Race Results for
Chippewa Valley Firecracker (2009 WORS #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tony Kaatz   38:30.30  4015 Attitude Sports
2David Flaten   38:55.10  4004 
3Josh Linn   39:42.50  4409 
4Tim Kilas   41:14.80  4456 Gear N' Up
5Joshua Stepka   41:16.50  4048 Chain Of LakesCyclery
6467.64Riley Kopesky   Hubertus, WI41:17.70 298099  4059 Expo Racing
7Peter Mueller   41:19.70  4388 the Hut
8Dominic Del Vecchio   41:22.40  4401 
9474.57Jordan Watkins   Marshfield, WI41:51.10 243920  4062 EXPO Racing
10Logan Schlough   42:1.70  4390 
11Josey Weik   42:23.60  4064 Ski Hut
12Adam Kay   42:59.40  4420 Riverbrook Momentum
13Malachi Romportl   43:1.10  4432 
14Michael Christiano   43:2.70  4458 Gear N Up
15Timothy Kubetz   43:10.90  4450 
16Joel Bransky   43:21.40  4418 
17Kyle Berchem   43:25.80  4044 
18Brandon Flisram   43:27.80  4169 Team Extreme
19Ryan Kay   43:29.70  4419 
20Scott Krueger   44:14.60  4807 Muddy Cup
21Shane Kouba   44:25.30  4424 Vernon Trails
22Nolan Wanous   45:27.70  4452 
23MAtt Linn   45:38.00  4411 
24Jonathon McBurney   46:22.60  4386 
25Hayden Schlough   46:44.90  4400 
26Mitchell Sletner   47:39.70  4465 
27516.15collin coleman   Cedarburg, WI47:42.50 293072  4046 Alterra MTB Team
28Cory Marty   48:29.10  4389 
29Dylan Luebbe   49:36.00  4444 Ski Hut
30Eric Huse   55:56.60  6128 
31525.39Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
32527.70Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6008 
33Andrew Schmidt     6006 
34Alex Kay     6135 
35534.63Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
36Bridger Moris     6121 
37Austin Sympson     6124 RVO/Kegels
38541.56Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
39Roman Kosarzycki     6013 Alterra
40Jake Peterson     6142 
41McKinley Siegle     6130 
42Tanner Moris     6126 
43Owen Reich     6134 
44Taylor Blodgett     6119 Overdrive Cycling
45Henry Wisner     6139 
46Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
47Collin Neuser     6127 
48Endre Lund     6137 
49Devon Horner     6118 LCR
50Joey Scalissi     6023 Muddy Cup racing
51Jonah Barstad     6129 
52Wyatt Horner     6122 LCR
53Slate Sorenson-Mathes     6141 
54Cole Michaelsen     6143 
55Elliot Schneider     6021 Elliot
56Zack Kargel     6003 Wildside Velo
57Cole Johnson     6120 Freewheel Bike
58Tyler Brady     6123 
59Tyler Holden     6136 
DNFDaniel Barry     4082 Roscoe Rider
DNFTom Ramquist     6004 
DNFJack Johnson     6125 Freewheel Bike

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Joyce   39:22.30  4047 Michael's Cycles
2Nick Krcma   39:27.60  4012 cbw
3ryan Besley   39:52.30  4461 
4Alex Zirngibl   40:2.30  4397 
5Mark Johnson   41:3.60  4416 
6Daniel Trupp   41:36.40  4849 
7Dan Baier   43:3.20  4467 
8Adam Falteisek   43:27.80  4445 
9Byron Guerra   43:46.30  4054 Mr. Tree Racing
10Adam Olson   44:11.80  4429 
11Jared Brodjeski   44:18.80  4074 -
12Richard Paupore   45:47.00  4464 
13Tim Marvin   49:4.50  4457 
14Camden Wesley   50:18.90  4427 
15Caleb Zlomke   53:1.20  4052 Mr. Tree
16Travis Schirpke   53:5.50  4057 TEAM EXTREME
17Chris Flores   58:56.30  4413 
DNFNick Wierzba     4037 City Bike Works
DNFErik Radtke     4404 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Travis Christman   39:21.20  4462 Anybodys
2Eli Lipp   39:24.00  4029 Speed Freak
3Matt Karwowski   39:51.40  4079 
4552.51Brian Paterson   Lakemoor40:21.00 397513  4060 Team AttakTiks
5Jonathan Blanchard   40:45.80  4053 
6Adam Carignan   40:54.00  4430 
7Philip Johnson   42:15.30  4448 
8David Julson   43:27.00  4433 City Bike Works
9Makenzie Weston   44:9.30  4469 
10Alex Lipp   44:12.40  4470 
11Sharat Mortha   44:41.30  4453 
12Jimmy Rohde   45:1.30  4446 
13Dan Jesse   58:15.40  4459 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Wierzba   38:59.00  4019 
2Martin Tank II   39:54.00  4417 Team Cyclopath
3Jason Gibson   40:12.50  4061 GEARNUP
4Rennis Delgado   41:0.40  4028 
5Jake Tanner   41:42.30  4463 
6Scott Kwiecinski   41:56.70  4431 
7Chris Horsmann   42:17.30  4402 
8Ryan Carignan   42:20.70  4394 
9Mark Anderson   42:45.20  4844 Eau Claire Bike and Sport
10Steve Swartz   42:54.60  4396 
11Tim Gilbertson   42:55.00  4447 
12Jereme Rauckman   42:57.90  4434 
13Daryl Krans   42:58.60  4425 
14Shawn Stutzman   43:17.00  4443 
15Bradley Lahner   46:43.60  4460 
16Matthew Hutchison   50:50.50  4403 
17Jesse Berg   53:58.10  4449 
DNFKyle Schmidt     4391 
DNFAdam Schinker   Waukesha, WI 250576  4801 Wheel & Sprocket
DNFCorey Hetzel   Madison, WI 285597  4815 Team Cyclopath

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Terry Harron   Dillon, CO39:30.60 297062  4031 Cascade Mountain
2Christopher Schmidt   40:5.90  4008 
3Mark Clinton   41:4.70  4809 Attitude Sports
4Jason Melby   42:27.40  4451 
5Chad Veith   42:32.00  4847 
6Jack Pabst   43:54.40  4018 
7Shawn Walker   44:9.70  4455 
8563.31Peter Fetters   Neenah, WI44:56.30 292715  4040 
9Scott Yurjevich   45:17.00  4066 Gen. X Cycling
10Anthonie Marx   45:22.60  4439 
11Matthew Stecle   46:30.10  4852 
12Joe Lytle   52:21.10  4423 H1N1
13Eric Klister   53:20.90  4005 Team Pedal Moraine
14Dave Parkinson   58:22.10  4392 
15Jim Zahradka   60:56.90  4454 
16Tom Sather   1:4:9.00  4405 
DNFJoel Stewart     4180 Titletown Flyers
DNFJeff Batzer     4412 H1N1
DNFChris Hoyme     4802 Mountain Outfitters
DNFRob Nieth     4804 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Karl Skinner   39:20.20  4055 Michaels cycles
2Dale Crowell   41:19.40  4850 
3Robert Dunahee   41:20.80  4022 Team FCA Endurance
4Joel Ficke   41:42.00  4845 
5James Blodgett   42:17.90  4399 Overdrive Cycling
6Jody Arlen   42:19.80  4398 
7Steve Beach   42:22.50  4010 
8Joel Flory   43:41.30  4435 
9Michael Cogan   43:58.90  4407 
10Ray Iesalnieks   44:28.30  4387 
11Matt Frank   45:49.40  4468 
12Tim Logan   45:50.20  6140 
13Jon Riggs   46:26.20  4846 Unhuman Ec Bike and Sport
14Mark Vinall   47:43.40  4441 Strange Brew Racing
15Scott Graff   48:2.20  4027 
16John Linn   51:8.40  4410 
17Dwain Holden   1:11:44.80  4421 
DNFMichael Gorka   Salem, WI 13730  4025 
DNFThomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel Gray   41:31.50  4437 
2Don Crowell   44:25.20  4851 
3Randy Eide   45:24.80  4440 Strange Brew Racing
4Timothy Wateski   46:10.30  4848 
5Gregory Spencer   46:12.60  4428 
6Henry Kosarzycki   51:0.90  4806 Alterra
7Joel Berchem   56:54.80  4045 
8Keith Polfuss   58:35.00  4414 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Terry Hintz   39:44.60  4438 Overdrive Cycling
2Scott Foate   41:44.30  4083 
3Chris Kemble   42:48.30  4033 
4David Carignan   43:25.70  4408 
5Mike Cisek   43:34.90  4426 Freewheel Cycles
6Mike Richards   44:48.10  4393 
7Tim Kilness   44:54.60  4442 TBAMR
8Bob Jankowski   45:5.80  4384 
9James Simmons   45:59.50  4068 
10Mark Corrigan   46:18.90  4001 
11Richard Patridge   46:23.70  4385 
12Steven Bircher   47:45.10  4466 Overdrive
13John Hemphill   48:6.80  4415 
14Jerry Engen   49:38.00  4436 
15George Doty   50:58.90  4422 
16Dennis Klinkert   53:14.30  4043 
17Ron Jansen   55:28.70  4030 
18Ted Batzer   55:31.00  4017 
19Dennis Westberg   1:1:26.10  4020 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Krieger     2055 Alterra
2Cameron Schave     2119 Fond Du Lac Cyclery
3Chris Hinshaw     2053 Attitude Sports
4William Griesbach     2115 Point Pursuit
5475.68Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
7479.72Adam Lange   Appleton, WI 293414  2923 Gen X / World Bicycle Relief
8481.74Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
9Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
10Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
11487.80Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2120 EXPO Racing
12Garret Post     2478 Point Pursuit
13491.84Cody Scott   Mahtomedi, MN 250669  2508 The Bikery Race Team
14Jack Nelson     2510 
15495.88Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
16Tayler Schoenberg     2529 
DNFChris Denny   LLC  2906 Adventure 212
DNFAndrew Fehrenbach     2061 
DNFKeaton Wenzel   Hartford, WI 297083  2118 EXPO Racing
DNFBrett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Clif

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.68Scott Golomski   Greenfield, WI1:41:15.40 208973  1025 
2531.95Andrew Rosch   Madison, WI1:44:49.60 240507  1073 
3Matthew Muraski   1:45:32.10  1043 The Route
4532.49Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:46:40.40 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
5532.76Brian Braun   Madison, WI1:48:1.10 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
6Matt Millin   1:48:4.50  902 Mountain Outfitters
7533.30Nicholas Sabel   Ripon, WI1:48:21.50 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8Daniel Hanson   1:48:40.40  1324 
9Joseph Maloney   1:49:37.70  1334 
10Tim Bekke   1:51:40.30  1364 Hub Bicycling League
11Michael Sherven   1:52:38.00  1068 Fat Tires and Beer
12Jesse Lueders   1:55:21.60  1345 
13Sebastian Corby   1:55:28.90  1065 Log Eaters
14Matt Bolenbaugh   1:57:52.90  1365 
15Erik Johnson   1:58:7.70  1329 
16Ryan Kann   2:1:5.10  1341 
17Jason Shong   2:1:45.00  955 Bike Doctor
18Aaron Deutchman     2494 
19Bradley Stankowski     2126 
20Chad Soua     2513 Gear Grinder
21537.08Brandon Barber   Houston, TX 284774  2482 
22Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
23Russell Goessl     2530 Shocker
24Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
25Elliott Krizek     2532 
26Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
27Jacob Jackson     2962 
28Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
29539.24Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2907 Attitude Sports
30Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
31Ryan Paull     2524 
32Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
33Joel Jahnke     2487 
34Lee Bengel     2467 MNJRC
35Chris Smith     2003 Team Extreme
36Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
37Kristof White     2966 
38John Sowatsky     2507 
39Relf Severtson     2522 
DNFPeter Coenen     1066 
DNFMichael Anderson     1342 Schwag Racing
DNFBrandon Ostroot     1352 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Neubauer   1:46:9.20  1038 performa Cycling
2Luke Holtan   1:47:29.10  1343 Velo Trocadero
3519.67Jesse Shoemaker   Depere, WI1:47:29.40 291522  1027 Performa Cycling
4Scott Spoo   1:47:45.00  1328 Wannabee Racing
5Matt Kamphuis   1:48:28.60  1346 Angry Bovine
6Corey Stelljes   1:48:48.40  1089 chainsmokers
7Spencer Strigel   1:48:58.00  1060 
8David Thomas   1:48:58.10  908 Twin Six
9535.93David Bender   Kenosha, WI1:49:47.20 260585  1120 JVC/Michael\'sCycles
10Michael Ziegler   1:52:29.60  1019 JVC/Michael\'sCycles
11541.35Karl Erbach   Sun Prairie, WI1:55:29.10 235285  1040 Project 5 Racing
12David Feuillerat   1:59:15.20  1048 JVC/Michael's Cycles
13Nick Rhoads   2:8:30.90  964 
14Ryan Kleimenhagen     2098 Chainsmokers
15Andrew Webb     2176 
16Jeffery Bushendorf     2504 Wannabe Racing
17Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
18Jamie Prange     2034 
19Brandon Cunico     2470 
20Daniel Johnston     2523 
21Jake Swenson     2094 Spokes N Spines
22John Hayes     2959 
23Aaron Mix     2071 Spokes N Spines
24Tyler Welnak     2804 
25Andy Berg     2903 Bike Doctor
26582.00Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
27Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
28Russell Daines III     2490 Muddy Cup
29Rick Larson     2493 Larson Chiropractic
DNFConstantine Peters     1052 EXPO Racing
DNFEric Fossell     1107 Spokes N Spines
DNFRyan Theel     2033 
DNFEric Paupore     2506 Team Awesome
DNFAdam Rumphol     2521 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Weivoda   1:41:58.90  961 Lacrosse Loggers
2MARK LEWIS   1:43:27.40  1339 Overdrive
3505.10Bryan Rhody   Edina, MN1:46:21.90 282644  1004 Peace Coffee
4Jason Boynton   1:46:32.40  1332 Beans and Barley
5Chris Ames   1:46:48.40  963 Freewheel Bike
6Joe Riesberg   1:46:54.40  1062 Mountain Outfitters
7Tim Stone   1:47:22.00  1350 Kenwood Racing
8Mark Walter   1:49:43.60  1335 Muddy Cup Racing
9Ryan Shiroma   1:49:44.70  905 T6/BelGioioso/BKB
10Matt Block   1:50:51.00  1034 BIKEMAN.COM
11520.70Scott Hietpas   Appleton, WI1:50:56.10 285504  1046 Wors
12Aaron Pidde   1:51:0.90  1336 Silver Cycling
13Jason Vinar   1:51:15.90  965 Silver Cycling
14Erich Ponath   1:51:30.10  1349 Fattires-N-Beer
15John Oman   1:52:29.80  1359 Wannabee Racing
16530.45Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:53:12.40 228524  1074 Guinness
17Aaron Sturgis   1:59:2.80  1337 Spring Street Springs
18534.35JASON SCHERMAN   New Market, MN1:59:9.70 296398  1360 Wannabe Racing
19Chris Ruch   2:1.20  1351 
20Roberto Madrigal   2:4:43.90  1355 Revolution
21Ryan Tenge   2:9:37.10  959 
22Eric Olson     2965 
23Dan Knudsvig     2488 
24546.05Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2476 Mafia Racing
25Noah Michaelsen     2500 Bloomer Cycling
26Tyler Grenzow     2531 
27Nathan Lillie     2496 
28553.85Joshua Blum   La Crosse, WI 3998  2519 585 Speed Shop
29555.80Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
30John Shaffer     2466 
31Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
32Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
33563.60Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
34Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
35Zachary Blankenheim     2517 
36Jason Luther     2112 
37571.40Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
38Cesar Arauz     2859 
39Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
40Alex Paupore     2166 Force NorthWoods
41579.20Aaron Fleming   Rockford, IL 210500  2857 Spokes and Spins
42Timothy Hall     2035 
43Michael Olm     2016 GenXcycling
44Brad Miller     2473 Eau Claire Bike and Sport
DNFJoel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Cullen   1:40:57.90  1087 bloy concreteket
2503.88Chris Solan   Antioch, IL1:45:12.60 204340  1091 
3Bob Brady   1:45:34.70  1321 
4506.74Karl Tillman   La Crosse, WI1:45:37.80 294041  1012 LaCrosse Velo Club
5508.17Rick Walls   Wauwatosa, WI1:46:52.80 205152  1006 Muddy Cup / T6
6509.60jess kruchoski   Hartland, WI1:47:58.50 261579  1023 Guinnesswerks
7Tom Kapanke   1:48:34.00  962 Twin Six
8Andrew Chaffe   1:49:35.40  1361 GSCA
9Kevin Roytek   1:49:59.30  957 CVCC Spring Street Sports
10515.32Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:50:6.20 227409  1053 Wildside Velo Club
11Joe Greatens   1:50:6.50  1330 
12Thomas Little   1:52:24.00  1366 
13Jon Kern   1:53:2.50  1354 Hop Fit
14Marty Larson   1:54:26.80  956 Vernon Trails/Prairie Peddler
15Chris Burg   1:54:50.80  966 Freewheel Bike
16523.90Todd Bischoff   Sun Prairie, WI1:56:42.70 67171  1010 Gary Fisher 29er Crew
17Jason Martini   1:56:58.10  1036 Titletown Flyers
18Cal Collins   2:1:47.80  1322 Wannabee Racing
19Gary Underdahl   2:3:24.00  1357 Twin Six
20Cory Mortensen   2:25:17.10  1362 
21531.05Daniel Logan   Osceola, WI 278481  2964 Rover Valley cycling
22Greg Heil     2142 Wheel & Sprocket
23Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
24David Olson     2471 Overdrive
25Noah Marcus     2097 chainsmokers
26Brent Palmer     2960 
27539.63William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel\'s Bike
28Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
29542.49Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
30Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
31Nick Pettis     2861 Wannabe Racing
32546.78Matthew Johnson   Saint Paul, MN 95633  2465 Freewheel Bike
33Brian Hoemke     2817 Spokes N Spines
34Jason Hoffe     2468 
35Jeff Weyenberg     2032 
36Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes
37553.93Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2901 Half Arce Cycling
38Carl Voss     2860 
39Randy Stearns     2520 New Auburn builders
40Bryan Lau     2092 
41559.65Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
42561.08CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
43Jason Ruesch     2143 
44John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
45Matthew Rimer     2486 
46Eric Sockness     2480 
47568.23Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2026 
48Dan Seanor     2462 
49Lars Long     2481 
50Todd Burns     2516 
51Arlen Beaudette     2472 
52Jeremy Wells     2492 
53576.81Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
54Matthew Forst     2820 
55579.67Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2464 HUP United
56Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNFSean Nelson   Minneapolis, MN 264698  1363 The Hub Cycling League
DNFAnthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
DNFTodd Amunrud     2463 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.31Russell Krueger   Sayner, WI1:43:51.10 294083  1042 Muddy Cup / COLC
2538.11Roger Lundsten   La Crosse, WI1:45:23.90 283600  1070 Muddy Cup
3Greg Jones   1:45:43.90  904 Hayes Brakes
4539.71Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:47:15.70 278002  1022 clif bar
5540.51Glen Stroik   Franklin, WI1:47:17.10 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
6541.31Brian Hess   Menasha, WI1:47:41.70 296462  1056 WORS
7Piotr Bednarski   1:47:45.80  1353 Freewheel
8Mark Cole   1:49:0.60  1111 Specialized/Titletown Flyers
9Don Slickman   1:51:36.50  1092 Mountain Outfitters
10Todd Bugnacki   1:52:0.70  1026 Club Tread
11Sean Heide   1:52:33.70  1356 
12546.11Edward Dutczak   Crete, IL1:55:59.40 80789  1049 South Chicago Wheelman
13Bill Schneider   1:56:30.90  1325 Elliot
14Rob Belz   1:56:41.00  1347 
15548.51Timothy Bates   Madison, WI2:23:36.30 53247  912 Bare Knuckle Brigade T6
16Eric Sorenson     2483 
17Dan Szczepanski     2083 Title Town Flyers / BelGioioso
18Bob Callaway     2007 Vernon Trails
19Curtis Schlough     2469 
20Stephen Wisner     2963 Spring Street Sports
21Sean Miller     2484 
22554.11Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
23Paul Potter     2501 BMT
24Matt Dale     2505 
25Shown Houser     2533 
26Kelly Skinkis     2498 Titletown Flyers
27Joseph Spooner     2518 
28Michael Quitzon     2123 
29Wade Flisram     2169 Team Extreme
30Eric Schoenberg     2862 
31Alan Potter     2502 
32Troy Olm     2168 Chainsmokers
33Dave Dahlman     2048 Team Extreme
34Shawn Hauser     2064 Titletown Flyers
35Brian Anderson     2485 
36Mike Cass     2858 
37Nick Lansing     2535 
DNFTyrone Gonzalez   Milwaukee, WI 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
DNFJim Chapman     1326 
DNFGregory Gentle     1327 Hollywood Cycles/Silver Cyclin
DNFFred Hubley     1338 Wheel and Sprocket
DNFSteve Davidson     2161 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dave Hoglund   1:44:7.10  1348 Loon State Cycles
2448.67Jerome Daanen   Racine, WI1:46:30.20 164575  913 TWIN SIX / MARS
3Jeff Sympson   1:47:15.00  1086 RVO/ Kegel's
4456.99Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:48:40.80 253459  903 Extreme Bike
5Robert Schlegel   1:49:3.80  1041 JVC/Michael's Cycles
6Ross Lemke   1:49:24.50  1002 Team Pedal Moraine
7Jeff Seifert   1:49:53.80  1050 Guinness
8473.63Jay Labecki   Milwaukee, WI1:56:32.50 20074  1007 Hayes Brake
9Paul Ayres   1:56:46.10  1333 
10Tom McBurney   1:57:52.50  1323 Peace Coffee
11Ron Kay   1:59:6.00  1331 Hayes Disc Brakes
12Erik Dalgaard   2:32.40  1367 
13Brian Kelley     2077 kelchiro/new auburn builders
14Jesse Kusserow     2070 
15Kenneth Ramm     2108 Wors
16506.91Michael Giesen   Chilton, WI 297775  2171 Title Town Flyers
17Michael Owens     2157 alterra
18John Daming     2856 
19519.39Bruce Brown   Indianola, IA 263804  2460 MOB Racing
20Mike Hill     2495 
21527.71Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
22Dave Reich     2021 Team Extreme
23Troy Sable     2039 
24Don Freitag     2019 Big Ring Racing
25Timothy Blob     2461 GearNUp
26John Nelson     2509 
27Jeff Greatens     2491 
28David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
29Bob Mueller     2855 INSITES
30Steven Drecoll     2132 
31Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
32573.47Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI 61542  2967 Spring Street Sports
33Gary Esko     2065 
34Todd Wanous     2503 
35Kevin Knutson     2489 Peace Coffee
36Ron Kapaun     2526 
DNFChristopher Berge     1344 Team Magnus

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tom Tio     2514 
2Jerry Leair     2153 Mr. Tree
3525.87keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
4527.58Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
5Gary Gross     2961 
6531.00Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
7Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
8Tom Bengel     2474 SPBRC
9Rodney Garayt     2497 
10Mark Muraski     2103 Riverbrook
11John Wrvcza     2536 
12Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
13Stephen Week     2069 
14Jay Tegeder     2515 Loon State
15546.39Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
16548.10Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2475 
17Lanol Leichty     2527 
18Bill Styer     2512 
19Jay Deitz     2525 
20Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
21556.65Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
22Randy Borst     2060 Titletown Flyers
23560.07dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
24Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
25563.49Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
26Bill Goodman     2528 
27Larry Marx     2499 
28568.62Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
29570.33James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
30572.04Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
31Jim Shong     2910 Bike Doctor
32Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
33Steve Manthe     2025 Chainsmokers
34Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
35580.59Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
DNFGregory McCrea   Houston, TX 53217  2854 Silver Cycling

Men - 1-2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Baker   1:49:8.00  834 
2491.30John Timm   Germantown, WI1:49:24.70 209235  810 Team Extreme
3499.53Gregory Bower   Boulder, CO1:50:15.10 228101  805 
4Jamie Mannion   1:54:41.70  833 emag
5Marcum Martz   1:55:13.00  802 Mountain Outfitters
6Steve Kapaun   1:55:24.60  836 
7Steven Sletner   1:55:35.00  835 
8540.68Wayne Fish   Rhinelander, WI1:56:38.70 296139  801 Fish Nordic
9548.91Bob Boone   Eau Claire, WI1:56:51.80 4227  831 
10David Wellskopf   1:58:55.20  960 
11Gary Meader   1:59:30.70  837 
12573.60James Grant   Fountain City, WI2:2:47.30 134086  832 Independent Fabrication
13Mike Wanek   2:5:58.10  803 
14590.06Rodney Johnson   Minneapolis, MN2:22:53.40 18031  165 Free Wheel Bike
DNFBradley Tennis   Baraboo, WI 280203  807 Wildside Velo
DNFRandy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1351.36Michael McBurney   Roseville, MN1:41:41.00 279039  730 Peace Coffee
2Luke Baker   1:45:53.70  731 
3Justin Michels   1:46:17.80  712 Gear N' Up
4373.65Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:46:43.60 210565  708 Team EXPO Racing
5381.08Myles Beach   Larsen, WI1:46:51.00 208348  701 expo
6388.51Kyle Warras   Waukesha, WI1:49:34.60 280628  710 EXPO Racing
7395.94Trent Warner   Elk River, MN1:50:1.30 266006  732 Maplelog
8403.37Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:55:59.40 209414  702 EXPO
9410.80Michael Dutczak   Crete, IL1:58:26.00 200766  704 Couth Chicago wheelman
10418.23John Kummer   Plymouth, WI1:58:52.20 299122  714 Fattires-N-Beer
11425.66Theodore Peters   Hartford, WI2:2:5.40 267190  707 EXPO Racing
12433.09Aristotle Peters   Hartford, WI2:17:44.30 242486  42 EXPO Racing
13440.52Jack Hinkens   Eden Prairie, MN2:45:29.00 283629  171 Penn Cycle Bikes
DNFCasey Hildebrandt   Weston, WI 296192  709 EXPO Racingn
DNFCaleb Lenss   Luxemburg, WI 282426  711 Titletown Flyers
DNFRyan Voss   Damascus, OR 286022  705 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1328.37Darrin Braun   Waukesha, WI2:8:46.80 285001  25 Adventure 212 /Specialized
2339.70Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:10:49.80 210080  162 Hollywood/Silver Cycling
3351.03Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:10:51.10 211093  161 Silver/Hollywood cycles
4362.36Seth Lenss   Luxemburg, WI2:12:10.50 182019  43 Title Town Flyers
5373.69Ben Koenig   Schofield, WI2:12:16.70 267964  21 Rib Mountain Cycles
6385.02Matt Gehling   Madison, WI2:12:46.40 214485  34 Team Wors
7396.35Dallas Fowler   Green Bay, WI2:13:26.40 207074  79 Titletown Flyers
8407.68James LaLonde   Chicago, IL2:13:30.20 273642  48 GF29 T6T6
9419.01Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:14:3.80 242169  37 Attitude Sports
10430.34Jake Begley   Tempe, AZ2:14:8.60 268804  24 Spring St./Rudy Project/GU
11441.67Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:16:0.40 247082  17 Fond du Lac Cyclery
12453.00Nikolai Anikin   Duluth, MN2:17:44.60 261138  178 Conti
13464.33Carlos Haeckel   Waukesha, WI2:17:57.00 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
14475.66Christian Brekke   Stoughton, WI2:19:11.50 244627  13 Fisher 29er Crew
15486.99John Beck   Tucson, AZ2:21:56.80 264025  49 
16498.32cody larson   Northfield, MN2:24:44.50 298311  160 
17509.65Cody Goettl   Harrison, AR2:25:33.40 287214  52 UW-Stout
18520.98Nathan Johnson   La Crosse, WI2:32:59.30 263266  179 Muddy Cup
DNFRaymond Nickles   Maplewood, MN 279231  158 LCR
DNFPaul Ellis   North Oaks, MN 84976  170 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1412.91Maciej Nowak   Waukesha, WI2:8:33.50 182256  36 Team Polska
2420.96Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:13:5.30 209153  16 Team Wors
3429.01Barry Tungseth   Stillwater, MN2:13:28.50 211935  164 Flat City Cycling
4437.06Ray Nelson   Woodstock, IL2:14:23.20 193027  100 Treadhead Cycling
5445.11Trevor Olson   Rochester, MN2:16:2.40 264356  29 Muddy Cup
6453.16Douglas Pietz   Milwaukee, WI2:16:3.60 138646  35 Team Polska
7461.21Adam Swank   Duluth, MN2:16:28.80 231320  181 
8469.26Joshua Shively   La Crosse, WI2:19:28.00 32513  153 La Crosse VeloClub
9477.31Craig Faulkner   Mendota Heights, MN2:19:36.60 244650  166 Synergy
10485.36Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:19:52.80 93290  152 Team Magnus
11493.41Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:22:28.60 285418  12 Wheel & Sprocket
12501.46Kevin Supple   Robbinsdale, MN2:23:3.30 297439  157 Peace Coffee
13509.51Bart Rodberg   Duluth2:24:56.60 153722  180 Lake Superior Cycling
14517.56Aaron Swanson   Ashland, WI2:27:19.60 209665  183 Swanson Financial Services
15525.61Jason Gosse   Eau Claire, WI2:27:47.70 257462  32 Wors Posse
16533.66Jesse Bell   Ishpeming, MI2:27:55.70 116891  59 Sisu Cycles
17541.71Karl Schult   Lakewood, IL2:28:14.00 94072  58 Guinness / Little Ades
18549.76Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:30:2.20 291820  23 Alterra Coffee
19557.81Matthew Horner   Savage, MN2:30:48.00 261909  154 LCR
20565.86Michael Minneti   St. Paul, MN2:32:16.60 224207  167 Synergy
21573.91Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN2:32:43.20 262606  156 Peace Coffee
22581.96Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:36:35.00 207226  182 Peace Coffee
23590.01Scott Stanke   Saint Paul, MN2:37:30.80 117497  172 Farm Team
DNFDaniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  19 Lake Area Physical Therapy
DNFBrian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  163 5 Nines Cycling

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.63Todd McFadden   Duluth, MN2:13:22.80 134734  159 Trek/Ski Hut
2504.71John Lirette   Menomonee Falls, WI2:18:33.60 259146  33 Hayes DiscBrakes
3514.79Jan Rybar   Apple Valley, MN2:20:16.00 98534  27 Team Pedal Moraine
4524.87John Miller   Madison, WI2:21:5.60 233978  44 Mafia Racing/Pabst/Felt
5534.95John Shull   Libertyville, IL2:21:59.30 259398  15 CLIF BAR
6545.03Bill Nigh   West Bend, WI2:22:12.70 197745  28 Team Pedal Moraine
7555.11Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:25:56.50 194466  69 Muddy Cup Racing
8565.19Eddie Karow   Stpaul, MN2:41:14.00 281195  173 LCR Misphits
DNFChad Hildebrandt   Wausau, WI 16155  20 Hammer Nutrition
DNFRobert Marhefke   River Falls, WI 22498  176 LaCrosse Velo club
DNFMaury Malanaphy   Hudson, WI 22236  177 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1277.54Jason Sager   Ogden, UT2:6:4.00 31059  168 Team Jamis
2296.80Mark LaLonde   Madison, WI2:6:4.80 226412  Planet Bike/GT/T6
3Jesse Lalonde   2:6:11.20  Gary Fisher 29r/T^/BKB
4335.32Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ2:8:18.30 135975  Adventure 212/Specialized
5354.58Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:8:47.60 230273  Adventure 212
6373.84Scott Cole   Stevens Point, WI2:13:3.80 7340  18 Adventure 212/Specialized
7393.10Eric Thompson   Shoreview, MN2:13:6.30 150540  174 Lees McRae College
8412.36Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:13:15.20 214936  Mr. Tree
9431.62David Olson   Sturgis, SD2:13:17.70 275854  155 Quarq/ Two Wheeler Dealer
10450.88Mike Phillips   Chicago, IL2:16:32.20 84647  54 Adventure 212/Specialized
11470.14Jesse Rients   Shakopee, MN2:20:47.80 147524  169 Penn Cycle/Nature Valley
DNFPaul Hanson   St Peter, MN 118046  175 Cannondale

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.91Rachael Jensen   Shell Lake, WI45:10.60 288627  5001 Riverbrook Momentum
2442.02Emily Shull   Libertyville, IL46:15.30 264455  5025 CLIF BAR
3Arin Lemke   53:5.80  5034 Team Pedal Moriaine
4Stephanie Yost   53:36.80  5045 Titletown Flyers
5Micole Hendricks   54:25.80  5134 LCR
6Paiten Stephens   54:56.70  5147 Rocket Racing
7Samantha Kosarzycki   58:0.90  5019 Alterra
8Lauren Skinkis   1:2:28.80  5141 
9Taylor Horner   1:3:43.20  5122 LCR
10Anna Poulton     6018 Clif
11Marilee Collier     6010 Muddy Cup Racing
12Ashley Foate     6138 
13Megan Senderhauf     6005 Wheel and Sprocket
14Madisyn Schuster     6131 Gen X/World Bicycle Relief
15Kaila Dunahee     6133 
16Madeline Sorenson     6132 

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mandi Tauferner   47:56.30  5130 
2Chelsea Zello   48:38.70  5002 Team Extreme
3Samantha Bushendorf   51:0.40  5145 Wannabe Racing
4KAtie Kohn   56:18.60  5139 
5Heather Marty   56:23.10  5124 
6Lauren Qvast   57:23.20  5133 
7Rachel Sunstrom   1:1:26.70  5136 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Courtney Stefanski   50:31.90  5135 
2Kelli Piotrowski   54:41.10  5036 
3Nora Kehl   54:46.60  5144 Trek Store Madison
4Becky Carvin   59:59.90  5035 Muddy Cup Racing
5Danielle Tournier   1:18:32.80  5030 Treadhead Cycling
DNFAbigail Bernett     5009 The Bella Donnas
DNFElizabeth Cavil     5142 

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Niki Frazier   48:7.90  5013 Wildside Velo Club
2Margaret Matuszak   53:9.70  5018 
3Tina Olm   57:24.30  5132 Gen X Cycling
4Becky Rands   58:33.30  5131 
5Maria Ruskiewicz   1:5:0.00  5148 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Diane Callaway   54:53.30  5140 Vernon Trails
2538.73Christopher Gabrielson   Baraboo, WI55:18.70 227409  5024 Wildside
3Teri Holmes   58:5.30  5123 
4Lori Bauman   1:1:42.00  5003 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jackie Barstad   45:9.20  5125 
2Sharel Martin   45:48.00  5146 
3590.00Sue Gill   Madison, WI57:20.90 296978  5138 madForcs

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rolleen Kralovec   48:34.70  5022 Spike
2Demaris Martz   53:28.70  5007 Mountain Outfitters
3Diana Klapperich   54:49.30  5044 Titletown Flyers
DNFKristin Henke     5137 
DNFSharon Harvey     5143 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Jennifer Borell   Ripon, WI53:40.90 184037  5021 Attitude Sports
2552.50Amy Dykema   Evanston, IL54:32.40 10328  5050 Clif Bar Midwest
3Anne Parker   54:59.10  5126 Freewheel Bike
4Mary Patridge   55:1.50  5129 
5Sue Blankenheim   1:8:3.90  5014 
DNFRose Lenss     5012 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Horner     3102 LCR
2Moriah Griesbach     3015 
3Allison Baker     3107 
DNFElizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lisa Olson     3017 
2Heather Lipinski     3110 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ridge Benedum     3113 
2Desta Meyer     3111 
3Michelle Miller     3105 Eau Claire Bike and Sport
4Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee
5Rebecca Crocker     3022 Team Caboose
DNFKate Heil     3021 Wheel and Sprocket

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
2Amanda Roggenbauer     3104 Larson Chiropractic
3Angella Collins     3106 
4Gail Brady     3101 

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3099 
2550.00Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
3Pam Wiese     3112 Pompsn Tires
4Sondra Klipp     3016 Janesville VeloClub
5Susie McGinnity     3901 Elliot
6Susan Lundsten     3103 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Belz     3109 
2Paula Liske     3100 
3Christine Griesbach     3014 Point Pursuit
4577.50Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
5Janet Schlegel     3008 

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing
2Lisa Pearson     3108 
3Cheryl Post     3004 Point Pursuit
DNFHelmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI2:1:30.40 202278  715 muddy cup / singular cycles

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.74meghan korol   Asheville, NC1:54:7.20 285702  519 Twin Six
2547.83Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:3:39.80 297769  518 Mr. Tree Racing team
3568.92Amelia Barber   Salt Lake City, UT2:6:2.80 222910  558 
4590.01Liz Baumgardt   Rockford, IL2:8:59.20 274843  520 Ellsworth
DNFCasey Ellis   Minneapolis, MN 221873  561 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.19Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:53:21.00 210713  517 Skinny's Club Tread
2520.51Diana McFadden   Duluth, MN1:55:6.70 212753  556 Ski Hut
3526.83Lisa Humphrey   Hayward, WI1:55:17.80 297586  553 
4533.15Claire Cannon   Madison, WI1:57:17.50 269897  504 Team Wors
5539.47Corey Coogan   Minneapolis, MN1:57:33.40 261947  557 Freewheel Bike
6545.79April Dombrowski   Oshkosh, WI1:59:38.60 223874  510 Team Pedal Moraine
7552.11Karlene Olson   Rochester, MN2:2:43.60 297066  521 Muddy Cup Racing
8558.43Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:4:25.51 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
9564.75Renee Bach   Madison, WI2:4:46.20 242850  511 Chain Smokers
10571.07Regina Campbell   Chicago2:5:45.10 258314  527 Alterra/TwinSix/SixSixOne
11577.39Andrea Horner   Savage, MN2:8:38.10 294308  554 LCR
12583.71Alison Tungseth   Stillwater, MN2:15:26.60 261843  560 Flat City cycling
13590.03Gina Kenny   Orland Park, IL2:27:34.50 210270  559 Team Extreme

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lori Sable   Thiensville1:50:39.10 226461  516 
2565.00Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:2:1.90 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team
3590.00N/A   Colorado Springs, CO2:6:4.20 147306  563 Kenwood Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.54Abby Strigel   Madison, WI1:46:36.00 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
2Susan Stephens   1:48:14.00  555 Teh Bicycle Shop
3545.20Kyia Anderson   Saint Cloud, MN1:48:58.70 130424  564 Hidden Bay Sports
4581.53Holly Liske   Stanford, CA1:50:17.20 190109  502 Hayes Disc Brakes

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaShimanoUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee