Race Results for
Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chuck Leach   1:37:11  222 
2Ian Herchenroder   1:45:21  220 
3590.00Frank Dally   Bethel, CT1:45:55 207866  221 

Men - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1287.49Mike Montalbano   Hewitt, NJ2:16:25 214668  500 
2302.97Randall Jacobs   Brighton, MA2:20:52 266868  505 
3318.44John Foley   Fiskdale, MA2:22:06 121026  509 
4333.92Michael Bartlett   Sunderland, MA2:25:11 225390  501 
5349.40Seamus Powell   Round Top, NY2:25:13 242397  502 
6364.88Mike Joos   Reston, VA2:26:54 136615  512 
7380.35Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:27:54 38209  510 
8395.83Gregory Carpenter   Durango, CO2:28:49 191158  503 
9411.31Timothy Johnson   Topsfield, MA2:34:20 18056  661 
10426.78Jon Rowe   Bennington, VT2:35:01 30742  507 
11442.26James Harmon   Fort Collins2:36:20 265280  504 
12457.74Matthew Green   Hatfield, MA2:39:23 226152  506 
13473.22Peter MacLeod   Canton, MA3:01:34 87304  508 
DNFSean Daley   Plymouth, MA 160898  511 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Campbell   0:39:05  393 
2Donald Stankus   0:45:46  391 
3Steven Saranga   0:49:20  392 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cal Simho   1:03:10  133 
2Alec Goldsmith   1:07:12  
3Caleb Booth   1:16:28  
4Owen Fowler   1:16:33  
5550.13Nolan Garon   Dunstable, MA1:16:50 236457  
6558.11Dale Baker   East Hampton, CT1:19:14 266316  130 
7Eric Zahn   1:21:45  
8Jake Cracas   1:22:24  
9Moritz Grosser   1:29:04  
10Donald Cratella   1:40:57  
DNFGregory Bosworth     
DNFZach Edwards     132 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brendan Mahoney   1:03:58  201 
2Scott Scholl   1:07:24  202 
3David Lambert   1:13:08  200 
4William Bodine   1:23:31  203 
5590.00Graig Judge   Killingworth, CT1:34:04 263122  204 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Joshua Simpson   Manchester, CT1:02:01 293901  302 
2Rob Tandy   1:17:51  306 
3560.00Alex Hutchinson   Grove City, FL1:40:08 296956  300 
4570.00Stephen Sekelsky   Northford, CT1:43:14 239350  304 
5580.00Kevin Hutchinson   Carver, MA1:47:52 298355  303 
6Norman Spring   1:48:43  305 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Cole   1:12:15  402 
2427.64Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:12:18 268805  400 
3Art Randolph   1:13:45  403 
4George Jones   1:19:00  404 
5Marco Lambert   1:23:09  401 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Claude Morneault   1:15:12  532 
2William Turner   1:18:25  531 
3Daniel Smiley   1:31:35  533 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Scheibenplug   1:50:54  14 
2Luen Proft   1:50:55  15 
3Tyler Samson   1:52:52  13 
4Henry Miles   1:57:33  10 
5Trevor Maclean   1:59:28  12 
6Jeffrey Green   2:37:23  11 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anthony Clark   1:33:53  620 
2Adam Roth   1:34:04  613 
3Edenilson DaSilva   1:41:31  619 
4Jeff Lukach   1:46:00  615 
5Arik Mitschang   1:48:59  617 
6489.83Jonathan Sawn   Granby, CT1:50:44 262054  614 
7Nicholas Queswel   1:53:56  618 
8533.00Taylor Valentine   New Haven, CT1:57:44 178280  621 
9554.59Kyle Butler   Somerville, MA2:06:09 269574  612 
DNFKyle Peterson     611 
DNFJeffrey Baker     610 
DNFSean Kennedy     616 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Wissell   1:32:12  358 
2Jeff L'Heureux   1:38:10  361 
3Gerry Barbosa   1:38:55  360 
4370.18Jake Colvin   Wallingford, CT1:40:54 270420  351 
5389.81Craig Kennedy   Suffield, CT1:42:19 65969  356 
6Oscar Jimenez   1:46:38  354 
7429.05Maison Chen   Del Mar, CA1:48:48 127537  357 
8Chris Haeni   1:49:53  352 
9Joseph Tramontano   1:54:07  355 
10Adriano Frechel   2:04:10  350 
11Morgan Hanna   2:11:45  353 
DNFNoah Meyerhans     359 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1326.94Sylvain Loize   Barrington, RI1:40:45 228641  479 
2332.61Matthew Snow   Fairfield, CT1:44:42 112195  473 
3338.27Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:44:59 282269  470 
4343.94George Kenty   Medford, MA1:45:12 187070  472 
5Will Raymond   1:48:25  477 
6355.27John Allen   East Berlin, CT1:49:01 239954  461 
7360.94Jack Enxuto   Simsbury, CT1:50:53 75160  478 
8366.60Alexis Arapoff   Stow, MA1:51:04 43811  468 
9Raymond Hanley   1:52:07  474 
10Joe Miles   1:54:35  463 
11Mike Rossi   1:56:45  471 
12Matt Eigner   1:57:08  460 
13394.94David Powell   Longmeadow, MA1:57:55 253074  465 
14Eric Policarpio   2:06:49  476 
15Frank Navone   2:12:27  467 
16John O'Keefe   2:22:38  464 
17Gerry Raymonda   2:23:11  469 
DNFRob Lockhart   Old Greenwich, CT 260691  462 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Scherp   1:59:15  544 
2449.72Harold Green   Hatfield, MA1:59:19 226151  542 
3468.31George Biron   Arlington, MA2:00:48 3756  548 
4Jay Mongillo   2:15:48  541 
5505.49John Lockwood   West Simsbury, CT2:16:51 175524  540 
6524.07John Torrey   South Daytona, FL2:17:48 199705  547 
7542.66Michael Cyr   Mansfield Center, CT2:18:11 146313  546 
8561.25john weferling   East Longmeadow, MA2:18:57 272347  543 
9579.84William Bonin   Hampton, CT2:19:34 156799  545 

Men - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerald Gilsinger   2:14:46  110 
2Dave Barr   Ayer, MA2:16:54 229059  111 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tate Colbert   2:39:47  21 
DNFAaron House   Great Barrington, MA 229608  20 

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1261.57Tom Sampson   Holderness, NH1:57:34 160766  708 
2297.95Eric Carlson   Bristol, CT2:01:42 233018  703 
3334.32Timothy Daigneault   Dudley, MA2:02:46 246346  707 
4370.70Jeff Landfried   Amherst, MA2:09:10 245747  709 
5Cary Fridrich   2:10:34  705 
6Keith Berkoben   2:12:15  704 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7334.25Miles Ericson   Granville, MA2:18:16 153128  711 
8Daryl Wilson   2:27:24  710 
9519.76Brandon Baker   Ashburnham, MA2:29:00 205912  702 
DNFGeorge Haydock     700 
DNFColin Reuter   Somerville, MA 147771  712 
DNFGregory Whitney     706 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Sweeney   2:04:17  660 
2305.21Jeffrey Gelt   Farmington, CT2:06:48 13030  653 
3Curtis Boivin   2:08:33  658 
4David Hildebrand   2:10:01  657 
5343.15Matthew Jalbert   Sturbridge, MA2:10:02 136666  655 
6355.79Michael Kelly   Watertown, CT2:12:26 94642  650 
7368.44Scott Brooks   Westford, MA2:13:05 189995  659 
8Andreas Hall   2:14:50  652 
9Christopher Evans   2:16:14  651 
10406.38Robert Carmen   Simsbury, CT2:21:04 111810  656 
11419.03Arthur Roti   Granby, CT2:30:20 30703  654 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1384.40Jeffrey Molongoski   Ashfield, MA2:06:08 90394  435 
2401.92Charles Beal   W Hartford, CT2:07:07 106073  425 
3419.45Christopher Flagg   Westfield, MA2:10:52 179600  436 
4Chris LaPlante   2:11:57  434 
5454.50Jeffrey Fowler   Florence, MA2:12:08 238381  427 
6472.03Royce Yeomans   Springfield, MA2:15:13 143685  430 
7489.55Donald Seib   Bryant Pond, ME2:20:43 77357  428 
8507.08David Cormier   Tolland, CT2:27:28 121841  433 
DNFWayne Cunningham   Wayland, MA 91485  426 
DNFTodd Bowden     432 
DNFGeoffrey House   Great Barrington, MA 70131  431 
DNFJeff McKay     429 

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1347.38Andrew Chambers   Bolton, CT2:11:06 210960  580 
2374.51Anthony Muffatti   Bethel, CT2:13:26 174438  584 
3Mike Napolitano   2:15:34  585 
4Ron Beliveau   2:20:28  586 
5455.91Christopher Logan   Keene, NH2:27:34 21464  583 
6483.05Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:34:44 276617  581 
7Mark Stevens   2:43:15  582 

Men - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brandon Smiley   0:35:36  131 
2Randy Kirk   0:35:40  291 
3Cody Dunn   0:38:16  292 
4Greg Coffey   0:49:49  290 

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1353.66Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:17:54 103270  277 
2444.72Cris Rothfuss   Medford, MA2:31:10 210803  275 
3535.78Linnea Koons   Roxbury, MA2:40:28 224763  276 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rachel Chambers   1:29:17  97 
2Shannon Nelson   1:32:22  96 
3Chelsea Corell   1:36:29  95 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kim Jaya   1:24:04  600 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lynette Wood   1:17:07  102 
2Sue Willliams   1:18:16  103 
3Lisa Higgins   1:27:24  101 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sadie St. Germain   1:30:11  30 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lori Kohls   Woodway, TX1:18:53 198379  730 
2Natalia Gardiol   1:22:35  732 
3Samantha Langton   1:42:34  731 

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.93Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:24:35 201114  51 
2Susan Lucek   1:25:10  52 
3Lynn Samartano   1:25:38  55 
4492.25Marilyn Quinlan   Canton, CT1:26:29 2865  53 
5514.02Marjorie Bowen   Burlington, CT1:30:03 270116  54 
6535.79Katie Rudy   Lake City, MN1:30:54 255417  50 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Barensfeld   Ellwood City Pa2:30:46 234148  65 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Fuchs   Hartford, CT2:53:46 268361  80 

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caitlyn Hime   0:49:25  41 
2565.00Shanna Rasmussen   Trumbull, CT1:00:15 290472  40 
3Tamara Bonn   1:02:44  42 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee