Race Results for
The Whaling City Cyclone
New London, CT
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill YARBORUDY   Coventry, RI 47974   
2 David HILDEBRAND   Ellington, CT 160538   
3 Brendan MERYMAN   Holderness, NH 265078   
4 Jay ROBBINS   Ashland, MA 250910   
5 Kevin YARDE   Springfield, MA 171134   
6 David CHIU   Brookline, MA 205552   
7 Juan DEJESUS   North Windham, CT 181180   
8 Tim RATTA   Guilford, CT 163893   
9 David MAYNARD   Middletown, CT 214503   
10 Webber JACKSON    201467   
11 Anthony EISLEY   Norwich, CT 117285   
12 Paul DOLAN   New Milford, CT 224149   
13 Michael LORION   Millbury, MA 56083   
14 Christopher ADAMS   Old Saybrook, CT 246755   
15 Daniel OUELLETTE   Westminster, MA 243844   
16 Peter MILLER   Ledyard, CT 197036   
17 Bryan HAAS   Southbury, CT 108686   
18 Michael CAVROS   N Scituate, RI 111708   
19 Michael MALONEY   Chepachet, RI 65025   
20 Scott GLOWA   Providence, RI 221583   
21 Brendan HANRAHAN   Providence, RI 197467   
22 Sven LOHSE   Gardner, MA 54728   
23 Graham LONETTO   Stowe, VT 238035   
24 Steven ROBBINS   Belchertown, MA 251682   

- PRO 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robbie KING   North Andover, MA 168259   
2 William DUGAN   Burlington, VT 203975   
3 Ames BRUMBLE   Westerly, RI 5230   
4 Dylan MCNICHOLS      
5 Ron LAROSE 3   Norwich, CT 247736   
6 Isaac HOWE      
7 Mark MCCORMACK   Foxboro, MA 23101   
8 Peter SHAPIRO   Lebanon, NH 246180   
9 Stephen GRAY   Middletown, CT 45397   
10 Alez DONAHUE   Easthampton, MA 129914   
11 Matthew JAMIESON (1 - Cat2)   Chester, CT 17647   
12 Yahor BUBEN      
13 Duncan MCGOVERN (2 - Cat2)   Peterborough, NH 203374   
14 Matthew KRESSY   Wellesley, MA 19831   
15 Aidan CHARLES   Middletown, CT 164128   
16 Ryan KELLY (3 - Cat2)   Atkinson, NH 207445   
17 Reed ALBERGOTTI   Colorado Springs, CO 228953   
18 Craig LUEKENS   Madison, CT 205074   
19 Patrick GOGUEN   Hopedale, MA 195075   
20 Joshua AUSTIN   Barrington, RI 207835   
21 Jerome TOWNSEND   Princeton, MA 196503   
22 Russell FOLGER (4 - Cat2)   Golden, CO 99185   
23 Paul LYNCH   Colchester, CT 211959   
24 Jim THOMAS   Sandwich, MA 179587   
25 Damien COLFER   Newmarket, NH 159160   
26 Christopher KOHNLE   Manchester, CT 186430   
27 Eric PEARCE   Chelmsford, MA 27519   
28 Stephen WELLER   Leverett, MA 178236   
29 Mark GUNSALUS   Dudley, MA 146710   
30 Mukuhda FELDMAN      
31 Tobi SCHULTZE   Foxboro, MA 127424   
32 Aljaksandr BIALIAUSKI      
33 Kevin WOLFSON   Cambridge, MA 126022   

- Master Men 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul CURLEY   Taunton, MA 8380   
2 Mike PAVLOV   Manchester, MA 184220   
3 Wayne KIRK   Old Lyme, CT 184192   
4 Patrick GELLINEAU   Brooklyn, NY 45371   
5 Timothy SHEA   Amherst, NH 32365   
6 William Thompson   West Hartford, CT 35402   
7 Frank JENNINGS   Edgartown, MA 45505   
8 Mark DUTKA   Uncasville, CT 189103   
9 Tom STEVENS   Bolton, MA 34102   
10 Kelly PARSONS   Lyme, CT 147170   
11 William SAWYER   Littleton, MA 118994   
12 John MORGAN   Madison, CT 54065   
13 Marc TATAR   Providence, RI 245317   
14 Brian MURPHY   Quincy, MA 229603   
15 Chuck DOPFEL   Wayland, MA 233595   
16 Jerry JACOBS   Wayland, MA 262078   
17 Doug DALE   Hadley, MA 8538   
18 Mark DURSO   Middlebury, CT 10276   
19 Bob BISSON   Fall River, MA 3786   

- Master Men 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark GULSALUS   Dudley, MA 146710   
2 Patrick RUANE   Bow, NH 30782   
3 Bill YABROUDY   Coventry, RI 47974   
4 Gary STEINBERG   Mahwah, NJ 33970   
5 Bill MARK   Wakefield, RI 22520   
6 Tobi SCHULTZE   Foxboro, MA 127424   
7 Gary ASPNES   Rockville, RI 208131   
8 Leo DEVELLIAN   Topsfield, MA 151853   
9 Sean GROOM   Simsbury , CT 166060   
10 Sam MORSE   Cohasset, MA 25187   
11 Michael NORTON   Monson, MA 51860   
12 Mike PAVLOV   Manchester, MA 184220   
13 Paul CURLEY   Taunton, MA 8380   
14 Abdul KABIA   Hartsdale, NY 18392   
15 Bill DOONAN   Blackstone, MA 194514   
16 Mark DUTKA   Uncasville, CT 189103   
17 Kelly PARSONS   Lyme, CT 147170   
18 William SAWYER   Littleton, MA 118994   
19 Eric MARRO   Nashua, NH 22572   
20 Jolin JOHNSON   Attleboro, MA 214497   
21 Tony HILL   Middletown, RI 16174   
22 Steven BONADIO   Arlington, MA 146541   
23 Mark THOMPSON   Nashua, NH 142716   
24 Wade SUMMERS   Southington, CT 60566   
25 Rob BISSON   Fall River, MA 3786   
26 Frank JENNINGS   Edgartown, MA 45505   

- Master Men 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mukunda FELDMAN      
2 Ernest TAUTKUS   Carson, CA 107700   
3 Scott GILES   Solomons, CA 196417   
4 Sean GROOM   Simsbury , CT 166060   
5 Matthew JAMIESON (1 - Cat2)   Chester, CT 17647   
6 Alez DONAHUE   Easthampton, MA 129914   
7 Leo DEVELLIAN   Topsfield, MA 151853   
8 Gary ASPNES   Rockville, RI 208131   
9 Matthew KRESSY   Wellesley, MA 19831   
10 Bill MARK   Wakefield, RI 22520   
11 Timothy RALTA   Guilford, CT 163893   
12 Christopher STREMPEL (1 - Cat4)   Chester, CT 159483   
13 Sven LOHSE   Gardner, MA 54728   
14 Nick PIGNATARO   Cobalt, CT 240810   
15 Kyle WOLFE   Cambridge, NY 38789   
16 Murat ALTINBASAK   Warwick, RI 160060   
17 Sam MORSE   Cohasset, MA 25187   
18 Pat RUANE   Bow, NH 30782   
19 Mark THOMPSON   Nashua, NH 142716   
20 Bill DOONAN   Blackstone, MA 194514   
21 Dwayne MELTON   Norwich, CT 260720   
23 Kyle GATES   Dorchester, MA 54377   
24 Gene GARNEAU (1 - Cat3)   Attleboro, MA 100624   

- JUNIOR Men OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Manny GOGUEN   Hopedale, MA 209949   
2 Paul LYNCH   Colchester, CT 211959   
3 Ben WOLFE   Old Lyme, CT 260405   
4 John HARRIS   Ledyard, CT 283275   
5 Andrew GROSENBAUGH   Colorado Springs, CO 285629   
6 Evan KIRK   Old Lyme, CT 257923   
7 Tommy GOGUEN   Hopedale, MA 219424   
8 Peter GOGUEN   Hopedale, MA 234564   
9 Emily CURLEY   Taunton, MA 254284   
10 Nathan ETCHELLS   Sterling, CT 276639   
11 David GILCHRIST   Lyme, CT 260390   
12 Ian MCFARLAND   Niantic, CT 205980   
13 Brian WOLFE   Old Lyme, CT 282699   
14 Katie MULALLY   Wethersfield, CT 290966   
15 Kelsea MULALLY   Wethersfield, CT 290967   
16 Nicolas CATLIN   Fairfield, CT 254653   

- CAT 4/5 Men 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph PULVER   Farmington, CT 189379   
2 Steven YOUMATZ   Middletown, CT 266205   
3 John BADESSA   Warwick, RI 99994   
4 Mark DURSO   Middlebury, CT 10276   
5 Jay TROJAN   Lincoln, RI 265393   
6 Michael BRIER   Providence, RI 264873   
7 Christopher COSGROVE   East Greenwich, RI 255716   
8 Charles B. LABBE   Fall River, MA 259652   
9 Marc TATAR   Providence, RI 245317   
10 Richard SALIT   Barrington, RI 278961   
11 Michael FELO   Merrimack, NH 289190   
12 Jonathan PELCOLLE   Somerset, MA 256996   
13 Stefan WAWERSIK   Westborough, MA 210617   
14 Andrew HUDON   Middletown, CT 184520   
15 Keith Haskell   Mystic, CT 269523   

- CAT 4/5 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff HEBERT   Boston, MA 219254   
2 Chris RAGO      
3 Michael BRIER   Providence, RI 264873   
4 Andrew HUDON   Middletown, CT 184520   
5 Walter ARCHER   Canterbury Nh 296443   
6 Paul SAUCIER   Providence, RI 247423   
7 Brian SUTO   Oxford, CT 242650   
8 Brian GREEN      

- Cat 4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan KIRK   Old Lyme, CT 257923   
2 Chris STREMPEL   Chester, CT 159483   
3 John BADESSA   Warwick, RI 99994   
4 Nicholas MASHBURN   Cambridge, MA 260852   
5 Rishabh PHUKAN   Middletown, CT 276104   
6 Dwayne MELTON   Norwich, CT 260720   
7 Curt COMBER   Charlestown, MA 273794   
8 Crosby NORDBLOM   Holderness, NH 199815   
9 David KAHN   New Haven, CT 272928   
10 David GILCHRIST   Lyme, CT 260390   
11 Stephen DOWSETT   Pittsfield, MA 182115   
12 Marshall JOHNSON   Westerly, RI 271529   
13 Justin NEVIACKAS   West Yarmouth, MA 267325   
14 Michael BRIER   Providence, RI 264873   
15 Mark CHAMPAGNE   Marlborough, MA 286869   
16 Kenneth THOMAN   Ipswich, MA 287044   
17 Matthew WHEATLEY   Newbury, NH 277304   
18 Chuck DOPFEL   Wayland, MA 233595   
19 Robert ADAMS   Colchester, CT 186806   
20 Richard SALIT   Barrington, RI 278961   
21 Charles B. LABBE   Fall River, MA 259652   
22 Chris BUTLER   Lyme, CT 245584   
23 Jonathan DELCOLLE   Somerset, MA 256996   
24 Michael PROVOST   Putnam, CT 190002   
25 Stefan WAWERSIK   Westborough, MA 210617   
26 John WEAVER   Groton, CT 239967   

- Cat 3/4 Women 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna OLIVIER   New Haven, CT 265039   
2 Kimberly EDWARDS   Clinton, CT 263393   
3 Ivy LUHRS   Minot, ME 250112   
4 Laura SUMMERS   Southington, CT 41711   
5 Pan XIEYUEL   Atherton, CA 273441   
6 Danielle RUANE   Bow, NH 292549   
7 Karen FRANZEN   Wethersfield, CT 193702   
8 Maryanne MARTINEZ      
9 Inette REX   East Taunton, MA 222328   
10 Amy SCHWARZENBERG   Waterford, CT 269153   
11 Lynn SAMARTANO   Providence, RI 255226   
12 Laura MULLALYS   Wethersfield, CT 290963   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOBonk BreakerCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee