Race Results for
2009 Florida Time Trial Championships
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yip Tsang   Davie, FL50:20.0 204595   Unattached
2 Grant Potter   Parkland, FL50:47.0 73508  584 Team Champion Porsche P/b Herbalife
3 Jonet Hernandez   Fort Lauderdale, FL52:16.0 235127  581 ZMotion Racing Team
4 Sheldon Serrao   Coral Springs, FL53:57.0 98426  583 Team Champion Porsche P/b Herbalife
5 Joel Chavez   Tampa, FL54:07.0 177305  582 P/c Miller
6 Calixto Bello   Miami, FL54:10.0 280626  102 ZMotion Racing Team
7 Jeff Kopp   Jacksonville, FL54:38.0 225369  590 Beaches Velo Sport
8 Curtis Long   Atlantic Beach, FL55:05.0 108976  585 Team Champion Porsche P/b Herbalife
9 Sean Coleman   Land O Lakes, FL55:23.0 121299   P/c Miller
10 Victor Lavinsky   Deerfield Beach, FL55:53.0 247860  578 ZMotion Racing Team
11 Joshua Servi   Longwood, FL56:29.0 239632  575 Plan B Cycling/ Team Plan B
12 Hector Pastorino   57:06.0  589 ZMotion Racing Team
13 Mariano Martelli   57:27.0  586 ZMotion Racing Team
14 Garrett White   Broomfield , CO59:22.0 202202  576 Ten Speed Drive/ Bh Bicycles

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Tosolini   Gainesville, FL53:36.0 226652  999 352 Racing P/b Bikes And More
2 Jason Gibson   Winter Garden, FL55:11.0 228510  570 Orlando Road Club Inc
3 Ken Vida   Lithia, FL55:35.0 60148  572 Aj's Bikes & Boards
4 Thomas Teather   Merritt Island, FL56:24.0 60123  545 Treasure Coast Cycling Association
5 Aaron Guyer   Tallahassee, FL57:01.0 257518  571 Memphis Velo Smith & Nephew Cycling Club
6 Jon Meyer   Deltona, FL57:05.0 248178  542 Orlando Road Club Inc
7 Colin Rice   Orlando, FL57:18.0 226235  573 Orlando Velo
8 Kyle McElhaney   Alamogordo, NM57:24.0 265488  554 University Of Florida
9 Will Thompson   Tallahassee, FL57:52.0 173321  543 Unattached
10 Tom Gillis   Tallahassee, FL58:12.0 77327  546 Atomic Race Team
11 Radulian Pop   Jacksonville, FL58:50.0 253832  547 Velobrew Cycling Club
12 Todd Barczak   Winter Park, FL59:09.0 218682  555 Orlando Velo
13 Eric Stubbs   Gainesville, FL59:47.0 255870  550 352 Racing P/b Bikes And More
14 John-Paul Russo   Oakland, FL01:13.0 219827  549 Colavita Racing Inc.
15 Aaron Fulton   Jacksonville, FL01:31.0 182266  368 Velobrew Cycling Club
16 R Maitland Jones   Tallahassee, FL01:41.0 256772  569 Atomic Race Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Gonzalez   Ormond Beach, FL54:48.6 279939  969 Unattached
2 Brady Skaggs   New Orleans, LA56:15.5 202238  899 New Orleans Bicycle Club Inc
3 Roy Foley   Lithia, FL56:37.1 280524  889 Team Color New-bike Works
4 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL56:39.7 259476  899 Team Color New-bike Works
5 Michael Arena   Gainesville, FL58:29.4 272867  896 Cycle Logic
6 Freddy Viera   Miami, FL59:08.7 223903  983 Unattached
7 John Manwaring   Oviedo, FL59:21.1 261036  970 Team Color New-bike Works
8 Michael Arevalo   Lake Worth, FL59:24.4 261550  985 Squadra Rosa- Fatcat Bicycles
9 Keith Richards   Gainesville, FL59:42.5 222964  987 352 Racing P/b Bikes And More
10 Johnathan Moon   Boca Raton, FL00:17.8 271059  988 Unattached
11 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL00:25.9 194445  974 Velobrew Cycling Club
12 Alden Estep   Middleburg, FL01:04.9 254788  990 Velobrew Cycling Club
13 Kendall Frederick   Orange Park, FL01:06.2 247340  962 Velobrew Cycling Club
14 Chad Luedtke   Orlando, FL01:30.4 286187  997 Armada Racing
15 John Gibson   Fleming Island, FL01:45.0 249400  888 Colavita Racing Inc.
16 Pete Jones   Gainesville , FL02:29.3 280789  887 Gruppo Strada
17 David Monismith   Gainesville, FL04:11.2 257920  895 352 Racing P/b Bikes And More
18 Daniel Luce   Plant City, FL04:52.7 242634  897 Team Color New-bike Works
19 David Jordan   Jacksonville, FL05:26.2 259093  891 Jacksonville Racing Club
20 Brian Gentry   Winter Park, FL08:12.9 71391  975 Armada Racing
21 David Low   Gainesville, FL08:25.2 258298  973 352 Racing P/b Bikes And More
22 Francisco Hernandez   Orlando, FL13:13.5 285509  966 Armada Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLIE ZOLLER   55:14.8  981 Gearlink Racing Inc.
2 William Taylor   Saint Johns, FL57:08.7 237966  898 Beaches Velo Sport
3 David Snow   St. Augustine, FL57:53.5 253027  894 Unattached
4 Curtis Eaby   Daytona Beach, FL57:54.7 182010  963 Team Hammer Nutrition
5 Andrew Skaggs   Woodstock, GA58:17.9 246676  982 Outspokin/ Strenflex Cycling Team
6 Vann Simmons   59:35.2  992 Unattached
7 Anthony Newberg   Valrico, FL59:40.3 289883  893 Team Color New-bike Works
8 Terence Gaar   Naperville, IL59:51.3 287789  971 Unattached
9 Chris McGrath   00:20.4  892 Unattached
10 Matt McCourtney   Woodacre, CA00:31.2 291417  976 Fastrack Bicycle And Run
11 Scott Acheson   00:44.8  972 Unattached
12 Jhonnatan Cascante   Daytona Beach, FL01:58.6 296409  886 Unattached
13 Adam Goldstein   Sanford, FL02:07.4 205790  967 Unattached
14 Michael Bowen   Jacksonville, FL02:21.2 274244  991 Velobrew Cycling Club
15 Jean-Marc Marchand   02:23.4  968 Unattached
16 Garett Johnson   Rosemount, MN02:56.7 286902  964 Unattached
17 Phil Moore   03:25.2  993 Space Coast Velo Sport
18 Benjamin Talbot   04:28.2  986 352 Racing P/b Bikes And More
19 James Berning   04:30.6  980 Unattached
20 Kurt Hoehn   Orange Park, FL04:47.2 281872  965 Velobrew Cycling Club
21 Josh Colter   05:05.6  984 Unattached
22 Kevin Horning   Tampa, FL05:14.5 290405  977 Unattached
23 Ken Allen   Spring Hill, FL06:15.7 230441  979 Unattached
24 Nathan Michael   Jacksonville, FL06:31.4 282299  994 Velobrew Cycling Club
25 Bill King   Jacksonville, FL06:40.9 244985  978 Unattached
26 George Drewry   Crawford, GA07:20.2 180374  900 Unattached
27 Donnie Kilgore   07:41.9  998 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Adler   North Palm Beach, FL54:06.5 203360  587 Florida United Bike Shops
2 Andrew Miller   Jacksonville, FL55:19.2 152659  866 Velobrew Cycling Club
3 Allison Anjos (1 - Cat1)   Boca Raton, FL55:45.1 153443  869 Bike America Racing Team
4 Scott Dacunha   Lake Worth, FL58:38.0 197876  868 Wam Events Inc

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL52:49.8 153379  859 Atlantic Shores Velo
2 Daniel Domingo   Jacksonville, FL53:11.9 109107  862 Velobrew Cycling Club
3 Ryan Saylor   Gainesville, FL54:37.4 31413  865 Beaches Velo Sport
4 Brian Lancaster   Winter Garden, FL54:47.2 20254  860 Orlando Road Club Inc
5 Adam Baskin   Clermont, FL55:18.4 88669  856 Ball Watches/Bent's Cycling Team
6 Chris Hoch   Coconut Creek, FL56:31.4 272990  857 ZMotion Racing Team
7 Jamie Marchio   57:42.7  864 Unattached
8 Carlos Soler   Longwood, FL58:20.7 104661  861 Team 19 Cycling
9 Tim Molyneaux   Clermont, FL03:11.6 53461  858 Atlantic Shores Velo

Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL52:49.0 153379  859 Atlantic Shores Velo
2 Daniel Domingo   Jacksonville, FL53:12.0 109107  862 Velobrew Cycling Club
3 Scott Atkins   Lutz, FL53:45.0 135438  851 Gearlink Racing Inc.
4 Ryan Saylor   Gainesville, FL54:37.0 31413  865 Beaches Velo Sport
5 Brian Lancaster   Winter Garden, FL54:47.0 20254  860 Orlando Road Club Inc
6 Adam Baskin   Clermont, FL55:18.0 88669  856 Ball Watches/Bent's Cycling Team
7 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL55:58.0 138423  853 Orlando Road Club Inc
8 Chris Hoch   Coconut Creek, FL56:31.0 272990  857 ZMotion Racing Team
9 David Alexandrou   Lutz, FL56:52.0 122403  850 Unattached
10 Jamie Marchio   57:42.0  864 Unattached
11 David Smith   Jacksonville, FL58:07.0 275883  854 Velobrew Cycling Club
12 Carlos Soler   Longwood, FL58:20.0 104661  861 Team 19 Cycling
13 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL59:21.0 188511  849 Plan B Cycling/ Team Plan B
14 Juan Estrella   00:28.0  852 Unattached
15 Tim Molyneaux   Clermont, FL03:11.0 53461  858 Atlantic Shores Velo
16 James Blaisdell   Land O Lakes, FL04:10.0 94805  848 Gearlink Racing Inc.

Men - Masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Atkins   Lutz, FL53:45.5 135438  851 Gearlink Racing Inc.
2 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL55:58.4 138423  853 Orlando Road Club Inc
3 David Alexandrou   Lutz, FL56:52.6 122403  850 Unattached
4 David Smith   Jacksonville, FL58:07.9 275883  854 Velobrew Cycling Club
5 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL59:21.9 188511  849 Plan B Cycling/ Team Plan B
6 Juan Estrella   00:28.6  852 Unattached
7 James Blaisdell   Land O Lakes, FL04:10.7 94805  848 Gearlink Racing Inc.

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wukasch (1 - Cat2)   Davie, FL52:05.5 233084  834 Team Champion Porsche P/b Herbalife
2 Thomas Schneider   Jacksonville, FL55:30.0 152459  829 Jacksonville Racing Club
3 Alan Badia   Tampa, FL56:16.3 218267  847 Florida Velo #1
4 James Kane   Clearwater, FL56:40.2 271987  844 Florida Velo #1
5 Steven Griffith   Boca Raton, FL56:52.2 195918  838 ZMotion Racing Team
6 Ken Schofield   Juno Beach, FL56:59.9 207006  842 Orlando Velo
7 Joe Kimberley   Crescent City, FL57:38.2 202236  833 Unattached
8 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL57:58.0 246899  830 ZMotion Racing Team
9 Peter Carlos   Coconut Grove, FL58:07.0 142009  835 Team Paisa
10 David Ayme   Bradenton, FL58:07.1 61532  837 Best Of The Bay Cyclist
11 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL58:23.1 196540  840 Florida Velo #1
12 Graham White   Altamonte Springs, FL59:14.0 271587  831 Glory Racing
13 Allen Jones   Palm Harbor, FL59:20.4 65436  836 Florida Velo #1
14 Michael Chiarella   Clearwater, FL59:28.6 253573  841 Gearlink Racing Inc.
15 Christopher Olson   Saint Johns, FL59:41.0 220713  839 Velobrew Cycling Club
16 Steve Petitt   59:56.3  832 Unattached
17 Ross Williams   Lakeland, FL02:00.9 38289  843 Ball Watches/Bent's Cycling Team
18 Jose Medinha   10:44.6  846 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wukasch (1 - Cat2)   Davie, FL52:05.0 233084  834 Team Champion Porsche P/b Herbalife
2 Mark Yeager   St Petersburg, FL53:21.0 46311  826 Unattached
3 James Wright   Orange Park, FL53:56.0 68129  813 Jacksonville Racing Club
4 Thomas Schneider   Jacksonville, FL55:30.0 152459  829 Jacksonville Racing Club
5 John Salsbury   Jacksonville, FL56:09.0 69352  827 Jacksonville Racing Club
6 Alan Badia   Tampa, FL56:16.0 218267  847 Florida Velo #1
7 Timothy Perry   Monroe, LA56:40.0 187903  822 Team Las'port
8 James Kane   Clearwater, FL56:40.0 271987  844 Florida Velo #1
9 Steven Griffith   Boca Raton, FL56:52.0 195918  838 ZMotion Racing Team
10 John Faulk   Jacksonville, FL57:29.0 115188  818 Neptune Cyclery
11 Joe Kimberley   Crescent City, FL57:38.0 202236  833 Unattached
12 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL57:58.0 246899  830 ZMotion Racing Team
13 Peter Carlos   Coconut Grove, FL58:06.0 142009  835 Team Paisa
14 David Ayme   Bradenton, FL58:07.0 61532  837 Best Of The Bay Cyclist
15 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL58:23.0 196540  840 Florida Velo #1
16 Phil Scandariato   Boca Raton, FL59:12.0 125125  815 Unattached
17 Graham White   Altamonte Springs, FL59:14.0 271587  831 Glory Racing
18 Allen Jones   Palm Harbor, FL59:20.0 65436  836 Florida Velo #1
19 Michael Chiarella   Clearwater, FL59:28.0 253573  841 Gearlink Racing Inc.
20 Christopher Olson   Saint Johns, FL59:40.0 220713  839 Velobrew Cycling Club
21 John Sinibaldi   Seminole, FL59:45.0 187563  814 Gearlink Racing Inc.
22 Steve Petitt   59:56.0  832 Unattached
23 Ken Schofield   Juno Beach, FL59:59.0 207006  842 Orlando Velo
24 Ken LaRoe   00:01.0  817 Orlando Road Club Inc
25 Robert Claude   Oviedo, FL00:21.0 221605  890 Orlando Road Club Inc
26 Lance Brannigan   Maitland, FL00:49.0 233229  825 Glory Racing
27 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:50.0 187514  823 Treasure Coast Cycling Association
28 Ross Williams   Lakeland, FL02:00.0 38289  843 Ball Watches/Bent's Cycling Team
29 Paul Hardison   Saint Augustine, FL06:32.0 212835  821 Colavita Racing Inc.
30 Jose Medinha   10:44.0  846 Velobrew Cycling Club

Men - Masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Yeager   St Petersburg, FL53:21.4 46311  826 Unattached
2 James Wright   Orange Park, FL53:56.6 68129  813 Jacksonville Racing Club
3 John Salsbury   Jacksonville, FL56:09.2 69352  827 Jacksonville Racing Club
4 Timothy Perry   Monroe, LA56:40.8 187903  822 Team Las'port
5 John Faulk   Jacksonville, FL57:29.2 115188  818 Neptune Cyclery
6 Phil Scandariato   Boca Raton, FL59:12.0 125125  815 Unattached
7 John Sinibaldi   Seminole, FL59:45.7 187563  814 Gearlink Racing Inc.
8 Ken LaRoe   00:01.4  817 Orlando Road Club Inc
9 Robert Claude   Oviedo, FL00:21.5 221605  890 Orlando Road Club Inc
10 Lance Brannigan   Maitland, FL00:49.4 233229  825 Glory Racing
11 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:50.3 187514  823 Treasure Coast Cycling Association
12 Paul Hardison   Saint Augustine, FL06:32.6 212835  821 Colavita Racing Inc.
13 Randall Smith   Tallahassee, FL28:43.5 52588  820 Higher Ground Bicycle Company

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL50:46.5 221360  805 Orlando Road Club Inc
2 Robert Tyler   Winter Garden, FL59:05.9 108046  811 Orlando Road Club Inc
3 Robert Lecznar   New Port Richey, FL00:14.0 238352  807 Gearlink Racing Inc.
4 George Broughton   Orange Park, FL01:58.2 58824  800 Velobrew Cycling Club
5 Greg Algood   Oldsmar, FL02:06.5 259650  803 Florida Velo #1
6 James Konopasek   Atlantic Beach, FL02:20.0 202234  804 Jacksonville Racing Club
7 Raymond Park   Port Richey, FL03:05.1 295934  801 Unattached
8 Richard Hallick   Fort Lauderdale, FL03:16.9 45420  808 Unattached
9 Jeffery Golden   Kissimmee, FL03:58.1 131332  809 Jacksonville Racing Club
10 Daniel Parker (1 - Cat5)   Clermont, FL04:32.2 193684  806 Unattached
11 Jon Ausman   Tallahassee, FL09:16.4 245424  812 Atomic Race Team
12 Paul DuPuis   Apopka, FL11:55.3 264065  810 Team 19 Cycling

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Viney    Montverde, FL50:46.0 221360  805 Orlando Road Club Inc
2 Robert Tyler   Winter Garden, FL59:05.0 108046  811 Orlando Road Club Inc
3 Robert Lecznar   New Port Richey, FL00:14.0 238352  807 Gearlink Racing Inc.
4 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:38.0 196983  227 Florida Velo #1
5 George Broughton   Orange Park, FL01:58.0 58824  800 Velobrew Cycling Club
6 Greg Algood   Oldsmar, FL02:06.0 259650  803 Florida Velo #1
7 James Konopasek   Atlantic Beach, FL02:19.0 202234  804 Jacksonville Racing Club
8 Raymond Park   Port Richey, FL03:05.0 295934  801 Unattached
9 Richard Hallick   Fort Lauderdale, FL03:16.0 45420  808 Unattached
10 Terry Hayes   Jacksonville, FL03:26.0 75771  217 Unattached
11 Jeffery Golden   Kissimmee, FL03:58.0 131332  809 Jacksonville Racing Club
12 Daniel Parker (1 - Cat5)   Clermont, FL04:32.0 193684  806 Unattached
13 W Edward Levins   Sarasota, FL05:46.0 122689  220 Unattached
14 William Todor   Orange Park, FL06:00.0 288888  222 Unattached
15 Harold Baselice   Tampa, FL08:25.0 249434  211 Unattached
16 Jon Ausman   Tallahassee, FL09:16.0 245424  812 Atomic Race Team
17 Paul DuPuis   Apopka, FL11:55.0 264065  810 Team 19 Cycling

Men - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascal Jugy   Clearwater, FL00:38.4 196983  227 Florida Velo #1
2 Terry Hayes   Jacksonville, FL03:26.2 75771  217 Unattached
3 W Edward Levins   Sarasota, FL05:46.5 122689  220 Unattached
4 William Todor   Orange Park, FL06:00.1 288888  222 Unattached
5 Harold Baselice   Tampa, FL08:25.0 249434  211 Unattached

Men - Masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Scott   Seminole, FL30:42.2 253838  626 Orlando Road Club Inc
2 Clifford Jackson   Sanford, FL32:22.9 257185  600 Unattached
3 Robert Wisehart   Beverly Hills, FL33:20.5 279250  627 Citrus Cycling
4 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL35:26.7 182031  599 Glory Racing

Men - Masters - 70-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Kleim   Saint Petersburg, FL36:52.2 225650  596 Action Wheelsport
2 David VonStein (1 - Cat5)   Middleburg, FL38:59.9 296796  597 Unattached
3 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL40:44.0 199233  595 Unattached

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ciara Hopkins   Clermont, FL16:44.4 257184  283 Orlando Road Club Inc
2 Anselm Teather   Merritt Island, FL16:48.1 256024  280 Colavita Racing Inc.
3 James Mertens   Vero Beach, FL18:51.3 269208  282 Colavita Racing Inc.
4 Hans Vandenberg   20:54.4  279 Unattached
5 Timothy Gildersleeve   21:00.1  284 Unattached
6 Chelsea Reeves   22:30.6  281 Velobrew Cycling Club

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Braga   Longwood, FL14:27.5 282133  277 Colavita Racing Inc.
2 Jay Major   Miami, FL14:48.9 220750  275 Team 5280 Magazine
3 Christian Teather   Merritt Island, FL15:22.0 256023  278 Colavita Racing Inc.
4 Ty Mader   Orange Park, FL16:44.9 289218  276 Unattached

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL28:17.4 271372  270 Colavita Racing Inc.
2 Neal Shepherd   Palm Coast, FL28:24.7 244277  267 Orlando Road Club Inc
3 Cirilo Bencosme   St Petersburg, FL29:37.1 238203  274 Best Of The Bay Cyclist
4 ruben delcristo   Miami, FL30:09.7 272424  266 ZMotion Racing Team
5 Graham Gillis   Tallahassee, FL30:18.2 195567  263 Atomic Race Team
6 Bradley Gordon   Longwood, FL30:24.7 280638  269 Colavita Racing Inc.
7 Amir Merali   Miami, FL30:40.3 234586  272 ZMotion Racing Team
8 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL31:12.5 287211  265 Orlando Road Club Inc
9 Ricardo Gil   Doral, FL32:36.6 273617  264 Unattached
10 Chad Bessette   Boca Raton, FL32:45.2 275998  261 Bicycle Generation
11 Andrew Piotrowski   Tallahassee, FL33:40.9 262166  271 Atomic Race Team
12 Nick Russett   35:40.1  273 Unattached

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Bessette   Boca Raton, FL28:22.8 275304  261 Bicycle Generation
2 Alexander Spook   Tallahasssee, FL28:50.6 257179  258 Gulf Coast Velo
3 Kevin McGuire   Miami, FL29:16.3 239823  262 ACT
4 Ian McGauvran   Longwood, FL30:31.3 289108  260 Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Sanders   Hobe Sound, FL57:07.2 193955  883 Valueact Capital Cycling Team
2 Tracy Cundiff (1 - Cat1)   Sarasota00:34.2 184045  879 Unattached
3 Kathleen Giles   00:55.6  885 Jacksonville Racing Club
4 Frances Elliott   00:55.9  884 Florida Velo #1
5 Lisa Schneider   Boca Raton, FL03:08.7 221768  882 Vanderkitten
6 Jennie Collins   Lake Mary, FL05:31.9 274388  880 Atlantic Shores Velo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Williams   Lakeland, FL32:36.5 275596  875 Team American Classic
2 Jennifer Duquette   Lakemary, FL32:45.3 278731  637 Team 19 Cycling
3 Sue Hensley   Wintersprings, FL32:48.6 287529  878 Glory Racing
4 Lori McLamb   Chapel Hill, NC32:53.3 280926  630 Velobrew Cycling Club
5 Shannon ODonnell   Pompanobeach, FL32:53.7 286588  635 ZMotion Racing Team
6 Matty ORourke   Miami, FL32:56.7 292876  632 Aerospace
7 Michelle Blake   Orlando, FL34:38.0 233167  633 Colavita Racing Inc.
8 Amy Horstmeyer   Gainesville, FL34:56.1 289443  634 352 Racing P/b Bikes And More
9 Deborah Brazill   35:04.8  631 Orlando Road Club Inc
10 JODI VETTER   36:24.3  641 Unattached
11 Ileana Sisson   43:58.5  636 Unattached

Women - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL00:31.7 175344  876 Unattached
2 Sharon Williams   Lakeland, FL04:16.0 275596  875 Team American Classic
3 Sue Hensley   Wintersprings, FL05:25.6 287529  878 Glory Racing
4 Laura Dewitt   05:28.4  877 Unattached

Women - Masters - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia LaRoe   Eustis, FL02:25.8 289705  871 Orlando Road Club Inc
2 Ellen Kirtley   Howey In The Hills, FL05:30.9 272293  873 Unattached
3 Valerie Brannon   Winter Park, FL09:35.1 166843  872 Unattached

Women - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Correa   Tampa, FL34:24.0 65387  629 Team American Classic

Women - Masters - 60-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RoseMarie Ray   Seminole, FL40:26.6 296134  628 Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoBonk BreakerSpyUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee