Race Results for
Plattekill Mtn NYS CHAMPIONSHIP SERIES DH #1
Plattekill Mtn, Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/03/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Taylor   Ballston Spa, NY00:03:58.300 296856   
2 Cody Allison   00:04:16.811   MMR and Adventures
3 Kyle Barrett   00:04:44.642   
4 Kyle Gildner   Bethlehem, PA00:07:07.859 277328   Sub Racing
DNF Jason Willbee      
DNF Jack Durels      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicolas Poirier   Williston, VT00:04:21.822 284444   661/Royal
2 Brendon Silkey   00:04:23.394   Mongoose Tribe/Christopher Bean Coffee
3 Chancey Phillips   00:04:25.957   

Men - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rossi   00:04:13.765   Team Marty's
2 Ian Smith   00:04:14.949   YKTO
3 Thomas Smith   00:04:24.284   YKTO
4 John Bercume   00:05:03.845   Team Slim Cog Neato

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 matt lareau   00:03:52.523   
2 Timothy Pepe   Wallingford, CT00:03:54.561 288709   
3 Luen Proft   00:03:56.030   
4 Douglas Wyman   00:04:05.578   
5 Sam Halton   00:04:06.637   
6 Justin Wanke   Salisbury, VT00:04:13.322 267509   Green Mountain DH
DNF Eli Glesmann      Glensmann Woodworking

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roderick Haske   00:03:52.101   Loweriders
2 Estaban Goyes   00:03:54.794   Cuz
3 Don Wyman   00:03:58.997   
4 Ryan Clarke   00:03:59.293   
5 Tylor Bowes   00:04:00.859   Team Slim cog-Neato
6 Jason Bokyo   00:04:02.328   
7 Jonathan Gillespie   00:04:03.901   
8 Lee Weston   00:04:07.419   The Bike Shop/Nema
9 Max Dreifus   00:04:13.545   Sinister Bikes
10 Andrew Speece   Coxsackie, NY00:04:19.796 184926   
11 Jacob kilgore   00:04:20.685   Team Slim Cog-Neato
DNF nick corson      Freeride Park.com
DNF daniel fifield   Middlebury, VT 295697   Green Mtn. Downhill

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Kuzia Jr   00:03:59.707   

Men - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James MacNaughton   Albany, NY00:04:04.795 237322   Elevate Cycles/MEMA/E13/ODI/Azonic/Sinis
2 Al Gildner   Bethlehem, PA00:04:24.174 188250   Sub Racing

Men - Cat 1 - Junior X - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Mallory   Hensonville, NY00:02:43.457 267331   Windham Mtn Outfitters
2 Eric Bercume   Banner Elk, NC00:02:46.664 280672   Team Slim Cog-Neato
3 Alex Bowdish   Weybridge, VT00:02:51.386 231814   Green Mountain DH
4 Jacob Roy   Hardwick, MA00:02:55.999 282826   Team Slim Cog-neato
5 David Milkicwicz   00:02:56.619   Harry Balz
6 Max Hautaniemi   Rochester, NY00:03:03.007 272975   661

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Levick   Troy, NH00:02:44.556 195365   Drummer Racing
2 Sean Pritchardthorpe   Mansfield Center, CT00:02:47.357 265748   Voncooper/Mongoose
3 Zack Kilmartin   Glens Falls, NY00:02:48.597 254907   
4 Russell MacIntosh   Hewitt, NJ00:02:50.677 265264   
5 Peter Scannell   Danbury, CT00:02:51.756 227998   Crankfire Racing
6 Mike Stock   Cromwell, CT00:02:52.690 181463   Ghostship Clothing
7 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT00:02:52.881 164519   Drummer Racing/Crank Bros/Dakine
8 Jordan Newth   West Rutland, VT00:02:53.102 282818   True Wheels
9 Eric Lenseth   Windham, NY00:02:53.910 172390   Windham Mtn Outfitters/661
10 Daniel Phillips   Bridgeport, CT00:02:54.501 227999   Crankfire Racing
11 Chad Kilmartin   Portland, ME00:02:55.305 247815   Magura/Utopia/ODI/Fox/Osiris/Mom&Dad
12 Tim Rosenfeld   Amenia, NY00:02:55.341 268945   
13 Fernando Mota   00:02:57.187   FPM Wood Floor
14 Nicholas Girard   Glens Falls, NY00:02:58.173 228558   5 Ten/Maxxis
15 Geoff Ayr   Westfield, MA00:02:58.346 185267   Colorado Ski Shop
16 Eric Allocco   Hamden, CT00:03:00.800 262124   
17 Chris Bierl   East Aurora, NY00:03:09.878 248913   Delta House Racing
18 Stephen Ido   Wernersville, PA00:03:11.718 175933   Foes/Azonoc/Utopia/Delta House
19 Andrew Farrell   Boston , MA00:03:31.986 243528   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Tarricone   Belmar, NJ00:02:52.230 173561   SVB Racing
2 Donald Roberts   Sanford, ME00:02:52.787 184818   Voncooper Mongoose
3 David Townsend   Queensbury, NY00:02:54.740 138047   Rotec/Gamut
4 James Roy   Stowe, VT00:02:56.116 192483   I Ride/Oakley
5 Michael Mullen   Hudson Falls, NY00:02:58.710 163398   Elevate Cycles/661/Azonic/Livewire
6 Neal Demaio   Ulster Park, NY00:03:15.106 211044   661/Azonic/Utopia/SDG
7 Timothy Bace   Toms River, NJ00:03:15.770 193978   
8 Chad Lawrence   Lake Katrine, NY00:03:19.367 20548   
9 Philip Crowley   Claremont, NH00:03:25.324 192155   Claremont Cycle
10 Mike Hellinger   Elma, NY00:03:42.866 193977   Delta House Racing/Buffalo Bokalski
11 Hernane Alves   Newark, NJ00:04:00.564 283245   Sao Paulo F.C.

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Anderson   Tully, NY00:03:08.980 229386   NEMA/Bike Loft
2 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY00:03:11.903 181070   Elevate/Chumba/Azonic
3 Paul Makowski   00:03:12.180   
4 Frank Wadelton   Bellows Falls, VT00:03:12.628 36864   Sinister/SRAM
5 John Pallotto   Cheshire, CT00:03:15.310 27111   Crankfire/Morewood
6 George Ulmer   Troy, NY00:03:25.143 197486   OMR
7 Michael Rothenbeck   Easton, PA00:04:21.341 218912   Azonic/E-13/Racers Edge

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   Troy, NY00:02:31.063 197485   POC/Xprezo/Rufus Designs/Cane Creek
2 Chris Higgerson   Deansboro, NY00:02:31.444 208966   CNY Bikes.com/Sun Ringle
3 James Ford   Littleton, CO00:02:31.713 157072   
4 Tim White   Colchester, VT00:02:32.013 201948   KHW Construction
5 James Jeannet   00:02:34.154   Transcend/Orange/Gox
6 Luke Snyder   Cohoes, NY00:02:34.635 266362   Elevate/Maxxis
7 Alejandro Ortiz   00:02:36.047   
8 David Flynn   Shrewsbury, MA00:02:37.758 174665   Paul Mitchell/Lumina Health
9 Jason Beckley   Clifton Heights, PA00:02:38.006 3122   MMR/ Marin/Kenda/Nema
10 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA00:02:38.685 212921   Loweriders Derailed
11 Michael Carron   Spring Valley, NY00:02:39.884 185461   Finish Line/661/Azonic
12 Kyle Wolmer   Hampton, CT00:02:40.199 207340   Ride-this/Twenty 6/VonCooper
13 Justin Beers   Syracuse, NY00:02:41.863 247799   
14 Willem Cooper   Newport, RI00:02:42.030 201902   Team Voncooper
15 Joshua Misevcis   Catskill, NY00:02:44.140 140892   Cannondale Factory Racing
16 John Quick   Burlington, CT00:02:49.911 243847   
17 Matty Komar   Rumson, NJ00:02:50.824 279411   Team Trunk Shox
18 Fraser Brittow   00:03:11.398   Transcend/Orange

Women - Cat 2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Allison   Woodstock00:04:54.551 269964   MMR Adventures

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   West Falls, NY00:03:35.082 200770   Team CMI/Magura/Nema/ODI
2 Kristine Koch   East Aurora, NY00:03:43.601 203473   Morewood/Nema/661/Fluid/SPY

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoCUORESierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee