Race Results for
Afton Avalanche - MNSCS #2
Afton Alps Ski Area, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/01/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Foster   53:59.10  4135 Lifetime Fitness/Faster Foster
2 Zachary Smith   56:21.10  4165 Peace Coffee
3 Hayden Schlough   56:23.10  4162 Lifetime
4 Max Smothers   1:7:39.90  4166 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Schlough   41:30.10  4163 Lifetime
2 Lucas Hieb   41:34.00  4143 
3 Tanner Barlow   43:57.50  4127 Velo Rochester
4 Marcus Warrington   43:57.60  4215 SPH-Wheelhouse Cycles
5 Liam Casey   45:40.00  4227 
6 Nathan Martin   47:53.00  4151 
7 Nick Bither   49:44.80  4223 
8 Jonathon McBurney   51:15.10  4152 
9 Zach Newton   54:11.60  4216 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Mueller   40:36.80  4154 the Hut
2 Kellen Garrett   42:35.00  4139 
3 Ryan Gallagher   44:18.20  4137 
4 Kyle Greene   47:42.50  4140 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Petroff   36:57.10  4204 
2 Chris Driscol   43:53.80  4133 
3 Erik Kuronen   43:55.90  4210 
4 Pat Sullivan   48:6.30  4203 
5 Matt Reeve   50:29.60  4159 
6 Andy Sullivan   51:55.70  4205 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Leizinger   35:39.90  4207 
2 Andrew Barlage   36:7.20  4206 Team Part-Time Model Presented
3 Josh Holst   40:26.60  4145 
4 Eric Reeve   46:9.40  4158 
5 Eric Chin   47:11.20  4228 
6 William Bourassa   47:29.90  4200 
7 John McGuire   48:31.20  4219 
8 Marcus Wetterlund   48:38.60  4225 
9 Ryan Edge   49:40.00  4217 
10 Frank Stanton   54:33.60  4196 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Uschold   38:48.50  4208 
2 Josh Lemoine   39:57.20  4150 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Poquette   40:19.00  4202 
2 Justin Keough   40:39.10  4226 Wannabee Racing
3 David Reed   40:50.80  4211 
4 Dave Harvieax   44:6.70  4194 
5 Jason Adams   46:38.30  4220 
6 John Knudson   Edina, MN49:32.40 122893  4222 
7 Jose Diaz   50:14.30  4132 
8 Brian Stanly   51:57.20  4212 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Bilek   39:0.60  4214 
2 David McWethy   39:38.50  4153 
3 Daniel O'Malley   55:37.40  4156 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Johnson   39:48.00  4213 
2 Eric Finney   48:43.50  4134 
3 Mark Weglinski   55:5.60  4168 
4 Scott Guse   57:10.60  4141 
5 Michael Kahn   1:12:50.10  4148 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Church   38:36.40  4218 
2 Tim Hieb   41:9.60  4144 
3 Michael Cisek   42:4.80  4131 Freewheel Cycle
4 Mark Barlow   43:23.10  4126 Velo Rochester
5 Henry Heupel   Libertyville, IL44:47.00 240131  4142 
6 Byron Adams   44:52.70  4199 
7 Thomas Charland   45:16.40  4130 WannaBees
8 Gregory Oftedahl   48:15.10  4201 
9 Tim Gallagher   50:33.60  4136 
10 Philip Bither   57:55.60  4224 
11 Gary Nolan   1:2:11.40  4155 Peace Coffee
12 Dan Garrett   1:3:41.60  4138 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Welsbrod   1:12:46.70  4230 LCR

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN1:2:34.60 284823  2356 MNJRC
2 Ryan Freese   1:24:29.40  2231 29nSNGL*
3 Duncan Weisbrod   1:30:9.00  2300 LCR (Larson Cycle Racing)

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   1:53:17.00  1116 
2 Shea Franken   1:3:41.50  2230 Bicycle Sports
3 Alex Price   1:4:21.20  2369 
4 Jake Bauer   1:21:23.60  2205 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN1:57:56.60 266006  1169 Maplelag
2 Alex Strange   2:14:4.00  1193 Wannabees
3 Cody Scott   Mahtomedi, MN2:40:59.60 250669  1183 The Bikery Race Team
4 Tyler Boek   1:13:54.10  2375 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Onken   1:45:22.40  1151 
2 Andrew Shaw   Lakeville, MN1:58:57.40 269617  1159 
3 Aaron Burroughs   2:10:30.70  1119 Freewheel
4 Tim Werts   2:13:1.80  1170 Bent Crank Racing
5 David Rosen   2:21:5.00  1156 
6 Cody Larson   54:23.70  2368 
7 Jacob Huot   60:35.70  2337 SPH-Wheelhouse Cycles
8 Tyler Johnson   1:1:18.50  2378 
9 Brandan Osfroot   1:1:41.70  2349 
10 Kevin Leiferman   1:3:53.90  2352 Summit Racings
11 Ben Jungbauer   1:10:30.20  2340 
12 Arnaud Descroix   1:12:15.00  2313 
13 Kevin Bender   1:13:12.90  2209 Continental

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Kremer   1:50:32.90  1137 Summit
2 Matt Guettler   1:50:51.90  1128 
3 Chris Fehr   1:59:2.50  1205 Freewheel
4 Charles Lamb   1:59:31.40  1140 
5 Scott Spoo   2:1:22.50  1160 Wannabee Racing
6 Drew Wilson   56:11.80  2322 
7 Jeff Bushendorf   58:12.70  2216 Wannabee Racing
8 Jeffrey Austin-Phillips   58:31.30  2201 
9 Kaleb Himli   59:0.50  2246 
10 Luke Ryves   60:35.70  2365 
11 Jeremy Dirk   1:1:43.80  2222 Maplelag/Paramount
12 Nathan Goltz   1:1:59.00  2304 
13 Andrew Urban   1:2:34.10  2297 
14 Wesley Frame   1:3:5.50  2227 
15 Rob Lutterman   1:4:16.90  2260 
16 Jesse Hagglund   1:4:38.20  2239 Summit Racing
17 Shaun Parker   1:6:49.20  2309 
18 Kris Biegler   1:7:18.60  2320 
19 Brendan Bellew   1:7:19.10  2208 
20 Mike Rasque   1:8:55.50  2278 
21 Brett Swenson   1:9:59.50  2308 
22 Tim Hayes   Gainesville, FL1:10:41.60 208801  2245 Behind-Bars/LGR
23 Adam Caughey   1:10:45.00  2303 Summit Racing
24 Drew Lemler   1:11:46.60  2351 
25 Tim Gut   1:12:17.40  2238 
26 Derek Van De Velde   1:12:34.20  2298 
27 Eric Fredrickson   1:20:7.80  2307 SPH-Wheelhouse Cycling
28 Kevin Gonzales   1:48:47.60  2357 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Norrie   1:45:3.40  1148 Hollywood/Silver Cycling
2 MARK LEWIS   1:45:49.20  1142 
3 Scott Thayer   1:47:10.00  1165 
4 Jamison Beisswenger   1:48:33.10  1180 Peace Coffee
5 Chris Ames   1:50:21.10  1114 Freewheel Bike
6 Ryan Sportel   1:50:42.50  1161 Freewheel
7 Ben Lemler   1:57:25.70  1198 Synergy
8 JASON SCHERMAN   New Market, MN1:59:6.00 296398  1157 Wannabee Racing
9 Jason Vinar   Richfield, MN2:46.20 280348  1168 Silver Cycling
10 Joe Surla   2:1:9.50  1164 
11 Jeff Greenwood   2:2:13.20  1207 
12 Scott Stanke   2:4:2.30  1212 
13 Roberto Madrigal   2:7:15.80  1197 
14 Fred Kueffer   2:7:42.10  1139 
15 David Slovick   Minnetonka, MN2:9:21.30 234315  1214 Summit Racing
16 Adam Emanoff   2:17:18.10  1213 Bent Crank Racing
17 Tim Williams   Circle Pines, MN2:25:29.50 295831  1171 Wannabee Racing
18 Josh Collins   54:57.40  2218 
19 Tyler Grenzow   58:20.00  2233 
20 Ryan Isaacs   59:0.00  2359 
21 Paul Cullen   59:18.90  2220 Paramount/Maplelag/BG
22 Steve Sturman   59:40.70  2354 
23 Micah Lux   59:45.90  2261 
24 John Shaffer   60:23.60  2285 
25 Nathan Lillie   1:3:41.70  2330 
26 Ben Ogren   1:4:39.80  2274 
27 Terrence McNamara   1:5:54.00  2266 Bicycle Sports
28 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:5:59.80 90485  2244 
29 Josh Nolke   1:9:45.90  2376 29Sngl
30 Dan Scardina   1:9:50.70  2379 
31 Mike Hanzlik   1:10:15.00  2355 
32 Isreal Lawstuen   1:13:0.00  2358 29nsngl
33 Bryan Gerding   1:13:7.30  2314 
34 Justin Edge   1:13:19.50  2223 
35 Brian Benson   1:14:34.30  2344 Team Pedal Moraine
36 Todd Hale   1:14:36.60  2240 
37 Ross Hargrove   1:15:55.20  2325 
38 Corey Edge   1:16:13.30  2306 
39 Joshua Schneider   1:16:29.40  2326 
40 Isaac Giesen   1:20:28.90  2338 SPH
41 Gabriel Thompson   1:21:36.50  2294 
42 David Bruning   1:25:1.50  2215 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Supple   1:50:17.40  1163 peace coffee
2 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:50:35.30 208462  1185 
3 Ben Rogowski   1:51:18.20  1155 Freewheel Bike
4 Chris Van Ert   1:58:58.20  1166 Peace Coffee Racing
5 Joel Ingvalson   2:44.00  1215 
6 Lonie Sauber   2:1:43.60  1187 Larson Cycle Racing
7 Eric LeBow   Shoreview, MN2:2:11.10 279272  1141 WannaBee Racing
8 Nick Evanoff   2:2:45.30  1124 
9 Jason Walters   2:2:50.70  1216 
10 Alan Eastlund   2:3:13.20  1123 Peace Coffee
11 Thomas Little   2:4:45.50  1202 
12 Steven Roe   Rochester, MN2:6:53.90 296450  1154 Erik's Bike Shop
13 Bruce Klehr   2:8:29.60  1134 wannabee racing
14 Thomas McDonald   2:9:6.40  1145 peace coffee racing
15 Steven Pippin   Minneapolis, MN2:10:10.80 103461  1204 
16 Dale Pierson   2:12:35.50  1201 
17 Daniel Wheeler   St. Paul, MN2:12:37.40 227791  1190 
18 Erik Sohnson   2:15:20.20  1194 
19 Clayton McLagan   2:15:36.10  1172 Peace Coffee
20 Chad Sexton   2:17:44.80  1220 
21 Jeremy Ames   Minneapolis, MN56:39.70 285970  2198 Freewheel Bike
22 Chad Griffin   58:23.50  2384 
23 Jason Kempel   1:2:39.20  2341 LCR
24 Nick Pettis   1:3:37.00  2372 Wannabee Racing
25 Justin Atkinson   1:3:51.40  2200 Peace Coffee Racing
26 Mark Engebretson   1:4:2.70  2224 
27 Dan Knudsen   1:4:3.70  2253 29nSngl*
28 Garrett Beck   1:5:9.30  2207 Feed My Starving Children
29 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:5:32.80 95633  2249 Freewheel Bike
30 Scot Hendricks   1:6:5.20  2332 LCR
31 Brett Hamlin   Lakelinden, MI1:6:53.70 292206  2329 
32 Grant Larvick   1:7:49.70  2390 FCCC
33 Michael Soderburg   Pillager, MN1:10:35.50 228152  2288 
34 Larry Warrington   1:10:53.20  2305 SPH - Wheelhouse Cycles
35 Mike Campbell   1:11:20.00  2386 
36 Taylor Kearns   1:15:4.90  2377 
37 Neil Lovelace   1:15:36.80  2380 
38 Ryan Pederson   1:16:5.10  2331 
39 Cal Bean   1:19:33.10  2364 LCR
40 Jeff Zadra   1:21:32.20  2336 
41 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:33:30.50 204459  2302 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Trudeau   South Saint Paul, MN1:50:18.90 98249  1218 POS
2 Todd Nesvold   1:53:22.80  1147 
3 Paul Krawczyk   1:54:18.60  1136 POS Racing
4 Maury Malanaphy   1:54:34.10  1196 
5 Jim Jaglo   1:56:48.40  1182 LCR
6 Kent Karjala   2:32.50  1133 Kenwood Racing
7 Brian Longley   2:57.70  1189 Freewheel
8 Jow Friedell   2:1:26.20  1209 
9 Mark Hartney   Afton Mn2:1:27.90 15314  1206 BPB
10 Mark Eikenberry   St Paul, MN2:5:48.00 253460  1186 Freewheel Bike
11 Ton Tran   2:6:10.10  1195 Peace Coffee
12 John Koch   2:9:30.90  1135 POS
13 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI2:9:38.10 288396  1152 
14 Thomas Nelson   Minneapolis, MN2:10:2.10 218018  1146 Balance Cycling
15 David Hein   57:50.90  2347 
16 Eric Sorenson   59:18.90  2319 
17 Mike Constant   59:20.10  2219 
18 Robert Gritman   59:22.40  2234 Bicycle Sports
19 Randy Smothers   60:26.80  2287 Bicycle Sports
20 Dave Riipinen   1:1:13.30  2361 
21 Rob Belz   1:1:20.40  2345 Loon State
22 Curt Schlough   1:2:5.70  2283 lifetime
23 Robert Golin   1:2:6.50  2367 Free Wheel
24 Lee Bergin   1:2:32.20  2348 P.O.S.
25 Michael Mayer   Deforest, WI1:2:47.80 119121  2373 MSMAB
26 Chris Sur   1:5:4.60  2366 
27 David Mainguy   1:5:37.60  2262 
28 Thomas Hanegraaf   1:5:55.20  2242 
29 Spencer Lenz   1:6:12.40  2316 
30 Marc Harvieux   1:8:52.50  2243 Wannabee Racing
31 Ted Isenberg   1:8:53.50  2248 
32 Lee Nesbitt   Prescott, WI1:9:32.80 25921  2315 
33 Brandon Reynolds   1:10:4.00  2363 
34 Joe Smith   1:11:5.60  2382 
35 Erik Paulsen   1:12:15.10  2362 
36 Christopher Cross   1:13:0.00  2387 Hub Cycling League
37 Thomas Falloon   1:14:24.10  2225 
38 John O'Brien   1:15:47.70  2273 Sport Hut
39 Dan Denardo   1:23:25.50  2221 
40 Scott Meulebroeck   Savage, MN1:26:27.10 24177  2267 Bent Crank Racing
41 Jon Severson   1:29:26.90  2284 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   1:52:46.40  1203 
2 Corey Stuhr   1:56:15.90  1162 
3 Mark Vanderwoude   1:57:6.70  1167 
4 Craig Kalscheur   1:58:13.40  1132 
5 Steve Jones   2:4:42.40  1131 
6 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN2:6:34.40 105942  1178 Freewheel Bike
7 Erik Dalgaard   2:8:36.50  1122 
8 Scott McClure   2:10:43.20  1184 Velorochester
9 Dan Inderieden   2:16:1.00  1130 Bent Crank Racing
10 Kevin Grafft   Chanhassen, MN2:31:0.70 296231  1127 
11 Tom McBurney   2:33:33.10  1144 Peace Coffee
12 Ladric D'Schommer-gran   59:32.90  2371 
13 Ray Osowski   1:1:36.80  2275 
14 Stuart Benson   1:3:1.00  2310 
15 Don Fox   1:4:34.80  2389 LCR
16 Mark Rosen   1:5:40.20  2281 
17 Mike Hill   1:7:13.00  2318 
18 Mark Nystrom   1:7:20.20  2272 n/a
19 Ed Stanek   1:8:17.50  2385 
20 Bob Mueller   1:10:1.80  2268 INSITES
21 Kevin Foster   1:11:46.40  2226 Lifetime Fitness/Faster Foster
22 Todd Bauer   1:12:37.90  2206 
23 Drake Ryman   1:12:53.30  2282 
24 Todd Borstad   1:25:37.70  2213 
25 Dan Price   1:33:46.70  2370 
26 Gary Smith   2:6:51.90  2286 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   1:52:24.70  1115 
2 Jonathan Sandberg   2:45.20  1219 
3 Sam St Pierre   Golden Valley, MN2:59.60 225214  1191 The Sports Hut
4 Dan Meyer   Lake Elmo, MN2:2:35.40 117486  1177 Bikery
5 Mike Larson   2:12:44.50  1174 LCR Larsons Cycle
6 Bob Boone   2:29:40.00  1208 
7 Gary Friedell   2:30:14.50  1210 
8 Deuane Mattson   57:48.80  2265 LCR
9 Steve Kapaun   1:2:7.50  2324 
10 Nicholas Guettler   1:3:52.00  2236 
11 Tom Bengel   St Paul, MN1:6:26.70 200781  2210 unattached
12 Steve Stilwell   1:7:21.10  2289 
13 Christopher North   1:9:22.50  2271 Wannabee Racing
14 Micheal Thompson   1:9:39.70  2295 Wannabee Racing
15 Norm Busse   1:10:11.20  2217 
16 Bill Stuber   1:10:15.20  2317 Loon State
17 Mark Klingelhoets   1:10:22.00  2252 Wannabee Racing
18 Steve Streitz   1:11:21.10  2291 
19 David Hallaway   1:12:51.20  2241 Bicycle Sports
20 David Barr   1:15:28.40  2203 
21 Duane Phinney   1:16:3.00  2346 
22 Gary Sjoquist   1:17:26.00  2342 
23 Gary Hakala   1:21:50.20  2335 Larsons
24 Dave Throne   1:24:19.60  2353 
25 Bruce Parker   Edina, MN1:24:49.30 260693  2276 Freewheel Bike
26 Bruce Cerepak   1:28:7.20  2350 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN2:24:12.60 232145  1150 
2 Gary Gross   1:3:32.90  2235 Penn Cycle
3 Jim White   1:9:58.70  2321 
4 Denny Barry   1:15:46.10  2204 
5 Larry Marx   1:27:12.10  2264 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN2:5:16.50 283629  276 Penn Cycle
2 Michael McBurney   Roseville, MN2:26:37.40 279039  258 Peace Coffee

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:8:9.50 211093  261 hollywood/silver cyling
2 David Meyer   Minneapolis, MN2:13:30.10 117052  268 Freewheel
3 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:15:10.50 210080  260 hollywood/silvercycling
4 Seth Carlson   Casselton, ND2:30:35.70 279117  247 Continental
5 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN2:35:5.70 295022  284 Penn Cycle
6 Joshua Klauck   Minneapolis, MN2:37:1.60 242339  256 Freewheel Bike
7 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:43:51.60 279231  267 LCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Sieben   Burnsville, MN2:12:52.60 258018  265 LCR
2 Devin Curran   Onalaska, WI 211576  249 Spot Brand
3 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN2:18:45.60 244650  274 Synergy
4 David Oachs   Woodbury, MN2:20:2.20 116923  298 
5 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:22:19.70 211935  278 Flat City Cycling
6 Matt Nelson   Minneapolis, MN2:24:4.80 245341  259 Peace Coffee Racing
7 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:27:8.90 160673  290 
8 Adam Staufenberg   Plymouth, MN2:27:45.50 146505  277 Sports Hut
9 Eric Guse   St Louis Park, MN2:30:1.20 211199  253 Flat city cycling
10 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN2:30:58.30 149743  294 Kenwood Racing
11 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:31:49.40 295752  280 
12 Ben Shockey   Decorah, IA2:35:8.80 276949  270 Vassago Cycles
13 Richard Fiske   Shakopee, MN2:35:25.70 211816  252 Kenwood Racing
14 David Schuneman   2:39:55.10  281 Peace Coffee
15 Scott Sherman   Winona, MN2:42:11.90 126716  264 29nSNGL
16 Matthew Horner   Savage, MN2:47:1.10 261909  255 LCR
17 Rich Omdahl   Corcoran, MN2:54:1.40 297124  285 LCR
18 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:59:44.30 207226  275 Peace Coffee

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:19:23.40 98534  273 
2 Matthew Dowling   Minneapolis, MN2:23:7.50 9927  269 Peace Coffee
3 Brad Dettman   Saint Paul, MN2:29:23.60 161330  283 Peace Coffee
4 Tim Brandvoid   2:30:35.40  295 Hollywood
5 Wallace Alexander   Minneapolis, MN2:30:36.30 193389  271 Kenwood Racing
6 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN2:31:36.50 117428  291 
7 Rodney Johnson   2:35:33.10  288 Freewheel Bike
8 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN2:38:50.20 147521  296 Kenwood Racing
9 Gregg Pattison   Neenah, WI2:41:27.20 149500  292 

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN2:3:24.60 210366  15 Velo Rochester
2 Jesse Rients   Shakopee, MN2:4:44.90 147524  18 Penn Cycle/Nature Valley
3 David Olson   Sturgis, SD2:11:39.40 275854  16 
4 Eric Thompson   Shoreview, MN2:12:58.40 150540  23 
5 Tom Miller   Robbinsdale, MN2:15:4.80 125275  20 Penn Cycle
6 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN2:18:21.80 228026  19 LCR (Larson Cycle Racing)

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Horner   58:11.70  4146 LCR

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micole Hendricks   1:3:22.00  4231 LCR

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   43:4.90  4209 
2 Amy Johnson   46:6.30  4147 
3 Andrea Sathre   1:4:38.60  4161 Summit Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   48:21.20  4198 
2 Katy Rudolph   52:58.80  4160 MORBID
3 Lori Howard   54:32.80  4221 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   49:24.00  4129 
2 Mary Sue Snider   54:48.90  4229 LCR

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   1:14:26.40  2263 Hollywood Cycles
2 Rebekah Nolan   1:14:56.00  2270 Tonka Cycle and Ski
3 Jordan Horner   1:17:22.00  2247 LCR

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN1:12:21.90 245325  2360 Gopher Wheelman
2 Megan Lennon   Minneapolis, MN1:13:24.50 259658  2323 Behind Bars
3 Carrie Swiggum   1:14:6.20  2393 
4 Sarah Eby   1:14:6.20  2388 
5 Kirsten Kosloske   1:16:9.20  2255 LCR
6 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:22:17.90 316506  2311 
7 Desta Meyer   Inver Grove, MN1:25:30.60 284628  2339 Silver Hollywood

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janna Krawczyk   1:6:3.50  2391 P.O.S.
2 Lisa B Humphrey   1:6:5.20  2334 
3 Beckie Alexander   1:13:17.50  2374 Kenwood Racing
4 Jodie Karjala   1:21:33.40  2250 Kenwood Racing
5 Janet Frank Atkinson   1:35:23.70  2228 Peace Coffee Racing
6 Jess Wiborg   1:45:54.50  2383 Bent Crank Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Sauber   Farmington , MN2:59.10 235476  272 LCR
2 Corey Coogan   Minneapolis, MN2:11:15.20 261947  248 Freewheel Bike
3 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN2:20:59.20 281920  293 Peace Coffee
4 Alison Tungseth   Stillwater, MN2:44:37.20 261843  279 Flat City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 N/A   Colorado Springs, CO2:19:18.70 147306  262 Kenwood Racing
2 Corie Berrigan   Minneapolis, MN2:35:2.10 76148  297 Penn/Nature Valley
3 Andrea Horner   Savage, MN2:48:38.60 294308  254 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:54:1.40 199274  21 Trek COOP
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:13:6.90 57292  24 PENN CYCLE/NatureValley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUORESpySierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee