Race Results for
Williams Lake Classic
Rosendale, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Singlespeed Men Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramonas Katkus      
2 Emrah Ayhan      
3 Joseph Yanazzo      
4 Mathew Majka      
5 Douglas Southwick      
6 Kieth Connelly      

- Pro Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryna Nestor      
2 Jane Pearson      
3 Laura Winberry      
4 Cynthia Biscoff      
5 Jennifer Yanazzo      

- Pro Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Alesio      
2 Dylan Alesio      
3 Greg Galletta      
4 Gregg Waggoner      
5 Jordan Kahlenberg      
6 Brian Kelley      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

- Cat 3 Women Master 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eileen Garvey      
2 Susan Powell      

- Cat 3 Women Master 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Maldonado      
2 Alexandra Rogers      

- Cat 3 Men Senior 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Ferraiold      
2 Matthew Burr      
3 Christophe Jammet      
4 Mike Barone      
5 Gethin Amoss      
6 Jamie Rayner      

- Cat 3 Men Master 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Murrary      
2 John Farmer      
3 Jack Garvey      

- Cat 3 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Dougherty      
2 Robert Maler      
3 Luis Plasencia      
4 Kevein Maldonado      
5 Joe Murphy      
6 Phillip Warren      
7 Frenando Santa Maria      
8 William Lorenzo      
9 James Annunziato      
10 Scott Englest      
11 Kevin Oroil      
12 Rick Rasmussen      

- Cat 3 Men Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Pelhem      
2 Tyler Dunn      
3 Brenton Bader      

- Cat 3 Master Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Gamper      
2 T.J Blackman      
3 Jeremian Braun      
4 Tim Rogers      
5 Rodrigo Idarraca      
6 Alex Drakon Taidis      
7 Jim Vandeldo      
8 Patrick Davis      
9 Mick Shilow      
10 Matt Erickson      
11 Peter Veverra      
12 Michael Langan      
13 Brian Alessi      

- Cat 2 Women Senior 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Liu      
2 Jennel Ortiz      
3 Anna Mille      
4 Madeline Bonneville      
5 Samantha Langton      

- Cat 2 Women Master 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Baks      

- Cat 2 Men Senior 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Yandeau      
2 Evan Gaffney      
3 James Myers      
4 Sam Burr      
5 Ryland Kuller      
6 Julian Jaborsra      
7 Dan Cocks      
8 Richard Jones      
9 Sean Gramling      
10 Jayson White      
11 Matt Malecki      
12 Justin Ryan      

- Cat 2 Men Master 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Ruyack      
2 Jim Blackman      
3 George Zubalsky      
4 Tom Rossi      
5 William Sheldon      
6 Charlie Debellis      
7 Thomas Sorrentino      

- Cat 2 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Chapkonch      
2 Bob Swart      
3 Frank Lovell      
4 Davis Warnall      
5 Bill Orr      
6 Jeff Miller      
7 Stephen Chapconch      
8 Evan Smith      
9 Armand Arekian      
10 Tom Perkins      

- Cat 2 Men Master 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillaume Loize      
2 James Fox      
3 Michael Rave      
4 William Romollino      
5 Jim Gallagher      
6 Scott Husta      
7 james BOYD   Walker Valley, NY 282439   
8 Rob Dinn      
9 Adriano Frecher      
10 Mike Romanovsky      
11 Jason Selwitz      

- Cat 2 Men Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Wachtler      
2 Austin Vincent      
3 Keegan Ryan      
4 Wayne Clark      
5 Max Mancuso      

- Cat 2 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Herchenrodes      
2 Alfonso Dimeo      
3 Stephane Courtois      
4 Stephen Conroy      
5 Mark Waters      
6 Peter Engel Bracht      
7 Sal Crochiola      
8 Joaquine Cantizales      
9 Bill Dove      

- Cat 1 Women Master 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marianne Santangelo      
2 Shasta Jensen   New York, NY 248090   

- Cat 1 Men Master 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Speranza   Endicott, NY 194030   
2 Donald Sosto      
3 Mark Sullivan      
4 Ralph Jr Pruit      
5 Mathew Davies      

- Cat 1 Men Master 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Schopen      
2 Steve Hoelter      
3 Vin Mancuso      
4 Paul Wojiak      
5 Estaban Rodriguez      
6 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   
7 James Wilbur      
8 Nick Bove      
9 Mike Wade      
10 Mark Mahoney      
11 Ed Burgess      
12 Bill Drakontaidis      
13 Michael Frank      
14 Mark Wilens      

- Cat 1 Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieth Goldman      
2 Paul Schmacher      
3 Chris Ledonne      
4 Tom Pannorfi      
5 Mark Miller      
6 Jeremy Swift      
7 Edward Whritner      
8 Alex Roskin      
9 Craig Milano      
10 Kevin Ballou      
11 Thomas Lafera      
12 Sean McCarthy      

- Cat 1 Men 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Hughson      
2 Paul Dotsenko      
3 Trevor Grant      
4 Jonathan Favata      
5 Ryan Sakka      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee