Race Results for
Sunburst Showdown- 2009 WORS #6
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/19/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Kaatz   50:58.20  4015 Attitude Sports
2 Jake Cummings   53:15.50  4021 
3 Matt Paterson   54:53.10  4036 Team AttakTiks
4 Ted Rand   55:6.30  4508 
5 Jake Therrien   55:11.90  4070 
6 Amos Holbrook   55:54.30  4076 
7 collin coleman   Cedarburg, WI57:24.30 293072  4046 Alterra MTB Team
8 Nathan Johnson   58:8.50  4525 
9 Joshua Stepka   58:23.20  4048 Muddy Cup Racing
10 Kevin Atkins   58:32.20  4529 
11 Brandon Flisram   58:43.90  4169 Team Extreme
12 Alex Matzuk   1:2:43.70  4500 
13 Dan Demott   1:4:14.80  4515 
14 Michael Christiano   1:7:50.70  4506 Gear N Up
15 Bo Schinke   1:8:59.70  4533 
16 Daniel Barry   1:10:31.50  4082 Roscoe Rider
17 Cade Rosche   1:11:37.60  4487 Hinkles
18 Silas Kinnaman   1:15:32.20  4490 community center for youth
19 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
20 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
21 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
22 Shane Holcomb     6022 Fattires N Beer
23 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
24 Andrew Schmidt     6006 
25 Kodi Gissibl     6152 Expo
26 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
27 Austin Sympson     6025 RVO / Kegels
28 Roman Kosarzycki     6013 Alterra
29 Jimmy Splittgerber     6009 
30 Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
32 Mikah Balden     6150 
33 Zack Kargel     6003 Wildside Velo
34 Elliot Schneider     6021 Elliot
35 Joey Scalissi     6023 Muddy Cup Racing
36 Henry Wellenstein     6154 
37 Gabriel Barden     6153 Bike Hub
38 Collin Neuser     6144 
39 Daniel Gretzinger     6011 
40 Dylan Eggebrecht     6151 
41 Tim Omeara     6148 Mountain Outfiftters
DNF David Flaten     4004 
DNF Jordan Watkins     4062 EXPO Racing
DNF James Farrugia     4516 
DNF Zachary Ott     6149 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Marchewka   52:53.20  4473 
2 Michael Debroux   53:10.70  4491 Jam-Yo-Kan-Por
3 Adam Olson   53:20.30  4520 
4 Daniel Trupp   53:41.10  4854 
5 Brandon Hoeft   54:23.20  4524 
6 Patrick Scheibel   56:26.20  4484 
7 Andy Meyer   60:41.80  4080 
8 Travis Schirpke   1:1:46.70  4057 TEAM EXTREME
9 Paul Peterson   1:3:39.20  4519 
10 Hyder Arain   1:3:49.70  4476 
11 Zak Yanasak   1:17:45.90  4503 
DNF John Wolf     4510 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Lipp   51:33.70  4029 Speed Freak
2 Brian Paterson   Lakemoor53:29.70 397513  4060 Team AttakTiks
3 Matt Karwowski   54:9.50  4079 
4 Ryan Usiak   54:33.10  4071 Titletown Flyers
5 Erik Freeberg   54:34.80  4527 
6 Jonathan Hage   55:0.90  4509 Belle City Bikers
7 Ryan Pokorny   55:1.60  4085 Team Extreme
8 Jeremy Zimmermann   55:4.50  4492 jam-yo-kan-por
9 Bill Schultz   58:22.20  4522 
10 Jonathan Blanchard   58:37.90  4053 
11 Tyler Byrnes   Madison, WI60:51.50 312988  4858 
12 Sharat Mortha   1:3:19.80  4535 
13 Alex Lipp   1:3:22.50  4534 
14 Ben Cleveland   1:14:26.20  4818 fattires-n-beer.com
15 Daniel Jesse   1:26:51.80  4536 
16 Eddie Sandoval   1:34:3.30  4502 
DNF Chris Reinhart     4537 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Wierzba   50:56.90  4019 
2 Derek Sommerfeld   51:20.50  4073 
3 Jason Gibson   52:28.80  4061 Gear n' Up
4 Christopher Kleingartner   55:32.40  4530 Mudrutters
5 Daryl Krans   56:8.10  4538 
6 Kerry Gonzalez   56:17.00  4475 
7 Rennis Delgado   58:25.00  4028 
8 Tim Gilbertson   58:32.00  4532 
9 Nate Schoenemann   59:58.20  4478 
10 Tomasz Czapka   59:59.20  4499 
11 Salvatore Virgilio   1:3:32.60  4504 
12 Bradley Lahner   1:4:47.50  4856 
13 Jason Didier   1:5:13.90  4480 
14 Stephen Winz   1:11:42.90  4859 
15 Ryan Jacobson   1:15:17.80  4507 
DNF Jesse Berg     4531 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Harron   47:55.20  4031 Cascade Mountain
2 Mark Clinton   54:24.10  4809 Attitude Sports
3 Pete Lawrence   56:5.20  4517 
4 Scott Beduhn   57:15.10  4505 Gear N' Up
5 Michael Nast   58:6.60  4824 
6 Jeff Batzer   58:55.00  4495 H1N1
7 Derek Bauer   59:56.40  4084 Gen X/ World Bicycle Relief
8 Rob Nieth   1:1:14.10  4804 
9 Jack Pabst   1:2:28.00  4018 
10 Steve Havlichek   1:3:24.20  4521 
11 Peter Fetters   Neenah, WI1:5:50.40 292715  4040 
12 Chris Hoyme   1:5:51.60  4802 Mountain Outfitters
13 Scott Yurjevich   1:6:29.80  4066 Gen. X Cycling
14 Joeseph Lytle   1:6:44.90  4496 H1N1
15 Joel Stewart   1:7:18.40  4180 Titletown Flyers
16 Jacob Glatt   1:8:27.40  4805 
DNF Greg Love     4474 
DNF Frank Worklan     4477 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Skinner   50:8.30  4055 Michaels cycles
2 John Rzeszut   53:25.90  4481 
3 Ruben Valdez   54:7.70  4523 
4 Brian Visintin   60:4.00  4050 Team Blewalung
5 John Kuehn   1:1:40.00  4513 
6 Jim Baxa   1:2:13.90  4485 
7 Steve Kinnaman   1:2:45.30  4489 
8 David Neupert   1:3:12.40  4518 
9 Michael Gorka   Salem, WI1:4:37.50 13730  4025 
10 Dane Schlagman   1:5:46.70  4493 
11 Pete Thielen   1:6:24.20  4051 Team Blewalung
12 Eric Hoff   1:6:25.20  4501 
13 Thomas Harron   Madison, WI1:8:1.60 296479  4816 Cascade Mountain
14 Joseph Rabensdorf   1:8:47.00  4526 
15 Scott Graff   1:11:48.80  4027 
16 Robert Fulton   1:14:47.90  4857 
17 David Dobbs   1:23:48.90  4497 
DNF John Neal     4482 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply
DNF Paul Lauterbach     4855 treadhead

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Hipps   53:21.90  4042 Pedal Moraine
2 Shigeyoshi Ambiru   53:38.20  4498 Team Rinkobo
3 Dan Smith   54:56.50  4488 
4 Kevin Lisowe   57:41.10  4483 
5 Bob Petralia   1:1:35.60  4471 
6 Paul Traeger   1:5:22.40  4026 TEAM EXTREME
7 Gregory Spencer   1:5:51.20  4528 
8 Allan Hilbert   1:6:48.00  4049 Team Blewaluang
9 Mike Borchardt   1:8:3.80  4014 Team Extreme
10 Henry Kosarzycki   1:10:22.90  4806 Alterra
DNF Jeffrey Jensen     4853 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kemble   55:14.10  4033 
2 Henry Heupel   Libertyville, IL55:37.20 240131  4486 
3 Mark Corrigan   60:16.60  4001 Titletown Flyers
4 Bob Bodensteiner   60:30.10  4512 
5 Dan Marchewka   60:31.60  4472 
6 James Simmons   1:3:55.00  4068 
7 George Doty   1:6:0.40  4494 
8 Tom Borchardt   1:9:16.00  4041 GenX / World Bicycle Relief
9 Thomas Vomastic   1:9:28.80  4511 
10 Dennis Klinkert   1:12:2.40  4043 
11 Dan McGlynn   1:15:57.60  4479 
12 Jay Hoppe   1:23:21.20  4024 Fond du Lac Cyclery
13 Ted Batzer   1:23:38.60  4017 
14 James LaLonde   1:33:21.00  4514 59 on a 29
DNF Richard Wenborne     4007 Titletown Flyers
DNF Ron Jansen     4030 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  2049 Team Extreme
2 Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
3 Chris Denny     2906 Adventure 212/Specialized
4 Greg Krieger     2055 Alterra
5 Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Appleton Bike
6 Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
7 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown Flyers
8 Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
9 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif
10 Chris Hinshaw     2053 Fond du Lac Cyclery
11 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
12 Keaton Wenzel   Hartford, WI 297083  2118 EXPO Racing
13 Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
14 Zach Scholzen     2569 
15 Scott Krueger     2821 Muddy Cup
DNF William Griesbach     2115 Point Pursuit
DNF Brandon Watkins     2120 EXPO Racing
DNF Parker Hoisington     2585 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Aho   1:25:16.40  1383 
2 Justin Piontek   1:25:18.20  1058 Twin Six
3 Brian Braun   1:27:0.80  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
4 Matthew Muraski   1:28:14.60  1043 The Route
5 Matt Millin   1:28:47.50  902 Mountain Outfitters
6 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:29:25.00 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Joseph Maloney   1:29:38.50  1373 
8 William Street   Sheboygan, WI1:32:11.60 219245  1076 Gear Grinder
9 Peter Coenen   1:33:0.60  1066 
10 Michael Sherven   1:37:7.20  1068 Fat Tires and Beer
11 Sebastian Corby   1:37:35.90  1065 Log Eaters
12 Joseph Sielen     2573 Team Pegasus
13 Sam Malamowski     2592 Stanford University
14 Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
15 Brett Palm     2580 
16 Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
17 Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
18 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
19 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
20 Byron Manternach     2593 UWP Cycling
21 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
22 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
23 Nick Wierzba     2178 City Bike Works
24 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
25 Michael Valente     2588 
26 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  2085 Fond du Lac Cyclery
DNF Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  1370 
DNF Andrew Tegge     1380 
DNF John Sowatsky     2568 
DNF Jonathan Burin   Wilmette, IL 275233  2586 University of Arizona

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Mantel   1:24:53.70  1385 Jrocadero
2 Daniel Schaefer   Adell, WI1:25:39.80 258370  1029 Team Pedal Moraine
3 David Thomas   1:27:13.00  908 Twin Six
4 Benjamin Cisneros   1:30:14.90  1088 Team Pirate
5 Ben Neubauer   1:31:6.00  1038 performa Cycling
6 Chad Chenoweth   1:31:54.50  1386 Get a Grip
7 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:32:27.10 291522  1027 Performa Cycling
8 Michael Joachim   1:34:0.30  1381 
9 James Schwindt   1:36:54.30  1015 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
10 Jake Komosa   1:37:1.40  1008 Guinness MTB
11 Spencer Strigel   1:38:29.00  1060 
12 Neil Zacharek   1:41:41.00  1376 
13 Dan Hendricks   1:43:1.20  1387 UW-Milwaukee
14 Michael Ziegler   1:43:48.40  1019 JVC/Michael'sCycles
15 Shawn Hoppe   1:45:36.40  1055 Fond Du Lac Cyclery
16 Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
17 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
18 Nicholas Holzem     2551 City Bike Works
19 Matthew Gonring     2540 
20 Steve Herriges     2566 
21 Andrew Webb     2176 
22 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
23 Tyler Welnak     2804 Wheel & Sprocket
24 Jonathan Prete     2570 Ride or Die Racing
25 Jamie Prange     2034 Team Cyclopath
26 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
27 Christopher Volbrecht     2140 Treadhead Cycling
28 Travis Iwanski     2581 
29 Jake Swenson     2094 Spokes N Spines
30 Daniel Gage     2556 
31 Mark Hanson     2165 Mountain Outfitters
32 Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
33 Eric Steffen     2093 bikejournal.com
34 Michael B Holbrook     2087 
35 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
36 Clayton Parulski     2538 Mountain Outfitters
37 Maxum Tomaszewski     2542 
DNF Karl Erbach   Sun Prairie, WI 235285  1040 Project 5 Racing
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF David Bender   Kenosha, WI 260585  1120 JVC/Michael'sCycles
DNF Ryan Theel     2033 Team Cyclopath
DNF Brandon Cunico     2545 
DNF Steve Hastings     2584 Team Ramrod

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Dipiazza   1:27:44.80  1084 Gear-N-Up
2 Scott Hietpas   Appleton, WI1:30:6.70 285504  1046 Wors
3 Jason Boynton   1:30:53.30  1379 Beans and Barley
4 Wally Kunstman   1:31:24.50  1069 Gear Grinder
5 Ryan Shiroma   1:33:22.10  905 T6/BelGioioso/BKB
6 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:33:28.00 228524  1074 Guinness
7 Jeremy Vogels   1:35:33.50  1033 Performa Cycling
8 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:39:20.10 291373  1001 New Moon Bike Shop
9 Mitch Moen     2571 Ride or Die Racing
10 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
11 Erin Sikora   Green Bay, WI 291867  2145 Titletown Flyers
12 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
13 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
14 Janusz Rajski     2583 
15 Jason Luther     2112 
16 Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
17 Brian Kleinman     2544 
18 Jeramey Werbelow     2560 Team Extreme
19 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
20 Kris Pietruszka     2553 
21 Benjamin Swart     2159 Team Pedal Moraine
22 Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
23 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
24 David Mowry     2589 
25 Mike Mennenoh     2576 Club Tread
26 Timothy Hall     2035 
27 Rob Willmas     2591 
28 Darrin Kolka     2868 
29 Jeremy Jonas     2028 
DNF Joel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNF Joe Riesberg     1062 Mountain Outfitters
DNF Krystian Pac   Chicago, IL 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
DNF Matthew Byrge     2911 Team Cyclopath

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ric Damm   Ripon, WI1:26:17.80 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
2 Brian Merklein   1:27:46.80  1390 
3 Karl Tillman   La Crosse, WI1:28:56.50 294041  1012 LaCrosse Velo Club
4 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:29:36.90 205152  1006 Muddy Cup / T6
5 Matt Gissibl   1:29:52.40  1371 Hayes Disc Brakes
6 jess kruchoski   Hartland, WI1:31:33.50 261579  1023 Guinnesswerks
7 Chris Schutte   1:31:44.30  1035 Polska
8 Greg Lake   1:32:18.60  1388 
9 Dan Tavela   1:33:19.20  1044 Treadhead
10 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:33:50.00 227409  1053 Wildside Velo Club
11 Joe Greatens   1:35:35.50  1374 Two
12 John Robertson   1:38:5.70  1384 
13 Patrick Haley   1:38:8.40  192 Velo Trocadero
14 Jonathan Nehring   1:48:18.60  1031 Peddle Moraine
15 Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
16 Noah Marcus     2097 Chain Smokers
17 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
18 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
19 Chan Barden     2559 Bike Hub
20 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
21 Steven Schaefer     2915 
22 Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
23 Jason Balden     2587 
24 John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
26 Brett May     2968 Kettle MoraineFlyers
27 Jeff Weyenberg     2032 
28 Jesse Jaehnig     2054 Fat Tires n Beer
29 Steve Janiak     2564 Streamline Ind.
30 Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
31 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
32 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
33 Mike Bishop     2598 Club Tread
34 Lance Wall     2562 
35 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
36 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2594 Half Acre Cycling
37 Matthew Berg     2079 Titletown Flyers
38 Michael Gerlach     2916 Mountain Outfitters
39 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
40 David Dohnal     2552 
41 Jeremy Wells     2567 
42 Matthew Forst     2820 
43 Shane Davis     2574 Dressers
DNF Jason Hoffe    Inc.  2539 JaCor
DNF David Vandenbloomen     2561 Cranked Bike Studio
DNF Noel Versch     2565 Offroadfire.com
DNF Troy Schaden     2811 
DNF Mark Szudrowitz     2865 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:26:26.50 99459  970 BVC/On The River
2 Randy Wegener   1:26:27.70  1372 Fondulac Cyclery
3 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:30:12.10 278002  1022 clif bar
4 John Ericsson   Verona, WI1:30:21.30 148458  1375 Brazen Dropouts
5 Brian Hess   Menasha, WI1:30:22.30 296462  1056 WORS
6 Glen Stroik   Franklin, WI1:30:59.30 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
7 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:31:7.00 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
8 Steve Pribek   1:31:24.90  1032 
9 Greg Jones   1:32:11.10  904 Hayes Brakes
10 Philip Waleski   1:32:45.60  1377 Team Guinness
11 Jeff Hammond   1:33:10.30  1047 GuinnessWerks
12 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:34:58.80 193353  1061 Guiness
13 Steven Bauer Jr   1:34:59.20  1369 
14 Steve Jeske   1:37:11.60  1045 Pedal Moraine
15 Todd Bugnacki   1:38:17.90  1026 Club Tread
16 Dave Volpentesta   1:40:11.60  907 Muddy Cup racing
17 Andrew Twombly   1:40:23.90  1093 FDNY/SHOBOSHI
18 Brian Rummelhart   Kenosha, WI1:41:45.20 253749  1009 KenoshaDriversClub.com
19 Mark Cole   1:42:0.20  1111 Specialized/Titletown Flyers
20 Bill Schneider   1:53:19.20  1368 Elliot
21 Nathin Davisson   2:1:53.60  1080 ERB Racing
22 Dan Szczepanski     2083 Title Town Flyers / BelGioioso
23 Erik Enyedy     2555 Velo Club Roubaia/Kraft
24 Dave Kastelik     2595 Team Surf
25 Curt Demott     2200 Titletown Flyers
26 Sean Miller     2563 JVC Velo Club
27 John Gretzinger     2068 
28 Paul Manke     2547 
29 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
30 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
31 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
32 Brian Knutson     968 
33 Brad Babcock     2554 team extreme
34 Jeff Wren     2040 Team Extreme
35 Michael Quitzon     2123 
36 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2904 Team Wheaton Franciscan
37 David Mennenoh     2575 
38 Rich Straub     2546 
39 Dean Truettner     2969 
40 Wade Flisram     2169 Team Extreme
41 John Bussey     2596 
42 Kevin Schmitt     2869 
43 Troy Olm     2168 Chainsmokers
44 Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
45 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
46 Bob Schmitt     2100 Pedal Moraine
47 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
48 Timothy Smith     2867 Team Ogre
49 Paul Taylor     2590 
DNF Timothy Bates   Madison, WI 53247  912 Muddy Cup Racing
DNF Scott Olson     2541 tread head cycling
DNF George Boznos     2597 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Seifert   1:29:39.40  1050 Guinness
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:30:30.70 253459  903 Extreme Bike
3 Ross Lemke   1:30:36.20  1002 Team Pedal Moraine
4 Chris Tamborino   1:31:53.50  1017 Expo Racing
5 Sean Shields   Milwaukee, WI1:32:10.60 76735  1090 Pedal Moraine
6 Jeff Parker   Cedarburg, WI1:35:43.80 188011  1075 Pedal Moraine
7 Christopher Berge   1:36:19.70  1382 Team Magnus
9 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:38:32.70 244381  1064 Guinness
10 Jeff Sympson   1:38:55.40  1086 RVO/ Kegel's
11 Jeffrey Gantz   1:41:28.00  1378 Titletown Flyers
12 T-Mon -T   1:42:1.80  915 muddy cup racing
13 Bob Phelps   1:43:53.70  1079 Alterra Coffee
14 Jesse Kusserow     2070 
15 Kenneth Ramm     2108 Wors
16 Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
17 Terry Prewitt     2572 Attitude Sports
18 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2081 Alterra Mountain Bike Team
19 Michael Owens     2157 alterra
20 Mike Grimm     2558 Flatlandia
21 Troy Sable     2039 
22 Michael Giesen   Chilton, WI 297775  2171 Title Town Flyers
23 Tom Wendland     2011 team extreme
24 David Anderson     2578 One Racing
25 Jeff Greatens     2550 
26 Alan Kinnaman     2031 
27 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
28 Andre Ogendaal     2579 
29 Dean Zigman   Sussex, WI 231559  2037 Twin Six
30 Dustin Vande Zande     2101 Point Pursuit
31 Edward Piontek     2137 
32 Steven Drecoll     2132 
33 Anton Koenigsmann     2815 
34 Eric Neville     2549 
35 Steve Baumann     2082 Titletown Flyers
36 Kevin Lemke     2084 Fond du Lac Cyclery
37 Gary Esko     2065 
38 Bob Anderson     2548 
39 Phillip Kurz   Milwaukee, WI 279341  2840 Cyclopath
DNF Don Freitag     2019 
DNF Todd Thorn     2803 Wildside Velo
2147483647 Nick Christofalos   T6her Gear  1100 CLIF BAR

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Youngen     2557 Wild Card Cycling
2 Jerry Leair     2153 Mr. Tree
3 keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
4 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra27
5 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2004 velo club roubaix
6 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
7 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2180 Wheelfast
8 Mark Muraski     2103 Riverbrook
9 William Peters     2067 Titletown Flyers
10 Dale Freund     2582 
11 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
12 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2050 Team Extreme
13 Dave Hornung     2128 Team Fonddulac/Oshkosh
14 Julian Coupland     2543 
15 Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
16 Jim Splittgerber     2045 
17 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
18 Rob Ritchie     2866 Freeflight
19 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
20 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extremei & Bike
21 Mike Brauer     2139 
22 John Dabbeekeh     2179 
23 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
24 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
25 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
26 Robert Maloney     2577 
27 Andrew Urda     2863 
28 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
DNF Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
DNF Bob Ferrara     2063 
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNF Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Downs   Madison, WI1:32:16.20 9947  971 Planet Bike
2 Gregory Bower   Boulder, CO1:32:35.80 228101  805 
3 Marcum Martz   1:34:57.30  802 Mountain Outfitters
4 John Timm   Germantown, WI1:36:55.50 209235  810 Team Extreme
5 Don Carr   Wauwatosa, WI1:39:42.90 185458  838 Is Corp
6 Gary Meader   1:40:30.40  969 
7 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:42:21.20 280203  807 Wildside Velo
8 Wayne Fish   Rhinelander, WI1:42:52.80 296139  801 Fish Nordic
9 Mike Wanek   1:49:53.20  803 
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Michels   1:26:33.70  712 Gear N' Up
2 Phillip Anschutz   Sturgeonbay, WI1:32:17.40 282326  703 
3 John Kummer   Plymouth, WI1:47:53.20 299122  714 Fattires-N-Beer
DNF Caleb Lenss   Luxemburg, WI 282426  711 Titletown Flyers
DNF Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI 280257  733 Cyclopath
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  705 Muddy Cup Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI1:38:53.60 285001  25 Adventure 212/Specialized
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:39:44.20 247082  17 Fond du Lac Cyclery
3 Ben Koenig   Schofield, WI1:41:41.90 267964  21 Rib Mountain Cycles
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:44:11.90 182019  43 Title Town Flyers
5 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:45:9.20 242169  37 Attitude Sports
6 Seth Eckert   Oregon, WI1:46:8.50 148803  189 PYOC
7 Dan Teuters   1:47:38.50  193 Beans Barley
8 Cody Goettl   Harrison, AR1:48:17.80 287214  52 UW-Stout
10 Nate Jasperson   Green Bay, WI1:52:29.70 295894  47 Performa Cycling
DNF Jake Begley   Tempe, AZ GU 268804  24 Rudy Project
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  13 Fisher 29er Crew
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  34 Team Wors
DNF Scott Golomski   Greenfield, WI 208973  60 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   Madison, WI1:39:39.70 91664  Mafia Racing/Pabst/Felt
2 Joe Curtes   Milwaukee, WI1:42:26.40 182177  86 Garage 864 / T6 / Bens
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:43:3.90 182256  36 Team Polska
4 Ray Nelson   Woodstock, IL1:43:11.50 193027  100 Treadhead Cycling
5 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:43:12.00 256256  88 Guinness
6 Kevin Klug   Evanston, IL1:43:47.50 220282  187 Killjoy
7 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:44:16.50 209153  16 Team Wors
8 Trevor Olson   Rochester, MN1:44:36.70 264356  29 Muddy Cup
9 Jack Hirt   Wauwatosa, WI1:45:26.00 216643  191 
10 Jesse Bell   Ishpeming, MI1:47:11.40 116891  59 Sisu Cycles
11 Mike Budd   Wrightstown, WI1:47:50.60 274937  22 Wheel &Sprockett
12 Greg Cullen   Menasha, WI1:48:41.50 53729  184 bloy concrete
13 Charles Tri   Rochester, MN1:49:56.90 80524  190 29er Crew
14 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:50:11.60 285418  12 Wheel & Sprocket
15 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:52:25.20 93290  186 Team Magnus
16 Daniel Holsen   Manitowoc, WI1:53:29.30 50845  19 Lake Area Physical Therapy
17 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:53:33.10 257462  32 Wors Posse
18 Timothy Scanley   Milwaukee, WI1:55:44.10 291820  23 Alterra Coffee
19 Karl Schult   Lakewood, IL1:56:38.80 94072  58 Guinness / Little Ades
DNF Ryan Krayer   North Freedom, WI 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:41:51.10 166066  Team Pedal Moraine
2 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:46:5.90 16155  20 Hammer Nutrition
3 Bill Nigh   West Bend, WI1:46:44.40 197745  28 Team Pedal Morraine
4 John Miller   Madison, WI1:48:30.50 233978  44 \\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
5 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:48:50.70 98534  27 Team Pedal Moraine
6 Russell Krueger   Sayner, WI1:48:53.80 294083  61 Muddy Cup / COLC
7 Michael Curtes   Mequon, WI1:51:12.40 227470  64 Fuel Cafe/Milwaukee Bicycle Co
8 John Shull   Libertyville, IL1:55:7.20 259398  15 CLIF BAR
9 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:55:18.50 259146  33 Hayes DiscBrakes
DNF Scott McClement   Hinsdale, IL 192184  56 Guinness
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:36:2.80 85929  10 Gear Grinder
2 Mark LaLonde   Madison, WI1:37:8.70 226412  Planet Bike/GT/T6
3 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:37:8.80 145071  53 Planet Bike/GT
4 Mike Phillips   Chicago, IL1:38:2.30 84647  54 Adventure 212/Specialized
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:40:40.00 212641  41 Team Polska
6 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:41:31.60 214936  Mr. Tree
7 Chris Peariso   Amherst, WI1:43:32.40 139566  Adventure 212 / Specialized
8 Chris Strout   Hendersonville, NC1:48:23.10 177553  188 WBR-Siren Bicycles
9 Timothy Drankus   Sheboygan, WI1:56:54.40 151397  11 Alterra CoffeeRacing Team
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher 29r/T^/BKB

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL1:2:15.20 264455  5025 CLIF BAR
2 Arin Lemke   1:9:55.90  5034 Team Pedal Moraine
3 Emily Anderson   1:13:35.80  5152 
4 Samantha Kosarzycki   1:19:19.30  5019 Alterra
5 Brigid Jensen     6145 
6 Anna Poulton     6018 Clif
7 Megan Senderhauf     6005 Wheel and Sprocket
8 Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
9 Cailey Jeske     6017 Pedal Moraine
10 Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
11 Monica Gabrielson     6015 Wildside Velo Club
12 Persephone Bates     6155 Muddy Cup
13 Leah Fletcher     6146 
DNF Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  5001 Riverbrook Momentum

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Meyer   1:13:38.20  5155 
2 Kieran OBrien   1:20:17.20  5150 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli Piotrowski   1:4:13.20  5036 
2 Kelly Sadauckas   1:4:15.00  5031 Team Extreme
3 Becky Carvin   1:16:49.30  5035 Muddy Cup Racing
4 Kacie Griffin   1:17:44.30  5154 
5 Danielle Tournier   1:31:49.70  5030 Treadhead Cycling
DNF Rheana Gattone     5153 

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Frazier   1:8:37.80  5013 Wildside Velo Club
DNF Margaret Matuszak     5018 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 pascalle Dumez   1:4:28.20  5151 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Gill   Madison, WI1:16:15.90 296978  5149 madFORCS
2 Jodi Rummelhart   1:18:42.30  5005 KenoshaDriversClub.com

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:7:46.50  5022 Spike
2 Sue Borchardt   1:13:32.90  5010 Team Extreme

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Borell   Ripon, WI1:8:34.40 184037  5021 Attitude Sports
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:10:22.30 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison
2 Katie Nolan     3023 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2 Brittany Barran-Stanley   Evanston, IL 244101  3114 Verdigris
3 Rebecca Crocker     3022 Team Caboose

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Ericsson     3117 Madforcs
2 Paige Graff-Lange     3006 The Bella Donnas
3 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
3 Susie McGinnity     3901 Elliot
4 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3116 

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
DNF Christine Griesbach     3014 Point Pursuit

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo
2 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing
DNF Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNF Regine Freund     3115 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:48:35.40 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Baumgardt   Rockford, IL1:47:35.80 274843  520 Ellsworth

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:39:1.50 227405  503 Wildside Velo Club
2 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:40:14.30 157882  515 Gear Grinder
3 Claire Cannon   Madison, WI1:42:25.70 269897  504 Team Wors
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:44:24.50 210713  517 Skinny's Club Tread
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:44:46.70 223874  510 Team Pedal Moraine
6 Karlene Olson   Rochester, MN1:51:30.00 297066  521 Muddy Cup
7 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:54:3.90 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
8 Gabriela Baranova   Zion, IL1:59:8.40 223988  513 Treadhead Cycling
9 Gina Kenny   Orland Park, IL2:12:32.80 210270  565 Team Extreme

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:37:57.00 226461  516 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:49:51.80 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:36:13.30 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2 Holly Liske   Stanford, CA1:38:51.30 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee