Race Results for
Roman Nose Mountain Bike Festival - TdD #5
Watonga, OK
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/08/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dillon Duker   38:54.00  1033 
2 Joseph Barnes   Tulsa, OK40:38.00 293001  1091 
3 Beau Desmarteau   43:8.00  1027 
4 Nate Clark   50:53.00  1043 
5 Robert Huntsberger   54:55.00  1087 
DNF Michael Thieme     1123 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Murphy   00:40:13  1047 
2 Jack Logan   00:40:21  1064 
3 St Clair Stanton   00:40:28  1130 
4 Cody Woods   Oklahoma City, OK00:41:25 267199  1017 
5 Dustin Easter   00:43:00  1137 
6 Graham Gallamore   00:47:09  1004 
7 Joel Livingston   00:56:10  1164 
DNF Will Rhoads     1145 
DNF Justin Roach     1141 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Whlte   35:11.00  1041 
2 Mike Oliver   38:5.00  1129 
3 Scott Hite   41:56.00  1139 
4 Jeremy Marple   42:51.00  1016 
5 Chris Marks   43:45.00  1146 
6 John Cronin   44:3.00  1121 
7 Donovan Smith   46:34.00  1066 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marty Desmarteau   42:8.00  1026 
2 Mike Johnson   43:8.00  1152 
3 Steve Palmer   43:11.00  1009 
4 Greg Blankenship   Edmond, OK45:37.00 223375  1007 
5 Mark Fenton   47:3.00  1055 
6 Gary Clark   49:56.00  1155 
7 Todd Lafferty   50:36.00  1154 
8 Jerry Spaulding   53:28.00  1067 
9 Edward Hart   54:28.00  1065 
10 Tony O'Connor   54:54.00  1010 
11 Harold Swingle   1:1:37.00  1119 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Pickle   40:50.00  1020 
2 Michael Wersz   41:51.00  1138 
3 Greg Stephens   50:41.00  1133 
4 Tony Huntsberger   52:13.00  1086 
5 Gary Feist   55:14.00  1037 
6 Leroy Crawford   59:39.00  1150 
7 Daniel Wilson   1:7:36.00  1038 
8 John Murphy   1:24:27.00  1151 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Bolza   Midwest City, OK1:25:50.00 271011  561 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Phillips   01:05:30  587 
2 JEFF MINOR   Okc, OK01:12:53 277207  674 
3 Nathan Willkom   Tulsa, OK01:16:26 292391  573 
4 Greg Crawford   01:20:53  666 
5 Kreston Yates   Tulsa, OK01:30:25 256752  570 
6 Ray DeLong   01:35:35  589 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Dunberger   1:13:5.00  571 
2 Kevin Franklin   1:13:56.00  529 
3 Trey Taylor   1:14:35.00  594 
4 James Bolza   Midwest City, OK1:16:39.00 234752  562 
5 Jeff St Clair   Collinsville, OK1:26:54.00 218949  536 
6 Jorge Valdez   Oklahoma City, OK1:29:7.00 214606  522 
7 Kevin Peak   1:29:50.00  591 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Joyce   1:10:50.00  502 
2 Derrick Seys   Geneseo, IL1:14:17.00 174523  505 
3 Randall Gabrel   1:15:16.00  593 
4 Carl Wester   Oklahoma City, OK1:17:20.00 203083  669 
5 John Duvall   Moore, OK1:17:25.00 243725  552 
6 James Epp   1:17:28.00  592 
7 Brook Mayberry   Edmond, OK1:18:16.00 290803  509 
8 Kent Kinsala   Broken Arrow, OK1:22:5.00 229616  537 
9 David Snow   Duncan, OK1:24:28.00 240096  590 
10 Gregory Grosshans   1:31:5.00  543 
11 Boise (Andy) Harris   Ardmore, OK1:33:17.00 249703  700 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Schroeder   1:12:41.00  501 
2 Lance Duke   1:15:30.00  585 
3 James Dewlen   Stillwater, OK1:19:32.00 260535  531 
4 Glenn Burton   Shawnee, OK1:20:14.00 206596  535 
5 Kevin Smith   Wichita, KS1:21:14.00 237890  512 
6 Dave Hill   Newalla, OK1:25:35.00 203081  551 
7 Bob Nicholson   1:27:20.00  588 

Men - Cat 2 - Clydesdale - All

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs   Oklahoma City, OK1:19:0.00 196855  521 
2 Brad Smith   Oklahoma City, OK1:20:49.00 210531  546 
3 Mark Luker   Tulsa, OK1:23:29.00 83211  548 
4 Kelly Harper   1:31:35.00  555 

Men - Cat 2 - Singlespeed - All

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Robertson   Tulsa, OK1:6:8.00 110304  515 
2 Troy Albright   Enid, OK1:6:30.00 293388  507 
3 Shawn Dunn   Prague, OK1:11:40.00 219043  653 
4 Kaleb Nimz   Oklahoma City, OK1:12:49.00 292811  517 
5 Brad Smith   1:13:10.00  586 
6 Alex Sharp   Nichols Hills, OK1:13:26.00 260443  527 
7 Logan Luker   Lebanon, TN1:14:55.00 226312  595 
8 Sean Mccabe   Edmond, OK1:18:50.00 257887  563 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Hall   Tulsa, OK01:30:24 149104  40 
2 Chris Drummond   Oklahoma City, OK01:31:58 269465  51 
3 Mark Orton   Broken Arrow, OK01:38:05 244226  23 
4 Austin Roberts   Norman01:46:39 195235  37 
5 Simon Gonzalez   Saint Louis, MO01:52:16 221980  83 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Warden   Flower Mound, TX1:39:8.00 112874  59 
2 Sammy Davidson   Tulsa, OK1:41:57.00 176264  33 
3 Michael Roberts   Tulsa, OK1:43:2.00 257190  42 
4 Brent Wiruth   Tulsa, OK1:44:32.00 130196  19 
5 Troy Cowin   Oklahoma City , OK1:44:43.00 260030  32 
6 Jason Smith   Enid, OK1:50:54.00 241175  81 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Day   Broken Arrow, OK1:38:34.00 8896  48 
2 Bobby Smith   Winfield, KS1:40:36.00 33041  13 
3 Keevin Sharp   Amarillo, TX1:42:0.00 139617  82 
4 Eddy Reimer   Park City, KS1:45:50.00 154326  17 
5 Billy Jackson   Norman, OK1:45:51.00 142840  30 
6 Neil Boyd   Norman, OK1:47:27.00 213857  27 
7 Jeff Jones   Oklahoma City, OK1:53:55.00 224074  77 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Chambers   1:9:25.00  72 
2 Jeff Metcalf   Sand Springs, OK1:14:44.00 158203  57 
3 Tony Vails   Piedmont, OK1:23:55.00 222655  20 
DNF Terry Tietsort   Edmond, OK 112942  

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Hite   52:1.00  1153 
2 Amanda Widman   52:11.00  1005 
3 Melisa Roach   54:41.00  1142 

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Russell   Enid, OK1:19:39.00 292788  506 

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Day   Broken Arrow, OK1:19:40.00 4941  18 
2 Karie Mueller   Amarillo, TX1:24:59.00 214338  99 2009-1285

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee