Race Results for
Good Ole Summertime Road Race
Copperas Cove, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/20/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Super Squadra
2 Collin Davis   Euless, TX 225276   Matrix Cycling Club
3 Jonathan McCarty   Fort Collins, CO 118846   
4 Brant Speed   Austin, TX 240584   Austin Flyers
5 Steven Wheeler   Austin, TX 152962   Super Squadra
6 John Korioth   Austin, TX 102704   Team Six
7 P.J. Rabice   Austin, TX 197598   Team Six
8 David Wenger   Austin, TX 89282   Super Squadra
9 Tomasz Baginski   Austin, TX 266852   Austin Nationals Cycling
10 Scott Simmons   Cleburne, TX 231733   Moritz Chevrolet Cycling
11 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
12 Sam Childs   Austin, TX 6779   Team at&t-Brain and Spine Cycling
13 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Team Six
14 Robert Biard   Austin, TX 260814   Team Hotel San Jose

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J. Camilo Borondy   Cleburne, TX 268504   Moritz Chevrolet Cycling
2 Josh Lee   Austin, TX 194839   
3 Michael Dawdy   Sunnyvale, TX 205462   Rockwall Cycling
4 Will Visser   Austin, TX 49892   Austin Nationals Cycling
5 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   Dallas Racing
6 Jason Panek      
7 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   Team Hotel San Jose
8 Lane Rogers   Houston, TX 156451   Southern Elite
9 Marc Montemayor   Duncanville, TX 126609   Colavita Racing Inc.
10 shawn daurelio   Laguna Beach, CA 287621   Mirage
11 Alex Schaefer   Austin, TX 258635   Team Hotel San Jose
12 Marc Strong   Austin, TX 63705   Austin Flyers
13 Russell Metoyer   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
14 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   Colavita Racing Inc.
15 Gregory Hall   Austin, TX 48194   Violet Crown Sports Assoc
16 Brent Wells   Boerne, TX 270614   Bicycle-Heaven
17 Reid Baker   Phoenix, AZ 108129   Velo Voodoo
18 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 BRIAN GRISWOLD   Austin, TX 275850   Team Wooly Mammoth
20 Tom Warren   Belton, TX 192481   Solar Eclipse
21 Taylor Collins   Austin, TX 243137   
22 Justin Wolfe   Austin, TX 246080   Oklahoma City Velo Club
23 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Wooly Mammoth
24 Jason Lewiss   Austin, TX 220039   Team at&t-Brain and Spine Cycling
25 Michael Shepherd   Houston, TX 207042   Northwest Cycling Club
26 Eric Attayi   Houston, TX 256760   Team Lone Star Bicycles
27 Jeffrey (Ryan) Kimbrell   Amarillo, TX 164866   
28 Brandon Ewers   The Woodlands, TX 231387   The Woodlands Cycling Club
29 Mark Saucedo   Pflugerville, TX 260451   GS Tenzing
30 Luke Germann   Mckinney, TX 261781   McKinney Velo Club
31 Brian McDaniel   Fort Worth, TX 247559   Moritz Chevrolet Cycling
32 Leland Rusk   Austin, TX 113100   GS Tenzing

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Perry   Houston, TX 287417   Team Hotel San Jose
2 Michael Braden   Richardson, TX 4551   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Alec Aldape   San Antonio, TX 273050   Joes Pro Bikes
4 Sean Pinard   Flowermound, TX 280486   GS Tenzing
5 Connor Cartland   Tulsa, OK 281064   The Woodlands Cycling Club
6 James Willis   Missouri City, TX 288511   Bike Barn (Texas)
7 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
8 Jake Boone   Hurst, TX 284344   Team Bicycles Inc.
9 Matt Schram   Austin, TX 282087   Austinbikes/Revenant
10 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
11 Jesse Slate   Austin, TX 262278   Team Wooly Mammoth
12 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   Team at&t-Brain and Spine Cycling
13 Brian Chung   Universal City, TX 131694   Team ALS-C3
14 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   SSPI Inc.
15 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Beau Edwards   San Antonio , TX 279653   Cyclelogic Bike Shop
17 Tim Caglarcan   Bastrop, TX 92827   Team at&t-Brain and Spine Cycling
18 Paul Wellen   Pearland, TX 271738   Pearland Cycling p/b MSHC.net
19 Matthew Mahon   Austin, TX 280773   Austinbikes/Revenant
20 Manuel Alba   Irving, TX 212902   Laredo Cycling Club
21 Frank Velazquez   Dallas, TX 72129   
22 Nick Enthoven   Dallas, TX 253395   Matrix Cycling Club
23 Joshua Rogers   Lubbock, TX 287448   
24 Jean Paul Legault   New Braunfels, TX 237333   NRC Factory Goodness
25 David James   Austin, TX 186985   
26 Justin Blandford   Houston, TX 277293   Bike Barn (Texas)
27 Jackson Thomas   Gunter, TX 214238   Frisco Cycling Club
28 Kevin McRee   Austin, TX 272613   Velossimo Racing
29 Troy Fraske   Houston, TX 236760   The Woodlands Cycling Club
30 Jeff Carmody   Fort Worth, TX 229418   
31 Ethan Moorhead   Austin, TX 281231   Violet Crown Sports Assoc
32 Nicholas Ybarra   Austin, TX 272356   Team Wooly Mammoth
33 Richard Swords   Round Rock, TX 187459   Austinbikes/Revenant
34 Michael Whitley   Plano, TX 252325   Plano Athletic Cycling Club/PACC
35 Addison McAuley   San Antonio, TX 256266   Bicycle-Heaven

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Day   Austin, TX 276837   Team Wooly Mammoth
2 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   Team Hotel San Jose

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey May   Austin, TX 278832   ATC Racing
2 Terry Grenwelge   Austin, TX 258662   Team at&t-Brain and Spine Cycling
3 Sean Sullivan      
4 Bryan Roberts   Keller, TX 219898   Team Bicycles Inc.
5 Roger Prachyl   Arlington, TX 269830   
6 Ed Bustillos   Sanantonio, TX 287825   Chain Reaction - San Antonio
7 William Krause   Houston, TX 201799   
8 Ryan Tomeny   Arlington, VA 297382   
9 Don Hoodenpyle   Austin Tx 295676   Austin Flyers
10 Zac Dashner   Austin, TX 283190   
11 Nick Bannon   Austin, TX 282088   Velossimo Racing
12 Tim Charnecki   Houston, TX 290328   
13 David Chavez   San Antonio, TX 289586   
14 Bo Baskin      
15 Justin Kee   Red Oak, TX 296850   
16 Ian Fox   Wichita Falls, TX 233849   
17 Elijah Slate      
18 John Turlington   Austin, TX 285848   
19 Joel Thompson   Abilene, TX 275903   VT Bike Stuff
20 Mario Mendez Lojo      
21 Jorge Maldonado      
22 Hector Garcia      
23 Scott Campbell   Euless, TX 281226   

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Joseph   Austin, TX 266490   Team Hotel San Jose
2 Jason Jacobs   Jacksonville, TX 283325   Mirage
3 Douglas Jones   Dallas, TX 232850   Mirage
4 Jose Cruz   Wilmer, TX 251168   SSPI Inc.
5 Axl Einer   Austin, TX 287149   
6 Todd Hollenshead (1 - Cat4)   Mesquite, TX 221924   
7 Rick Beckman   Copperas Cove, TX 269137   Scott & White Community Cycling Club
8 Patrick Healey      
9 Gaylon Knowlton   Big Spring, TX 271315   Team Delirium Racing
10 Brett Kinsey   Austin, TX 273017   Austin Flyers
11 Paul Swen   Houston, TX 287777   
12 James Motlagh      
13 Bryan Leuenberger   Austin, TX 221765   Team Hotel San Jose
14 Patrick Darragh   Austin, TX 232499   
15 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
16 Eardie Curry   Austin, TX 236841   Team Hotel San Jose
17 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   Colavita Racing Inc.
18 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   Mirage
19 Russell Wiseman   Grapevine, TX 213665   Colavita Racing Inc.
20 Carlos Salas   Fort Worth, TX 213698   SSPI Inc.
21 Paul Allan   Hosuton 276016   BikeLand Developmental Factory Team
22 Joe Haas   Austin, TX 285966   Violet Crown Sports Assoc
23 John Layne   Waco, TX 297626   BikeLand Developmental Factory Team
24 Ty Harless   Rockwall, TX 64727   Rockwall Cycling
25 Richard Canlas   The Woodlands, TX 295238   BikeLand Developmental Factory Team

Men - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Brown   Dallas, TX 60849   Colavita Sutter Home presented by Cookin
2 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
3 Cord Offermann   Austin, TX 52888   Geri Atrix
4 Gregory Phillips   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing Inc.
5 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
6 Joel Grimmett   Austin, TX 62437   Lone Star Racing Club
7 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   Joes Pro Bikes
8 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   McKinney Velo Club
9 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
10 Jimmie Vaughan   Fredericksburg, TX 203868   Joes Pro Bikes
11 Scott Mathewson   South Jordan, UT 240704   
12 Curtis Palmer   Palmer, TX 175479   Colavita Racing Inc.
13 Lee Troy   Katy, TX 53622   Northwest Cycling Club
14 John Emerson   Dallas, TX 251354   Mirage
15 Joe Burns   Dripping Springs, TX 271506   Southwest CycleSport/HealthCoach
16 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   Lone Star Racing Club
17 Robert McGhee   Austin, TX 23465   Mirage
18 Danny Rangel   Watauga, TX 228745   Colavita Racing Inc.
19 Karl Haussmann   Austin, TX 177359   Team Six
20 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
21 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
22 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   McKinney Velo Club
23 Scott Anderson   Odessa, TX 229083   One Hour Racing
24 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   Joes Pro Bikes
25 Stephen Gilbert      
26 Robb Bush   Austin, TX 245682   Colavita Racing Inc.
27 William McGlathery   Austin, TX 230363   Southwest CycleSport/HealthCoach
28 James Dykes   Keller, TX 236891   Team Bicycles Inc.
29 Lemmie White   Fort Worth, TX 218844   Team Bicycles Inc.
30 Mark Dawson   Austin, TX 292666   
31 Matthew Pond   Dallas, TX 57355   Mirage

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
2 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   Violet Crown Sports Assoc
3 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   Geri Atrix
4 Stuart Harbottle   Trophy Club, TX 237518   FCS Cycling Club
5 Bradley Houston   Austin, TX 167159   Violet Crown Sports Assoc
6 Stephen Norris   Fort Worth, TX 204825   Moritz Chevrolet Cycling
7 Ken Germond   Austin, TX 254085   Austin Nationals Cycling
8 Lance Bowers   Odessa, TX 143916   One Hour Racing
9 Richard Hall   Austin, TX 210488   Violet Crown Sports Assoc
10 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
11 Paul Forderhase   Austin, TX 73177   
12 John Sobehrad   Temple, TX 48351   Scott & White Community Cycling Club
13 Michael Haney   Austin, TX 45425   Violet Crown Sports Assoc
14 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   Price Developmemt
15 John Bartle   Austin, TX 138637   Violet Crown Sports Assoc
16 Mark Rau   San Antonio, TX 279756   Peak Fitness Racing
17 Oliver Bond   Austin, TX 138636   Violet Crown Sports Assoc
18 Jeff Chattin   Austin, TX 6688   Manchester Racing Club
19 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   FCS Cycling Club
20 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   Team Bicycles Inc.
21 John Lynde      Southwest CycleSport/HealthCoach
22 Paul Findell   Austin, TX 58639   DC Velo Limited
23 Thomas Linehan   Austin, TX 175556   Violet Crown Sports Assoc
24 Steve Thompson   Colleyville, TX 220073   Team Bicycles Inc.
25 Darrell Rose   Colleyville, TX 278363   Team Bicycles Inc.
26 Tom Bick   Bedford, TX 220664   Team Bicycles Inc.
27 Michael Sparks   Abilene, TX 33561   

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   Geri Atrix
2 Steve James   Austin, TX 55172   Violet Crown Sports Assoc
3 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
4 Michael Wasson   Fredericksburg, TX 263521   
5 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   Matrix Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shontell Gauthier   Austin, TX 80726   Colavita Sutter Home presented by Cookin
2 Mina Pizzini   Austin, TX 101676   McKinney Velo Club
3 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   Austin Flyers
4 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers
5 Daniele Wikoff   Austin, TX 194815   Austin Flyers
6 Christine Newth   Trophy Club, TX 286264   Colavita Racing Inc.
7 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   Team at&t-Brain and Spine Cycling
8 Christina Wolfe   Austin, TX 246079   Team at&t-Brain and Spine Cycling
9 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
10 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   Matrix Cycling Club
11 Kimberly Wilson   Austin, TX 148427   Austin Flyers
12 Audrey Carmical   Austin, TX 209893   Austin Flyers
13 Megan Baab   Euless Texas  240318   LoneStarWorks.com
14 Annick Beaudet   Austin, TX 222232   Team at&t-Brain and Spine Cycling
15 Silvia Kjolseth   Austin, TX 288354   Austin Flyers
16 Linda Margraf   Southlake, TX 22496   Price Developmemt
17 Sally Sonnier   Dallas, TX 245272   Moritz Chevrolet Cycling
18 Katja Heinicke   Dallas, TX 273706   
19 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   Colavita Racing Inc.
20 Helen Romeiser (1 - Cat4)   Argyle 278090   Chaparral Cycling Club
21 JR Ruiz (2 - Cat4)   Austin, TX 289613   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Forrest   Austin, TX 247235   Team Hotel San Jose
2 Lindsay Shafer   Dallas, TX 295904   Rockwall Cycling
3 Tricia Weir   Plano, TX 272297   Matrix Cycling Club
4 Melinda Steele   Austin, TX 168893   
5 Teresa Mitchell   Austin, TX 297013   
6 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   Plano Athletic Cycling Club/PACC
7 Minna Miller   Austin, TX 287375   Austin Flyers
8 Jessica Russell   Austin, TX 288872   
9 Sydney Smith   Austin, TX 291158   Austin Flyers

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSierra NevadaCUORESpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee