Race Results for
Wolverine State Time Trial Championship
Dearborn Heights, MI
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/29/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Doyle   Banner Elk, NC 225327   
2 Jordan Smitter   Byron Center, MI 236759   
3 Matthew Windy   Reese, MI 263676   

Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI 260245   

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   
2 Jeffrey Xu   Barton City, MI 280110   
4 James Moir   Farmington Hills, MI 278632   
5 James Anderson   Mesa, AZ 220662   

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Birmann   Portage, MI 237470   
2 Brett Beddow   Grossepointe, MI 279808   
4 Mark Sherman   Marshall, MI 266493   

Men - MR - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Palmer   Macomb, MI 67533   
2 Ron Stack   Fenton, MI 177087   

Men - MR - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Andriese   Traverse City, MI 209048   
2 David Hietikko   Ada, MI 16121   
3 Randall Hermann   Dexter, MI 101303   
4 Craig Rawlings   Grand Rapids, MI 208778   
5 David Rieland   Troy, MI 29849   
6 Michael Dega   Farmington Hills, MI 264316   
7 Paul Rivera   Southfield, MI 131480   

Men - MR - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Dybowski   Waterford, MI 10313   
2 James Ignash   Clawson, MI 276023   
3 James Martin   Arden 79183   
4 Tim Faas   Farmington Hills, MI 208526   
6 Scott Claes   W Bloomfield, MI 106137   
7 James Kubiak   Ludington, MI 241160   
8 Doug Schueneman   South Lyon, MI 273363   
9 Terry Bandstra   Spring Lake, MI 206138   

Men - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Fedrigon   Williamsburg, MI 11372   
2 Norman Licht   Traverse City, MI 233939   
3 Larry Bohnsack   Brighton, MI 40759   
4 Michael Faehnle   Sylvania, OH 159245   
5 Bernie Clincke   Murfreesboro, TN 170290   
6 Russell Shackson   Whitmore Lake, MI 235104   
7 Mark Bondarenko   Saginaw, MI 76175   
8 Paul Raynes   Richland, MI 263194   

Men - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Gilboe   Oakland, MI 13242   
2 EJ Levy   Bloomfield Hills Mi 21031   

Men - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Tarsha   Holland, OH 201839   
2 Kenneth Polidan   Muskegon, MI 28353   
3 David Ryskamp   Grand Rapids, MI 94536   
4 Jim Donaldson   Sylvania, OH 9778   
5 Harold Wilson   Bowling Green , OH 256005   
6 Raymond Richards   Fort Myers, FL 254485   

Men - MR - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Muller   Middleville, MI 45717   

Men - MR - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas ORourke   Westbloomfield, MI 281625   

Men - MR - 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antoon Huyghe   Shelby Twp, MI 17286   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Howard   Grand Rapids, MI 180491   
2 Tom Burke   Grand Rapids, MI 179205   
3 Jeff Koch   Elk Rapids, MI 19522   
4 Gary DeAngelis (1 - Cat2)   Plymouth, MI 154468   
5 David Baar   Ada, MI 125256   
6 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI 156235   
7 Kenneth Vernier   Sterling Heights, MI 201821   
8 Alvin Nordell   Golden, CO 169765   
9 Chisom Wilson (2 - Cat2)   Albuquerque, NM 87899   
10 Thomas Kachelmeyer   Royal Oak, MI 18395   
11 Bruce Rivera   Beverly Hills, MI 64577   
12 Cory Dubrish   Grosse Pointe Farms, MI 199004   
13 Andrew Weir   South Ogden, UT 169810   
14 Eric Phreed   Lansing, MI 161040   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrell Anderson   Mesa, AZ 236425   
2 James Minnema   Jenison, MI 258591   
3 Mark Hotchkin   Grand Rapids Mi 190321   
4 Eric Muehl   Mills River, NC 246666   
5 Christopher Boer   Grand Rapids, MI 111940   
6 David Morrissey   Ann Arbor, MI 221669   
7 Scott Kroske   Birmingham, MI 225584   
8 John Burrows   Northville, MI 213849   
9 Daniel Ritter   Maumee, OH 243763   
10 Rodger Bowser   Ann Arbor, MI 244327   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Younkins   Campbell, CA 264170   
2 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   
3 Tim Best   Sault Sainte Marie, MI 248700   
4 Scott Fabijanski   Royal Oak, MI 256573   
5 Andrew Lee   Lansing, MI 167025   
6 Michael Sackett   Wixom, MI 269930   
7 Bill Gallagher   Portage, MI 229151   
8 Mark Bush   Lawton, MI 274918   
9 Harold Jacobson   Columbia, MO 179957   
10 Paul Jacobson   Richland, MI 209765   
11 Steven Hetfield   Owosso, MI 255211   
12 Ben Penner   Ann Arbor, MI 155658   
13 Adam Sulkes   Westland, MI 191897   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Russell Kissel   Riverview, MI 276762   
6 Horst Obereder   Sylvania, OH 261610   
8 Douglas McKibbon   Farmington Hills, MI 276085   
11 Keith Grand   Harper Woods, MI 263250   
15 Thomas Novitsky   Northville, MI 227191   
17 Vinnie Bozich   Farmington Hills, MI 277288   
18 James Wiswall   Ann Arbor, MI 199105   
20 Alex Benikov   Lansing, MI 264365   
22 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ 241465   
26 Sean Kelly   Riverview, MI 246562   
27 Markus Nee   Ann Arbor, MI 244486   
28 Michael Walenta   Grand Rapids, MI 217158   

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Anderson   Saline, MI 273601   

Women - MR - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Martin   W Bloomfield, MI 79182   

Women - MR - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merry Vander Linden   Bloomfield Hills, MI 265734   
2 Sally Green   Westland, MI 264363   

Women - MR - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Gase   Jenison, MI 281701   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 April Yerge   Farmington Hills, MI 186984   
2 Danielle Young   Taylor, MI 179331   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Jacobs-Walt   Beverly Hills, MI 231841   
2 Lavinia Raffoul   Temperance, MI 194625   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpySierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee