Race Results for
Winding Trails Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/26/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wilcox   1:16:13  638 
2 Frank Dally   Bethel, CT1:17:43 207866  100 
3 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:24:54 8363  104 
4 Stephane Courtois   1:27:56  102 
5 Scott Sullivan   Austin, TX1:32:14 210195  101 
6 Nate Loomis   1:33:55  635 
7 Laurent Sauvanet   Brooklyn, NY1:40:20 270887  103 
8 Mark Lurie   1:46:20  105 
DNF Greg Hamel     106 

Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Jakomait   1:48:15  501 
1 Linnea Koons   Roxbury, MA1:52:17 224763  275 
2 Ben Moore   Boulder, CO1:51:14 228791  518 
3 Michael Rowell   Bedford, MA1:52:24 76361  505 
4 Thom Parsons   Wrentham, MA1:53:01 208960  522 
5 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:53:46 92298  509 
6 Seamus Powell   Round Top, NY1:54:01 242397  507 
7 Andrew Freye   Allentown, PA1:54:05 164856  520 
8 John Burns   Hingham, MA1:54:07 149237  515 
9 James Harmon   Fort Collins1:57:06 265280  524 
10 Mike Joos   Reston, VA1:57:27 136615  521 
11 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:59:36 38209  519 
12 John Foley   Fiskdale, MA2:00:01 121026  516 
13 Matthew Green   Hatfield, MA2:00:02 226152  500 
14 Chris Gagnon   Watertown, MA2:10:17 179645  517 
15 Michael Loranty   Falmouth, MA2:11:47 177946  504 
16 Peter MacLeod   Canton, MA2:12:31 87304  512 
17 Sean Daley   2:18:05  513 
DNF Scott Feltmate   Danbury, CT 267446  503 
DNF Noah Tautfest     510 
DNF John Peterson   Easton, MA 170328  508 
DNF Matthew O'Keefe   Ipswich, MA 83528  523 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayes Ward   0:52:26  668 
1 Max Rusch   0:54:17  10 
2 Jeff Najamowicz   0:55:53  
3 Owen Fowler   0:59:34  
4 Dale Baker   East Hampton, CT0:59:58 266316  
5 Nolan Garon   Dunstable, MA1:01:02 236457  
6 Caleb Booth   1:04:04  
7 Steven Yinsling   1:07:27  
8 Dylan Dembin   1:12:01  
DNF Moritz Grosser     
DNF Eric Zahn     

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Quesnel   Granby, MA0:51:27 284922  206 
2 Brendan Mahoney   0:52:23  201 
3 Kyle Butler   Somerville, MA0:52:25 269574  207 
4 David Lambert   0:56:06  203 
5 Daniel Blizzard   0:56:39  210 
6 Scott Scholl   0:59:11  204 
7 Timothy Gormley   1:06:22  200 
8 Graig Judge   Killingworth, CT1:07:09 263122  202 
9 Dave Birdsall   1:09:45  208 
10 Benjamin Bender   1:10:46  209 
11 Ames Conant   1:11:05  205 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Donnelly   0:51:45  308 
2 Christopher Varnen   0:52:25  318 
3 Joshua Simpson   Manchester, CT0:52:53 293901  305 
4 Ethan Spinelli   0:54:18  317 
5 Thomas Jacius   0:55:24  314 
6 Jason Wiinikka   0:57:10  313 
7 Antonio Arvelo   0:58:57  300 
8 T.J. Blackman   1:00:57  311 
9 Brian Kendall   1:01:43  307 
10 Craig Neal   Westhatfield, MA1:04:26 286245  312 
11 John Murdoch   1:09:54  315 
12 Jason Engelhardt   1:11:19  303 
13 Jeff Ashmore   1:12:16  310 
14 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:13:16 239350  309 
15 Robert Timberlake   1:13:55  319 
16 Norman Spring   1:20:05  316 
17 William Aston   1:26:31  301 
DNF Wayne Bjorne     302 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rossi   0:52:37  413 
2 Tim OConnell   Yorktown Heights, NY0:53:31 295063  412 
3 Paul Lussier   Feeding Hills, MA0:55:35 268805  407 
4 Chris DiPietro   0:55:59  401 
5 Jon Martin   0:56:55  405 
6 Art Randolph   0:58:23  410 
7 Todd Cardillo   0:58:42  402 
8 Cedric Delacruz   1:00:54  411 
9 Marco Lambert   1:01:46  404 
10 Stephen Carney   1:02:09  408 
11 Richard Moll   1:03:54  403 
12 David Contois   1:07:16  406 
13 Brian Tobey   1:09:45  400 
14 Michael Powell   1:20:19  409 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Torrey   South Daytona, FL0:55:53 199705  526 
2 Claude Morneault   0:56:24  528 
3 Mike Smallidle   0:58:30  530 
4 Daniel Smiley   Burlington, CT1:03:46 243134  529 
5 Jon Powell   1:07:22  525 
6 Paul Roth   1:17:45  527 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Erye   1:22:15  454 
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:28:33 275070  451 
3 Austin Vincent   Simsbury, CT1:30:13 226301  452 
4 Zachary Nichols   1:37:03  453 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   1:13:16  627 
2 Adam Roth   1:14:20  636 
3 Michael Stearns   Bozeman, MT1:15:37 282414  631 
4 Joseph Solomon   Danbury, CT1:17:38 96386  624 
5 Jonathan Sawn   Granby, CT1:19:33 262054  632 
6 Jeffrey Baker   1:21:51  620 
7 Edenilson DaSilva   1:24:40  634 
8 Taylor Valentine   New Haven, CT1:25:22 178280  633 
9 Beau Cormier   1:25:38  629 
10 Adam King   1:32:25  628 
11 Thomas Turza   1:36:13  625 
13 Schows The   1:44:01  639 
14 Bret Spurrier   1:49:30  637 
15 Daniel Fama   2:00:14  626 
16 Matthew Emelet   2:04:46  621 
13708 Thomas Swiader   Fall River, MA 249151  Thomas 623

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Colvin   Wallingford, CT1:13:03 270420  546 
2 Jeff L'Heureux   1:13:40  572 
3 Joe Policarpio   1:15:30  579 
4 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:15:59 224122  551 
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:16:10 65969  553 
6 Gerry Barbosa   1:17:17  569 
7 Tory Russell   1:18:22  570 
8 Joshua Delmanzo   1:19:01  559 
9 Oscar Jimenez   1:19:40  578 
10 Humberto Raposo   1:19:47  567 
11 Steve Salo   Oakdale, CT1:20:03 198303  577 
12 Andrey Restrepo   1:20:33  564 
13 Dan Biscup   1:21:28  554 
14 Scott Hood   1:23:45  571 
15 Frank O'Reilly   Pearl River, NY1:23:47 277811  580 
16 Keith Liggett   Somers, CT1:24:40 190957  550 
17 Jason McLevy   1:24:48  565 
18 Douglas Coleman   Freeport, NY1:26:49 257758  557 
19 David Mastroianni   1:27:38  575 
20 Patrick Zelazek   Burlington, CT1:28:23 63307  566 
21 joshua harwell   Mystic, CT1:28:50 293224  574 
22 Ryan Hayman   Medford, MA1:29:35 143028  548 
23 Jody Adamonis   Nashua, NH1:30:56 1111  545 
24 Jeremy Mikesell   Bethel, CT1:31:35 235405  568 
25 Mike Betti   1:36:50  561 
26 Andriano Frechel   1:37:30  547 
27 Andrew Fleming   1:37:57  576 
28 Mike Romanovsky   1:38:32  552 
29 Noah Meyerhans   1:39:50  563 
30 Jason Sheeley   1:43:00  560 
DNF Paul Navotaksy     562 
DNF Randall Descarreut     573 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominique Desmonts   Norwalk, CT1:14:15 9311  734 
2 Matthew Snow   Fairfield, CT1:15:59 112195  728 
3 Sylvain Loize   Barrington, RI1:16:04 228641  731 
4 John Allen   East Berlin, CT1:18:05 239954  700 
5 Joe Candeias   1:18:09  724 
6 George Kenty   Medford, MA1:19:06 187070  715 
7 Alexis Arapoff   Stow, MA1:19:36 43811  709 
8 No Name   1:20:28  718 
9 Randy Pelletier   1:20:50  708 
10 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:21:51 282269  707 
11 Matt Ballard   Belchertown, MA1:22:13 92416  722 
12 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:22:41 75160  710 
13 Will Raymond   1:24:01  735 
14 Brian Plouffe   West Hartford, CT1:24:03 28302  721 
15 Edward Hook   Bethel, CT1:24:32 56515  732 
16 David Powell   Longmeadow, MA1:25:41 253074  706 
17 Eric Policarpio   1:27:08  705 
18 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:27:34 224520  714 
19 Rick Tobin   1:27:46  726 
20 Mark MacFarlane   1:31:00  720 
21 Charles Dorn   1:31:08  725 
22 Daniel Walsh   North Reading, MA1:31:50 77712  733 
23 Dave Bruzik   1:31:51  701 
24 Kenneth Hamel   Coventry, RI1:32:23 120142  711 
25 Matt Elgner   1:32:36  727 
26 Andrew Bowersox   1:33:53  719 
27 Robert McCauley   Monroe, CT1:33:56 221016  704 
28 T Perkins   South Plainfield, NJ1:34:30 111892  713 
29 Rich Blair   1:34:43  716 
30 David Dyson   1:34:57  702 
31 Jeff Miller   1:35:41  729 
32 Mark Robson   1:38:15  730 
33 Rob Lockhart   Old Greenwich, CT1:38:33 260691  703 
34 Ronald Garon   Pepperell, MA1:44:04 54921  723 
35 Frank Navone   1:48:47  712 
DNF Philip Brault     736 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Napolitano   1:13:14  809 
2 William Thompson   West Hartford, CT1:17:10 35402  31 
3 Matthew Scherp   1:22:55  26 
4 Michael Schmidt   Ridgefield, CT1:27:18 188006  29 
5 Bill Humphreys   1:29:15  814 
6 William Bonin   1:30:03  804 
7 Billy Weikent   1:32:29  813 
8 George Biron   Arlington, MA1:33:55 3756  28 
9 John Lockwood   West Simsbury, CT1:34:15 175524  803 
10 Peter Evans   Manchester, NH1:34:33 245479  800 
11 john weferling   East Longmeadow, MA1:36:18 272347  805 
12 Tom Doucette   1:38:41  810 
13 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:39:51 38948  808 
14 Mark Flanagan   1:42:56  811 
15 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:46:07 146313  812 
16 No Name   1:52:55  30 

Men - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA1:44:50 264870  742 
3 Tate Colbert   2:12:37  740 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Gilsinger   1:43:35  682 
2 Brian Kelley   Pawling, NY1:44:08 133393  680 
3 Dave Barr   Ayer, MA1:49:15 229059  681 
4 James Brockway   Hopewell Junction, NY1:59:10 223607  683 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Whitney   Philadelphia, PA1:35:25 246360  818 
2 Colin Reuter   Somerville, MA1:36:59 147771  817 
3 Cary Fridrich   1:37:24  822 
4 Jeff Landfried   Amherst, MA1:37:49 245747  821 
5 Keith Berkoben   1:39:03  823 
6 Eric Carlson   Bristol, CT1:39:56 233018  815 
7 Gerald Rothenboter   1:43:02  819 
8 Miles Ericson   Granville, MA1:58:06 153128  826 
9 George Haydock   1:58:19  816 
10 Brandon Baker   Ashburnham, MA2:06:15 205912  824 

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Brooks   Westford, MA1:34:10 189995  920 
2 Neal Burton   Meriden, CT1:35:12 41606  921 
3 Keith Reynolds   Burlington, MA1:36:28 242949  932 
4 Kevin Sweeney   Medford, MA1:36:49 245271  926 
5 Jason Clark   Southbury, CT1:37:27 7016  928 
6 Robert Carmen   Simsbury, CT1:37:50 111810  941 
7 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:41:01 136666  937 
8 Tom Pannorfi   Ringwood, NJ1:41:14 250154  931 
9 Michael Kelly   Watertown, CT1:41:45 94642  923 
10 Jacob Harris   Swanzey, NH1:45:22 249276  935 
11 Scott Livingston   Bolton, CT1:45:47 21373  939 
12 Jeremy Geiger   1:45:49  930 
13 Alex Roskin   Ancram, NY1:45:50 30609  924 
14 Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY1:45:51 126345  927 
15 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:45:52 18959  938 
16 Douglas Delopp   1:47:56  933 
17 Stan Lezoh   1:48:08  940 
18 Arthur Roti   Granby, CT1:52:19 30703  925 
19 Robert Wolff   Middle Island, NY1:52:32 92296  929 
20 Robert Cerdeira   Seymour, CT2:00:45 279202  934 

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA1:30:10 117383  367 
2 Kevin Hines   East Wareham, MA1:34:01 16266  365 
3 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:34:53 37650  360 
4 Douglas Jansen   Pelham, NH1:35:09 174030  351 
5 John Mosher   Boxborough, MA1:37:20 140765  364 
6 Charles Beal   W Hartford, CT1:38:20 106073  350 
7 Brian McInnis   Maynard, MA1:42:06 54002  355 
8 Jeffrey McKay   New Milford, CT1:42:25 23587  359 
9 Michael Good   Wilmington, MA1:43:05 141590  362 
10 Gerry Lafleur   1:47:16  357 
11 Steve Witkus   Northbridge, MA1:48:32 38714  354 
12 Patrick Weiler   Avon, CT1:48:45 114715  369 
13 Mark Mahoney   Bethel, CT1:49:20 22175  366 
14 Wayne Cunningham   Wayland, MA1:54:31 91485  361 
15 Donald Seib   Bryant Pond, ME1:56:26 77357  356 
DNF Morgan Stebbins   Garrison, NY 33904  368 
DNF Royce Yeomans   Springfield, MA 143685  358 
DNF Jeff Molongoski     363 

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bisson   Fall River, MA1:39:30 3786  188 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT1:39:33 210960  181 
3 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY1:43:29 199172  185 
4 Anthony Muffatti   1:44:09  192 
5 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:46:07 190114  193 
6 Steve Alger   Uncasville, CT1:47:30 134091  180 
7 John Dole   Huntington, NY1:49:03 279203  187 
8 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI1:52:25 276617  182 
9 Christopher Logan   Keene, NH1:59:10 21464  184 
10 Michael Donohue   Marlborough, NH2:00:02 9810  190 
12 David Leedberg   Chelmsford, MA2:01:20 77719  189 
13 Gary Musgrove   Abington, MA2:01:52 230851  186 
DNF Steve Aresenault     191 
20018 Ralph Pruitt   Holmes, NY 242236  Ralph 183

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cal Simko   0:25:56  23 
2 Brandon Smiley   0:27:11  22 
3 Christian Nielsen   0:27:33  665 
4 Matt Smiley   0:30:03  891 
5 Randy Kirk   0:31:07  667 
6 Jake Cracas   0:32:01  666 
7 Ryan Pulver   0:32:01  24 
8 Cody Dunn   0:33:03  674 
9 Trevor Chambers   0:33:36  669 
10 Jake Desmarais   0:33:54  672 
11 Lucas Smallidge   0:35:42  673 
12 Skyler Korn   0:37:43  20 
13 Robbie Desmarais   0:42:47  671 
14 Alec Cunningham   Cheshire, CT0:43:46 311452  670 
DNF Zachary Jensen     21 

Men - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Schultz   0:27:53  992 
2 Jason Barricklow   0:29:26  160 
3 Antonio Zea   0:30:05  169 
4 Christopher Contri   0:30:10  161 
5 Donald Stankus   0:30:58  165 
6 Michelle Tucker   0:59:20  770 
6 John Michie   0:31:04  50 
7 Jillian Bourque   1:00:06  767 
7 Ruben Lopez   0:32:58  995 
8 Liane Luis   1:05:32  756 
8 Scott Bruzik   0:33:15  986 
9 Bobby Boucher   0:33:20  994 
10 Ricky Boursein   0:33:30  167 
11 Cleidson Martins   0:33:47  990 
12 Jose lopes Pereira   0:33:52  989 
13 rider unknown   0:35:22  807 
14 Jeff Allen   Manassas, VA0:35:33 273249  985 
15 Douglas Cracus   0:35:40  168 
16 Alex Hutchinson   Grove City, FL0:36:58 296956  163 
17 Mike Dalton   0:38:39  988 
18 Bill Ganem   0:39:02  993 
19 John Peterson   0:41:55  991 
20 Kevin Hutchinson   Carver, MA 298355   164
21 Lee Drozdenko   0:44:19  162 
22 Jeff Mitchell   0:46:04  166 
23 No Name   0:46:43  987 

Women - Cat 3 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   1:01:40  600 
2 Shannon Nelson   1:07:48  602 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Snyder   Fredericksburg, VA0:49:08 268453  616 
2 Taryn Barrette   1:04:05  605 
3 Kelly Hoffman   1:04:31  609 
4 Lindsey DiGiovani   1:05:03  618 
5 Brittny Badger   1:07:20  608 
6 Samantha Brunett   1:07:58  613 
7 Ashley McMillan   1:12:12  614 
8 Sarah Chiapetta   1:12:46  607 
9 Meredith Johnson   1:30:13  617 
10 Natashia Bangel   1:31:45  615 

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynette Wood   0:57:08  123 
2 Paige Wink   Haddam, CT1:00:03 2383  120 
3 Lisa Higgins   1:02:20  125 
4 Sue Williams   1:04:23  122 
5 Elizabeth Williams   1:05:52  124 
6 Rebecca Powell   1:12:03  121 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie St. Germain   1:37:20  95 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa1:25:10 234148  900 
2 Natalia Gardiol   San Francisco, CA1:30:16 235753  910 
3 Claire Nelson   Boston, MA1:32:43 295864  903 
4 Janet Lorang   Medford, MA1:42:00 206250  908 
5 Grace Hughes   Waitsfield, VT1:48:40 253201  901 
6 Kristin Orlovsky   1:49:49  907 
7 Sara Powell   1:52:01  906 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Fuchs   Hartford, CT1:31:13 268361  983 
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:33:53 201114  982 
3 Susan Lucek   1:33:54  976 
4 Katie Rudy   Lake City, MN1:35:45 255417  977 
5 Marjorie Bowen   Burlington, CT1:40:55 270116  175 
6 lynn samartano   Providence, RI1:42:35 255226  174 
7 Marilyn Quinlan   1:43:10  980 
8 Jennifer Hart   1:48:36  173 
9 Rebecca Phillippo   Tarrytown, NY1:48:38 281014  170 
10 Theresa Carilli   Lexington, MA1:50:19 176884  975 
11 Heidi Chase   Newmarket, NH1:52:13 282789  171 
12 Sally McInnis   Maynard, MA1:58:46 178513  978 

Women - Cat 1 - Junior - 01-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Chase   1:44:36  741 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Harris   Somerville, MA1:54:06 284743  67 
2 Janis Sandlin   Boulder, CO2:05:34 211344  66 
DNF Elizabeth Allen   Danielson, CT 261368  65 

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA1:50:17 225308  80 
2 Cathy Rowell   Bedford, MA2:01:54 146312  81 
DNF Marianne Stover   North Yarmouth, ME 150507  83 
DNF Lydia Barter   N Brookfield, MA 2763  82 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Sieb   0:41:50  890 

Women - BG - Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Donnelly   0:34:08  766 
2 Sarah Civitillo   0:38:30  768 
3 Susan Roske   0:41:40  769 
4 Stacy Figueredo   0:43:58  772 
5 Kerensa Gallaway   0:52:57  771 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpyOSMOCUOREBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee