joy Ride

Women - Cat 2 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jennifer Tell   4.29.19  639 Dirt Corp
2Hailey Sou   4.31.59  94 
3556.67Kathy Malvern   Kirkland, WA4.32.79 296415  525 Luna Chix
4565.00Jennifer Schenk   Veneta, OR4.35.76 278764  285 
5Yvonne Gillette   4.40.14  142 
6Amy Torget   4.42.24  471 
7Samantha Carston   5.18.58  683 Schweitzer Resort

Women - Cat 1 - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.25Chelsey Stevens   Spokane, WA3.32.74 268172  116 Wheelsport East/Prisoner of winter glove
2505.21Jaime Rees   Spokane Valley, WA3.49.23 228046  601 Wheelsport East/Loeka
3584.17Cassandra Stamm   Carnation, WA3.57.37 278785  589 Dirt Corps

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Dawn Fidler   Mount Vernon, WA3.29.77 214419  25 Speedy Beaver Racing
436Jill Kintner   Seattle, WAintense 186217  crankbroth Redbull

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee