Race Results for
Sibley County RR
Sibley County, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/09/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Olsted      St Paul Bicycle Racing Club
2 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Block   Plymouth, MN 241507   St Paul Bicycle Racing Club
2 Martti Jaakola   Eagan, MN 293373   Unattached
3 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   St Paul Bicycle Racing Club

Men - MR - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
2 Ray Coyle      GrandStay Hotels
3 Brent Binkowski   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
4 Stephen Cragle   Saint Cloud, MN 193342   GrandStay Hotels
5 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
6 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
7 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   Chippewa Valley Cycling Club
8 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
9 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   Minnesota Cycling Team
10 Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN 70685   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   G.S. Circo Azzurro
12 Jeff Evanson   Medina, MN 255457   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
14 Peter Hanna   Minneapolis, MN 51211   St Paul Bicycle Racing Club
15 Eric Piche      St Paul Bicycle Racing Club
16 Gregory Goblirsch      Loon State Cyclists
17 Jared Roy   Portland, OR 77759   Crossniacs
18 Scott Cave   Burnsville, MN 147556   Silver Cycling
19 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
20 Paul Krumich      Unattached
21 Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486   Loon State Cyclists
23 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   Flat City Cycling Club Inc.
24 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   Chippewa Valley Cycling Club
26 Matt Swenson      Unattached
27 David Mercer   Golden Valley, MN 69239   Unattached
28 William Morice      Minneapolis Bicycle Racing Club
29 Donald Hunley   Crystal, MN 50986   Flat City Cycling Club Inc.

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
2 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
3 David Pramann   Burnsville, MN 28606   Silver Cycling
4 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Stephen Hunter      St Paul Bicycle Racing Club
6 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   St Paul Bicycle Racing Club
7 Chris hines      Boston Mountain Cyclist
8 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
9 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   Silver Cycling
10 Andrew Cragg   Edina, MN 204175   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
12 P Fred Storti   Stillwater, MN 59577   St Paul Bicycle Racing Club
13 Jack Stack   Minneapolis, MN 235474   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Linda Sone      Minneapolis Bicycle Racing Club
15 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Ralph Heath      La Crosse Velo Club
17 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   Silver Cycling
18 Camilla Schmitz   Richardson, TX 235887   Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Bruce Svingen   Rochester, MN 271274   Silver Cycling
20 Robert Cattanach   Minneapois, MN 180477   St Paul Bicycle Racing Club
21 tim oolman      Minnesota Cycling Team
22 Philip Johnson   Applevalley, MN 278928   Unattached
23 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
24 Gerald Hansen      Silver Cycling
25 David Hastert   Minneapolis, MN 15371   Minneapolis Bicycle Racing Club
26 sean unk      Unattached

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jens Brabbit   La Crosse 184406   GrandStay Hotels
2 Lance Niles      River Valley Cycling Club- RVCC
3 Brian Koeneman      Unattached
4 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
7 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
8 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   GrandStay Hotels
9 Bjorn Selander      Trek
10 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 David Schueller   St. Bonifacius, MN 120143   GrandStay Hotels
12 Derek Goerke   Minneapolis, MN 226819   St Paul Bicycle Racing Club
13 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Jacob Boyce   Duluth, MN 227560   Synergy
15 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   GrandStay Hotels
16 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers
17 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
19 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
20 Sam Starr   Claremont, CA 190337   Minnesota Cycling Team
21 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
22 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
23 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Kentucky Flyers
24 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
25 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
26 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
27 Mark Brone      River Valley Cycling Club- RVCC
28 Scott Hebel   Prior Lake, MN 15616   Eriks Bike Club/Eriks Bike Shop
29 Gerald Finken   Fargo, ND 49239   Great Plains Cycling Club
30 Colton Barrett   Indianapolis, IN 224589   Minnesota Junior Cycling Inc.
31 Andy Schlicht (1 - Cat2)   Saint Cloud, MN 211221   Revolution Cycle and Ski
32 Michael Dietzman   Ely, MN 135131   Minneapolis Bicycle Racing Club
33 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
34 Andrew Kruse (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Suntken      Unattached
2 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
3 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   St Paul Bicycle Racing Club
4 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
5 John Schoofs   Boulder, CO 262597   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Jared Voorhees   Golden Valley, MN 181592   Loon State Cyclists
7 Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
9 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907   Category 6 Racing Squad
10 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   The Bikery Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Benn Hulbert   Edina, MN 279748   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
4 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN 164415   Unattached
5 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Silver Cycling
6 chris alme   Saint Paul, MN 281584   Unattached
7 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   Balance Cycling and Triathlon Club
8 Todd Nesvold   Forest Lake, MN 174302   Minnesota Cycling Team
9 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
10 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
11 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
12 Eric Applen   Rochester, MN 243390   Unattached
13 Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   Unattached
14 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
15 David Manzey   Fargo, ND 268456   Great Plains Cycling Club
16 Brad Bradley   Anoka, MN 289690   Unattached
17 Dan Alms   Minneapolis, MN 259385   Category 6 Racing Squad
18 David Riggs   Saint Paul, MN 275654   Category 6 Racing Squad
19 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   Unattached
20 Eric Johnson   Stpaul, MN 278934   Unattached
21 martin andrusiak      St Paul Bicycle Racing Club
22 ian wilson      Minnesota Cycling Team
23 Scott Bentrup   Minneapolis, MN 204546   Birchwood/GIS
24 robson snyder   Chanhassen, MN 264498   International Christian Cycling Club
25 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
26 Zachary Mohr   Minneapolis 162653   Unattached

Women - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelmen
3 Sheryl Golin   Medina, MN 223863   Verve Racing
4 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club
5 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN 265917   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Jenna Rinehart   Mankato, MN 160568   Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
3 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Speedfix Racing
4 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
5 Sandra Gress      Synergy
6 Jennifer Berhow   Cottage Grove, MN 289086   Silver Cycling
7 Megan Kelly      Gopher Wheelmen
8 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Unattached
9 Brandi Gorden   St. Paul, MN 236871   Utah Premier-Ski Utah Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerCUOREUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee