Race Results for
Bikesport Presents The Warda Race
Warda, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/30/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vasey   Flower Mound, TX01:26:24.000 277676  536 Infinity Cycilng Team
2 Joe Graff   Austin, TX01:30:34.000 13835  302 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
3 Geoff Mann   Houston, TX01:31:53.000 281192  534 Houston Bicycle Co.
4 Yater Lynch   Tyler, TX01:32:06.000 271096  314 PACC
5 Joshua Tschuor   Crosby, TX01:32:12.000 252112  315 Team Bike Lane
6 Frank Pugsley   01:32:38.000  533 Dallas Bike Works
7 Jon Pursley   Waco, TX01:34:04.000 84433  532 Texas Cycling Stable
8 Ian Fleming   Damon, TX01:34:20.000 264098  306 
9 Jason Krempin   Austin, TX01:34:29.000 270946  318 ozone
10 Leonard Mason   Austin, TX01:35:26.000 22817  539 Ozone Bikes
11 David Wittoesch   Cypress, TX01:35:38.000 290383  317 
12 Trevor Rosson   Austin, TX01:35:40.000 291909  305 
13 Jack Hicks   01:35:46.000  307 Cycle Progression
14 Brandon Ewers   The Woodlands, TX01:36:15.000 231387  312 Team Bikeland
15 Landon Digby   01:36:41.000  301 New Braunfels Bike and Run Works
16 Jack Gutweiler   Katy, TX01:37:42.000 167973  310 Bikesport/Ion
17 Chris Jenkins   Houston, TX01:39:06.000 109720  309 Bikesport/Ion
18 Mark Wise   Houston, TX01:39:33.000 160025  538 Flathead Cycling
19 Thomas Kirkpatrick   Burleson, TX01:40:00.000 202642  313 Totally Spoked
20 Ron Parker   01:41:08.000  304 
21 Dac Calderhead   Houston, TX01:41:09.000 142035  308 Bikesport
22 James Hill   01:43:34.000  537 
23 Ryan Spates   Austin, TX01:45:13.000 104511  316 Austin Flyers
24 Chuck Woodruff   01:47:42.000  535 Infinity Cycles
25 Ian Margrave   Amarillo, TX01:52:48.008 260999  303 Aggieland Cycling
DNF Mark Logrbrinck   Hondo, TXDNF 96505  311 
DNF Kelley Simmons   DNF  319 Bike Lane

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX01:45:07.000 198394  25 Park Place Lexus
2 Scott Henry   Austin, TX01:45:08.000 254  18 Team Hammerhead Bicycles
3 Rick Wetherald   Logan, UT01:47:32.000 188971  Solar Eclipse
4 David Hanes   Boerne, TX01:47:36.000 252465  Ride Away Bicycles
5 Matthew Davis   Fort Worth01:49:00.000 157395  23 MAD DUCK
6 Kevin Koen   Cypress, TX01:49:22.000 157452  Team Bike Lane/Momenta Training Systems
7 Keith Hargis   Dallas, TX01:49:41.000 125961  10 
8 Sean Sindt   Austin, TX01:50:31.000 235943  13 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Craig Kunz   Austin, TX01:51:14.000 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Greg Parham   Durango01:51:46.000 211265  24 Team NRC/Kona
11 Jorge Munoz   01:51:48.000  Gold's Gym Laredo
12 Noel Reuter   Cedar Park, TX01:52:22.000 187774  21 Bicycle Sport Shop
13 Brian Kuehl   Pflugerville, TX01:52:49.000 155738  22 Bicycle Sport Shop
14 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO01:53:07.000 142652  Team NRC
15 Payson McElveen   Durango Co01:53:23.000 276372  Bicycle Sport Shop
16 Brian Jones   Austin, TX01:53:33.000 18135  12 AUSTIN BIKES
17 Mason Quintana   Austin, TX01:54:33.000 187231  Austin Bikes
18 Sean Ahmadi   Austin, TX01:56:07.000 42964  CoachAhmadi.com
19 Wiley Mosley   01:56:46.000  11 
20 Chad Hart   Austin, TX02:00:33.000 275429  19 
21 Austin Potter   Tomball, TX02:04:11.000 201876  16 Sun & Ski Sports
DNF William Ross   Austin, TXDNF 40280  14 Cycle Progression
DNF Wallace Groda   Santa Fe, TXDNF 14246  17 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNF Jimmy Clarke   Cypress, TXDNF 202026  15 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNF Mitchell Comardo   Sugar Land, TXDNF 141179  20 Gary Fisher 29er

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Parker Given   00:29:05.000  813 Hill Country Bicycle Works
2 Colton Sacket   Troy, TX00:29:13.000 266357  818 Hill Country Bicycle Works/WBC
3 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX00:32:50.000 272556  810 Hill Country Bicycle Works/FCB
4 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX00:32:56.000 291057  819 Hill Country Bicycle Works
5 William Roberson   Katy, TX00:37:08.000 297864  817 
6 Noah Given   00:37:12.000  814 Hill Country Bicycle Works
7 Steven Dearman   00:38:44.000  811 
8 Hunter Harlan   00:40:13.000  829 Bikesport
9 logan maxey   Royse City, TX00:40:40.000 288879  816 The Bike Hub
10 Trent MacDonald   00:40:41.000  822 Biketown
11 Axel Flores   00:41:00.000  827 Solar Eclipse
12 Ben Fisher   00:41:57.000  812 
13 Parker Watson   00:42:47.000  820 Hill Country Bicycle Works
14 Gavin Osborne   00:43:25.000  825 Odin Telesystem
15 Peter Watson   00:43:31.000  821 Hill Country Bicycle Works
16 Bryce Gray   00:43:59.000  828 Woodlands Cycling
17 Troy MacDonald   00:48:07.000  823 Team Biketown
18 Ridge Jisha   00:48:48.000  824 
19 Bowen Novaez   00:54:41.000  826 Team Hammerhead
20 Adulfo Amador   01:00:06.000  830 
21 Mack Grant   DNS  815 Austin PARD

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX00:27:17.000 263553  845 Hill Country Bicycle Works
2 Alexander Ward   Austin, TX00:27:19.000 281860  848 Austin PARD
3 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX00:28:41.000 237375  840 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Jacob Grant   Austin, TX00:29:16.000 281727  843 Austin PARD
5 Luke Fleming   Damon, TX00:29:20.000 264100  850 Solar Eclipse
6 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX00:30:21.000 290909  847 Hill Country Bicycle Works
7 Joey Cote   00:30:22.000  841 BS Racing
8 Keirnan Green   Austin, TX00:30:28.000 285887  844 Austin PARD
9 Jack Molthen   Katy, TX00:31:48.000 237478  851 Southern Elite/Sun & Ski Sports
10 Hayden Price   00:32:00.000  854 APARD
11 Michael Dearman   00:32:28.000  842 
12 Aidan Scott   00:33:36.000  852 Hill Country Bicycle Works
13 Dane Andersen   00:34:18.000  853 
14 Weston Schultz   00:35:00.000  856 Team Mustang
15 Crescent Ogren   00:35:21.000  846 Austin PARD
16 Austin Wagner   00:35:33.000  849 
17 Rene Gordy   00:46:14.000  855 Camacho

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Sacket   Troy, TX01:06:28.000 264681  872 Hill Country Bicycle Works/WBC
2 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX01:08:29.000 237374  870 Hill Country Bicycle Works / FCB
3 Damian Castillo   Austin01:08:59.000 289300  871 Austin PARD
4 Harris Thornton   01:09:42.000  875 Southern Elite/Sun and Ski
5 Mason Shea   Austin Tx01:09:51.000 286395  873 Austin Parks
6 Alexander Scott   Denton, TX01:11:11.000 243589  880 Hill Country Bicycle Works
7 Christopher Willemsen   Round Rock, TX01:11:52.000 287900  874 NRCPedalmashers
8 Jacob Mathis   01:13:51.000  882 Waco Bicycle Club
9 Evan Williams   01:16:38.000  877 Austin PARD
10 Max Molthen   Katy, TX01:20:28.000 237477  876 Southern Elite/Sun & Ski Sports
11 Timothy Tirado   Bellaire, TX01:20:35.000 256782  883 Bicycle World and Fitness
12 Matthew Visio   01:24:20.000  879 Lopez MTB Club
13 Austin Castano Jr   01:43:31.000  884 Panthers MTB Club
DNF Tiago Andersen   DNF  881 

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Labod   01:12:00.000  912 
2 Peter Cook   01:12:33.000  913 WBC Bike Club
3 Ceasar Yanez   01:19:09.000  916 Team Aguila
4 Loegan Owen   01:21:33.000  915 Bikeland
5 Timothy McKinney   01:23:37.000  914 NRC/PEDALMASHER
6 Taylor Worley   Spring, TX01:29:04.000 290860  911 WCCRT/Bikeland
DNF Aaron Fisher   DNF  910 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bird   01:03:15.000  609 
2 Sean Duckett   01:04:59.000  602 The Lazy Elevators
3 Baylor Blessing   Pocatello, ID01:06:28.000 296379  607 Biketown
4 Spencer Wishart   01:09:56.000  603 
5 Ryan McGlothlin   01:10:54.000  604 
6 Raymond Compton   01:14:28.000  606 Rockwall Cycling
7 Dylan Carey   01:15:23.000  601 
8 William Koff   01:16:29.000  605 LOCO
9 Thomas Beales   01:17:44.000  610 
10 Bryan Atwood   01:22:44.000  761 
DNF Jim Liang Arnold   DNF  608 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Layne   01:02:24.000  645 
2 Michael Adams   01:03:54.000  656 Team Bike Lane
3 Andrew Smith   Austin, TX01:04:48.000 291982  652 
4 Sean Stokke   01:05:41.000  657 enviroinks.com
5 Jeremy Paquette   Houston, TX01:06:10.000 295606  646 Team BDR
6 Chris Dunkin   01:06:36.000  641 
7 Ryan Campos   01:06:45.000  662 Team Sage Cycles
8 Lance Hyde   01:07:51.000  660 OMW Racing
9 Jeff Weatherly   01:08:03.000  695 Bicycles Inc./Trek
10 Mike Meiers   01:08:25.000  658 
11 Matthew Phipps   01:08:53.000  647 
12 Colin Hill   `01:10:01.000 283831  644 Texas Cycle Stable/Niner
13 Josh Center   01:10:02.000  671 
14 Michael O'Brien   01:10:16.000  667 
15 Zachary Steinke   01:11:59.000  655 Team Sage Cycles
16 Cody Schrank   01:12:30.000  661 New Braunfels Bike & Run Works
17 Matt Anderson   01:12:49.000  666 
18 Randy Petrini   Waco, TX01:16:32.000 169022  653 Team WBC
19 Juan Noyola   01:18:01.000  675 
20 Christopher Zumbado   01:19:20.000  665 
21 Chris Vandivere   Houston, TX01:21:40.000 205782  668 Bikelane
22 Daniel Campos   01:22:52.000  640 Cactus Cruzers
23 Ben Gist   01:25:17.000  642 
24 Darwin Socco   01:25:36.000  664 
25 Alan Rodriguez   Houston, TX01:25:37.000 365553  649 Cuervos
26 Nathan Delahoussaye   01:26:57.000  669 Team HAVOC Energy
27 Chris Quick   01:27:34.000  648 Quickster Grafix
28 Adulfo Amador   Baytown, TX01:27:54.000 157719  670 
29 Sean Nieto   01:30:26.000  654 Team NRC/Kona
30 Kevin Anders   01:31:11.000  659 Drunken Monkeys
31 William Shields   Houston, TX01:38:31.000 266269  651 Goodwin Sports & Dishes
32 Kenny Vernon   01:44:34.000  673 Mad Duck
DNS Sean Graham   DNS  643 
DNF Chris Schiller   DNF  650 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim MacDonald   01:04:46.000  694 Team Biketown
2 Chris Labod   01:06:40.000  696 
3 Doug Phillips   Mc Kinney, TX01:06:45.000 294742  693 First Fidelity Title
4 Curtis Wehrman   Kingwood, TX01:07:14.000 288541  701 Texas Cycle Stable/Niner Bikes
5 Paul Larson   01:09:45.000  702 
6 Joseph Cote   Justin, TX01:10:25.000 290662  690 BS Racing
7 James Cammack   Houston, TX01:11:27.000 278959  700 Texas Cycling Stable/Niner Bikes
8 John Dowling   01:11:34.000  698 
9 Gary Bedsole   Houston, TX01:12:01.000 143401  705 
10 Kevin Herring   Missouri City, TX01:14:26.000 270016  691 Sugar Cycles - 180
11 Jim Pearce   01:14:37.000  692 
12 Michael McMurtray   01:16:21.000  699 Team NRC
13 Pete Nava   01:33:26.000  706 
14 Edward Flores   01:34:31.000  703 
15 Tracy Gore   01:11:26.000  697 
DNF Shaun McGregor   Bedford, TXDNF 233029  704 Team Mad Duck/Yeti Cycles

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Leverman   01:13:24.000  747 Havoc Energy
2 Guy Strait   01:16:39.000  746 Bicycle Inc/ trek
3 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX01:19:18.000 277658  744 CALICO
4 Tim Phillips   01:21:40.000  751 
5 Mark Wohlwend   01:21:56.000  742 Windbreakers
6 Bill Nelson   Reklaw, TX01:24:59.000 286856  743 NRC/Pedalmasher
7 Jim Dallas   01:26:49.000  750 
8 Armando Vazquez Jr   01:27:29.000  748 
9 John Parten   Giddings, TX01:29:20.000 42968  745 Bicycles Inc.
10 Timothy McGuire   Highlands Ranch01:33:31.000 288998  740 TMBRA
11 Rick Westervelt   Austin, TX01:45:37.000 283484  741 
DNF Jose Rocha   DNF  749 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Hendry   Spring, TX01:31:36.000 268871  541 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
2 Zachary Carlson   Plano, TX01:34:43.000 277433  544 Matrix/Richardson Bike Mart
3 Arkadiucz Nowicki   01:36:29.000  555 64-sto leszno real
4 Luke Allen   Abilene, TX01:37:49.000 237533  543 Hill Country Bicycle WorksBike Town
5 Colin Roberson   Fort Worth, TX01:41:44.000 286774  542 Bicycles Inc./Trek
6 Nick Thorpe   Canyon Lake, TX01:41:47.000 257258  547 Team NRC
7 Christopher Garza   01:44:38.000  540 Southern Elite
8 Tanner Novaez   Selma, TX01:49:35.008 209110  546 Team Hammerhead
9 Benjamin Pennington   Highlands, TX02:03:11.000 271575  545 Southern Elite/Sun&Ski

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Gore   01:30:36.000  329 
2 Clark Ferley   01:32:46.000  342 Houston Bicycle Co.
3 Brian Barnett   01:32:48.000  320 
4 Andrew Leach   Houston, TX01:33:29.000 286014  321 Bikesport/Ion
5 Russel Schmidt   01:33:42.000  339 Tender Gooch Racing
6 Bryan Monier   01:34:01.000  322 Sage Cycles
7 Scott Schroen   Bentonville, AR01:34:14.000 185741  343 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
8 Theron Sweet   Austin, TX01:34:27.000 255241  324 Austin Parks and Recreation
9 Patrick Barrett   Santa Monica, CA01:34:35.000 234133  335 Team NRC/Kona
10 Brandon Barber   01:37:46.000  334 Austin Bikes
11 Ryan Odom   01:38:33.000  333 Sage Cycles
12 Justin Sheppard   01:39:05.000  330 
13 Joshua Rhodes   01:39:25.000  323 Aggieland Cycling
14 Christopher Mayes   01:39:37.000  338 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
15 Enrique Williams   01:39:39.000  325 Bicycle World & Fitness
16 Kevin Bowen   01:42:42.000  340 
17 Casey Stoddard   01:42:59.000  336 The Bicycle World
18 chris lorance   Mckinney, TX01:43:32.000 291254  331 Ouch My Shoulder
19 Gary Simpson   01:44:10.000  345 Team Sage Cycles
20 Christopher Woods   Mission, TX01:44:19.000 288884  327 Team McAllen
21 Luke Yantis   Austin, TX01:50:16.008 291841  326 Austin FlyersBicycle Sport Shop
22 Zachary Pennington   01:55:40.000  332 
23 Christopher Rice   01:57:24.000  328 Bikesport/Ion
DNF Kyle Davenport   Missouri City, TXDNF 239805  341 SugarCycles/Specialized
DNF James Rowan   Durango, CODNF 283821  337 Team NRC/Kona

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Norman   Houston, TX01:29:16.000 271660  357 Lonestar
2 ryan scott   Fort Worth, TX01:30:12.000 275643  358 Bicycles Inc./Trek
3 Richard Spiegel   Austin, TX01:30:13.000 211101  365 Ozone
4 Jason Maloney   Housotn, TX01:32:08.000 293259  355 Bikelane
5 Nathan Barnett   Houston, TX01:32:10.000 293264  351 Texas Cycling Stable
6 Mike Aguayo   Spring, TX01:35:03.000 282793  350 Team Bike Lane/WCCRT
7 Jason Barrows   The Woodlands, TX01:38:13.000 183672  366 Bike Lane
8 Corey Moser   Austin, TX01:38:28.000 286047  356 Tender Gooch
9 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX01:39:08.000 232048  364 Ozone
10 Dennis Lozano   Austin, TX01:39:15.000 258019  363 NRC/Pedalmasher
11 Rolando Vera   01:40:12.000  362 Team NRC
12 Chris Williams   01:42:43.000  367 Rogue Posse
13 Clinton Buss   Baytown, TX01:45:06.000 5385  352 Bikebarn
14 Glennon Simmons   Austin, TX01:47:20.008 285840  359 
15 Shane Waites   01:48:43.000  361 LOCO
16 Steve Fleming   02:02:23.000  353 
DNS Chris Hartley   DNS  354 
DNF John Martin   Houston, TXDNF 287196  360 BikeSport/ION

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Metcalf   San Marcos, TX01:33:28.000 255168  412 Team NRC/Kona
2 Juan Ocasio   Trophy Club, TX01:33:35.000 255794  407 Mad Duck
3 Alex Bernard   Houston, TX01:33:40.000 156895  408 
4 Gary Osborne   01:33:55.000  402 ODIN Telesystems
5 Chad Starrett   01:34:22.000  403 enviroinks.com
6 Shannon Henry   01:35:49.000  410 OMW
7 Derek Delpero   Austin, TX01:36:43.000 283697  392 Cycle Progression
8 Javier Elenes   Austin, TX01:36:54.000 286938  393 
9 Dustin Payne   Austin, TX01:36:56.000 248131  397 Team NRC
10 Matthew Denton   Round Rock, TX01:36:58.000 272240  398 Real T Team / Tortoise Racing
11 Dan Pawlik   Austin, TX01:37:05.000 166733  406 NRC/Pedalmashers
12 Jeremy Schmidt   Carrollton, TX01:38:18.000 148417  400 PACC
13 Ryan Brown   Mckinney, TX01:38:43.000 281962  390 
14 Emmanuel Gambert   Houston, TX01:39:11.000 275762  394 
15 Bryan Kreitz   Austin Tx01:39:28.000 115405  395 
16 Eric Novaez   Austin Tx01:40:00.000 195939  405 Team Hammerhead
17 Roger Yarn   01:40:09.000  416 
18 John Chad   01:40:12.000  419 
19 Jimmy Boyle   01:40:47.000  401 Sun & Ski Sports/Southern Elite
20 James Webb   Kyle, TX01:41:18.000 199834  415 Team NRC
21 Lonn Hart   01:41:19.000  421 Team NRC
22 James Koehn   Austin, TX01:41:44.000 272648  422 
23 Scott Hoggard   01:43:57.008  411 Panthers MTB Club
24 Oscar Hoyt   01:45:31.008  414 
25 Scott Marlowe   01:47:07.000  396 Rockwall Cycling
26 Eddie Erdwurm   01:48:18.000  409 OMW Racing
27 Michael Keefe   01:54:47.000  399 
28 Vince Parshall   01:55:38.000  413 
29 Opie Chapman   01:56:36.000  420 Houston Bicycle Co
30 Daniel Gonzalez   02:02:31.000  418 Hairy Leg Mt. Bikers
31 Thomas Clements   01:39:30.000  391 David's Cycles
DNF Jamie Bell   DNF  404 Bicycles Inc/Trek
DNF David Mumme   DNF  417 
DNF Todd Mayo   Malibu, CADNF 175882  423 Bike Works New Braunfels

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Thomas   San Antonio, TX01:34:26.000 272107  438 GT Dirt Coalition
2 Scott Long   Keller, TX01:35:55.000 144572  451 Longshot Racing
3 Daryl Hilsenbeck   Manchaca, TX01:36:14.000 290893  440 
4 Dr. Douglas Webb   Houston, TX01:36:17.000 257223  439 Texas Pro-Health Racing
5 Jason Grimes   Hurst, TX01:36:47.000 209149  450 Team OA/Mad Duck
6 Tim Kane   01:36:54.000  447 Team Sage Cycles
7 Chris Koob   Round Rock, TX01:37:44.000 269160  442 Team NRC
8 Michael Lieb   01:37:55.000  457 Houston Bicycle Company
9 Chad Welch   Salado, TX01:40:03.000 62441  452 Scott & White
10 Gary Hanna   01:40:43.000  455 Team NRC/Kona
11 Drew Richman   San Antonio, TX01:41:15.000 271035  434 Peak Fitness Racing
12 Brian Thornton   Houston, TX01:41:31.000 194604  443 Team Gainey
13 Mark Roberson   Katy, TX01:42:02.008 257392  435 M7 Racing
14 Shawn Harris   Tomball, TX01:43:12.008 220914  444 Team Bike Lane
15 Chris Eckert   Raleigh, NC01:43:17.008 189429  446 PACC
16 Mark Fraske   Austin, TX01:43:23.008 194267  462 Bike Lane
17 Dan Hickman   01:45:18.000  454 OMW Racing
18 Gordon Richardson   Houston, TX01:45:39.000 268739  586 Bikesport/Ion
19 Bill Duckworth   Houston, TX01:45:51.000 125976  431 David's Cycles
20 Leonard Roberson   01:46:05.000  445 Bicycles Inc./Trek
21 David Thibodeaux   Austin, TX01:48:18.000 184335  437 Team AT&T Brain&Spine
22 Matt Long   Spring, TX01:48:41.000 218600  453 WOODLAND CYCLE RACE TEAM
23 Joseph Trevathan   01:50:05.000  448 Spider Riders
24 Phil Horton   01:50:17.000  449 Team OA
25 Joel Bermel   New Braunfels, TX01:53:22.000 168574  441 Camino Real Cycling
26 Raul Flores   01:53:34.000  458 Solar Eclipse
27 Clarence Lamb   Houston, TX01:54:23.000 238070  460 Triontherun
28 Thomas Lawlor   01:57:26.000  461 Team NRC/Kona
29 Dennis Livingston   Red Oak, TX01:58:12.000 185910  456 
30 Ted Garza   01:59:35.000  432 Southern Elite/Sun & Ski
31 Kent McDonald   02:02:05.000  459 
32 Steven Bollenbaugh   Houston, TX02:04:03.000 61969  430 Bikesport/Ion
DNS Shawn Harrington   DNS  433 
DNF John Jameson   DNF  463 Team NRC
DNF Darryl Rosenfeld   Bellaire, TXDNF 255458  436 Gary Fisher/Subaru/Bikebarn

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gifford   Houston, TX01:32:49.000 280446  475 Team Bike Lane
2 Ken Hilger   Magnolia, TX01:35:43.000 40994  477 Team Bike Lane
3 Mark Pruitt   Fort Worth01:37:25.000 28786  490 
4 Leonard Service   Shreveport, LA01:38:13.000 231979  480 Team NRC/Kona
5 Greg Allen   Abilene, TX01:39:11.000 237532  478 Hill Country Bicycle Works
6 David Cornelius   01:39:52.008  492 Pickles in Montana
7 Robert Sparacino   01:40:46.008  473 cinotrio Racing
8 Frederick Willemsen   Round Rock, TX01:41:02.008 243606  474 Team NRC
9 Arthur Larson   01:41:39.000  487 
10 Mark Boraski   Highland Village, TX01:44:08.000 293816  483 Team OA/Mad Duck
11 Jamie Mitchell   Texas, TX01:44:44.000 286360  479 Violet Crown
12 Don Goerner   Lexington, TX01:45:07.000 168906  470 Austin PARD
13 John Dempsey   Moss Beach, CA01:46:27.000 164397  491 Hairy Leg Mt. Bikers
14 Theodore Rymal III   The Woodlands, TX01:46:56.000 271895  485 
15 Terry Pitts   01:49:29.000  488 
16 Gary Lloyd   Boerne, TX01:50:07.000 101057  471 Team Korrupshun
17 Sergio Garcia   01:50:15.000  486 W B C
18 Michael Ridener   Euless, TX01:52:35.000 68703  481 Bicycles Inc.
19 Ken Michalek   01:54:01.000  484 
20 Robert Ludwick   01:54:23.000  472 
21 Roel Chapa   01:54:54.000  476 Bicycles Inc. / Trek
22 Paul Herring   01:55:01.000  489 
DNF Walter Sheppard   Alvin, TXDNF 42108  482 
DNF Mike Forsyth   DNF  493 

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Bonner   Austin, TX01:34:49.000 194228  511 Team AT&T Brain&Spine
2 Lawrence Colvin   01:35:49.000  519 FWMBA
3 Gary Fraser   Abilene, TX01:36:50.000 79400  512 Biketown
4 Michael Coe   01:44:17.000  515 Ed's Body Shop
5 Phillip Bird   01:45:05.000  510 Phella's Racing
6 Mike McElveen   Austin, TX01:47:55.000 23434  177 Bicycle Sport Shop
7 Stanley Ford   Crowley, TX01:48:08.000 286295  520 
8 Jeffrey Sechelski   Houston, TX01:49:16.000 192611  522 Bikesport/ION
9 Steve Upperman   01:50:55.000  521 Texas Pro Health
10 Danny Sanchez   01:51:33.000  517 Bicycles Inc./Trek
11 Charles Meienberg   01:54:34.000  513 Bicycle World & Fitness
12 Mark Hargis   Grapevine, TX01:57:21.000 140813  516 Bicycles Inc./Trek
DNS David Smith   Houston, TXDNS 33108  514 GCCA
DNF Ronnie Supka   Houston, TXDNF 127850  518 BikeSport/ION

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Conor Steward   Boerne, TX02:05:29.000 194212  30 Hill Country Bicycle Works/FCB

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Drummond   Oklahoma City, OK01:48:51.000 269465  45 Schlegel Bikes
2 Eric Fleming   Damon, TX01:52:52.000 264099  43 Dallas Bike Works/Orbea
3 Kyle Johnson   Austin, TX01:52:53.000 165778  48 Matrix/RBM
4 Michael Wilder   Albuquerque, NM01:55:15.000 260481  46 PACC
5 Matthew Stottlemyre   Hewitt, TX01:57:02.000 277657  44 
6 Andrew Neilson   Houston, TX01:59:34.000 235610  41 Sugar Cycles - 180
7 Joseph Garcia   Kyle, TX02:00:30.000 262008  49 Team NRC/Kona
8 Dominic Adl   Houston, TX02:01:03.000 277431  40 Team NRC
9 Matthew Kocian   Fort Worth, TX02:01:22.000 237050  52 Big Pig Racing
10 Joe Walker   Austin, TX02:03:02.000 224640  42 Austin Bike/Revenant
11 Eric Comeau   Seattle, WA02:05:25.000 246279  242 Bike Barn/Gary Fisher
12 Brian McGrath   Austin, TX02:07:28.000 252726  53 Sugar Cycles-180
13 David Kessler   Austin, TX02:09:20.000 271149  54 Team NRC/Kona
14 Ryan Dromgoole   Denton, TX02:20:16.000 275193  47 PACC
DNF Simon Gonzalez   Saint Louis, MODNF 221980  50 Kordestani Cycling
DNF Joshua Clark   Fort Worth, TXDNF 153682  51 Colonel's Army

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bonavita   Dallas, TX01:53:44.000 4168  83 Giant
2 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX01:54:13.000 254112  62 Real T Team / Tortoise Racing
3 Toby Smith   Denton, TX01:54:24.000 185914  82 Park Place Dealerships/Dallas Bike Works
4 Jerod Walker   Plano, TX01:54:31.000 122903  78 
5 Sergio Angulo   Austin, TX01:54:36.000 184663  74 Hammerhead Bikes
6 Joshua Henderson   Austin, TX01:56:31.000 15780  80 Cycle Progression
7 Troy Fraske   Houston, TX01:56:48.000 236760  76 Bikelane Race Team
8 Christopher Warren   Houston, TX01:57:25.000 218977  77 Bikesport
9 Jeff Turner   Richardson, TX01:58:20.000 177873  67 Dallas Bike Works
10 Dave Esper   Cedar Park, TX02:00:00.000 153692  69 Team Hammerhead Bicycles
11 Keevin Sharp   02:01:17.000  72 Kordestani Cycling
12 Clint Fontenot   Conroe, TX02:01:25.000 282583  64 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
13 Jon Cotton   The Colony, TX02:02:25.000 265213  61 Real T Team / Tortoise Racing
14 Steve Etherton   Austin, TX02:02:55.000 271761  60 Cycle Progression
15 William Mabus   Dallas, TX02:04:05.000 42117  63 Orbea-Mavic
16 Paul Burpo   02:05:08.000  68 Southern Elite
17 W Andrew Lechner   College Station, TX02:05:26.000 166277  65 
18 Brad Wimberly   Austin, TX02:06:55.000 178646  81 Austin Tri Cyclist
19 Justin Cremer   Houston, TX02:08:30.000 85848  71 Bikesport / ION
20 Dustin Barton   Blanco, TX02:08:32.000 85066  73 Team Hammerhead Bicycles
DNF Clay Kimsey   DNF  79 Austin Flyers
DNF Travis Justilian   Austin, TXDNF 220479  66 Team Cycle Progression
DNF Steven Whitehead   San Antonio, TXDNF 119026  70 Ride Away/Odwalla
DNF Jaime Sanchez   Fort Worth, TXDNF 165714  75 Colonel's Bike

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX01:23:59.000 6135  125 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Adam Salladin   Kerrville, TX01:25:02.000 31116  136 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Joseph Gold   Dallas, TX01:25:17.000 68231  127 Southern Elite/Sun & Ski Sports
4 Mark Landeck   Seabook, TX01:25:36.000 188556  120 Texas Pro Health Racing
5 Boyd Wallace   Garland, TX01:26:12.000 163030  124 Dallas Bike Works
6 Dwayne Otto   Muenster, TX01:27:05.000 26937  131 Mad Duck
7 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX01:27:34.000 271193  118 Team Bike Lane/WCCRT
8 Paul Sacket   Troy, TX01:28:15.000 243590  115 Hill Country Bicycle Works
9 Antonio Torrini   Austin, TX01:28:41.000 204871  133 Hammerhead Bikes
10 Peter Stewart   Houston, TX01:28:58.000 167097  140 Bikesport
11 Mike Norman   Fort Worth, TX01:29:46.000 278106  113 Cyclesmith/Dallas Bike Works
12 Kelly Kerby   Austin, TX01:29:47.000 139799  139 Hammerhead Bikes
13 Forist David Jr   Converse, TX01:29:48.000 219282  117 Sage Cycles
14 David Parker   San Antonio, TX01:30:11.000 27256  114 Solar Eclipse
15 Brian Zettner   San Antonio, TX01:30:54.000 186298  138 Zettner Mows
16 John Larson   Mckinney, TX01:31:19.000 194312  123 Dallas Bike Works/Hooters
17 Michael Rossi   Houston, TX01:31:27.000 107218  135 Bikesport/Ion
18 Derek Russey   Dripping Springs, TX01:32:30.000 148416  130 Livestrong/Mellow Johnny's
19 David Mackey   Magnolia, TX01:32:47.000 205028  112 Team Bike Lane
20 Paul Allan   Hosuton01:33:18.000 276016  110 Bicycle World & Fitness
21 Leonard Gremillion   Houston, TX01:34:49.000 256932  129 Bikesport/ION
22 Holt Harlan   Houston, TX01:35:17.000 15091  126 Bikesport/ION
23 Don Losawyer   Arlington, TX01:35:32.000 275430  122 PACC
24 Richard Kinsey   San Antonio, TX01:39:42.000 157782  128 RideAway Bikes
25 Allen Zolondek   Round Rock, TX01:44:20.000 104907  142 Team AT&T-Brain and Spine Cycling
26 Charles Covill   Austin, TX01:46:09.000 165262  141 CLIFBAR/Hammerhead
DNS David Svahn   Friendswood, TXDNS 200298  116 Bay Area Bicycle Shop
DNS Chris Campbell   San Diego, CADNS 171242  111 Mathews Elementary School
DNF Freddy Moore   Kyle, TXDNF 178627  132 Team NRC/Kona
DNF Fred Gray   Spring, TXDNF 187011  134 Woodlands Cycling
DNF Nick Sheen   Austin, TXDNF 209161  121 Cycle Progression
DNF Alex Arumi   Austin, TXDNF 1984  137 Cycle Progression

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Martin   Mcallen, TX01:27:51.000 22655  172 TEAM MCALLEN
2 Kevin Highfield   Spring, TX01:31:56.000 218694  186 Southern Elite/Sun &Ski Sports
3 Randy Wolf   Grapevine, TX01:32:02.000 192283  176 Mad Duck
4 Martin Soetaert   Austin, TX01:33:07.000 33420  175 Team AT&T Brain&Spine
5 Greg Rueb   Georgetown01:33:30.000 142796  174 
6 Todd Fox   Southlake, TX01:33:45.000 12174  170 MAD DUCK
7 Robert Grant   Newfoundland, NJ01:34:19.000 13909  171 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
8 Alan Johnson   Dallas, TX01:34:39.000 157600  183 Matrix/RBM
9 Tony Sturdivant   San Angelo, TX01:34:40.000 269518  180 Concho Bike
10 Robert Coreale   Houston, TX01:35:15.000 7789  187 Bike Barn Texas
11 Spencer Jewell   Waco, TX01:35:48.000 110566  181 Sage Cycles
12 John Fleming   Damon, TX01:36:23.000 273864  178 Solar Eclipse
13 Andy Kathan   Tyler, TX01:39:26.000 18590  119 Mad Duck
14 Rick Morris   Provo, UT01:41:56.000 177354  182 Team Sage Cycles
15 Michael Floores   Houston, TX01:43:54.000 11872  188 Team NRC/Kona
16 Willie Rivera   San Antonio, TX01:44:52.000 174442  184 GT Dirt Coalition
17 David Rilling   Houston, TX01:48:15.000 245588  173 NWCC
18 John McCauley Jr   Fort Worth, TX01:48:48.000 81857  179 Bicycles Inc/Trek
19 Scott Schaefer   Houston, TX02:01:07.000 126923  185 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Luis Gonzalez   Houston, TXDNF 172879  270 Bikesport/Ion

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marvin Hester   Garland, TX01:40:10.000 188938  214 Mirage
2 Bill Moreman   Arlington, TX01:40:19.000 84650  210 Bicycles Inc./TREK
3 John Howell   Austin, TX01:50:19.000 169633  213 Team NRC/Kona
4 Desmond Rolf   La Marque, TX01:56:17.000 105398  211 Bikesport/Ion
5 Peter Bielinski   Houston, TX02:04:03.000 154163  215 Hairy Legs
6 Lewis Herridge   Gordonville, TX02:07:06.000 175630  271 
DNF Bohumil Kral   Beaumont, TXDNF 129177  212 

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Allen   00:44:04.000  921 Hill Country Bike WorksBike Town
2 Emily Mathis   00:45:24.000  923 Waco Bicycle Club
3 Katie Roberson   00:51:58.000  920 
4 Ixzel Amador   01:08:49.000  922 Los Amadores

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   00:32:37.000  943 Waco Bicycle Club
2 Lillian Frasier   Boerne, TX00:34:30.000 263801  941 Hill Country Bicycle Works
3 Claire Allen   00:35:11.000  942 Hill Country Bicycle WorksBike Town

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Jaimes   01:31:20.000  960 Austin PARD
DNF Jordan Fisher   DNF  878 

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Martinez   Austin, TX01:31:30.000 290037  970 Austin PARD

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Pearson   01:31:29.000  762 
2 Natalie Stolpman   01:31:30.000  763 
3 Andrea Shields   Houston, TX01:41:49.000 279296  760 
DNF Rene Boesen   DNF  764 Bicycle Sport Shop

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charity Goswick   01:18:31.000  774 
2 Amy Farley   01:24:06.000  776 
3 Colleen Quindlen   Austin, TX01:25:44.000 288150  772 Team NRC/Kona
4 Kim Sitta   01:28:45.000  672 
5 Laurie Hanna-LeBert   01:33:51.000  773 
6 Leslie Danaher   02:59:00.000  775 
DNF Eve Bryant   DNF  777 Team WOO-Woo
DNF Allison Hargis   DNF  770 RBM/Matrix

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Engel   01:24:32.000  791 Bicycles INC/TREK
2 Susan Dickerson   01:54:48.000  792 
3 Rosie Campos   03:00:26.000  790 Cactus Flowers

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX01:53:22.000 263300  590 Team NRC/Kona
2 April Cunningham   Alamosa, CO02:09:35.000 195908  591 Solar Eclipse
3 Madelyne Groda   02:10:27.000  593 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn
4 Lucy Brown   Houston, TX02:14:34.000 259584  592 Solar Eclipse
DNF Nadina Junuzovic   Austin TxDNF 281770  594 Austin PARD

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Boren   01:50:53.000  561 Team NRC
2 Luan Roberts   Idaho Springs, CO01:58:22.000 284509  560 
3 Charissa Luman   02:01:03.000  563 Sage Cycles
4 Shannon Bell   02:30:07.000  562 

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Jones   Houston, TX01:47:51.000 289166  570 Bikesport/Ion
2 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX01:53:51.000 143436  571 Team Rockwall Cycling
3 Donna DelBello   01:55:04.000  574 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
4 Carrie Goff   01:55:07.000  573 
5 Tommie Richardson   Austin, TX01:55:37.000 290358  575 Team Hammerhead Bicycles
6 Maria Hernandez   Reklaw, TX01:56:30.000 286821  572 NRC/Pedalmashers
7 Clare Schoene   Houston, TX02:01:37.000 269519  578 Sugar Cycles
8 Margaret Nolen   Cedar Park, TX02:09:15.000 291188  576 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Kristi Welch   Austin, TX02:10:29.000 222610  577 NRC Pedalmashers

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   01:45:37.000  584 Bicycles Inc/Trek
2 Jennifer Joy   Austin, TX01:49:18.000 249798  587 Team NRC
3 Alicia Roberson   01:55:02.000  583 Bicycles Inc./Trek
4 Monica Trevathan   01:59:02.000  585 Spider Riders
5 Carla Jennings   Austin, TX02:29:06.000 237027  581 Team NRC
6 Nancy Coe   02:41:56.000  582 
DNF Dana Goerner   DNF  580 Austin Parks and Recs.

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Uhl   Smithville, TX01:48:40.000 185730  232 Solar Eclipse
2 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ01:50:51.000 267760  231 Sugar Cycles - 180
3 Megan Steward   Boerne, TX01:59:43.000 194211  230 Hill Country Bicycle/FCB

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX01:34:12.000 280868  243 Team Hammerhead Racing Company Inc.
2 Kim Jennings   Waco, TX01:41:19.000 222697  241 SoBe Cannondale
3 Julia Jenkins   Houston, TX01:43:18.000 206021  240 Bike Sport / ION

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX01:35:28.000 271764  252 Cycle Progression
2 Sara Krause   Austin, TX01:43:50.000 185228  251 Team NRC
3 Susan Stormer   Austin, TX01:58:29.000 156430  253 Austin Flyers
DNF Sheila Wadley   Austin, TXDNF 178474  250 Austin Bikes

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Chance   Dallas, TX01:39:44.000 157443  262 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Catherine Moritz   Houston, TX01:50:46.000 203939  264 
3 Lisabeth Gibson   Houston, TX01:57:13.000 136688  265 Bikesport/ION
4 Tanya Woody   San Antonio, TX01:58:01.000 236072  260 Team Hammerhead
5 Kathy Johnson   Dallas, TX01:58:09.000 157466  261 Matrix RMB
DNF Karie Mueller   Amarillo, TXDNF 214338  263 Chase/Velocity

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hodge   Houston, TX01:37:09.000 16383  273 Southern Elite
2 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX01:43:59.000 26368  272 Hill Country Bicycle Works/FCB
3 Janis Moreman   Arlington, TX02:16:07.000 84651  274 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUOREOSMOSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee