Race Results for
Nalley Historic Roswell Criterium- Amateurs
Roswell, GA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


- Men 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Solis   Sierra Vista, AZ 283403   
2 Jeff Nowlin   Smyrna, GA 260762   
3 David Marbut   Villa Rica, GA 223854   
4 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   
5 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   
6 Robert Herrel   Alpharetta, GA 274326   
7 Michael Loftus   Spencer Ma 122667   
8 Kyle Emerson   Cumming, GA 221942   
9 Gregg Palaian   Atlanta, GA 244209   
10 Linc Weis   Atlanta, GA 210285   
11 Kenneth Wood   Atlanta, GA 260714   
12 Arthur Murray   Gainesville, GA 229282   
13 E Daniel Klapheke   Atlanta, GA 126632   
14 drew slocum   Macon, GA 259254   
15 Russell Baggett   Atlanta, GA 244285   
16 Tucker Solt   Pine Mountain, GA 252887   
17 Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813   
18 Joshua Boggs   Greenville, SC 170835   
19 Thomas Armes   Norcross, GA 213220   
20 SHAWN SHIELDS      
21 Jack Easter   Smyrna, GA 257903   
22 Edmundo Gonzalez (1 - Cat5)   Dalton, GA 284087   
23 Zach Maness   Kingsport, TN 288392   
24 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461   
25 Mark Carmichael   Ball Ground, GA 223857   
26 Jesse Blair      
27 Daniel Broshar   Marietta, GA 288650   
28 Nguyen Vu Dinh   Clermont, FL 272250   
29 Michael Villa   Johns Creek, GA 282754   
30 Philip O'Donnell   Suwanee, GA 257659   
31 Brian Lord   Covington, GA 182406   
32 Neil Matchan   Woodstock, GA 282169   
33 JESSE JONES   Lawrenceville, GA 234674   
34 Jeff Ingle   Dalton, GA 228062   
35 Adam Shumaker   Atlanta, GA 266809   
36 HARRY BOXLER      
37 Ryan Murray   Cumming, GA 210849   
38 Michael Fitzgerald   Decatur, GA 261128   
39 Tracy Honeycutt   Marietta, GA 279537   
40 PABLO DI MARCO      
41 Eddie Hsu   Buford, GA 16962   
42 Stephen Wiley   Buford, GA 193731   
43 matt ragan   Columbus, GA 254939   

- Men 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Vida   Lithia, FL 60148   
2 Jamie Knight III   Fort Meade, FL 217004   
3 Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   
4 Andrew Cummings   Orchard Park, NY 233688   
5 Reginald Pineda   Cumming, GA 112223   
6 R Maitland Jones   Tallahassee, FL 256772   
8 Andrew Sniegowski   Phoenix, AZ 233197   
9 PATRICK VRANA   Palm Bay, FL 233479   
10 Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923   
11 Joseph Rosentel   Duluth, GA 105314   
12 Robert Vachon   Huntsville, AL 208925   
13 Willie Payton   Brooklyn, NY 137827   
14 Sammy Flores   Helena, AL 275217   
15 Tony Esposito   Anniston, AL 173319   
16 Benjamin Bryant   Athens 211145   
17 Marc Crouch   Jensen Beach, FL 211302   
18 Brock Boynton   Madison, WI 264070   
19 Isaac South   Honolulu, HI 63026   
20 John Stowe   Cataula, GA 258337   
21 Timo Stark   Huntsville, AL 255721   
22 James Gotsick   Acworth, GA 69847   
23 Luis Silva   Duluth, GA 246203   
24 Allan Emmons   Cumming, GA 220624   
25 John Best   Saint Louis, MO 238066   
26 Greg Gilbert   Marietta, GA 13226   
27 Michael Pisarri   Miami, FL 76890   
28 Jeffrey Blau   Atlanta, GA 151876   
29 Rob Kane   Decatur, GA 225582   
30 Robert Conatser   Cumming, GA 256353   
31 Michael Lackey   Birmingham, AL 228174   
32 Eddie Murray   Dawsonville, GA 235813   
33 drew slocum   Macon, GA 259254   
34 David Goodman   Suwanee, GA 229367   
35 Jack Easter   Smyrna, GA 257903   
36 Robert Conatser   Cumming, GA 256353   
37 John Carr   Nashville, TN 165544   
38 Isaac Rodriguez   Dallas, TX 178749   
39 Jerry Andrick   Cumming, GA 1758   
40 Johnny Mayero   Lawrenceville, GA 223855   
41 Jose Solis   Sierra Vista, AZ 283403   
42 Eric Neely   Cumming, GA 143600   
43 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   
44 Huey Mathews   Madison, AL 242839   
45 Benjamin Owens   Marietta, GA 255560   
46 Brian Ceballos   Alpharetta, GA 221979   
47 Michael Tindol   Suwanee, GA 242943   
48 D Chad Strickland   Atlanta, GA 204674   
49 Thomas Knopp   Signal Mtn, TN 59273   
50 Hunter Lydick   Lawrenceville, GA 263221   
51 Stephen Walker   King George, VA 99479   
52 Kyle Cochran   Spartanburg, SC 199023   
53 Cameron Kennington   Atlanta, GA 255302   
54 James Vibert   Birmingham, AL 275272   

- Men 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BROWN CHRIS      
2 gaddy spencer   Charlotte, NC 256705   
3 Worth David   Knoxville, TN 63857   
4 Gil Alexander   Hialeah, FL 228635   
6 Byler Shane   Mableton, GA 185391   
7 Beaver Hank   Decatur, GA 123734   
8 Owens Randy   Greer, SC 220435   
9 Dozier Justin   Bloomingdale, GA 219548   
10 Reeves Thacker   Tyler, TX 240130   
11 Curtis Brandon   Lone Tree, CO 232881   
12 Bryant Benjamin   Athens 211145   
13 Burns Michael   Roswell, GA 75370   
14 Kirk Corsello   Lilburn, GA 57055   Aarons L5Flyers p/b NEF
15 Luchetti Tony   Mableton, GA 154699   
16 Flores Sammy   Helena, AL 275217   
17 Tweedy Eric (1 - Cat3)   Lawrenceville, GA 214604   
19 Sniegowski Matt   Phoenix, AZ 244731   
20 Sniegowski Andrew   Phoenix, AZ 233197   
21 Tagami Ty   Decatur, GA 221683   
22 Brown Austin   Greenwood, SC 278517   
23 Gearhart David   Smyrna, GA 230227   
24 Sitz Adam   Atlanta, GA 241069   
25 Lipscomb Matt   Decatur, GA 256439   
26 Millen Colby   Atlanta, GA 113617   
27 Fleishman Mark   San Francisco, CA 260212   
28 Turner Blair   Waxhaw, NC 261080   
29 Robb Max   Charlotte, NC 253239   
30 Hall Cody      
31 Stark Timo   Huntsville, AL 255721   
32 Stowe John   Cataula, GA 258337   
33 VRANA PATRICK   Palm Bay, FL 233479   
34 Esposito Tony   Anniston, AL 173319   
35 Harris Scott   Charlotte, NC 241231   
36 Holmes James   Roswell, GA 90002   
37 Moore Aubrey   Nashville, TN 223542   
38 Swift Harrison (2 - Cat3)   Decatur, GA 253960   
39 Bowen Michael   Dawsonville, GA 244663   
40 Miller Trey   Charlotte, NC 281641   
41 Vachon Robert   Huntsville, AL 208925   
42 Pumpian Ryan   Marietta, GA 153776   
43 Gastley Nick   Atlanta, GA 248376   
44 Carr John   Nashville, TN 165544   
45 Parrish Wes   Atlanta, GA 27328   
46 O'Keeffe Calvin   Atlanta, GA 255639   
47 Parrish Wes   Atlanta, GA 27328   
48 Maggioni Vincent   Savannah, GA 45633   

- Masters 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Duran   Hailey, ID 82946   
2 Stephen Sperry   Spartanburg, SC 46890   
3 Steven Kurth   Palm City, FL 101266   
4 Dale Hair   Dalton, GA 55034   
5 James Gotsick   Acworth, GA 69847   
6 ANDRES CASTRO      
7 Brad Harper   Atlanta , GA 185352   

- Masters 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
2 Steven Carpenter   Chattanooga, TN 54521   
3 Jason Snow (1 - Pro)   Tallahassee, FL 33370   
4 Neil Kopitsky   Atlanta, GA 19643   
5 Darin Marhanka   Pickens, SC 51475   
6 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
7 David McNeal   Burbank, CA 144611   
8 Xavier Cortez   Marietta, GA 103976   
9 Rodney Dender   Travelers Rest, SC 193691   
10 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
11 Derek Kidd   Greenwood, SC 95116   
12 Lee Showers   Statesboro, GA 52234   
13 Ty Tagami   Decatur, GA 221683   
14 Scott Staubach   Montgomery, AL 146311   
15 Steven Baker   Greenville, SC 59438   
16 Mike Buechel   Portland, OR 50377   
17 Paul Madigan   Marietta, GA 248362   
18 David Hicks   Atlanta, GA 241937   
19 Isaac Rodriguez   Dallas, TX 178749   
20 igor rudalev   Alpharetta, GA 261409   
21 Andrew Pooser   Asheville, NC 77615   

- Junior Girls 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Frazier   Suwanee, GA 229338   
2 Dominique Shore   Suwanee, GA 236179   
3 Michelle Blake   Orlando, FL 233167   
4 Melissa Goodman   Suwanee, GA 229365   

- Junior Girls 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Aldrige   Canton, GA 273899   
2 Diana Ramos   Woodstock, GA 295037   

- Junior Boys 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Stone   Monroe, GA 258441   
2 Dylan DeGan   Marietta, GA 238093   
3 Tucker Solt   Pine Mountain, GA 252887   
4 Maness   Kingsport, TN 288392   
5 William Dorn   Greenville, SC 232039   
6 Ethan Zehr   Sugar Valley, GA 273039   
7 Chad (Richard) Bozeman   Prattville, AL 272243   

- Junior Boys 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Piotrowski   Tallahassee, FL 262166   
2 Bradley Gordon   Longwood, FL 280638   
3 Daniel Rudalev   Alpharetta, GA 277981   
4 Andrew Hodges   Suwanee, GA 274017   
5 Alex Dayton   Kingsport, TN 271461   
6 David Lyons   Roswell, GA 289782   
7 Samuel Tomaka   Atlanta, GA 240009   
8 Ben Rothschild      
9 Russell Tindol   Suwanee, GA 242945   

- Junior Boys 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Macrae   Atlanta, GA 257951   
2 Casey Braga   Longwood, FL 282133   
3 Robert Marier   Roswell, GA 279526   
4 Philip O'Donnell   Suwanee, GA 257659   
5 Luke Broadwell   Roswell, GA 246131   
6 Andrew Bailey   Piney Flats, TN 282272   
7 Fletcher Lydick   Lawrenceville, GA 252912   
8 Jonathan Cucaz   Lawrenceville, GA 288098   
9 Justin Bashe   Alpharetta, GA 285246   
10 William Walker   Atlanta, GA 294803   

- Junior Boys 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Todd   Norcross, GA 272621   
2 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892   
3 Jordan Marhanka   Pickens, SC 293467   
4 Matthew Stanley   Acworth, GA 260429   
5 Prithvi Gummadi   Suwanee, GA 279392   
6 Alexander Wexler   Suwanee, GA 257892   
7 Aditya Gummadi   Suwanee, GA 279393   

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

- Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Last      

- Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Walling      
2 Cinthia Lehner   Boone, NC 272896   
3 SARA ZEIGLER      
4 Nancy Jones      
5 Evie Boswell-Vilt      
6 Sarah Crawford      
7 Kitty Wickes      
8 Kristina Henne      
9 colleen paine   Dahlonega, GA 259938   
10 Gillis Rowston      
11 ZOE FRAZIER      
12 Angela Geib      
13 Bing Bunch      
14 Elizabeth Lee      
15 Dominique Shore      
16 Marsha White      
17 Lesli Meadows      
18 Addyson Albershardt      
19 Kelli Rogan      
20 Cassi Carmichael      
21 Katherine Tindol      
22 Janet Trubey      
23 Allison Forkner      
24 Marilyn Senz      
25 Nina Gummadi      
26 SHOSHANA LUTCH      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUORESpyOSMOShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee