Race Results for
Pats Peak MTB Festival
Henniker, NH
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/12/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Chabot   Bolton, VT1:50:00 77718  182 
2 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH1:53:10 288355  181 

Men - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Driscoll   Park City, UT2:15:12 163112  952 
2 Andrew Freye   Allentown, PA2:17:00 164856  940 
3 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:18:41 79201  948 
4 Nathan Ringquist   Westminster, MA2:19:29 140698  958 
5 Bradford Perley   Brevard, NC2:19:52 192115  937 
6 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:20:38 119525  947 
7 Mike Joos   Reston, VA2:25:58 136615  953 
8 James Harmon   Fort Collins2:26:31 265280  936 
9 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:27:34 38209  954 
10 Tom Sampson   Holderness, NH2:28:05 160766  951 
11 John Foley   Fiskdale, MA2:29:32 121026  950 
12 Todd Wheeldon   2:33:44  939 
13 Michael Rowell   Bedford, MA2:37:02 76361  944 
14 Andrew Wellman   West Berlin , VT2:37:57 37673  955 
15 Richard Visinski   Fairfield, CT2:40:10 221223  941 
16 Colin Reuter   Somerville, MA2:43:05 147771  938 
17 Michael Loranty   Falmouth, MA2:43:50 177946  949 
18 Kevin Sweeney   Medford, MA2:52:40 245271  957 
DNF Jonathan Page   Northfield, NH 27066  943 
DNF Randall Jacobs   Brighton, MA 266868  942 
DNF Ben Silberfarb   Norwich, VT 32650  946 
DNF Mathew Katz   Northfield, VT 116957  956 
DNF Peter MacLeod   Canton, MA 87304  945 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Albury   1:28:03  
2 Nolan Garon   Dunstable, MA1:32:32 236457  
3 Frances Miles   1:33:10  10 
4 Owen Fowler   1:39:44  
5 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:58:43 311452  11 
DNF Brent Lambert     

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Fergusson   1:20:41  131 
2 Andrew Royce   1:23:40  130 
3 David Lambert   1:27:04  127 
4 William Bodine   1:45:37  129 
5 Karlis Silins   1:49:10  128 
6 Graig Judge   Killingworth, CT2:01:02 263122  126 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bauer   Natick, MA1:24:35 137096  233 
2 Todd Prekaski   Brookline, MA1:28:46 240577  234 
3 Corey Liddle   1:30:54  235 
4 Lang Davidson   1:32:20  862 
5 Alex Hutchinson   Grove City, FL2:06:00 296956  231 
6 Norman Spring   2:15:15  863 
7 Kevin Hutchinson   Carver, MA 298355  232 
DNF Craig Neal   Westhatfield, MA 286245  864 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John McGrath   Westford, MA1:23:12 245369  328 
2 Lee Ormiston   1:25:30  330 
3 Jon Nordmeyer   1:26:29  333 
5 Pete Cole   1:33:01  331 
6 David Neal   1:42:17  332 
7 Keir Berman   1:42:18  327 
8 Marco Lambert   1:42:33  36 
13100 Jr. Rodigrue     Armand 329

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   1:29:10  423 
2 Lester Bethel   Acton, MA1:36:20 216971  422 
3 Mark Sawyer   2:13:10  421 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   1:43:24  822 
2 Henry Miles   1:48:20  823 
3 Tyler Samson   1:48:35  824 
4 Brandon Archambeau   2:09:43  821 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Barter   1:47:03  916 
2 Justin Albin   Townshend , VT1:49:47 295736  919 
3 Arik Mitschany   1:50:57  920 
4 Jonathan Sawn   Granby, CT1:56:10 262054  917 
5 William Serene   2:11:20  918 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Kennedy   Suffield, CT1:41:15 65969  16 
2 Tim Trottier   1:44:55  25 
3 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:45:46 224122  20 
4 Scott Hood   1:46:33  24 
5 Ben Pagano   1:54:09  26 
6 Jermany Donnelly   2:03:29  21 
7 Lucas Provost   Brewster, MA2:04:51 310808  22 
8 Noah Meyerhans   2:12:21  27 
9 Adriano Frechel   2:17:58  18 
10 David Keppler   Rowe, MA2:28:46 271586  19 
DNF David Terrell     23 
DNF Carl Ring   Rumney, NH 189874  17 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Raymond   1:51:12  150 
2 Joe Orsino   Glen, NH1:51:41 26821  140 
3 Joe Miles   1:52:29  147 
4 Matthew Snow   Fairfield, CT1:52:55 112195  136 
5 Alexis Arapoff   Stow, MA1:53:44 43811  144 
6 John Allen   East Berlin, CT1:54:11 239954  141 
7 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:55:23 8363  148 
8 David Powell   Longmeadow, MA2:06:44 253074  137 
9 Kenneth Hamel   Coventry, RI2:11:43 120142  138 
10 Doug Descheneaux   2:17:10  149 
11 Michael Oakes   2:25:46  142 
12 Paul Lussier   Feeding Hills, MA2:44:39 268805  145 
DNF Gary Lloyd   Boerne, TX 101057  139 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:56:39 202068  151 
2 Tim Dodd   Westford, MA2:03:06 196464  237 
3 Michael Cyr   Mansfield Center, CT2:04:14 146313  241 
4 Jeffrey Oakes   Marion, MA2:09:43 260365  238 
5 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:17:15 38948  242 
6 john weferling   East Longmeadow, MA2:18:51 272347  239 
7 John Torrey   South Daytona, FL2:46:00 199705  236 
DNF George Biron   Arlington, MA 3756  240 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Chase   Newmarket, NH2:11:11 281382  53 
2 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA2:18:13 264870  52 
3 Tate Colbert   3:09:29  51 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam LaRochelle   Granby, CO2:01:20 232919  167 
2 Eric Carlson   Bristol, CT2:07:24 233018  164 
3 Jeff Landfried   Amherst, MA2:07:32 245747  172 
4 Timothy Daigneault   Dudley, MA2:08:47 246346  161 
5 Miles Ericson   Granville, MA2:10:45 153128  175 
6 Cary Fridich   2:12:52  174 
7 Christopher Dale   Raleigh, NC2:14:19 210339  166 
8 Keith Berkoben   San Francisco, CA2:16:20 261063  170 
9 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:21:52 41895  1622 
10 David Scherp   2:26:43  169 
11 Eric Davidson   2:29:53  165 
DNF Collin Boyd   Newport, VT 298908  173 
DNF Robert Anderson   Kearsarge, NH 266798  168 
DNF Nathan Pepin   Seattle, WA 249643  171 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Munster   1:57:58  252 
2 Neal Burton   Meriden, CT1:58:04 41606  246 
3 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:08:58 136666  255 
4 Keith Reynolds   Burlington, MA2:10:01 242949  248 
5 John Kinnee   Ayer, MA2:11:19 175391  256 
6 Robert Carmen   Simsbury, CT2:12:23 111810  251 
7 Andreas Hau   San Diego, CA2:13:05 295990  249 
8 Michael Kelly   Watertown, CT2:16:52 94642  247 
9 Jacob Harris   Swanzey, NH2:19:48 249276  250 
10 Scott Brooks   Westford, MA2:20:04 189995  254 
DNF Steven Jurczak   Stamford, CT 107747  253 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA1:52:18 16266  354 
2 Jonny Bold   1:55:42  355 
3 Mark Stotz   Easthampton, MA2:04:57 34319  350 
4 Charles Beal   W Hartford, CT2:08:59 106073  347 
5 Todd Bearse   Pembroke, MA2:11:37 247459  351 
6 Gray Eldridge   Falmouth, MA2:17:30 103758  353 
7 Scott Paine   Greenfield Center, NY2:24:14 229859  352 
8 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:34:34 87557  346 
DNF Michael Good   Wilmington, MA 141590  349 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:05:59 210960  441 
2 Robert Bisson   Fall River, MA2:18:23 3786  443 
3 Christopher Logan   Keene, NH2:24:54 21464  446 
4 Michael Donohue   Marlborough, NH2:45:20 9810  445 
5 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:48:16 276617  442 
DNF Steve Arsenault   Keene, NH 211263  444 

Women - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Rokita   2:14:40  839 
2 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:25:21 103270  838 
3 Linnea Loons   2:37:55  837 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Doran   0:51:05  931 
2 Vicky Morrill   0:53:55  932 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Williams   1:35:40  733 
2 Lynette Wood   1:41:38  732 
3 Carla Heilman   1:54:35  734 
4 Carrie Siefer   1:55:16  731 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   3:00:00  336 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natalia McKittrick   Roxbury, MA2:13:10 298910  434 
2 Gabrielle Inglis   2:21:33  433 
DNF Kristen Lukach   Salem, MA2:44:10 268384  432 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT2:12:18 201114  549 
2 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:15:05 270116  546 
3 Jennifer Hart   2:24:47  548 
4 Katie Rudy   Lake City, MN2:28:47 255417  547 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Rowell   Bedford, MA2:22:04 146312  741 

Women - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Seib   0:55:11  831 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoBonk BreakerOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee