Race Results for
Powder Monkey - MNSCS #10
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   00:55:08  4651 Lifetime
2 Josh Foster   01:05:56  4635 Lifetime Fitness/Faster Foster
3 Zachary Smith   01:12:02  4654 Peace Coffee
4 Jesse Busse   01:12:30  4630 
5 Max Smothers   01:18:32  4655 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Baldini   00:43:38  4626 
2 Logan Schlough   00:43:55  4652 lifetime
3 Lucas Hieb   00:43:55  4640 
4 Liam Casey   00:49:56  4670 
5 Reece Oleson   00:51:32  4666 
6 Dylan Luebbe   00:51:36  4669 Ski Hut
7 Michael Browen   00:56:22  4668 
8 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:05:08 370629  4647 
9 Asher Knutson   01:10:13  4676 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   00:50:10  4672 
2 Dylan Hager   00:50:13  4681 
3 Kellen Garrett   01:26:28  4638 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Kuronen   00:49:15  4667 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Edge   00:47:37  4632 
2 Josh Holst   00:48:10  4642 
3 Jason Othoudt   00:53:33  4677 
4 William Bourassa   00:55:09  4627 
5 Frank Stanton   01:10:07  4656 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bruxvoort   00:57:30  4687 
2 Mike Elling   00:59:32  4660 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Knudson   00:51:04  4675 
2 Jon Sigerud   00:52:50  4653 
3 Nathan Olson   00:53:17  4648 
4 Peder Morse   00:53:20  4685 
5 Don Velleux   00:54:08  4663 
6 Mark Halstrom   Sartell, MN00:54:13 282297  4661 
7 Mike Mohs   00:58:30  4665 
8 Jeff Foss   01:04:02  4634 
9 Jammie Hummel   01:07:55  4643 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cogan   00:56:09  4631 
2 Jay Snarpe   00:56:20  4673 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Hager   00:51:02  4680 
2 Chip Jacobs   00:53:12  4664 
3 Mike Franken   00:55:17  4636 
4 David Larson   00:56:20  4683 
5 Eric Finney   01:01:26  4633 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   00:48:19  4641 
2 Bill Blomstrom   00:50:42  4678 
3 Jay Young   00:51:25  4684 
4 Byron Adams   00:55:00  4625 
5 Keith Oleson   00:59:43  4662 
6 Gerry Taylor   01:12:45  4679 
7 Dan Garrett   01:24:18  4637 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN01:18:52 284823  3165 MNJRC
2 Jeremy Pohjolainen   01:21:00  3228 
3 Kevin Marier   01:39:53  3229 
4 Josey Weik   Wrenshall, MN01:40:19 297766  3232 
5 Jonathon McBurney   01:40:39  3190 
6 Andris Delins   01:44:53  3171 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shea Franken   01:15:39  3178 Bicycle Sports
2 Erik Rupert   01:17:18  3249 
3 Zachary Stilwell   Hudson, WI01:23:44 253081  3205 
4 Alex Price   01:31:55  3216 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN01:25:40 266006  1662 Maplelag
2 Matt Lee   01:23:34  3215 
3 Tyler Boek   01:41:01  3218 
4 Andy Switzer   01:46:52  3206 
5 Ryan Soule   01:59:08  3203 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Kjorstad   01:23:30  1686 
2 Daniel Hanson   01:27:00  1677 
3 Aaron Deutchman   01:27:42  1669 Peace Coffee
4 Aaron Burroughs   01:48:30  1701 Freewheel Bike
5 Ben Bacca   01:24:24  3224 
6 Jason Hedlund   01:33:58  3184 
7 Kevin Bender   01:39:00  3236 continental

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Klauck   01:24:52  1684 Angry Catfish Bicycle
2 Kaleb Himli   01:30:24  1647 
3 Scott Spoo   Woodbury, MN01:32:36 297802  1659 Wannabee Racing
4 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN01:45:16 298060  1640 Wannabee Racing
5 Nate Olson   02:08:53  1675 Maple Grove Cycling
6 Jeremy Dirk   01:18:54  3225 Maplelag/Paramount
7 Brendan Bellew   New Prague, MN01:21:48 313010  3162 
8 Jesse Hagglund   01:22:22  3181 summit racing
9 Tony Shoberg   01:24:37  3248 
10 Matt Settergren   01:25:33  3199 
11 James Shoberg   01:25:38  3247 
12 Rob Lutterman   01:26:05  3188 Wannabee Racing
13 Justin Eberhardt   01:30:40  3172 
14 Kit J Grayson   01:32:50  3237 
15 Tim Gut   01:34:14  3180 
16 Drew Lemler   01:34:16  3186 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Gort   Superior, WI01:24:49 222702  1644 
2 Ryan Sportel   01:26:36  1681 Freewheel
3 Antti Tenhiala   01:27:48  1661 
4 Jason Scherman   New Market, MN01:28:00 296398  1658 WANNABEE RACING
5 Barry Buhr   01:28:13  1639 Angry Catfish
6 Michael Reuter   01:32:30  1693 
7 Nathaniel Swanberg   01:33:48  1665 
8 Adam Emanoff   01:34:16  1643 Bent Crank Racing
9 Dave Antonson   01:41:21  1689 
10 Joe Surla   02:01:59  1660 Wannabee Racing
11 Eric Antonson   02:13:24  1690 
12 Paul Cullen   01:14:54  3170 Maplelag/Paramount
13 Corey Edge   01:27:14  3173 
14 David Schunk   01:27:59  3257 
15 David Bruning   01:28:03  3168 Bent Crank Racing
16 John Shaffer   01:28:06  3200 
17 Robert Baxton   01:29:57  3161 
18 Matt Heutinck   01:34:14  3222 Bent Crank Racing
19 Andrew Worth   01:34:18  3213 Wannabee Racing
20 Christopher Thorson   01:34:51  3253 Wookie Juice Racing
21 Todd Hale   01:37:03  3182 
22 Gabriel Thompson   01:41:09  3207 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton McLagan   01:24:11  1652 Peace Coffee Racing
2 Jason Gaines   Minneapolis, MN01:24:12 246292  1692 BPB
3 Chris Van Ert   01:25:53  1670 Peace Coffee Racing
4 Matthew Ryan   01:27:03  1700 LSCC
5 Brandt Elson   Breezy Point, MN01:28:06 208462  1667 hollywood/silver cycling
6 Ben Rogowski   01:28:29  1657 Freewheel Bike
7 Andrew Dahl   01:28:32  1697 PBR
8 John Morrison   01:30:00  1653 
9 Jon Kern   01:32:23  1664 House of Pizza
10 Chad Peckels   01:33:46  1696 Bent Crank Racing
11 Thomas Little   01:40:02  1699 
12 Jason Walters   01:41:18  1695 
13 Thomas McDonald   01:42:23  1651 peace coffee racing
14 Jason Giddings   01:42:26  1691 
15 Cal Collins   01:47:01  1641 Wannabee Racing
16 Alan Eastlund   01:48:43  1642 Peace Coffee
17 Cory Mortensen   02:10:42  1694 Peace Coffee
18 Greg Johnson   01:21:06  3254 Wookiee Juice Raciing
19 Grant Larvick   01:21:25  3221 
20 David Pipho   01:23:43  3252 
21 Mark Engebretson   01:24:08  3174 
22 Nick Pettis   01:27:08  3251 Wannabee Racing
23 Jacque Poquette   01:32:12  3226 
24 Ken Kunisaki   01:32:34  3239 
25 Chris Brown   01:33:59  3230 
26 Justin Atkinson   01:44:28  3243 Peace Coffee Racing
27 Scot Hendricks   01:48:11  3242 LCR
28 Jason Jarvis   01:49:54  3227 
29 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN02:09:32 204459  3214 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Jaglo   01:28:20  1687 LCR
2 Todd Nesvold   01:30:21  1654 
3 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:31:44 80065  1645 
4 Eddie Karow   Stpaul, MN01:32:53 281195  1671 LCR
5 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:34:40 288396  1656 
6 Kent Karjala   01:35:34  1649 Kenwood Racing
7 Bill Dossett   01:36:48  1679 freewheel
8 Steve Knauss   01:40:32  1683 Thirsty Pagan
9 Ton Tran   01:41:09  1680 Peace Coffee Racing
10 Marc Harvieux   01:47:06  1646 WannaBee Racing
11 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:51:18 236794  1678 Freewheel
12 Brian Longley   01:52:16  1674 Freewheel
13 John Kurth   01:56:28  1688 Thirst Pagan
14 Randy Smothers   01:18:45  3202 Bicycle Sports
15 Curt Schlough   01:19:35  3198 LIfetime
16 Matt Anthony   01:27:10  3238 
17 Bill Franken   01:30:05  3177 Bicycle Sports
18 Jeff Tilbury   01:32:58  3208 
19 Kelly Bakke   01:39:16  3235 
20 Frank Bobick   01:40:32  3166 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Inderieden   01:34:19  1648 Bent Crank Racing
2 Duane Foxx   01:38:51  1685 LCR
3 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN01:40:07 105942  1672 Freewheel Bike
4 Tom McBurney   01:51:57  1650 Peace Coffee
5 Thomas Rinehart   01:16:35  3197 Nicollet South Bike
6 Ray Osowski   01:18:21  3195 
7 Craig Wiklund   01:20:13  3211 
8 Jack Ellefson   01:24:11  3240 
9 Bob Mueller   01:32:34  3192 INSITES
10 Greg Spence   01:36:09  3231 LCR
11 Kevin Foster   01:40:39  3176 Lifetime Fitness/Faster Foster
12 Gary Smith   01:47:47  3201 Peace Coffee
13 Dan Price   01:53:35  3217 
14 Tom Lesage   02:00:37  3187 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Wilhelmson   01:34:17  1682 Ski Hut
2 Gary Sjoquist   01:59:38  1668 
3 Deuane Mattson   01:19:31  3234 Larson Cycle Racing
4 Nicholas Guettler   01:24:43  3179 
5 Todd Trembley   Faribault, MN01:29:13 217961  3209 
6 Tom Bengel   St Paul, MN01:30:06 200781  3164 
7 Norm Busse   01:32:02  3169 
8 Mike Teitelbaum   1:49:37.90  3256 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN1:42:3.70 232145  1655 Kenwood Racing
2 Denny Barry   1:34:29.60  3220 Maplelag-Paramount Sports

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:42:47.90 279039  535 Peace Coffee

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:41:7.80 211093  549 hollywood/silver cycling
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:46:0.00 210080  548 hollywood/silvercycling
3 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:51:14.30 261138  532 conti
4 Matthew Abel   Duluth, MN1:59:11.20 181213  555 Conti
5 cody larson   Northfield, MN2:2:15.90 298311  552 
6 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:7:8.00 279231  540 LCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Swank   Duluth, MN1:46:13.30 231320  553 
2 Joshua Tesch   Superior, WI1:54:38.50 114535  545 
3 Devin Curran   Onalaska, WI1:55:6.80 211576  533 Spot Brand Hollywood Cycles Tw
4 Harry Anderson   Duluth, MN1:56:1.10 111210  546 
5 Bart Rodberg   Duluth1:56:47.30 153722  558 Lake Superior Cycling Team
6 Shane Kullman   St Paul, MN2:1:42.40 19986  557 Loon State Cyclist
7 Matt Nelson   Minneapolis, MN2:1:58.50 245341  536 Peace Coffee Racing
8 Eric Guse   St Louis Park, MN2:7:11.80 211199  534 Flat city cycling
9 Richard Fiske   Shakopee, MN2:10:21.60 211816  550 Kenwood Racing
10 Rich Omdahl   Corcoran, MN2:13:11.70 297124  554 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:52:5.10 134734  542 Ski Hut
2 Mark Hartney   Afton Mn2:2:47.90 15314  547 BPB
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:12:46.60 98534  543 
4 Pat Dowling   St. Louis Park, MN2:13:50.40 44129  551 Penn Cycle

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:39:56.30 210366  90 Velo Rochester
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:42:59.50 147524  95 Penn Cycle/Nature Valley
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:24.90 83047  100 Trek
4 Jeff Herrera   Tempe, AZ1:43:35.30 210732  96 
5 Luke Nelson   Anoka, MN1:52:16.10 135538  97 Penn Cycle
6 Tim Norrie   Minneapolis, MN1:56:30.10 101445  91 hollywood silver cycling
7 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:56:42.00 15779  94 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
8 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:3:59.30 182827  98 Velorochester

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN01:02:55 298060  4628 Wannabee Racing
2 Erica Whalen   01:03:06  4658 
3 Annie Swanberg   01:06:46  4671 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   00:57:00  4657 WannaBee Racing
2 Katy Rudolph   00:58:46  4650 Team MORBID
3 Yvette Harvieux   01:05:18  4639 WannaBee Racing
4 Sarah Williams   01:13:21  4659 Wannabee Racing
5 Teri Holmes   01:24:04  4682 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darcy Busse   01:06:42  4629 
2 Anne Parker   01:21:51  4649 Freewheel Bike

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   01:33:09  3189 Hollywood Cycles
2 Rebekah Nolan   02:02:12  3194 Tonka Cycle and Ski

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Tesch   01:43:17  3246 
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:45:29 264109  3255 Hollywood/Silver Cycling
3 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:45:32 316506  3212 
4 June Sayers   Duluth, MN01:48:00 149107  3244 Lake Superior Cyclling

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN01:34:43 238279  3167 Kris Brazil
2 Jodie Karjala   01:42:23  3185 Kenwood Racing
3 Jess Wiborg   02:16:54  3210 Bent Crank Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:43:0.80 281920  556 Peace Coffee

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:36:20.00 212753  541 Ski Hut
2 Lynn Peterson   1:49:4.50  537 FCCC penn cycle

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:28:45.90 199274  99 Trek COOP
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:4:15.50 57292  89 PENNCYCLE / NatureValley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerUSACDFShimanoCUOREOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee