Race Results for
Putney/West Hill MTB Race
Putney, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/28/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilcox   Jamaica Plain, MA1:31:06 129563  261 
2 Matteo Moller   1:50:41  260 

Men - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hines   East Wareham, MA2:06:40 16266  505 
2 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA2:07:28 83528  520 
3 Seamus Powell   Round Top, NY2:08:11 242397  514 
4 John Foley   Fiskdale, MA2:08:55 121026  517 
5 Nathan Ringquist   Westminster, MA2:10:12 140698  858 
6 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:10:20 79201  522 
7 Mike Joos   Reston, VA2:10:57 136615  860 
8 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:11:00 119525  519 
9 James Harmon   Fort Collins2:11:49 265280  504 
10 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:12:05 225390  500 
11 Peter Ostroski   Intervale, NH2:12:17 147735  527 
12 Jimmy Clarke   Cypress, TX2:12:48 202026  525 
13 Mathew Katz   Northfield, VT2:13:39 116957  507 
14 Christopher Hamlin   Jonesville, VT2:14:46 232942  503 
15 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:15:09 38209  521 
16 Michael Loranty   Falmouth, MA2:17:28 177946  508 
17 Michael Rowell   Bedford, MA2:18:40 76361  512 
18 Jon Rowe   Bennington, VT2:19:08 30742  510 
19 Noah Tautfest   Northfield, VT2:19:38 268345  856 
20 Robert Stine   2:19:42  524 
21 Matthew White   Leeds, MA2:21:16 179919  518 
22 Kurt Schmid   Marblehead, MA2:21:17 178460  529 
23 Kevin Sweeney   Medford, MA2:23:54 245271  511 
24 Matthew Green   Hatfield, MA2:24:27 226152  502 
25 Jamie Clechenko   Saratoga Spgs, NY2:24:56 7107  523 
26 Paul Simoes   Hubbardston, MA2:26:17 248954  857 
27 Brian Firliet   Rutland, VT2:27:12 183891  859 
28 Richard Visinski   Fairfield, CT2:27:26 221223  513 
29 Nathan Pepin   Seattle, WA2:31:07 249643  515 
30 Colin Reuter   Somerville, MA2:31:55 147771  509 
31 Thierry Blanchet   Castleton, NY2:32:07 190039  526 
32 Keith Reynolds   Burlington, MA2:35:26 242949  516 
DNF Gregory Carpenter   Durango, CO 191158  501 
DNF Harry Precourt   Sudbury, MA 202963  528 
DNF Randall Jacobs   Brighton, MA 266868  506 

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Patenaude   0:35:42  290 
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT0:40:51 311452  291 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Bouton   1:03:28  922 
2 Bill Haymeyer   1:07:28  293 
3 Henry Haymeyer   1:07:45  292 
4 Ben Albury   1:09:53  929 
5 Nolan Garon   Dunstable, MA1:14:02 236457  923 
6 Brandon Archambeau   1:14:18  920 
7 Francis Parker   1:17:21  927 
8 Gregory Bosworth   1:21:23  921 
9 Ryan Berliner   Richmond, VT1:25:25 296558  926 
10 Abraham Tautfest   1:37:04  930 
12 Ben Longenback   1:54:25  928 
DNF Kyle Franklin     925 
14129 Peter Vollers   Woodstock, VT 240217  Peter 924

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Curtis Lavoie   1:05:50  803 
3 Benjamin Sawyer   1:09:05  804 
4 David Lambert   1:15:08  802 
5 Ian Fergussen   1:16:36  808 
6 coin Lafave   1:21:52  801 
7 Sean Walsh   1:30:12  805 
8 Graig Judge   Killingworth, CT1:40:58 263122  806 
DNF Royce Andrew     807 
10525 III Cuddy     Francis 800

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donnie Girard   1:08:05  300 
2 Owen Speulstra   1:10:09  304 
3 Daniel Snelson   1:28:12  303 
4 Alex Hutchinson   Grove City, FL1:44:44 296956  301 
5 Norman Spring   1:49:24  305 
DNF Kevin Hutchinson   Carver, MA 298355  302 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Vollers   Woodstock, VT0:58:33 46238  404 
2 Gregory Gadowski   Dummerston, VT1:14:15 95816  406 
3 Todd Bouton   1:15:05  400 
4 Pete Cole   1:16:13  405 
5 Kurt Longenbach   1:19:09  403 
6 Kirk Braaten   1:21:33  401 
7 Marco Lambert   1:30:19  402 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Shriner   1:14:06  532 
2 Claude Morneault   1:17:15  533 
3 Lester Bethel   Acton, MA1:17:16 216971  531 
4 Jim Baucon   1:19:16  530 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayes Ward   Calais, VT1:29:15 280988  779 
2 Ben Frye   Chelsea, VT1:29:40 294362  778 
3 Samuel Longenbach   Williston, VT1:33:18 266677  772 
4 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:36:01 275070  774 
5 Ryan Packard   Arlington, MA1:36:08 234154  773 
6 Frances Taggart   1:36:35  777 
7 Kellan Humphries   Freeport, ME1:40:06 296798  771 
8 Kyle Franklin   1:57:00  973 
9 Lorenzo Dato   Nashua, NH2:10:36 282263  770 
10 Simeon Farrell-Miller   2:21:24  893 
DNF Tyler Berliner   Richmond, VT 267301  775 
DNF Austin Vincent   Simsbury, CT 226301  776 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Angwin   White River, VT1:28:34 298713  600 
2 Ezra Tautfest   1:30:04  608 
3 Patrick Barter   Wilder, VT1:31:26 257506  601 
4 Justin Albin   1:33:03  604 
5 Jeff Lukach   1:38:52  603 
6 Taylor Valentine   New Haven, CT1:46:26 178280  609 
7 Josh Bean   East Kingston, NH1:49:09 293045  610 
8 Shawn Jurczyk   1:52:44  605 
9 Brett Halen   2:07:21  607 
DNF Jay Halen     606 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillaume Loize   1:29:48  356 
2 Craig Kennedy   Suffield, CT1:30:04 65969  353 
3 Chris Northcott   Walpole, NH1:30:15 235341  371 
4 Timothy Trotter   Keene, NH1:31:20 160508  366 
5 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:33:04 224122  358 
6 Maison Chen   Del Mar, CA1:33:15 127537  350 
7 David Terrell   1:33:58  372 
8 Andrew LaPlante   Peru, NY1:34:07 114465  369 
9 Erik Petterssen   Somerville, MA1:34:26 290135  361 
10 Tory Russell   1:36:20  365 
11 Andy Gould   1:40:06  374 
12 Dan Biscup   1:41:42  370 
13 Jeremy Donnely   1:47:29  368 
14 Keith Liggett   Somers, CT1:48:27 190957  355 
15 Paul Novotasky   1:49:26  360 
16 Michael Whitfield   Etna, NH1:54:08 216414  367 
17 Lucas Provost   Brewster, MA1:54:22 310808  363 
18 Adriano Frechel   1:57:22  352 
19 Steve Muzzy   1:58:35  359 
20 Richard Beard   2:01:10  375 
21 Doug Hartwell   2:01:50  373 
22 David Keppler   Rowe, MA2:06:30 271586  354 
DNF Alex Coombs     351 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sylvain Loize   Barrington, RI1:29:25 228641  482 
2 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:32:37 282269  465 
3 Anthony Laskaris   Chelmsford, MA1:33:13 82626  472 
4 Eric Berliner   Richmond, VT1:34:07 267177  468 
5 George Kenty   Medford, MA1:37:25 187070  473 
6 Joe Orsino   Glen, NH1:37:59 26821  462 
7 Jesse Taylor   Canterbury, NH1:38:23 243092  466 
8 John Allen   East Berlin, CT1:39:27 239954  460 
9 Kris Francis   1:39:51  474 
10 Matthew Snow   Fairfield, CT1:40:13 112195  464 
11 Davis Wornall   1:41:44  467 
12 Alexis Arapoff   1:42:33  480 
13 David Powell   Longmeadow, MA1:42:37 253074  463 
14 Will Raymond   1:42:52  478 
15 Don Chiulli   1:42:59  477 
16 Wayne Barlow   1:44:06  476 
17 Bryan Coley   1:44:46  481 
18 Matt Eignes   1:46:48  483 
19 Chris Call   1:47:02  484 
20 John Baker   Newfane, VT1:47:06 175555  479 
21 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:48:41 8363  469 
22 Robert Jones   Williston, VT1:50:49 18236  475 
23 Kenneth Hamel   Coventry, RI1:53:50 120142  461 
24 Will Humphries   1:58:41  470 
25 Mark McKenney   Sandwich, MA2:13:52 266648  357 
26 Rich Thomas   2:15:49  486 
DNF James McNeill     485 
DNF Peter Norris     471 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Normand Collard   Westford, MA1:03:46 134121  551 
2 Jim Walsh   Norwich, VT1:10:19 37099  553 
3 Jeffrey Oakes   Marion, MA1:10:59 260365  542 
4 Dana Waterman   1:11:45  552 
5 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:12:39 146313  546 
6 Harold Green   Hatfield, MA1:14:12 226151  540 
7 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:16:11 38948  550 
8 Ian Allwood   1:16:23  549 
9 john weferling   East Longmeadow, MA1:19:23 272347  545 
10 John Torrey   South Daytona, FL1:23:39 199705  544 
11 John Lockwood   West Simsbury, CT1:24:33 175524  548 
12 Donald Snoop   Middleburgh, NY1:54:03 104325  543 
DNF William Bonin   Hampton, CT 156799  547 
DNF William Johnson   Mechanicville, NY 134210  541 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Burbidge   Grantham, NH1:52:30 5453  825 
2 Emile Smith   Canaan, NH2:01:03 230005  826 
3 Gerald Gilsinger   2:07:58  821 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT2:08:32 13215  823 
5 Dave Barr   Ayer, MA2:14:30 229059  820 
6 Mark Stevens   South Deerfield, MA2:24:04 34090  822 
DNF Bradley Patches   Montague, MA 27387  824 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Chase   Newmarket, NH1:58:25 281382  900 
2 Nick O'Brien   Williston, VT2:19:15 264708  902 
DNF Tate Colbert   Norwood, MA 278453  901 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Sampson   Holderness, NH1:46:40 160766  712 
2 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:52:23 246346  709 
3 Adam LaRochelle   Granby, CO1:52:40 232919  708 
4 Miles Ericson   Granville, MA1:53:34 153128  717 
5 Gregory Whitney   Philadelphia, PA1:53:37 246360  702 
6 Anthony Clark   Feeding Hills, MA1:59:17 281380  706 
7 Eric Carlson   Bristol, CT2:00:28 233018  704 
8 Cary Fridrich   Somerville, MA2:01:11 141247  701 
9 Jeff Landfried   Amherst, MA2:02:12 245747  710 
10 Adam Roth   Portland, CT2:04:03 177466  705 
11 Derek Brinkerhoff   2:06:05  711 
12 Scott Frison   Milford, CT2:07:08 260908  715 
13 Brandon Baker   Ashburnham, MA2:18:08 205912  700 
DNF Benjamin Coleman   Blacksburg, VA 159690  703 
DNF Jacob Brackett   Brownfield, ME 268346  707 
DNF Sean Kennedy   South Deerfield, MA 249288  717 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Burton   Meriden, CT1:47:53 41606  651 
2 Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT1:49:59 4215  662 
3 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:51:01 37673  661 
4 Jacob Harris   Swanzey, NH1:56:34 249276  658 
5 John Kinnge   1:59:05  659 
6 Andreas Hall   1:59:58  653 
7 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:00:06 136666  655 
8 Michael Kelly   Watertown, CT2:00:30 94642  652 
9 Christopher Evans   Holyoke, MA2:02:59 197135  656 
10 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY2:07:41 256065  650 
11 Arthur Roti   Granby, CT2:11:38 30703  660 
12 Shawn Patenaude   Moretown, VT2:22:57 100810  663 
13 Robert Carmen   Simsbury, CT2:23:45 111810  657 
14 Kent Hirshberg   Westwood, MA2:24:34 148463  654 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA1:45:38 117383  426 
2 E Matt Germon   Lincoln, VT1:51:00 158486  443 
3 Charles Beal   W Hartford, CT1:52:06 106073  425 
4 Mark Stotz   Easthampton, MA1:52:54 34319  433 
5 Gray Eldridge   Falmouth, MA1:53:08 103758  437 
6 Jay Prounch   1:54:08  442 
7 Stuart Jensen   Windsor, CT1:55:40 94818  444 
8 Scott Paine   1:56:45  440 
9 Wayne Cunningham   Wayland, MA2:00:05 91485  427 
10 ken vanburen   Newhaven, VT2:00:10 281929  441 
11 Michael Good   Wilmington, MA2:00:51 141590  438 
12 Royce Yeomans   Springfield, MA2:01:53 143685  435 
13 Brian Rutter   Belchertown, MA2:02:10 168738  431 
14 Stan Skotnicki   Eden, NY2:03:18 119758  432 
15 Edward Smith   Plattsburgh, NY2:06:06 99200  436 
16 Jeffrey Fowler   Florence, MA2:08:46 238381  428 
17 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:13:18 87557  429 
18 Scott McConnell   Holyoke, MA2:18:22 279701  430 
19 Alwin Winkler   Salem, NY2:21:10 152016  434 
DNF Matthew Carpenter   Canton, CT 6213  439 
DNF Christopher Flagg   Westfield, MA 179600  445 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT1:55:08 210960  581 
2 Steve Arsenault   Keene, NH2:05:21 211263  587 
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:08:48 174438  590 
4 Christopher Logan   Keene, NH2:16:17 21464  583 
5 Michael Donohue   Marlborough, NH2:20:10 9810  585 
6 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:20:20 276617  582 
7 David Leedberg   Chelmsford, MA2:11:20 77719  584 
DNF Karl Schachtner   Marlborough, CT 190114  586 
DNF Phillip Bannister   Putney, VT 111633  589 
DNF Kent Webster   Brattleboro, VT 40670  588 

Women - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Rokita   1:56:52  277 
2 Bryna Nestor   Troy, NY2:01:31 209883  276 
3 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:02:57 150561  279 
4 Linnea Koons   Roxbury, MA2:20:18 224763  275 
DNF Maureen Bruno Roy   Arlington, MA 103270  278 

Women - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Vollers   1:05:40  790 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Baucom   0:55:30  780 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Gates   Southampton, MA1:51:50 281925  970 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Vibert   1:09:48  844 
2 Ashley Nichols   Burlington, VT1:13:55 284592  843 
3 Amy Grassman   1:17:26  847 
4 Kim Jaya   1:22:55  842 
5 Christine Fort   Somerville, MA1:48:55 270038  849 
DNF Isabella Oleksky     845 
DNF Lindsey Digiovanni     848 
DNF Olivia Harkness     840 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Williams   1:20:17  251 
2 Lynette Wood   1:22:17  253 
3 Carla Heilman   1:49:53  252 
4 Janet Ramos   Arlington Ma1:51:50 181961  250 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA1:12:01 254284  891 
2 Rachel Chambers   1:22:41  890 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Kohls   Woodway, TX1:09:55 198379  731 
2 Olivia Harkness   1:14:10  732 
3 Gabrielle Inglis   1:16:10  733 
4 Kristen Lukach   Salem, MA1:39:53 268384  730 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Loren   1:11:06  951 
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:15:01 201114  954 
3 Marjorie Bowen   Burlington, CT1:18:15 270116  950 
4 Katie Rudy   Lake City, MN1:18:51 255417  952 
5 Heidi Wakeman   1:30:20  955 
6 Heidi Chase   Newmarket, NH1:32:26 282789  953 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Barensfield   2:16:03  751 
2 Christina Tamilio   Malden, MA2:39:15 262939  750 
DNF Elizabeth Allen   Danielson, CT 261368  753 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cris Rothfuss   Medford, MA1:39:33 210803  981 
2 Daeren Norris   1:46:57  984 
3 Susan Lynch   Medfield, MA1:49:10 225308  980 
4 Allison Snooks   Westboro, MA1:52:05 247307  752 
5 Cathy Rowell   Bedford, MA1:58:18 146312  982 
6 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:01:33 2763  983 
7 Christine Beriau   Hubbardston, MA2:03:31 187291  985 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee