Race Results for
Iola Bump & Jump (2007 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/04/2008

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aristotle Peters   Hartford, WI1:35:03.8 242486  1076 Expo Racing
2 Samuel Geyer   Suamico, WI1:42:14.2 258210  1042 Stadium Bike
3 Joseph Maloney   1:44:24.0  1021 
4 Ryan Kann   1:45:12.0  1079 
5 Kyle Warras   1:48:14.1  1125 Muddy Cup
6 John Kummer   1:49:58.1  1071 Fattires and Beer
7 Justin Michels     2413 Gear N Up
8 Leif Byrge-Liebig     2147 Team Cyclopath
9 Phillip Anschutz     2115 
10 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  2098 Team MARS
11 Brendon Coleman   Cedarburg, WI 275431  2119 Alterra Coffee
12 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  2128 MARS
13 Myles Beach   Larsen, WI 208348  2019 mars
14 Theodore Peters   Hartford, WI 267190  2126 Team Mars
15 William Griesbach     2066 Point Pursuit
16 Michael Dutczak   Crete, IL 200766  2109 South Chicago Wheelman
17 Ted Sobotta     2221 Mountain Outfitters
18 Chris Hinshaw     2049 
19 Greg Parker     9012 Team Extreme
20 Alex Grohmann     2383 XXX Racing/29er Crew
21 Caleb Lenss     2037 
22 Zeb Rybar     2373 
23 Rudy Konz     2136 Gear N Up
24 Max Rainey     2091 Cliff bar
25 Chris Denny     2023 
26 James Farrugia     8044 
27 Adrian Icenogle     2097 
28 Ian Haupt     2153 Barenuckle Brigade
29 Travis Johnson     2199 
30 Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery
31 Nate Hankes     2397 Gear N Up
DNF Ryan Voss     1002 
DNF Trent Dietsche   New Berlin, WI 267293  2054 LifeCyclists
DNF Taylor Otto     2379 Recyclist
DNF Shawn Nelson     2391 FDL Cyclery

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   1:34:00.1  1065 Trek Store Madison
2 Jake Begley   1:34:12.1  1014 
3 Joshua Heinecke   Sheboygan, WI1:34:32.9 241021  1011 UW-Whitewater / PowerBar
4 Ben Koenig   1:35:54.2  1022 Rib Mountain Cycles
5 Alex Bird   1:37:42.3  1015 
6 Ryan Tervo   1:38:49.6  1213 
7 Tony Wagner   1:39:54.3  1069 Gear Grinder
8 Sebastian Corby   1:40:09.9  1203 Log Eaters
9 Ben Neubauer   1:42:59.4  1013 performa
10 Jason Aho   1:44:11.4  1008 Team Pedal Moraine
11 Andrew Ignasiak   1:44:11.7  1211 CCS Lower Management
12 Kyle Guerra   1:48:51.9  1038 Mr. Tree
13 Jason Shong   1:49:08.0  1908 Bike Doctor
14 Michael Sherven   1:49:57.9  1005 
15 Josh Gazdecki   1:51:26.9  1077 Alterra Coffee
16 Brian Braun   1:51:54.1  1017 UW-Stout/Bad Cat Bicycles
17 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL2:06:37.2 209173  1046 Hayes/Sun Ringle
18 Chase Kincaid   Palmyra, WI 239774  2141 UW Madison
19 Nick Sabel     9001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI 273574  2042 UW-Whitewater Cycling
21 Parker Roeufanz     2409 APSIP
23 Carl Morse     2151 Wheel and Sprocket
24 Andrew Wiesner     2056 Stadium Bike
25 Bryan Garfoot     2372 Copper CountryCycling
26 Andy Borell     9014 Attitude Sports
27 Joshua Rupnow     2108 Team Extreme
28 Joe Paczkowski     2036 
29 Michael Robinson     2142 UW Madison
30 Danny Holtermann     2332 Gen Ex
31 Chad Hoppe     2038 Team Fond du Lac Cyclery
32 Reid Jackowick     2145 Rib Mountain Cycle
33 Peter Coenen     2352 
34 Michael Lecureux     2392 Blood Sweat Gears
36 Scott Anderson     2382 
37 Cody Gunst   Hartford, WI 246370  9004 Team Mars
38 Joel Jahnke     2104 
39 Chris Mohr     2134 
DNF Travis Jansen   Sweat &Gears  2353 Blood
DNF Eric Baum   Sweat  2366 Blood
DNF Steve Pribyl     1214 MTU Nordic

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Strigel   1:36:03.9  1070 Team Polska
2 Nate Jasperson   1:36:15.7  1034 performa cycling
3 Matthew Bohm   1:38:23.1  1210 Peoria BicycleClub
4 David Thomas   1:38:40.4  1066 Team Magnus
5 Michael Verhagen   Allouez, WI1:38:47.7 221776  1047 Gear Grinder
6 Justin Davis   1:39:20.3  1212 Dumpstar
7 Jesse Shoemaker   1:41:09.3  1027 Performa Cycling
8 Daniel Schaefer   Adell, WI1:42:33.5 258370  1029 Team Pedal Moraine
9 Mark Klein   1:43:33.9  1215 Red Jacket Blue Sky
10 Derek Hay   1:45:09.5  1093 Team Magnus
11 Jeremy Vogels   1:47:49.3  1053 Performa Cycling
12 Caleb Wendel   1:49:00.7  1216 Red Jacket/BlueSky
13 Shawn Hoppe   1:51:15.6  1026 Fond du Lac Cyclery
14 James Huber   1:51:42.9  1910 Muddy Cup
15 Zac Reinbold   1:55:19.5  1054 Alterra
16 Adam Feltz   1:55:50.8  1217 MarsCherries
17 Matthew Vincent     2386 
18 David Bender   Kenosha, WI 260585  2197 BikeJournal.comm
19 Jim Sadauckas     2132 Hubbard Nepa
20 Eric Fossell     2002 Spines & Spokes
21 Jake Komosa     2107 
22 James Schwindt     2001 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
23 Andrew Edens     2364 Stadium Bike
24 Michael Ziegler     2222 
25 Scott Spoo     2381 
26 Ben Marchewka     2080 Team Pedal Moraine
27 Jon Camp     2140 Trek Store Madison
28 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2367 Kinnickinnic Off-Road Cyclists
29 Andy Berg     9002 Bike Doctor
30 Paul Kekstas     8014 Performa Cycling
31 Wesley Frame     2361 
32 Steve Ruppel     2143 Performa Cycling
33 Christopher Cischke     2354 
34 Brandon Kaminski     8012 Performa Cycling
35 Matthew Byrge     2308 Team Cyclopath
36 Ryan Theel     9009 
37 Luke Utecht     2028 Performa Cycling
38 Mark Schindel     8002 Stadium Bike
39 Jason Plansky     8045 Chainsmokers
40 Eric Steffen     8042 BikeJournal.com
41 Nicholas Moen     2360 
42 John Arpke     2395 
43 Scott Moen     2365 
44 Jeffrey Ballweg     2116 
DNF Christopher Mantel     1231 Velo Trocodero
DNF Justen Stracy     1236 Attitude sports
DNF Alan Schroeder   Sheboygan, WI 277575  2059 
DNF Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  1230 Velo Trocodero

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hynes   1:35:56.0  1032 
2 Tim Scanley   1:37:54.0  1018 Alterra Coffee
3 Chris Solan   Antioch, IL1:37:54.7 204340  1191 
4 Anthony DiPiazza   1:38:47.9  1229 Gear N Up
5 Patrick Haley   1:39:46.0  1928 Velo Trocadero
6 Joel Coon   1:41:09.4  1901 BelGioioso/Stadium/BKB
7 Peter Cherchian   1:42:09.0  1108 Chainsmokers
8 Ryan Shiroma   1:42:30.0  1902 BKB/BelGioioso
9 Matt Block   1:42:54.2  1052 Bikeman.com
10 Craig Baumann   1:44:22.7  1049 Spines and Spokes
11 Michael Kohnle   1:45:39.0  1020 Team Extreme
12 Anthony Leiton   1:47:32.2  1228 
13 Krystian Pac   Chicago, IL1:50:27.8 149853  1075 PACT - DISH Network - Miodu !
14 Benjamin Swart   1:50:40.0  1036 Team Pedal Moraine
15 Nathan Woolever   1:53:32.7  1802 Wildside Velo Club
16 Eric Pompeo     9008 Team Extreme
17 Matt Palomaki     2401 Sisu Cycles
18 Joe Riesberg     2135 Mountain Outfitters
19 Jesse Bell     2407 Sisu Cycles
20 Jason Mathis     2110 Killjoy
21 Eric Luebke     2006 
22 Scott Hietpas     2026 
23 Chad Tucker   Fox Point, WI 266824  2050 TEAM GEARGRINDER
24 Bradley Byrge     2148 Cyclopath
25 Ben Leach     2501 Skinny's
26 Erin Sikora     2155 Stadium Bike
27 Karl Tillman     2200 Tillmaster Nitro
28 Kurt Schwiesow     2414 
29 Patrick Dowd     2334 
30 Wally Kunstman     2020 gear grinders
31 Robert Mautz     2113 Mountain Outfitters
32 Thomas Kenny     2130 Team Extreme
33 Brian Krey     2010 
34 Joshua Bartoszuk     2137 Big Ring Racing
35 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
36 Timothy Hall     2380 
37 Jeff Swamstrom     2398 
38 Jimmy Toombs     2408 
39 Mike Olm     2016 GenX/World Bicycle Relief
40 Steve Kuchenberg     2133 Muddy Cup Racing
41 Jeremy Lentz     2018 
42 Aaron McGinnis     2089 Gen X / World Bicycle Relief
43 Matthew Forst     8019 
44 Kirk Zahn     2118 2 Tired Racing
45 Nate Andrews     2045 
46 Andy Parsche     8033 StepOutside.wordpress.com
47 Sheldon Williams     2156 
48 Charles Olson     9033 
DNF Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1007 Guinness / Wheel Werks
DNF Mike Mennenoh     1058 Skinnys Club Tread
DNF Mike Bobusch     1235 Brones Bike Shop
DNF Hans Higdon     1913 Cafe HollanderCycling
DNF Chao Johnson     2402 Augusta Chiropractic
DNF Brian Smith   Janesville, WI 212540  8007 JVC/Michael's Cycles

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   1:28:25.4  1009 BIG RING RACING / GARAGE864
2 Mike Budd   1:31:22.6  1067 Wheel & Sprocket
3 Ric Damm   Ripon, WI1:33:26.8 205672  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Douglas Pietz   Milwaukee, WI1:33:44.2 138646  1201 Team Polska FDLCyclery
5 Rob Fuchsteiner   1:36:50.0  1004 Wildside Velo
6 Greg Cullen   1:38:26.9  1081 Bloy Concrete
7 Kerry Drake   1:38:56.1  1909 Chainsmokers
8 Paul Kaczmarowski   1:39:02.8  1926 
9 Joe Greatens   1:39:54.7  1208 Team NV
10 Glenn Kirst   1:41:55.2  1012 Wheel & Sprocket
11 Jim Chapman   1:42:45.5  1223 
12 Joe Villalobos   1:43:18.4  1080 Hayes RPM Cycling
13 Richard Fiske   Shakopee, MN1:43:19.6 211816  1222 Kenwood
14 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:43:43.2 205152  1907 Team Extreme
15 Kevin Herman   1:44:36.8  1074 Guiness
16 Todd Hill   1:49:45.4  1204 Chainsmokers
17 Gabriel Sanchez   1:50:19.6  1123 
18 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:56:12.9 227409  1803 Wildside Velo Club
19 Earle Jacob Jr   1:57:41.9  1911 Big Ring Racing
20 Norman Paternoster Jr     2406 
21 Ken Stuckart     9010 Team Extreme
22 Dave Volpentesta     9011 2 Tired Racing
23 Jason Henry     9003 Half Arce Cycling
24 Matthew Johnson     2300 Freewheel Bike
25 Jarrod Kerkhoff     2093 Spokes & Spines
26 Daniel Guse     2388 FDL Cyclery
27 Roger Eckes     9005 Alterra Coffee
28 Joshua Pierre     2030 
29 Shawn Hauser     8009 Stadium Bike/H.O.P.E.
30 Todd Gruszynski     2384 Gear N Up
31 Steven Schaefer     2204 
32 Jeff Weyenberg     2052 
33 Tyson Schwiesow     8049 
34 Noel Versch     2410 
35 Anthony Dombrowski     2103 Pedal Moraine
36 Andrew Bakken     8013 
37 Brian Rummelhart   Kenosha, WI 253749  2121 KenoshaDriversClub.com
38 Lee Messersmith   Benton, IL 217121  2138 Wheel Fast Racing
39 Rob Buksyk     2389 
40 Jeff Stoik     2400 
41 Dan Seanor     2351 
42 Jeff Steckbauer     8005 Fattires-n-beer.com
43 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2060 
44 Nic Mianecki     9013 Hayes Disc Brakes
45 Kenny Dretzka     8015 Team Cyclopath
46 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
47 Cole Jacobson     2394 
48 Scary Larry     2390 
49 Tim Nass     8001 
50 Mark Szudrowitz     8018 Extreme
51 Randy Jennings     8011 Team Extreme
52 Jason Ecclestone     2399 
53 Brett Hamlin     2369 RedJacket - BlueSky Health
54 Steve Strobel     2008 
DNF Jonathan Nehring     1006 Peddle Moraine
DNF Dan Tavela     1068 Skinnys Club Tread
DNF Troy Meives     1224 
DNF Jason Martini     2079 Stadium Bike
DNF Warren Inglis     2356 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Hubley   1:31:49.9  1227 Wheel and Sprocket
2 Jerome Daanen   Racine, WI1:33:34.4 164575  1904 MARS
3 Mike Curtes   1:33:52.4  1144 Big Ring Racing
4 Steve Pribek   1:35:49.0  1023 
5 Joe Stephens   1:36:34.6  1912 Hayes
6 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:37:33.7 244381  1051 Guinness / Wheel werks Cycle
7 Glen Stroik   Franklin, WI1:37:56.9 258547  1078 Team Wheaton
8 Todd Kalkoske   1:39:54.4  1929 Velo Trocadero
9 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:40:13.3 242243  1043 Alterra CoffeeMTB Team
10 Russell Jobs   1:40:14.5  1919 Hayes Brakes
11 Tom Metcalfe   1:41:05.5  1233 Alterra
12 Greg Jones   1:41:06.7  1200 Lake Geneva Cyclery
13 Todd Kinart   1:41:51.3  1219 River Valley Cycling
14 David Compton   Belvidere, IL1:41:57.4 259833  1003 Compton Bros. Racing
15 Jeff Hammond   1:42:24.3  1056 Guinness/WheelWerks
16 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:42:36.6 278002  1025 clif bar
17 Mike Owens   1:42:37.6  1207 Alterra CoffeeMTB Team
18 Steve Miller   1:42:49.2  1037 skinny's
19 Ken Krebs   1:44:24.3  1072 Chicago Performance.com
20 Steve Jeske   1:45:55.8  1060 Pedal Moraine
21 Brad Verstegen   1:48:47.0  1220 
22 Scott Sumner   1:50:36.4  1822 Fattires N Beer
23 Mark Cole   1:53:51.8  1140 
24 David Mennenoh   1:55:57.4  1226 Off Road Fire.com
25 Jussi Snellman   Madison, WI 279864  2021 
26 John Gershenson     2396 Red Jacket - Blue Sky
27 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  9015 Hayes Brake
28 Todd Bugnacki     2125 Skinny's Racing
29 Bruce Breitrick     2412 
30 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9006 Hayes Brake
31 Bob Callaway     2012 Vernon Trails
32 Wade Flisram     2169 Team Extreme
33 Greg Morrow     2017 Pedal Moraine
34 Brian Hess     2033 
35 David Vogt     2377 Flying Bobcats
36 Adam Kim     2357 
37 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
38 Lyle Michaels     2385 
39 Chris Cooper     8016 Hayes Disc Brakes
40 Lee Nesbitt     2244 KORC
41 Dean Zigman   Sussex, WI 231559  2004 
42 John Cook     8048 
43 Kelly Longtine     2387 
44 Chris Lehto     2378 Red Jacket - Blue Sky
45 Dave Geyer     2072 Stadium Bike
46 Dave Dahlman     2041 Team Extreme
47 David Geibel     9018 
48 Troy Sable     2035 
49 Dan Getzen     2031 Skinny's Racing
50 Bob Schmitt     2101 Cyclopath
51 Richard Mallicoat     8004 Clif Bar Midwest
52 Rob Roehl     2370 
53 Dan Gacke     2025 
54 Troy Olm     2144 
55 Kelly Maszk     8047 
DNF Paul Compton     1199 Compton Bros. Racing
DNF Dan Szczepanski     2084 BelGioioso
DNF Keith Russell     2092 Gear Grinder
DNF Michael Quitzon     2123 
DNF Matthew Hattenhauer     2358 
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8043 Hayes/RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   1:36:47.7  1221 Trek
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:37:53.0 253459  1903 Extreme Bike
3 Jeff Seifert   1:38:21.2  1010 Guinness
4 Ross Lemke   1:41:03.0  1055 Team Pedal Moraine
5 Brian Petted   Cedarburg, WI1:41:57.0 58472  1155 Big Ring Racing
6 Jeff Parker   Cedarburg, WI1:43:14.4 188011  1048 Pedal Moraine
7 John McNeill   1:44:06.2  1927 Bare Knuckle Brigade
8 Tim Montee   1:45:56.7  1905 hayes
9 Don Freitag   1:49:52.3  1206 Big Ring Racing
10 Roger Linderud   1:51:19.4  1225 
11 Jeffrey Gantz     2129 Stadium Bike
12 Nick Christofalos     2112 Higher Gear
13 Scott Logue     2011 
14 Brian Kelley     2120 Kelley Chiro/New Auburn Builde
15 Michael Giesen     2087 stadium bike
16 Andy Ramirez   Superior, CO 176007  2051 Bike Works
17 Kenneth Ramm     2117 Team WORS
18 Daniel Backley   Germantown, WI 221070  2058 Alterra Mountain Bike Team
19 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
20 Kenneth Andrews     2202 Spokes N Spines
21 Dave Wall     2363 
22 Timothy Blob     2095 GearNUp
23 Tom Wendland     2009 Team Extreme
24 Keith Wolf     8017 Team Extreme
25 Dale Konkol     2034 
26 Steven Drecoll     2139 
27 Bruce LeBlanc   Waterford, MI 274004  2150 Team WORS
28 Gary Esko     2341 
29 Rory Noonan     2094 Recyclist
30 Dave Reich     2075 Team Extreme
31 Jeff Schneider     2404 
32 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
33 Terry Prewitt     2376 Attitude Sports
34 Steve Baumann     2044 Stadium Bike
35 John Senkerik     2040 Team Extreme
36 David W Swanson     8046 
37 Jeff Greatens     2375 
38 Randy Borst     2039 Stadium Bike
39 Thomas Huffer     2032 Stadium Bike
40 Mark Sprangers     2374 
41 Scott Palmersheim     2146 cyclopath
42 Paul Ihde     8052 Stadium Bike
43 Ron Kapaun     2106 
44 Rob Hofmann     9016 Team Extreme

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:38:14.8 28536  1040 CLIF BAR
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:44:26.5 117486  1218 Loon State
3 James Grant   Fountain City, WI1:44:31.3 134086  103 Independent Fabrication
4 Jon Derksen   Appleton, WI1:44:42.8 245217  1064 Wheel and Sprocker
5 James Sniadajewski   1:44:56.6  1030 Point Pursuit
6 Randy Pallex   1:46:33.5  1045 BelGioioso
7 Larry Swanson   Loves Park, IL1:49:28.7 96326  1057 Kegels
8 Keith Westendorf   1:49:29.0  1232 Alterra MTB
9 Larry Fish   1:49:32.3  1061 Moritz Tire
10 Larry Reimer   1:55:50.3  1914 Janesville Velo Club
11 Curt Allison   1:57:32.1  1039 Mountain Outfitters
12 Aaron Mock   Lake Mills, WI 77185  9031 
13 Brad Swenson     2219 Spokes N Spines
14 Brad Tennis     2081 Wildside Velo
15 Steve Kapaun     2105 
16 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Stadium Bike
17 Wayne Fish     2073 Fish Nordic
18 Ron Kubala     2070 
19 Mike Morrison     2405 
20 Jim Feuerstein     2111 
21 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2131 Wheelfast
22 Jerry Leair     2152 Mr. Tree
23 Kris Klapperich     2076 Team Cyclopath
24 Steve Ferguson     2083 
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2154 Skinny's Racing
26 Dan Schuster     2003 
27 Daniel Braun     2027 
28 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2102 Team Pedal Moraine
29 Dale Lenss     2061 
30 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extreme
31 William Styer     2403 
32 Jim Shong     9007 Bike Doctor
33 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2068 
34 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
35 Sterling Schmidt     2053 Wheel and Sprocket
36 Steve Manthe     2086 Chainsmokers
37 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
38 Bruce Harvey     8020 
39 Robert Langlois     2065 
DNF Peter Kot   Mount Prospect, IL 269988  1050 Guinness-Wheel Werks
DNF JERRY MANTA JR   Bristol, WI 273022  2057 
DNF William Peters     2067 STADIUM BIKE
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2085 Bellin Health
DNF Jesse Voss     1062 Wally's Bike Shop SLO CA

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips (1 - PR)   Chicago, IL1:41:55.3 84647  Adventure 212/Specialized
2 Chris Peariso   Amherst, WI1:43:00.2 139566  Adventure 212
3 Brian Eppen   Iowa City, IA1:43:54.4 121702  101 Mercy Specialized
4 Francis Morin   1:44:04.8  106 Specialized
5 Brian Matter   Sheboygan, WI1:44:05.5 85929  Gear Grinder-Hyundai
6 Thomas Bender (1 - SM)   Salt Lake City, UT1:44:56.6 230273  24 Adventure 212/Specialized
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:45:10.1 212641  Hayes
8 Ben Moore (2 - PR)   Boulder, CO1:45:28.4 228791  49 Velo Rochester
9 Daniel Holsen   Manitowoc, WI1:47:10.9 50845  22 
10 Nathan Guerra (3 - PR)   Oconomowoc, WI1:50:20.6 214936  26 Mr Tree
11 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:50:57.9 227406  34 wildside velo club
12 Jesrin Gaier (2 - SM)   Hayward, WI1:50:58.2 232669  12 TREK / VW
13 Tim Drankus (4 - PR)   Sheboygan, WI1:55:37.2 151397  10 Gear Grinder/Hyundai
14 Chris Strout   Hendersonville, NC1:58:02.1 177553  57 World Bicycle Relief
15 Scott Cole   Stevens Point, WI2:02:01.4 7340  19 Specialized/Hayes/Ergon
16 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:04:33.9 117449  37 Team MARS

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:57:04.3 225382  47 SlingShot Bikes
2 Zachary Geyer   Green Bay2:05:44.1 230075  25 Stadium Bike
DNF Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  18 KHS/Kenda
DNF Erik Meier   Baraboo, WI 185547  109 Sharks

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Lueck   Madison, WI1:45:32.6 91664  99 Open For Sponsors
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:46:58.9 247082  27 Fond du Lac Cyclery
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:49:24.3 207074  79 Gear Grinder
4 Tim Pacholski   Newberlin, WI1:51:21.0 246502  55 Velo Trocadero
5 Aaron McCombs   Sahuarita, AZ1:52:07.5 261210  33 Guinness / Wheel Werks
6 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:52:18.2 242169  46 Attitude Sports
7 Michael Hemme   Chicago, IL1:52:51.5 153182  112 Killjoy
8 David Meyer   Minneapolis, MN1:53:09.0 117052  110 Time
9 Christian Brekke   Stoughton, WI1:53:26.7 244627  28 Log Eaters
10 Eric Lau   Madison, WI1:55:24.0 211897  50 
11 James LaLonde   Chicago, IL1:55:50.6 273642  104 
12 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:59:28.4 93290  52 Team Magnus
13 Cory Gwin   Madison, WI2:03:37.6 223072  48 Mongoose
14 Tostin DeYoe   Lacrosse, WI2:05:24.7 279314  56 
15 Ryan Ruhland   Madison, WI2:05:53.1 209987  54 FDL Cyclery
16 Justin Lund   Tomahawk, WI2:07:38.7 216962  40 EVOMO / Rudy Project
17 Mike Billmeier   2:23:53.5  31 
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  51 Alterra / Sunringle Factory
DNF Casey Masterson   Milwaukee, WI 212244  114 Velo Trocadero
DNF John Fang   Milwaukee, WI 256151  117 BKBigade

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI1:50:32.7 189760  29 Skinny's Fat Tire Race Team
2 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:50:46.8 182256  20 Team Polska
4 Kevin Klug   Evanston, IL1:53:03.6 220282  17 Alberto's
5 Ray Nelson   Woodstock, IL1:54:03.3 193027  100 Club Tread
6 Jack Hirt   Wauwatosa, WI1:54:57.6 216643  113 Velo Trocadero
7 John Gatto   Oak Forest, IL1:55:03.9 121461  43 MARS/TWIN SIX
8 Trevor Olson   Rochester, MN1:55:48.6 264356  41 Muddy Cup
9 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:56:19.4 83047  116 TREK / VW
10 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:56:42.0 205988  35 TEAM WHEATON
11 Bill Nigh   West Bend, WI1:56:56.2 197745  30 Team Pedal Moraine
12 Douglas Bailey   Elkhorn, WI1:58:19.0 212426  32 Alterra CoffeeRoasters
13 Mark Walter   1:59:22.6  60 Muddy Cup
14 Karl Schult   Lakewood, IL1:59:26.6 94072  13 Guinness / Wheel Werks
15 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:00:45.2 78139  53 Polska
16 jess kruchoski   Hartland, WI2:06:34.0 261579  23 Guinness
17 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:08:13.1 194466  39 Muddy Cup Racing
18 Erik Pueschner   La Crosse, WI2:10:11.0 190491  58 Happy Mutant
19 Barry Winters   Nekoosa, WI2:14:31.8 96156  107 
20 Andrew Jennings   Menasha, WI2:35:56.2 105632  38 n/a
DNF Jason LaBella   Chicago, IL 219648  14 Guinness/WheelWerks
DNF Michael Naughton   Crystal Lake, IL 256256  88 GuinnessWerks
152557 Devin Curran   Onalaska, WIHollywood Cycles 211576  102 Wily Cycles

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:49:58.7 134734  111 Ski hut
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:50:07.7 166066  Team Pedal Moraine
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:54:18.8 98534  44 Team Pedal Moraine
4 Mike Bushey   Esko, MN1:55:30.6 82026  115 Ski Hut
5 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:55:36.4 259146  11 Hayes
6 John Miller   Madison, WI1:55:48.8 233978  36 
7 Christopher Schmidt   Houghton, MI1:57:31.8 50671  108 Red Jacket BlueSky Health
8 John Shull   Libertyville, IL1:58:28.5 259398  15 CLIF BAR
9 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:59:26.0 224373  45 Guiness/Wheelwerks
10 Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI2:06:21.5 17365  71 
11 Scott McClement   Hinsdale, IL2:13:19.5 192184  59 Guinness
12 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:22:24.6 17768  105 team Has Beens
DNF Eric Riel   San Francisco, CA 156409  42 RAVEN - HAMMER

Men - BG - Junior - 1-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Gruszynski     6060 

Men - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gage Rodriguez   0:54:35.6  4049 Team MARS
2 Pete Davis   0:54:52.1  4064 nightmares4u.com
3 Brett Poulton   Lake Forest, IL0:55:13.5 259591  4032 CLIF BAR
4 Andrew Senderhauf   0:57:08.4  4021 wheel and sprocket
5 Jack Feuerstein   0:58:25.5  4111 
6 Carson Pethan   1:00:15.4  4067 Extreme Ski & Bike
7 Jake Cummings   1:00:42.0  4014 
8 Garret Post   1:03:18.5  4051 Point Pursuit
9 Jordan Watkins   1:08:00.4  4073 Expo Racing
10 Samuel Huang   1:09:33.8  4069 Hayes
11 Dylan Luebbe   1:12:41.4  4222 
12 Samuel Martz   1:16:05.4  4059 Mountain Outfitters
13 Riley Kunstman   1:21:26.1  4040 Gear Grinders
14 Parker Blob     6011 GearNup
15 Mitchel Kaczmarowski     6056 
16 Brandon Flisram     6002 Team Extreme
17 Xavier Morin     6054 CCS Dalbix
18 Matthew Dutczak   Crete, IL 245848  6012 South Chicago Wheelman
19 Jeffrey Martz     6013 Mountain Outfitters Junior
20 David Slickman     6059 Wheel & Sprocket
21 Jo Morin     6052 CCS Dalbix
22 Roman Kosarzycki     6005 
23 Shane Holcomb     6053 Fattires-n-beer.com
24 Andrew Schirpke     6001 Team Extreme
25 Aaron Hoyme     6010 Mountain Outfitters
26 Dakota Smith     6016 JVC/Michael's Cycles
27 Jack Jones     6006 
28 Steven Traeger     6057 
29 Timothy O'Meara     6058 Mountain Outfitters Junior
DNF Brandon Kiesling     4062 Bellin Health
DNF Devon Guse     4250 FDC Cyclery
DNF Cameron Fredrick     6003 Wildside Velo

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Krieger   0:52:53.5  4055 Alterra Coffee
2 Ted Rand   0:53:12.8  4048 
3 Chris Harrison   0:54:51.4  4159 Bike Hub
4 Alex Mayer   0:56:36.9  4231 Hayes
5 Ben Senkerik   1:03:28.2  4234 Team Extreme
6 Freddie Oby   1:04:38.8  4232 Hayes
7 Adam Lange   1:05:25.5  4023 
8 Brian Schoenrock   1:16:56.0  4022 Schwag
DNF Weston Lange     4024 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Chang   Green Bay, WI0:52:49.8 260380  4047 Bellin Health
2 Sean McLaughlin   0:57:44.7  4061 
3 Gavin Hoeft   0:57:58.9  4204 Bike Hub
4 Jordan Miller   1:02:20.9  4006 TEAM EXTREME
5 Kyle Johnson   1:02:59.1  4037 Gear n Up
6 Jacob Becker   1:03:42.8  4054 
7 Walter White   1:08:21.8  4027 
8 Travis Schirpke   1:33:23.9  4057 Team Extreme

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Piontek   0:51:25.6  4071 Muddy Cup
2 Kyle Demerath   0:54:29.6  4249 
3 Zoltan Darko   0:57:11.2  4248 
4 Jo Laatsch   0:58:54.0  4213 
5 Marc Marshall   0:58:58.0  4254 
6 Jim Doherty   1:01:50.5  4063 nightmares4u.com
7 Bryan Trzebiatowski   1:01:58.7  4244 
8 Travis Griffin   1:04:27.6  4205 
9 Randall Ambacher   1:07:39.2  4226 
10 Jonathan Blanchard   1:07:52.8  4053 
11 Michael Rosinsky   1:08:17.7  4246 
12 Matthew White Jr.   1:10:02.1  4034 
13 Robert Shebesta   1:10:45.8  4247 
14 Mike Kubala   1:20:14.5  4031 
15 Chris Smith   1:21:01.6  4058 Team Extreme
DNF Scott Mitchell     4202 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Laatsch   0:50:16.6  4214 
2 Jake Swenson   0:54:45.5  4068 Spokes & Spines
3 Mark Hanson   0:56:44.9  4077 
4 Jeff Bernaeyge   0:58:46.6  4045 
5 Alex Vetter   1:01:57.3  4203 Angry Pagan Racing
6 Eric Harrmann   1:02:42.1  4235 
7 Zach Holbrook   1:10:39.6  4228 
8 Christopher Weisgram   Plover, WI1:12:18.2 213569  4208 
9 Timothy Strege   Racine, WI1:12:47.3 226857  7040 Half Acre Cycling
10 John Sniadajewski   1:19:01.0  7039 
11 Todd Nutter   1:23:13.8  4025 Fond du Lac Cyclery

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Lau   0:55:21.6  4056 
2 Scott Diedrich   0:55:25.0  4237 
3 David Vanderloop   1:00:52.6  4044 Gen Xicycle Relief
4 Andrew Radloff   1:01:36.0  4075 
5 Andy Schweitzer   1:02:02.0  7034 
6 Eric Klister   1:14:23.2  4041 Team Pedal Moraine
7 Tim VandenHeuvel   1:16:31.2  4241 
8 Corey Hetzel   1:28:07.0  7014 Team Cyclopath
DNF Scott Christoffel     4074 
DNF Jason Gibson     4218 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kays   0:55:07.4  4242 
2 Brent Palmer   0:58:53.2  4215 
3 Chris Fellows   1:00:11.4  7013 
4 Marcus Steele   1:02:09.2  7032 Stadium Bike
5 Jack Schirpke   1:04:40.1  4001 Team Extreme
6 Matthew J Lay   1:06:59.3  4042 
7 Jeffrey Jones   1:10:49.4  4018 
8 Mark Clinton   1:11:33.2  4238 
9 Jon Krouse   1:11:36.0  7036 
10 Aaron Popkey   1:13:21.1  4233 
11 Kevin Schuster   1:13:44.1  4052 Gen X/World Bicycle Relief
12 Rob Nieth   1:32:10.2  7001 
DNF Doug Edwards     7006 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Krueger   0:52:54.2  4009 
2 Jeff Wren   0:58:20.8  4078 
3 Larry Hipps   1:00:40.1  4002 Pedal Moraine
4 Brian Visintin   1:01:27.3  4224 
5 Loren Darling   1:02:23.5  4253 UW Grainger
6 Michael Kasper   1:04:58.9  4216 
7 Kevin Knutson   1:08:18.6  4219 Pence Coffie
8 Pete Thielen   1:09:44.7  4223 
9 Allan Hilbert   1:11:19.1  4221 
10 Tom Andrews   1:15:39.2  7035 
11 Phillip Kurz   Milwaukee, WI1:18:01.6 279341  7005 
12 Brian Zinda   1:18:36.0  4240 Fond du Lac Cycle
13 Kurt Otto   1:19:03.1  4230 Recyclist
14 Wayne Marks   1:19:42.9  7033 Stadium Bike
15 Henry Kosarzycki   1:26:03.1  7004 
16 Robert Falci   1:27:47.6  7002 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Kusserow   0:52:37.6  4015 
2 Richard Doherty   0:54:24.5  4065 nightmares4u.com
3 Brian Gill   0:56:04.4  4066 TekBolt.com
4 Daniel Bucklaew   0:58:34.5  4076 bikejournal.com
5 Jon Holcomb   0:58:54.1  7037 Fattires-n-beer.com
6 Phil Oliveri   0:59:39.5  7010 
7 Dan Smith   1:02:07.3  4229 
8 Mike Hoeft   1:04:03.9  4206 Bike Hub
9 Michael Gough   1:04:47.8  7038 
10 Alan Kinnaman   1:05:02.8  4201 
11 Edward Piontek   1:05:57.4  4072 
12 Dean Sondrol   1:06:11.8  7031 
13 Matthew White   1:06:23.8  4026 
14 Patrick Johnson   1:06:46.3  4036 Gear n Up
15 John Devroy   1:09:22.4  4070 Stadium Bike
16 Mike Borchardt   1:16:44.4  7008 Team Extreme
17 Wally Sniadajewski   1:21:43.2  7009 Point Pursuit
18 Paul Traeger   1:21:53.4  4019 TEAM EXTREME
19 Christopher Voss   1:25:49.4  7012 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parker   Edina, MN1:06:32.5 260693  4035 Freewheel BikeShop
2 Darrell Trzebiatowski   1:06:52.8  4243 
3 Russ Sobotta   1:08:25.3  7011 Mountain OUTFITTERS
4 Frank Sniadajewski   1:12:01.6  4225 Point Pursuit
5 Michael Brauer   1:14:14.4  4207 
6 Donald Hess   1:15:21.2  4211 
7 Tom Borchardt   1:16:46.5  4029 GenX / JoeBikeler Cycling
8 Glenn Aavang   1:18:05.0  4011 
9 Jay Hoppe   1:27:09.2  4017 Fond du Lac Cyclery
10 Terry Kinzel   1:31:02.4  4209 
11 Richard G Finch   1:33:24.7  4008 
DNF Mike Marchewka     4050 
DNF Dan Marchewka     4212 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  3012 Hayes
2 Megan Wolf     3017 Team Extreme
3 Moriah Griesbach     3014 Point Pursuit
4 Alyssa Borell     3013 Attitude Sports
5 Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3003 CLIF BAR

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Hittner     3083 
2 Amelia Barber     3036 
3 Meghan Korol     3018 Magnus

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Baumgardt-Kays   Rockford, IL 274843  3085 A&B Machine
2 Terra Nicklas     3016 

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Graff     3008 
2 Diane Ursu     3089 Red Jacket Bluesky Health
3 Michelle Scanley     3030 Alterra

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  3011 MARS / TWIN SIX
2 Angela Theriault     3002 Alterra CoffeeRoasters
3 Alice Hittle     3090 River Valley Cycling
4 Ann Holsen     3009 
5 Brenda Zimmermannthorp     3025 
6 Annie Johnson     3088 

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Michaels     3086 
2 Lynne Senkerik     3004 Team Extreme
3 Molly Wolf     3032 Guiness/Wheel Werks
4 Tammi Lehto     3084 Red Jacket - BlueSky
DNF Candy Hofmann     3019 Team Extreme
DNF Kelly Boettcher     3033 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Houde     3081 CCS Dalbix
2 Lori Violetta     3087 Lakeshore Bike
3 Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  3001 Team Pedal Moraine
4 Christine Griesbach     3006 Point Pursuit
5 Renee Geyer     3007 Stadium Bike

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3015 MADFORCS
2 Deb Sniadajewski     3005 Point Pursuit

Women - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:40:14.0 217761  531 Mercy-Specialized
2 Abby Strigel (1 - PR)   Madison, WI1:42:00.2 202434  502 Team Polska FDL
3 Susan Juedes   Madison, WI1:42:40.7 169773  534 Bike Hub

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO1:46:50.4 200237  532 Nova Iscorp
2 MurphyKate Montee   Sturgeon Bay, WI1:58:11.6 202278  515 muddy cup racing

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:56:25.8 227849  525 Mr Tree
2 Gabriela Baranova   Zion, IL1:58:47.4 223988  520 Club Tread
3 Jennifer Whitedog   2:13:42.9  505 Skinny's

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:46:12.4 212753  533 Ski Hut
2 Claire Cannon   1:51:08.0  516 Team Wors
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:52:58.6 227405  507 Wildside Velo Club
4 Holly Klug   Chicago, IL1:53:48.2 213523  512 Killjoy
5 Rebecca Blaschka   1:57:09.1  535 Team Bike Hub
6 Tiffani Walter   Rochester, MN1:59:47.8 279593  514 Muddy Cup
7 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:02:21.5 223874  508 Team Pedal Moraine
8 Brittany Nigh   West Bend, WI2:04:40.9 197744  518 Team Pedal Moraine
9 Renee Bach   Madison, WI2:11:04.7 242850  511 Chain Smokers
10 Gina Kenny   Orland Park, IL2:14:36.9 210270  517 Team Extreme

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:03:41.2 212636  513 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Lori Sable   Thiensville 226461  506 

Women - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:56:42.8 18621  519 Planet Bike

Women - BG - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camille Morin   1:02:25.5  5052 CCS Dalbix
2 Lizzy Sobotta   1:16:29.4  5035 MOUNTAIN OUTFITTERS
3 Samantha Falci   1:21:10.4  5003 
4 Emily Shull   Libertyville, IL1:23:18.9 264455  5002 CLIF BAR
5 Stephanie Yost   1:27:51.0  5045 Team Cyclopath
6 Tia Williams   1:29:48.7  5033 
7 Samantha Kosarzycki   1:40:38.5  5009 Alterra CoffeeMTB Team
8 Rachael Jensen     6004 Riverbrook Momentum
9 Cailey Jeske     6014 Pedal Moraine
10 Sarah Gill     6015 TekBolt.com
11 Maja Holcomb     6051 Fattires-n-beer.com
12 Anna Poulton     6008 CLIF BAR
13 Monica Gabrielson     6017 Wildside

Women - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:07:50.8  5015 Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Nolan   1:16:06.1  5020 Muddy Cup
2 Alicia Offutt   1:16:58.2  5051 Gen X

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annemieke Tennis   1:11:33.0  5066 Wildside
2 Sara Birdsall   1:13:49.1  5010 Performa Cycling
3 Lisa Olson   1:17:45.1  5056 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Klanderman   1:06:36.2  5064 
2 Molly Opel   1:28:32.6  5060 N/A
3 Sarah Guse   1:30:23.2  5013 FDL/OSH CYCLERY
4 Sheri Van Epps   1:34:14.3  5068 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Gruszynski   1:08:26.7  5063 Gear N Up
2 Sheri Farrell   1:16:44.1  5016 Chainsmokers
3 Chasity Gabrielson   1:31:07.6  5061 Wildside Velo
DNF Nicole Wolf     5055 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Newhouse   1:19:27.4  5019 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tami Leblanc   1:16:28.0  5065 
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:16:30.5 10328  5050 Clif Bar Midwest
3 Diana Klapperich   1:17:10.3  5044 Team Cyclopath
4 Lynne Joyce   1:21:30.4  5007 Ripon College
5 Sue Borchardt   1:27:50.8  5008 team extream

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   1:12:10.7  5017 
2 Janis Heifner   1:13:58.6  5057 
3 Helmy Tennis   1:14:07.3  5067 WildSide
4 Rose Lenss   1:26:57.5  5006 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoUSACDFOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee