Race Results for
St. Peter Time Trial
St. Peter, MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/06/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN 276754   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
2 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   Silver Cycling

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Koeneman      Unattached
2 James Cullen      Minneapolis Bicycle Racing Club
3 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
4 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
5 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
6 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
7 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
8 Jey Carlson      St Paul Bicycle Racing Club
9 Michael Busch      Minnesota State University-Mankato
10 David Bucholz   St Paul, MN 201319   Unattached
11 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
12 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   G.S. Circo Azzurro
13 John Kueng   Champlin, MN 46569   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN 212092   Silver Cycling
15 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN 16228   Silver Cycling
16 David Bartol   Grand Marais, MN 192344   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Paulson      Planet Bike
2 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
3 John Shishilla   Medina, MN 48806   St Paul Bicycle Racing Club
4 Rick Christenson      St Paul Bicycle Racing Club
5 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
6 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   Silver Cycling
7 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
8 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
9 Bruce Svingen   Rochester, MN 271274   Silver Cycling
10 Michael Lyner      Loon State Cyclists
11 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   Loon State Cyclists
12 Charlie Ferrell   Minneapolis, MN 263948   Unattached
13 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   Loon State Cyclists
14 David Thimsen   Little Canada, MN 223787   NSC Velo Club
15 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   Silver Cycling

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   GrandStay Hotels
2 Lance Niles      River Valley Cycling Club- RVCC
3 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
4 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
5 Gerald Finken   Fargo, ND 49239   Great Plains Cycling Club
6 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
7 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   Flat City Cycling Club Inc.
8 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
9 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
10 Chad Christenson   Cambridge, MN 100189   Synergy

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
2 James Fisher      Unattached
3 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
4 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Racing Club
5 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Daniel McAllister   St. Louis Park, MN 245189   Unattached
3 Benn Hulbert   Edina, MN 279748   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   International Christian Cycling Club
5 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Loon State Cyclists
6 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   Unattached
7 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
8 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
9 Alex Dahlquist   St. Paul, MN 262325   Synergy
10 Rob Strange   Woodbury, MN 280948   St Paul Bicycle Racing Club
11 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   Minnesota Cycling Team
12 Frederick Gray      Category 6 Racing Squad

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   Birchwood/GIS
2 Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   Birchwood/GIS
3 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
4 Barbara Harick   Minneapolis, MN 53285   Birchwood/GIS

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joan Carlson      Unattached
2 Maggie Fournier      River Valley Cycling Club- RVCC
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
4 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
5 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
6 Jennifer Lymburner   Saint Paul, MN 282730   Unattached
7 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyOSMOBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee