Race Results for
East Canyon Road Race
East Canyon, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/25/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - B - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Burt   Sandy, UT 246021   
2 Alex Lizarazo   North Ogden, UT 210566   
3 Tim Briley   Park City, UT 83978   
4 Steve Schoonover   Draper, UT 254266   
5 unknown rider      
6 Darren Wiberg   Payson, UT 254184   
7 TOM NYE      
8 Stephen Clyde   North Logan, UT 205826   
9 Douglas Olmstead   South Weber, UT 211306   
10 Adam Taylor   Pleasantgrove, UT 280724   
11 Bill HENDRICKSON   Saint Louis, MO 391417   
12 Jonathan Atzet   Draper, UT 279136   
13 Eric Hulphers   Layton, UT 261633   
14 greg skordas   Murray, UT 276401   
15 Alan Hammond   Saltlakecity, UT 291844   

Men - JR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Powell   Roosevelt, UT 225606   
2 DALLEN BROADBENT      
3 Ryan Westerman      

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SHAEFER      
2 Scott Allen   Sandy, UT 131004   
3 PETER BELAND   Little Rock, AR 47037   
4 Sean Hoover   Riverton, UT 197932   
5 Piotr Strzelec   Draper, UT 57957   
6 Donald Armstrong   Ogden, UT 1910   
7 Daniel Minert   Pleasant View, UT 179021   
8 David Sharp   Salt Lake City, UT 161941   
9 Mike Hanseen      
10 Andrew Lock   Midvale, UT 21418   
11 Andre Gonzalez   Lehi, UT 91576   
12 Shane Powell   Roosevelt, UT 225080   
13 Brian Avery   Salt Lake City, UT 245395   
14 Steven Lewis   Echo, UT 21113   
15 Shwan Haran      

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Zimbelman   Provo, UT 91557   
2 Gary Porter   Roy, UT 60559   
3 Jeff Clawson   Sandy, UT 103430   
4 Gary Gardiner   Centerville, UT 78542   
5 Jerald Hunsaker   Midvale, UT 142960   
6 Christopher Best   Park City, UT 49706   
7 Jeffrey Ure   Park City, UT 36248   
8 Louis Riel   Salt Lake City, UT 157566   
9 Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT 67936   
10 Kory Gellette      
11 James Ferguson   Ogden, UT 200321   
12 John Lauck   Bountiful, UT 228846   
13 Daren Cottle   Sandy, UT 133750   
14 unknown rider      
15 Curt Bates   Bluffdale, UT 241001   
16 GEORGE KLONIZO      
17 Sam Wolfe   Sandy, UT 38797   
18 Michael Mac Donald      
19 Andy Nelson   Bountiful, UT 292845   
19 LORIN RONNOW   Salt Lake City, UT 264904   

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Simmons   Layton, UT 199407   
2 Shannon Storrus      
3 Gary Powers      
4 Phillip Pattison   West Jordan, UT 225643   
5 Rick Simi   South Jordan, UT 280680   
6 Jim Gilland   Layton, UT 260463   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Slack   Meridian, ID 208936   
2 Nathan Page (1 - Cat1)   Kaysville, UT 160298   
3 Chase Pinkham   Salt Lake City, UT 251593   
4 Eric Jeppsen   Salt Lake City, UT 228832   
5 BILLY DEMONG      
6 Benjamin D'Hulst   Roy, UT 211886   
7 Michael Booth   Salt Lake City, UT 212282   
8 Tanner Putt   Park City, UT 216553   
9 Brandon Lynch   Hailey, ID 235955   
10 David Harward   Salt Lake City, UT 15338   
11 Alexander Rock   Salt Lake City, UT 150518   
12 Francis (Gardie) Jackson   Larkspur, CA 60511   
13 Zan Treasure   Ogden, UT 143866   
14 Dustin Eskelson   Roy, UT 219289   
15 Tyler Riedesel   Salt Lake City, UT 264518   
16 Phillip Wood   Salt Lake City, UT 214304   
17 uknown rider      
18 Aaron Olsen   Woodscross, UT 181440   
19 Robert Lofgran   Hcmc 177392   
20 Ben Nichols   Sandy, UT 242490   
21 Mike Sohm   Salt Lake City 219095   
22 John McDaniel   Salt Lake City, UT 199071   
23 Billy Allen   Sandy, UT 77303   
24 Jesse Gordon   Salt Lake City, UT 182569   
25 Ryan Barrett (2 - Cat1)   Provo, UT 2708   
26 Todd Hageman   Park City, UT 50257   
27 George (Tad) Hamilton   Boise, ID 14809   
28 Eric Moore (1 - Cat2)   Park City, UT 256548   
29 Travis Horton   Salt Lake City, UT 187537   
30 Scott Patten   Park City, UT 146288   
31 Patrick Fasse   Elburn, IL 211519   
32 Tyler Higley   Kaysville, UT 55606   
33 Ali Goulet (2 - Cat2)   Salt Lake City, UT 13796   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Thiel   Salt Lake City, UT 254372   
2 Erik Harrington   Salt Lake City, UT 263132   
3 Jon Schofiel      
4 Todd Neumarker   Pleasant Grove, UT 259988   
5 JUSTIN HEALEY      
6 Robert McGovern   Pocatello, ID 116465   
7 Sam Todd   Salt Lake City, UT 234348   
8 Elliott Smith   Murray, UT 239763   
9 Justin Wilson   Salt Lake City, UT 263234   
10 Spencer deBry   Sandy, UT 242242   
11 Kirk Minor   Riverton, UT 242779   
12 Weston Woodward   Ogden 199584   
13 Joshua Hickman   Salt Lake City, UT 248015   
14 Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT 237328   
15 Josh Carter   South Ogden, UT 245675   
16 Jon Milner   Sandy, UT 192387   
17 Manny Cypers   S. Ogden, UT 248993   
18 Perry Hall   Park City, UT 206431   
19 Cameron Patch   Salt Lake City, UT 256779   
20 Clint Carter   Salt Lake City, UT 220916   
21 Courtney Larsen   Ogden, UT 247000   
22 Rob Brasher   Salt Lake City, UT 209835   
23 Brian Randall   Layton, UT 228881   
24 Gary Dastrup   Stansbury Park, UT 8676   
25 Robert Hansen   South Jordan, UT 143463   
26 Ken Webster   Sandy, UT 232155   
27 Ted Tabs      
28 Todd Taft   Salt Lake City, UT 207596   
29 Gregory Tibbitts   Kaysville, UT 146721   
30 Mike Gillette   Westhaven, UT 189810   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACK SIMONS   Park City, UT 119687   
2 Gordon Cottle   Sandy, UT 269345   
3 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT 274878   
4 Chris Mckay      
5 Alex Obbard   Salt Lake City, UT 264189   
6 Tyler Kirk   Sandy, UT 261681   
7 Jason Smith   Sandy, UT 261714   
8 David Cole   Salt Lake City, UT 259033   
9 matt bradley   Sandy, UT 258372   
10 Will Hanson   Draper, UT 276490   
11 JAMES CRAWFORD      
12 kevin wilde   Salt Lake City, UT 275240   
13 Zach Terry   Sandy, UT 245783   
14 Brett Wilking   Salt Lake City, UT 260746   
15 Brooks Stevenson   Kaysville, UT 245838   
16 Kevin Parry   Sandy, UT 260918   
17 Julian Fowkes   Salt Lake City, UT 274402   
18 Vaughn Nelson   Lacey, WA 275351   
19 seth bradley   Sandy, UT 260573   
20 Karsten Shumway   South Jordan, UT 243931   
21 Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT 250061   
22 Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UT 230640   
23 Lance Anderson   Draper, UT 245283   
24 Justin Bingham   Roy, UT 167381   
25 John Bercaw   Salt Lake City, UT 202151   
26 Sean Paladini   Park City, UT 191641   
27 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT 61182   
28 Eric Martin   St. George, UT 266132   
29 Scott Openshaw   Draper, UT 253881   
30 Inacio Lopez   Saltlake, UT 278925   
31 Darin Wilson   Holladay, UT 211177   
32 Doug Hansen   West Jordan, UT 243640   
33 Seth Gunderson   Charlottesville , VA 256169   
34 Norman Frye   Salt Lake City, UT 260377   
35 Bo Pitkin   Park City, UT 201749   
36 Walter Blanco   Layton, UT 196598   
37 Craig Willis   Logan, UT 213007   
38 Ryan LeMone   Pleasant Grove, UT 235144   
39 Phillip Pattison   South Jordan, UT 224317   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Roberts   Saltlakecity, UT 291656   
2 Mike Luper   Draper, UT 116334   
3 michael Broadbent   Logan, UT 279187   
4 JERRY HICKS      
5 Brandon Judd   Heber, UT 289575   
6 Mike Kacht      
7 Chris Clyde   Sprinville Ut 281719   
8 richard caramadre   Salt Lake City, UT 276478   
9 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT 281191   
10 nolan finlayson   Riverton, UT 291403   
11 Todd Hamblin   Orem, UT 244351   
12 Kevin Johansen   Salt Lake City, UT 294076   
13 Liam ODonnell   Murray, UT 291424   
14 Adam Koch   Draper, UT 121699   
15 JOHNATHAN LIDDEN      
16 Ben Kofoed   Logan, UT 261643   
17 Sam Clark   Draper, UT 292970   
18 Jeremy Wallace      
19 Michael Hales   Salt Lake City, UT 291052   
20 Brian Nelson   Layton, UT 268689   
21 Adam Crayk   Draper, UT 291523   
22 Sten Haga      
23 Dan Wilcox   Draper, UT 292376   
24 Jeffrey Wood   Murray, UT 281071   
25 Alan Griffey   Roy, UT 278392   
26 Scott Powers   Sandy, UT 286504   
27 Robert Brigman   Lawrence, KS 268813   
28 Alex Kim   Salt Lake City, UT 261800   
29 Paul James   Sandy, UT 289749   
30 PETER EMERY      
31 CHRISTOPHER DAVIS      
32 Jacob Hamblin      
33 Zane Freebairn   Slc, UT 272712   
34 John Peebler   Southjordan, UT 291133   
35 Stephen Higgins   Salt Lake City, UT 278950   
36 Mason Smith   Logan, UT 246212   
37 Darin Armstrong   South Jordan, UT 291794   
38 Riley Siddoway   Coalville, UT 277515   
39 Kevin Packer   Draper, UT 289541   
40 Ryan Schoeek      
41 Rick Finlayson   Highland, UT 279124   
42 matthew robbins   Lehi, UT 276755   
43 Spencer Tingey   Salt Lake City, UT 293764   
44 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT 298172   
45 Travis Fisher   Kearns, UT 278062   
46 Jerald Olsen   Roy, UT 278981   
47 Franz Butler   Kaysville, UT 291949   
48 ken francis      
49 Timothy Pickett   Bountiful, UT 294744   
50 Austin Scott   Ogden, UT 296550   
51 SCOTT LA Roche      
52 SHANE ESPLINE      
53 mark esplin   Centerville, UT 278796   
54 Christopher Taylor   Eagle Mountain, UT 294261   

Women - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Guthrie   Salt Lake City, UT 208087   
2 Roberta Powers   Draper, UT 264964   
3 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT 264904   

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans   Sandy, UT 201539   
2 Kelly Crawford   Ogden, UT 64973   
3 Laura Howat   Salt Lake City, UT 147582   
4 Denise Antacle   Holladay, UT 171605   
5 Kelly Dailey      

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Harward   Salt Lake City, UT 247090   
2 Alisha Welsh   Tucson, AZ 276369   
3 Tayler Wiles   Fairfax, CA 289582   
4 Nalder Breanne      
5 Jamie Carter      
6 Alison Frye   Salt Lake City, UT 247526   
7 Jamie Jenkins   Salem, UT 260965   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie Johnson   Park City 201583   
2 Alicia Finlayson   Highland, UT 291405   
3 ELIZABETH POTTER   West Valley City, UT 289614   
4 Lara Sparhawk   Boise, ID 286722   
5 Christy Hopkins      
6 Cris Kiser   Cottonwood, UT 287258   
7 holley aldred   Mapleton, UT 293687   
8 Kelly Powers   Salt Lake City, UT 278797   

Women - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaytie Scott   Ogden, UT 311329   
2 CARRIE SZUMNARSKI      
3 BETSY NELSON      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyBonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee