Race Results for
Prescott Punisher
Prescott, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/19/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Conley   Payson, AZ 251389   
2 Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   
3 JAMES WESTON   Flagstaff, AZ 272079   
4 GENE CAPINAS   North Las Vegas, NV 197498   
5 Zack Ward   Flagstaff, AZ 275241   
DNF Dylan Greer   Gilbert, AZ 256959   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jestin Kuettel   Phoenix, AZ 131144   
2 CHRIS COOLEY   Phoenix, AZ 287797   
3 BILLY MILLER   Washington, DC 137324   
4 Michael Brunson   Flagstaff, AZ 226394   
5 JAMES ARROWOOD   Mesa, AZ 306479   

Men - SP - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Blattert   Surprise, AZ 271806   
2 MIKE WIMBUSH   Phoenix, AZ 285946   
3 Erin Kelly   Phoenix, AZ 243264   
4 COREY OBRIEN   Scottsdale, AZ 287879   
5 ERIC GUST      
6 Tim Misavage   Tucson, AZ 271892   
7 JEFF HALLUMS   Phoenix, AZ 332368   
8 Chad Sheirbon   Phoenix, AZ 247041   
9 Jonathon Bird   Phoenix, AZ 338656   
10 Brian Michaud   Rapid City, SD 260866   
11 JOHN SEYFRIED      
12 JOHN KUYLE      
13 SEAN IRWIN   Templeton, CA 178441   
14 BRIAN MURPHY      
15 David Craw   Mesa, AZ 271720   
16 GEORGE HACKETT   Phoenix, AZ 365744   
DNF DAVID LEVASSERU      

Men - SP - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Steiner   Mesa, AZ 61688   
2 ROBERT MIDDLEMORE   Prescott, AZ 105616   
3 ERIC LYNCH      
4 DANIEL KING      
5 Dan Vasily   Cave Creek, AZ 271993   
6 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
7 LARRY AMBROSE      
8 Kenneth Koch   Dewey, AZ 255654   
9 NOEL GARCIA   Phoenix, AZ 177810   
10 TOM SPENCE      
11 JIM CHOTT   Gilbert, AZ 286462   
12 STEVE LARSON      
13 DOUGLAS HUNT      
14 MICHEAL VINES      
15 STEPHEN PATTERSON      
16 BRAD HARRIS      
17 KENNETH ROSS      
18 Frank Renner   Tempe, AZ 86851   
19 OCTAVIO REAL   Tucson 393811   
20 Ed Neilson   Phoenix, AZ 25814   
21 Guy Bell   Glendale, AZ 142507   
22 Thomas Queen   Chandler, AZ 88520   
23 Kurt Mindy   Anthem, AZ 166882   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM AUWEN   Mesa, AZ 2119   
2 MICHAEL WHITEHEAD      
3 Mike Hicks   Fountain Hills, AZ 16109   
4 Douglas Thompson   Phoenix, AZ 240769   
5 James Cox   Glendale, AZ 187634   
6 ROBERT HEHLEN      
7 AL GORDELL   Prescott, AZ 177840   
8 Joseph Miller   Phoenix, AZ 255705   

Men - Single Speed Novice

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN SMITH      
2 MATTHEW PACHECO   Flagstaff, AZ 80993   
3 FRED IVEY      
4 JOSE AVILA      
5 JAMIE SEEGERT   Phoenix, AZ 88164   
6 RYAN NEIFFER      
DNF JOHN ENGLISH      

Men - Single Speed Advanced

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN OCONNER      
2 Douglas Kennedy   Georgetown, TX 102061   
3 Chris Latham   Flagstaff, AZ 20460   
4 DARRIN AUSTIN   Scottsdale, AZ 254810   
5 TAD FAGERHOLM   Phoenix, AZ 11161   

Men - Rock Crushers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Shouse   Tucson, AZ 82825   
2 ISAAC TAFOYA   Denver, CO 406289   
3 David Needham   Flagstaff, AZ 272089   
4 TIM SPICER      
5 JOHN MELLIN      

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   
2 Jeff Herrera   Tempe, AZ 210732   
3 Domenico Futia   Maple Valley, WA 176687   
4 Benjamin Webster (1 - PR)   Mesa, AZ 211019   
5 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   
6 Eric Neat (2 - PR)   Flagstaff, AZ 127889   
7 JOSH POWERS      
8 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
9 Christopher Suter   Flagstaff, AZ 194778   
10 Marcus Hayward   Mesa, AZ 241388   
11 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   
12 ESTEVAN SANCHEZ   Flagstaff, AZ 152919   
DNF Scott Keller   Sedona, AZ 125723   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Connors   Scottsdale, AZ 196490   
2 Tom OBrien   Scottsdale, AZ 270662   
3 Zach Stanford   Sedona, AZ 192062   
4 Neal Wright   Chandler, AZ 274576   
5 Robert Shaver   El Paso, TX 56061   
6 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
7 Benji Kozuch   Tucson, AZ 258737   
8 Daniel De Mos   Tiburon, CA 244512   
9 MICHAEL KRALL      
10 JONATHON CAVNER      
11 Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   
12 Chris Capages   Phoenix, AZ 151400   
13 Paul Rahn   Boulder, CO 236034   
14 JASON LOHMAN   Prescott Valley, AZ 21472   
15 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635   
16 Stephen DeLong   Tucson, AZ 230310   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Riseborough   Chandler, AZ 177853   
2 Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
3 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ 138202   
4 Robert LaRoche   Scottsdale, AZ 20390   
5 Mark Wille   Flagstaff, AZ 196295   
6 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   
7 Keith Koller   Yuma, AZ 19606   
8 Gary Hall   Phoenix, AZ 238165   
9 James LaBenske   Glendale, AZ 261256   
DNF Kevin Donnellan   Scottsdale, AZ 92196   
DNF Manny Ortiz   Waddell, AZ 230172   

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Becker   Prescott, AZ 165656   
2 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   
3 Kevin Quigley   Flagstaff, AZ 175298   

Men - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Kipper   Tempe, AZ 271871   
2 PATRICK CRONIN      
3 Wilson Lee   Scottsdale 140266   
4 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879   

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   
2 JASON CHRISTLEY      
3 David Polley   Peoria, AZ 271015   
4 RYAN DAUENHAUER      
5 LOGAN TITUS-ZIMMERSCHIED      
6 WESTLEY GROVE   Flagstaff 366365   
7 JUSTIN CHRISTLEY      
8 ERIC BROWN      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN VON SCHULZE      
2 DENNIS DROTZMANN      
3 TREVOR TITUS-ZIMMERSCHIED      
4 JACK LUCYSZYN      
5 Erowynn Maul-Latham   Flagstaff, AZ 262632   
6 BRENT T-BONE INTERPRETER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Taylor   Mesa, AZ 271968   
2 TYLER SANDOVAL   Flagstaff, AZ 272774   
3 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   
4 TANNER LESLIE   Flagstaff, AZ 277336   
5 DAVIS HOYT      
6 JORDAN YANOW      
7 DJ SERRANO      
8 LUKAS CRONIN   Cave Creek, AZ 306732   
DNF GARRETT CHOTT   Gilbert, AZ 286463   
DNF Jordon Lindberg   Phoenix, AZ 256972   
DNF KYLE WILLETT   Flagstaff, AZ 290452   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cypress Gorry   Brevard, NC 219681   
2 NICK KEY   Tucson, AZ 337734   
3 EVAN BROBY   Gilbert, AZ 271542   
4 JORDAN WOODARD   Queen Creek, AZ 256433   
5 ZACHARY DRUM   Queen Creek, AZ 270090   
6 DEREK LARSON   Conyers, GA 48665   
7 ZACHARY DRUM   Queen Creek, AZ 270090   
8 DYLAN KOPF      
9 WYATT SWITZER      
DNF MICHAEL WILKINS      

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCUS GRUNDY      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BROCK BOYNTON   Madison, WIOptional 264070   Optional
2 ROBERT FERRIN      
3 austin drum   Queen Creek, AZ 256670   

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT DAVIDSON      
2 AARON CHARLTON      
3 JOE BELL   Taylor Mill, KY 3231   
4 KEITH HUBBARD   Tucson, AZ 297886   
5 CRAIG GREGORY   Mesa, AZ 356352   
6 JEREMY JOHNSTON      
7 David DeNitto   Phoenix, AZ 257745   
8 JASON MCKINNEY      
9 NOEL GOMEZ      
10 DOMINIQUE HINOJOSA      
11 BRANNEN MAPLES      
12 JORGE MERAZ      
13 JOHN MACIULLA      
14 CHRIS HANSEN      
DNF Matthew Savidge   Scottsdale, AZ 234816   
DNF AARON KERTH   Phoenix, AZ 364821   

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WARREN GIBB      
2 WILLIAM STEVENS      
3 Grant Taylor   Mesa, AZ 210372   
4 SHAWN MILLER      
5 DAVID PECK      
6 DAN FISHER      
7 JAMES KEEGAN      
8 RICHARD MEYERS   Scottsdale, AZ 365009   
9 BILL LINDBERG   Phoenix, AZ 109694   
10 Dino D'Romero   Gilbert, AZ 271477   
11 Richard Gray   Tucson, AZ 270230   
12 JOHN WOODWARD      
13 PATRICK KIVIN   Phoenix, AZ 294759   
14 DAN SERRANO      
15 Ken Segel   Phoenix, AZ 265120   
DNF STEVE WARD      
DNF BRIAN WILLESS   Chandler, AZ 274256   

Men - BG - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN MILAN      
2 KEITH DOTY   Breckenridge, CO 9878   
3 Peter Hogan   Phoenix, AZ 195446   
4 Dave Baker   Phoenix, AZ 255957   
5 Michael Cronin   Tempe, AZ 177765   

Men - BG - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Collins   Phoenix, AZ 168694   
2 DOUGLAS BROWN      

Women - SP - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATRINA LOPEMAN      
2 DANIELLE DECARO   Prescott Valley, AZ 130465   
3 REBECCA MCFALL      
4 SHAWNA YOST      

Women - SP - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEANETTE WESLEY      
2 ANNE THAMES-REAL      

Women - Semi-Pro/Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806   
2 Linden Kimmerer      

Women - EX - Masters - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ 210728   
2 Christina Betz   Phoenix, AZ 210738   
3 Irene Pang   Newport News, VA 40484   

Women - EX - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Clayton   Phoenix, AZ 155568   
2 Lisa Barnes   Glendale, AZ 153171   
3 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
4 Deborah Martin-Wille   Flagstaff, AZ 196287   
5 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ 275692   
6 MARGARET GROVE   Flagstaff, AZ 234531   

Women - BG - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Wiebers   Mesa, AZ 271873   
2 TESS SEIMENS      
3 CHELSEA TITUS-ZIMMERSCHIED      
4 LINDSEY MCKINNEY      
5 JESSICA MILLER      
6 MIKAELA BELL      
7 TABITHA MCKINNEY      

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAUREN REAL      
2 KIA LIVELY      
3 AMANDA INTERPRETER      

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CELESTE GARCIA   Phoenix, AZ 207771   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUBREY GARCIA   Phoenix, AZ 187105   

Women - BG - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   

Women - BG - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOANNE GEIGER      
2 KIMBERLY WACK      
DNF HILAIRY HARTNETT      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerCUOREShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee